Amerykański generał: Polonia ma duży wpływ na amerykańską politykę

Wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce niesie ze sobą kilka przesłań, ale przede wszystkim pokazuje jak ważnym krajem w oczach Stanów Zjednoczonych jest Polska - podkreślił w rozmowie z PAP emerytowany generał dywizji amerykańskiej Armii John Gronski.
gen. John Gronski Amerykański generał: Polonia ma duży wpływ na amerykańską politykę
gen. John Gronski / Wikipedia - Jim Greenhill/ CC BY-SA 2.0

Gronski, który w latach 2016 - 2019 był zastępcą dowódcy generalnego Gwardii Narodowej Armii USA w Europie zaznaczył, że Polska znajduje się na linii frontu walki o demokrację w Europie Wschodniej, jest jednym z najbardziej wiarygodnych członków NATO i zarazem jednym z państw najbardziej aktywnie pomagających Ukrainie.

"Stany Zjednoczone wskazują na wsparcie tego co Polska robi i tego co reprezentuje"

"Poprzez wizytę prezydenta Bidena w Polsce i spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Stany Zjednoczone wskazują na wsparcie tego co Polska robi i tego co reprezentuje. Wizyta jest też znacząca z punktu widzenia wojskowego" – ocenił generał.

Jak przewiduje gen. Gronski, prezydent zwróci w swym wystąpieniu w Warszawie uwagę na to, że w ciągu ostatniego roku NATO pozostaje zjednoczone, silne i zdecydowane w popieraniu Ukrainy w obliczu niesprowokowanej rosyjskiej agresji. Amerykański przywódca uwydatni jakie ma to znaczenie dla USA i ich sojuszników; wyśle też światu mocny sygnał o solidarności NATO wobec tej inwazji - przewiduje rozmówca PAP.

Gronski podkreślił, że w Polsce stacjonują obecnie tysiące amerykańskich żołnierzy.

"Obejmuje to wysunięte dowództwo V Korpusu Armii USA, 82. Dywizję Powietrznodesantową, wzmocnioną grupę bojową Wysuniętej Obecności NATO dowodzoną przez batalion dowództwa Armii USA, a także inne bataliony bojowe. Świadczy to o znaczącej pomocy Stanów Zjednoczonych nie tylko dla Polski, ale także dla wszystkich sojuszników NATO" – wyliczył generał.

W kontekście znaczącej populacji amerykańskich Polaków w USA, generał przyznając, że sam jest jej częścią, mówił że takie organizacje jak Stowarzyszenie Weteranów Polskich w Ameryce i w ogóle Polonia mają duży wpływ na amerykańską politykę.

"Prestiż rosyjskiego wojska kompletnie wyparował"

W rozmowie z PAP były zastępcą dowódcy generalnego Gwardii Narodowej Armii USA w Europie chwalił postawę narodu ukraińskiego w wojnie z rosyjskim najeźdźcą.

"W mojej opinii Ukraińcy demonstrują ogromną wolę walki i niezwykłą odwagę stojąc w obliczu tak wielkiego kraju, jak Rosja. Jest to istotne dla zachowania demokracji w Europie i w zachodnim świecie" – powiedział. Podkreślił, że wojska rosyjskie doznały na tej wojnie dużych strat.

"Jest oczywiste, że Putin nie ma żadnego szacunku, ani nie ceni ludzkiego życia. Traci wielu żołnierzy w tej niesprowokowanej wojnie, którą wszczął na Ukrainie. Wojsko rosyjskie bardzo ucierpiało zarówno jeśli idzie o straty w ludziach, w sprzęcie jak i w prestiżu - jeśli w ogóle jakikolwiek przedtem w świecie mieli, obecnie kompletnie wyparował" – argumentował generał.

Zaznaczył także, że wielu Rosjan opuszcza swój kraj z różnych względów. Wymienił powody ekonomiczne oraz próby uniknięcia wcielenia do armii, aby nie brać udziału w wojnie w którą nie wierzą.

"NATO musi pozostać zjednoczone i spójne"

Pytany o to, co jeszcze Zachód mógłby zrobić dla Ukrainy odpowiedział, że przede wszystkim NATO musi pozostać zjednoczone i spójne. "Musimy się trzymać razem, ramię w ramię, żeby pokazać Rosji i innym przeciwnikom, że nie zamierzamy się wycofać" – powiedział Gronski.

Emerytowany wojskowy nie krył, że trudno dokładnie odpowiedzieć na pytanie kiedy i jak skończy się wojna. "Zawsze jest trudno przewidzieć kto wygra jakąkolwiek wojnę. Jest wiele starć, niepewności, ale teraz jest jasne, że Ukraińcy prezentują wielką determinację, jest jasne, że NATO pozostaje zjednoczone w wspieraniu Ukrainy" – podkreślił gen. Gronski.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Kobieta – wywiadowca. Pierwsza Dama Rzeczpospolitej Wiadomości
Tadeusz Płużański: Kobieta – wywiadowca. Pierwsza Dama Rzeczpospolitej

31 marca 1963 r. w Londynie zmarła Aleksandra Piłsudska z domu Szczerbińska. O niepodległość Polski walczyła w Polskiej Partii Socjalistycznej, Polskiej Organizacji Wojskowej, Legionach Polskich. Dama Orderu Virtuti Militari, od 1921 r. (druga) żona marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ambasador Ukrainy: Putin przegrał wojnę informacyjną Wiadomości
Ambasador Ukrainy: Putin przegrał wojnę informacyjną

Władimir Putin przegrał wojnę informacyjną; cały wolny świat zobaczył, że na kłamstwie polityki się nie zbuduje i zjednoczył się wokół prawdy, dając potężny odpór rosyjskiej propagandzie, co widzę też w społeczeństwie polskim - podkreślał w piątek ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Hołownia o opozycji: Brakuje zapachu zwycięstwa Wiadomości
Hołownia o opozycji: Brakuje zapachu zwycięstwa

Szymon Hołownia wypowiedział się na antenie Polsat News na temat kondycji ugrupowań opozycyjnych.

[Wywiad] To jego firma miała otrzymać 123 miliony z NCBiR. Żaden z dziennikarzy nawet nie zapytał na czym polega projekt Wiadomości
[Wywiad] To jego firma miała otrzymać 123 miliony z NCBiR. "Żaden z dziennikarzy nawet nie zapytał na czym polega projekt"

Od kilku tygodni "wiodące media" publikują szereg artykułów na temat dofinansowań projektów naukowych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jedną z firm wymienianą w szeregu publikacji zapoczątkowanych przez posłów Platformy Obywatelskiej Dariusza Jońskiego i Michała Szczerbę, jest firma Chime Networks, której prezesem jest Piotr Maziewski - Nikt nie zadał sobie trudu, aby zapytać nas na czym polega nasz projekt. Wszyscy, łącznie z panami posłami opierali swoje oceny o wiedzę jaką mogli wyczytać jedynie z tytułu projektu - mówi nam Piotr Maziewski

Ukraina: Przygotowujemy się do kontrofensywy Wiadomości
Ukraina: "Przygotowujemy się do kontrofensywy"

Siły ukraińskie przygotowują kontrofensywę - potwierdził w piątek doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak w rozmowie z włoską agencją Ansa. Podkreślił też, że Ukraińcy nie wycofają się z Bachmutu.

Minister Dworczyk: Nie żyje obywatel Polski walczący na Ukrainie Wiadomości
Minister Dworczyk: Nie żyje obywatel Polski walczący na Ukrainie

Minister w KPRM Michał Dworczyk poinformował w poście na Twitterze o śmierci obywatela Polski walczącego na Ukrainie. Dodał, że drugi z mężczyzn, który był wolontariuszem, został lekko zraniony w czasie walk i wrócił do Polski. Wspomniał również, że kolejna osoba, która udzielała się na terenie tego kraju, została przewieziona z Dniepru do Kijowa.

Byłem w szoku. Robert Lewandowski szczerze na temat Fernando Santosa Wiadomości
"Byłem w szoku". Robert Lewandowski szczerze na temat Fernando Santosa

Fernando Santos pod koniec stycznia został nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Początki współpracy z Portugalczykiem ocenił Robert Lewandowski.

Żona Krzysztofa Ibisza ma dość. Chodzi o jego udział w popularnym programie Wiadomości
Żona Krzysztofa Ibisza ma dość. Chodzi o jego udział w popularnym programie

Żona Krzysztofa Ibisza zabrała głos ws. udziału swojego męża w popularnym programie rozrywkowym. Chodzi o nowy sezon "Twoja Twarz Brzmi Znajomo", który budzi więcej emocji niż poprzednie edycje.

Premier gorzko nt. Niemiec: Nie wspierają Ukrainy tak hojnie jak powinny Wiadomości
Premier gorzko nt. Niemiec: Nie wspierają Ukrainy tak hojnie jak powinny

"Niemcy powinny wysyłać więcej broni, więcej amunicji i więcej pieniędzy na Ukrainę, ponieważ są zdecydowanie najbogatszym i największym krajem Unii" - powiedział premier RP Mateusz Morawiecki w rozmowie z portalem informacyjnym Politico po zakończonym w piątek szczycie Rady Europejskiej w Brukseli.

Zdecydowana reakcja USA. Nałożono sankcje m.in. na samolot Łukaszenki Wiadomości
Zdecydowana reakcja USA. Nałożono sankcje m.in. na samolot Łukaszenki

Amerykański resort finansów zdecydował o nałożeniu sankcji na trzy podmioty i ośmiu białoruskich urzędników, w tym producenta ciężarówek BiełAZ, Mińską Fabrykę Samochodów (MAZ) i prezydencki odrzutowiec Łukaszenki.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe