"Poziom wyposażenia sił odstraszania nuklearnego Rosji wynosi ponad 91%" Przemówienie Władimira Putina

Zakończyło się orędzie Władimira Putina do Zgromadzenia Federalnego, czyli do Dumy Państwowej i Rady Federacji.
Władimir Putin
Władimir Putin / Wikipedia - kremlin.ru/ CC BY-SA 4.0

Prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił orędzie przed Zgromadzeniem Federalnym we wtorek, 21 lutego. Ceremonia odbyła się w Gostinyj Dworze w Moskwie o godzinie 12-tej (g. 10-tej czasu polskiego).

 

Przemówienie Władimira Putina

10:09: – Jesteśmy w trudnym czasie. Zrobiliśmy wszystko, co możliwe, aby pokojowo rozwiązać problem Donbasu. Byliśmy cierpliwi w naszych negocjacjach., jednak za naszymi plecami przygotowywany był zupełnie inny scenariusz  – rozpoczął swoje przemówienie prezydent Rosji.

10:12: Putin podkreślił, że przed Rosją kluczowe zmiany, które określą jej przyszłość. W kontekście "specjalnej operacji wojskowej" zaznaczył, że Rosja będzie dalej realizowała swoje cele. Mówi o blokadzie Donbasu (porównanie nawiązuje oczywiście do Leningradu), "kijowskim nazistowskim reżimie", wojskowym wsparciu państw Zachodu i różnych laboratoriach, które Stany Zjednoczone i NATO miały mieć na Ukrainie.

10:16 – Ukraina przed rosyjską specjalną operacją wojskową prowadziła rozmowy z Zachodem o dostawach broni, w tym samolotów i ciężkiego uzbrojenia. Zachodni politycy wydają się być dumni ze swojej zdrady iz tego, że udało im się nas oszukać – powiedział prezydent Rosji. Wypomina działania Zachodu w Libii, Syrii, kolonializmie, wracając do narracji przeciwstawiania się reszty "złemu Zachodowi".

10:18 – Cała planeta jest nasiana amerykańskimi bazami. Pojęcia honoru, zaufania i przyzwoitości nie są dla Zachodu. Widzieliśmy, że zagrożenie rosło, przygotowywano się do krwawej operacji w Donbasie. Oni rozpoczęli wojnę, żeby odwrócić uwagę od własnych problemów, a my używamy siły, aby ją powstrzymać. – mówi Putin. 

10:22 – Zachodnia polityka jest uosobieniem kłamstwa. Oszukują własnych obywateli, nie cenią swoich narodów, ich celem jest nieograniczona władza. Pogrążyli całe regiony w chaosie. My chronimy nasz dom i życie naszych ludzi – powiedział prezydent Rosji.

10:23 Putin wymienia elementy, które mają wskazywać, że siły zbrojne Ukrainy są następcami nazistów, wskazuje na nazwy zgrupowań z czasów II wojny. Twierdzi, że dywizje wojskowe Ukrainy używają nazistowskich symboli.

10:25 – Neonaziści nie ukrywają czyimi są spadkobiercami, to dziwne, że na Zachodzie nikt tego nie zauważa. Im jest wszystko jedno, wybrali na kogo postawić w wojnie z Rosją. Oni wydali już ponad 150 miliardów dolarów na zbrojenie Kijowa. Projekt „antyrosyjski” oznacza skierowanie agresji na wschód, rozpętanie wojny w Europie – bajdurzy prezydent Rosji.

10:28 Putin twierdzi, że Ukraina była grabiona latami, a Rosja nie walczy z narodem ukraińskim, który stał się ofiarą "kijowskiego reżimu". Odniósł sie także do obietnic przekazania Ukrainie broni dalekiego zasięgu przez USA. Straszy, że jeśli ta broń zostanie użyta na terytorium Rosji, Moskwa odpowie.

10:30 Narracja o "zgniłym Zachodzie", który nie dba o tradycyjne wartości, religię, kulturę. Putin cytuje Pismo Św. mówiąc, że w wielu religiach małżeństwo tworzy kobieta i mężczyzna. Zapowiada ochronę dzieci przed "degradacją i degeneracją". 

10:32 – Zobaczcie, co robią na Zachodzie. Pedofilia staje się normą, księża zatwierdzają małżeństwa osób tej samej płci. Rodzina to związek kobiety i mężczyzny. Tak mówią święte księgi wszystkich religii świata. Ale Zachód również próbuje zrewidować te święte teksty – mówi Putin.

10:36 Putin twierdzi, że nowe terytoria zdecydowały się być z Rosją "pomimo gróźb ze strony nazistów". – Nic nie było silniejsze od Waszej determinacji, by być z Rosją, ze swoją ojczyzną – powiedział. Zapowiedział zwiększanie funduszy na rozwój tych regionów, mówił o wewnętrznym Morzu Azowskim, lądowym połączeniu Krymu z Rosją. Podziękował wszystkim, dzięki którym Rosja może prowadzić wojnę na Ukrainie. Minuta ciszy za tych, którzy oddali życie w walce za Rosję.

10:39 – Wszyscy rozumiemy, jak nieznośnie ciężko jest żonom, synom, rodzicom poległych żołnierzy. Proponuję utworzenie specjalnego państwowego funduszu wsparcia weteranów i poległych żołnierzy – powiedział Putin.

10:45 – Poziom wyposażenia sił odstraszania nuklearnego Federacji Rosyjskiej wynosi ponad 91% – powiedział Putin. Zapowiedział, że oficerowie i sierżanci, którzy okazali się kompetentnymi dowódcami, staną się rezerwą personalną sił zbrojnych. – Zrobimy wszystko by wygrać – zapewnił.

10:50 Rosyjski przywódca wskazuje, że państwa zachodnie rozpoczęły wojnę gospodarczą i ekonomiczną przeciwko Rosji, ale bezskutecznie. – Zachód ukradł nasze rezerwy złota i walut. Próbowali zniszczyć rubla, sprowokować inflację, ukraść rezerwy, zniszczyć łańcuchy produkcji. Ale rosyjski budżet ma się dobrze. Mamy wszystko, aby zapewnić zarówno bezpieczeństwo, jak i stały rozwój kraju – twierdzi Putin. 

10:59: Putin chwali działania sektora prywatnego. Twierdzi, że Rosja przezwyciężyła spadek PKB. Mówi o rozwijaniu handlu z innymi państwami. Choć wskazuje, że wiele jest jeszcze problemów do rozwiązania, to zapowiada strukturalne zmiany w gospodarce. Mówi o nauce, kulturze, biznesie, rozwoju kontaktów międzyregionalnych i międzynarodowych (Indie, Pakistan). Zapowiada duże projekty rozwoju infrastruktury transportowej i portowej. – Rosja faktycznie wchodzi w nowy cykl rozwoju gospodarczego, są wielkie szanse na przełom w wielu dziedzinach – przekonuje Putin.

11:20 – Biznesmeni mają wybór: być ludźmi drugiej kategorii na Zachodzie albo być z Ojczyzną. Czas zrozumieć, że dla Zachodu bogaci Rosjanie to drugorzędni obcy, z którymi robią, co chcą.  I żadne kupione tytuły nie pomogą: tam są obywatelami drugiej kategorii – mówił rosyjski przywódca.

11:30 – W obronie Rosji wszyscy musimy się zjednoczyć, zharmonizować nasze obowiązki i nasze prawa, aby zachować jedno historyczne prawo nadrzędne: prawo Rosji do bycia silną. Mamy bardzo bystre i utalentowane pokolenie, które jest gotowe pracować dla dobra kraju – powiedział Putin.

11:35 Prezydent Rosji zakończył przemówienie.

 

Jak to wyglądało wcześniej

Przemówienie Prezydenta do Zgromadzenia Federalnego na temat stanu rzeczy w kraju, głównych kierunków polityki wewnętrznej i zagranicznej państwa jest podstawą do ustalenia celów strategicznych, priorytetów rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zapewnienia bezpieczeństwa narodowego Rosji. Formuła imprezy jest tradycyjna, ugruntowana w Konstytucji, ale w pewnym sensie można ją nazwać długo wyczekiwaną - informują rosyjskie media. 

Ostatni raz rosyjski przywódca wygłosił orędzie w parlamencie w kwietniu 2021 roku. Jest to prawo prezydenta, z którego może on skorzystać „kiedy uzna to za konieczne”. Sam Putin tłumaczył brak tego wydarzenia w 2022 r. tym, że sytuacja rozwijała się szybko i trudno było „w dowolnym momencie zarejestrować wyniki i plany na najbliższą przyszłość”. Zamiast tego prezydent wielokrotnie wyrażał najważniejsze punkty w swoich przemówieniach wideo do narodu i innych przemówieniach.

 

Kluczowe tematy nie zostały wcześniej ujawnione

Kluczowe punkty nadchodzącego przemówienia nie zostały wcześniej ujawnione. Rzecznik Kremla Pieskow zapowiedział jednak, że prezydent położy jeden z głównych akcentów na "obecną sytuację" - na kwestie związane ze specjalną operacją wojskową, na problemy gospodarcze i społeczne.

Całe nasze życie kręci się wokół sprawy operacji specjalnej. A specjalna operacja wojskowa w taki czy inny sposób wpływa na nasze życie, wpływa na życie na kontynencie. Dlatego, oczywiście, można by się spodziewać, że prezydent dużo zapłaci uwagę na operację

– powiedział rzecznik. Dodał, że "wszyscy czekają na wystąpienie, licząc na ocenę sytuacji, ocenę specjalnej operacji wojskowej, ocenę sytuacji międzynarodowej i wizję prezydenta, jak sobie z tym poradzimy i jak będziemy się rozwijać w przyszły."

 

 

 

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Francja: Setki tysięcy demonstrantów przeciwko reformie emerytalnej. Zamieszki w wielu miastach Wiadomości
Francja: Setki tysięcy demonstrantów przeciwko reformie emerytalnej. Zamieszki w wielu miastach

Podczas demonstracji związkowych przeciwko reformie emerytalnej w wielu miastach Francji doszło do starć z policją. Centrala związkowa CGT poinformowała, że w Paryżu w czwartek demonstrowało 800 tys. osób, co oznacza największą mobilizację społeczną od początku protestów.

Dziennikarz zwolniony z Interii. Przyczyną... wpis na Twitterze Wiadomości
Dziennikarz zwolniony z Interii. Przyczyną... wpis na Twitterze

Redaktor naczelny portalu Interia.pl Piotr Witwicki poinformował, że dziennikarz sportowy serwisu Interia Michał Przybycień został zwolniony z pracy. O sprawie jako pierwszy napisał branżowy serwis Wirtualnemedia.pl.

Kijów: Groźny incydent z ważnym europejskim politykiem. Poczuliśmy dziwny zapach Wiadomości
Kijów: Groźny incydent z ważnym europejskim politykiem. "Poczuliśmy dziwny zapach"

Samochód ministra spraw zagranicznych Estonii Urmasa Reinsalu zapalił się podczas jego wizyty w Kijowie. Wygłaszany następnego dnia wykład przerwał alarm przeciwlotniczy; polityk był zmuszony do jego dokończenia w schronie - poinformowały w czwartek estońskie media.

USA: Jest ważne porozumienie z polską firmą ws. reaktorów jądrowych Wiadomości
USA: Jest ważne porozumienie z polską firmą ws. reaktorów jądrowych

Firmy GE Hitachi, Tennessee Valley Authority, Ontario Power Generation i polska firma Synthos Green Energy podpisały w czwartek porozumienie o przyspieszeniu wdrażania małych reaktorów modułowych (SMR). Umowa przewiduje wspólne inwestycje warte 400 mln dolarów w projekt reaktora GEH BWRX-300, który SGE wraz z Orlenem planuje wdrożyć do floty dziesiątek reaktorów jądrowych w Polsce.

Znany działacz PO zatrzymany przez CBA. W tle gang pseudokibiców i warszawskie śmieci [VIDEO] Wiadomości
Znany działacz PO zatrzymany przez CBA. W tle gang pseudokibiców i warszawskie śmieci [VIDEO]

Pranie brudnych pieniędzy, łapówki wręczane w restauracji w torbach na wino albo w torbach ze sklepu Żabka i znany działacz Platformy Obywatelskiej zatrzymany przez CBA.

Histeria niemieckich ekologów i polityków. Tymczasem niemiecki biznes WSPIERA polskie inwestycje na Odrze Wiadomości
Histeria niemieckich ekologów i polityków. Tymczasem niemiecki biznes WSPIERA polskie inwestycje na Odrze

„Opowiadamy się za realizacją porozumienia w sprawie modernizacji Odry granicznej i zwiększonego wykorzystania żeglugi śródlądowej jako ważnego działania rozwojowego” – głosi oświadczenie polsko-niemiecko-czeskiego zrzeszenia izb handlowych: Unii Izb Łaby i Odry.

Tusk obiecuje „babciowe”. 1500 zł miesięcznie dla mam Wiadomości
Tusk obiecuje „babciowe”. 1500 zł miesięcznie dla mam

– Zaproponujemy 1500 zł „babciowego” dla każdej mamy, która chciałaby po urlopie macierzyńskim wrócić do pracy – zapowiedział przewodniczący PO Donald Tusk w czwartek, podczas spotkania z wyborcami w Częstochowie.

Wizyta księcia Williama w Polsce. Jest reakcja rosyjskiej propagandy Wiadomości
Wizyta księcia Williama w Polsce. Jest reakcja rosyjskiej propagandy

Głos ws. niespodziewanej wizyty księcia Williama i księżnej Kate Middleton w Polsce zabrała rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Rosja: Pożar w zakładzie produkującym m.in silniki do międzykontynentalnych rakiet [FOTO] Wiadomości
Rosja: Pożar w zakładzie produkującym m.in silniki do międzykontynentalnych rakiet [FOTO]

W środę doszło do pożaru w Zakładach Produkcji Silników w Jarosławiu w Rosji; w tej fabryce wytwarzane są m.in. silniki do międzykontynentalnych pocisków balistycznych Topol-M, zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych - powiadomił ukraiński portal focus.ua za rosyjskimi mediami i służbami ratunkowymi.

Kaleta: Solidarna Polska jest gotowa wystartować w wyborach samodzielnie Wiadomości
Kaleta: Solidarna Polska jest gotowa wystartować w wyborach samodzielnie

Gościem red. Jacka Prusinowskiego w Radiu Plus był wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, który zabrał głos ws. nowej reformy sądownictwa, a także nadchodzących wyborów parlamentarnych.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe