Wyciekł rosyjski dokument ws. Białorusi. „Zagrożenie dla Polski”

Serwis Yahoo! News informuje, że dotarł do dokumentu, który pokazuje, jak Rosja zamierza do 2030 roku całkowicie podporządkować sobie Białoruś, przyłączając ją do „Państwa Związkowego” z Rosją. 
Aleksander Łukaszenka i Władimir Putin Wyciekł rosyjski dokument ws. Białorusi. „Zagrożenie dla Polski”
Aleksander Łukaszenka i Władimir Putin / Wikipedia - Kremlin.ru/ CC BY-SA 4.0

Jak czytamy w publikacji, dokument strategii wewnętrznej, który wyciekł z biura wykonawczego Władimira Putina i do którego dotarł „Yahoo! News”, przedstawia szczegółowy plan, w jaki sposób Rosja planuje przejąć pełną kontrolę nad Białorusią pod pretekstem fuzji obu krajów. Dokument szczegółowo opisuje pełzającą aneksję, która ma zostać dokonana środkami politycznymi, gospodarczymi i wojskowymi.

Całkowite przyłączenie Białorusi do Rosji

W rozmowie z Yahoo! News Michael Carpenter, ambasador USA przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie powiedział, że „cele Rosji w stosunku do Białorusi są takie same jak w przypadku Ukrainy”. 

Tylko na Białorusi opiera się to raczej na przymusie niż na wojnie. Jego ostatecznym celem jest nadal całkowite przyłączenie

– oznajmił Carpenter.

Dokument został wydany jesienią 2021 roku i jego ostatecznym celem jest utworzenie do 2030 r. tzw. Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. 

Pod uwagę wzięto wszystko, co wiąże się z połączeniem obu państw, w tym "harmonizację" białoruskiego prawa z prawem Federacji Rosyjskiej; "skoordynowaną politykę zagraniczną i obronną" oraz "współpracę handlową i gospodarczą (...) na podstawie priorytetu" interesów Rosji; a także "zapewnienie dominującego wpływu Federacji Rosyjskiej w sferze społeczno-politycznej, handlowo-gospodarczej, naukowo-edukacyjnej i kulturalno-informacyjnej

– czytamy w publikacji.

Zagrożenie dla Polski

W praktyce realizacja tego planu przez Moskwę oznacza wyeliminowanie resztek suwerenności Białorusi i sprowadzenie tego liczącego 9,3 mln mieszkańców kraju do statusu satelity Moskwy. To postawiłoby Białorusinów na łasce priorytetów Kremla, czy to w rolnictwie, przemyśle, szpiegostwie czy wojnie. I przede wszystkim stanowiłoby zagrożenie bezpieczeństwa dla europejskich sąsiadów Białorusi, z których trzech – Łotwa, Litwa i Polska – to członkowie NATO i Unii Europejskiej.

Zdaniem Rainera Saksa, byłego szefa Służby Wywiadu Zagranicznego Estonii, ujawniona strategia potwierdza to, co „od dawna było oczywiste”.

W ogólnym rozrachunku ten dokument nie różni się od tego, czego można by sądzić, że Rosja chce od Białorusi. Oczywiście Rosja przejmie kontrolę nad Białorusią, ale pytanie, czy zrobi to kosztem jej niepodległości. Zaskakuje mnie, dlaczego ten cel – rok 2030 – jest wyznaczony tak daleko w przyszłość. Dlaczego Rosja miałaby czekać tak długo?

– zastanawia się Saks w rozmowie z „Yahoo! News”.

„Państwo Związkowe” jest zagrożeniem dla białoruskiego narodu i białoruskiej państwowości 

– powiedziała Swietłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji, obecnie przebywająca na emigracji na Litwie. Podkreśliła, że „to nie jest związek równych sobie, tylko mapa drogowa wchłonięcia Białorusi przez Rosję”. 

Ponieważ naszym celem jest powrót Białorusi na drogę demokracji, nie będzie to możliwe w państwie związkowym z Rosją

– podsumowała.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0 Wiadomości
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0

Polska wygrała w Warszawie z Albanią 1:0 (1:0) dzięki bramce Karola Świderskiego w swoim drugim meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy. Trzy dni wcześniej biało-czerwoni ulegli w Pradze Czechom 1:3.

Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. PiS wygrało zimę Wiadomości
Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. "PiS wygrało zimę"

Pracownia Kantar znana jest z "sensacyjnych" sondaży. W grudniu 2022 roku opublikowała sondaż, w którym Platforma Obywatelska prowadzi. Tym razem jest inaczej.

Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie Wiadomości
Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie

Klasyczne powieści kryminalne Agathy Christie przeredagowano w celu usunięcia potencjalnie obraźliwych sformułowań językowych - poinformowała w poniedziałek stacja CNN. Dzieła "królowej kryminału" poddano redakcji w celu usunięcia rasistowskich odniesień i innych sformułowań, które współcześni odbiorcy mogą uważać za nie do przyjęcia.

Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO] Wiadomości
Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO]

Kellie-Jay Keen-Minshull, znana także jako Posie Parker jest radykalną feministką, założycielką ruchu „Standing for Woman” i doradcą Frontu Wyzwolenia Kobiet. Występuje również przeciwko kwestionowaniu pojęcia płci przez ruchy transaktywistów.

Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO] Wiadomości
Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO]

Donald Tusk spotkał się w poniedziałek z wyborcami w Strzelcach Opolskich. Podczas spotkania doszło do nieprzyjemnej sytuacji. „Nie dokończy pan, odebrałem panu głos” – takie słowa usłyszał od Donalda Tuska jeden z uczestników spotkania.

„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy Wiadomości
„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy

Zagraniczne media informują, że znana polska modelka Joanna Krupa rozwodzi się ze swoim mężem Douglasem Nunesem. Gwiazda wydała oświadczenie.

Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn Wiadomości
Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące przekroczenia w partii popcornu najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn – substancji produkowanych przez grzyby pleśniowe. Komunikat dotyczy czterech różnych opakowań.

Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną Wiadomości
Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną

„Dziś nad ranem, w wyniku ciężkich obrażeń doznanych 16 marca, zmarł w Kijowie polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną na Ukrainie” – poinformował na Twitterze minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią Wiadomości
Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią

Obrońca Bartosz Salamon oraz napastnik Karol Świderski są w podstawowym składzie piłkarskiej reprezentacji Polski na mecz z Albanią w eliminacjach Euro 2024. Początek spotkania na PGE Narodowym w Warszawie o godz. 20.45.

„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg Wiadomości
„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg

Katarzyna Cichopek poinformowała swoich obserwatorów na Instagramie, że w końcu udała się na zabieg. „Niestety nikogo to nie ominie” – wyznała gwiazda „Pytania na śniadanie”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe