Przemówienie Putina miało być "odpowiedzią" na wizytę Bidena. Ekspert nie pozostawia złudzeń

O godzinie 10-tej prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił orędzie do Zgromadzenia Federalnego, czyli do Dumy Państwowej i Rady Federacji. Oczekiwano, że przemówienie będzie odpowiedzią na wizytę Joe Bidena w Kijowie, jednak w powszechnej opinii nie zawiera nowych elementów.
Władimir Putin Przemówienie Putina miało być
Władimir Putin / EPA/ANATOLY MALTSEV ATTENTION: This Image is part of a PHOTO SET Dostawca: PAP/EPA

- Jesteśmy w trudnym czasie. Zrobiliśmy wszystko, co możliwe, aby pokojowo rozwiązać problem Donbasu. Byliśmy cierpliwi w naszych negocjacjach., jednak za naszymi plecami przygotowywany był zupełnie inny scenariusz

- skarżył się Władimir Putin, który podkreślił, że przed Rosją kluczowe zmiany, które określą jej przyszłość. W kontekście "specjalnej operacji wojskowej" zaznaczył, że Rosja będzie dalej realizowała swoje cele. Mówi o blokadzie Donbasu (porównanie nawiązuje oczywiście do Leningradu), kijowskim "nazistowskim reżimie", wojskowym wsparciu państw Zachodu i różnych laboratoriach, które Stany Zjednoczone i NATO miały mieć na Ukrainie.

 

"Żadnych rewelacji"

- Zgodnie z przypuszczeniami, wystąpienie W. Putina nie przyniosło żadnych rewelacji. Odświeżono wszystkie kluczowe narracje #Rosja #dezinformacja, które obecnie są rezonowane przez rosyjskie media.

- komentuje na Twitterze ekspert ds. wschodnich, autor książki "Operacja Ukraina" Michał Marek. W jego ocenie w największym stopniu eksponowane były wątki o "Rosji, która została zmuszona do wojny", "Zachodzie, który ponosi odpowiedzialność za wojnę", "Rosji, która jedynie broni swoich interesów", "Rosji, która stara się zatrzymać wojnę", i "Zachodzie, który finansuje wojnę".

- Od wątku biolaboratoriów, po wątek "nazistów" i walki z "kijowskim reżimem", a nie narodem ukraińskim... Rosja to ci "biali i dobrzy", a #NATO i #USA to ci "źli podżegacze". To że Rosja zaatakowała sąsiednie państwo mordując tysiące jego obywateli jest rzeczą "właściwą"...

- opisuje Michał Marek.

 

"Gospodarka ma się dobrze"

- Eksponowane są również fragmenty wypowiedzi dot. stanu rosyjskiej gospodarki. W tej wizji rzeczywistości rosyjska gospodarka ma się dobrze, a wojna daje "więcej szans", niż "negatywnych skutków".
Polityka Kremla jest "słuszna", sankcje "nie szkodzą"

"Rosyjska gospodarka wchodzi w nowy cykl rozwoju" - wszystko jest dobrze... Kolejne wątki, które są i będą rezonowane: - Rosja ma prawo być silną, - Rosjanie są zjednoczeni i zdeterminowani do walki.

- pisze Michał Marek, który pisze również o wątku "strasznego Zachodu", który prowadząc swoje intrygi pragnie zniszczyć Rosję m. in. poprzez "prowadzenie działań dywersyjnych" na terytorium RU oraz poprzez ataki na RU bazy lotnicze oraz zwraca uwagę na straszak atomowy: "Wszystko zgodnie z przypuszczeniami. 
Rosja wstrzymuje udział w "New START". To poważny element nacisków, który będzie używany przez aparat #propaganda do stymulowania protestów  antynatowskich i antyUA w całej Europie -w tym w Polsce".


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Daily Telegraph: Powinniśmy wzmacniać więzi z Polską. To nowa potęga Europy Wiadomości
"Daily Telegraph": Powinniśmy wzmacniać więzi z Polską. To nowa potęga Europy

Jeśli Wielka Brytania będzie chciała odbudowywać więzi z Europą, powinna to robić poprzez kraje takie jak Polska czy Słowacja. Znacznie lepiej rozumieją one wspólne wyzwania, a Polska staje się nowym europejskim mocarstwem - pisze w czwartek dziennik "Daily Telegraph".

Zapytano Lewandowskiego o Świątek. Piłkarz nie krył zaskoczenia Wiadomości
Zapytano Lewandowskiego o Świątek. Piłkarz nie krył zaskoczenia

Zabawne obrazki, które są zwane powszechnie "memami", są również tworzone w kontekście dwójki ambasadorów polskiego sportu – Igi Świątek i Roberta Lewandowskiego. To właśnie na ich temat pytanie otrzymał kapitan reprezentacji Polski.

Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO] Wiadomości
Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO]

Reporterzy „Magazynu śledczego Anity Gargas” na tropie bizneswoman, która miała podawać się za policjantkę i wraz z partnerem napadać ludzi w domach. W tle skandaliczne zaniedbania, których mieli dopuszczać się prawdziwi policjanci oraz bierność prokuratury. 

Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje Wiadomości
Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje

Papież Franciszek, przebywający w rzymskiej klinice Gemelli z powodu infekcji dróg oddechowych, pozostanie tam jeszcze prawdopodobnie dwa lub trzy dni - podał włoski dziennik "La Stampa".

Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE Wiadomości
Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE

Papier toaletowy może się stać w najbliższym czasie towarem deficytowym? Zagraniczne media zwracają uwagę na nowe przepisy Unii Europejskiej, które mają zakazać sprawdzania produktów związanych z wylesieniem.

Śmigłowce wojskowe i wybuchy w Warszawie. Wydano komunikat Wiadomości
Śmigłowce wojskowe i wybuchy w Warszawie. Wydano komunikat

W piątek 31 marca na warszawskim Rembertowie będą odbywać się ćwiczenia wojskowe z użyciem śmigłowców oraz materiałów wybuchowych; podobne treningi – w okolicach Piaseczna we wtorek, 4 kwietnia; to standardowa działalność – informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Poseł PiS złożył mandat Wiadomości
Poseł PiS złożył mandat

Jak podaje portal i.pl, poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Zagórski złożył rezygnację z mandatu posła. Informacje zostały potwierdzone u samego parlamentarzysty.

Mężczyzna popełnił samobójstwo. Po rozmowie z chatbotem postanowił „poświęcić się dla planety” Wiadomości
Mężczyzna popełnił samobójstwo. Po rozmowie z chatbotem postanowił „poświęcić się dla planety”

Z informacji belgijskiego dziennika „La Libre” wynika, że chatbot amerykańskiej firmy Chai nakłonił młodego mężczyznę do popełnienia samobójstwa.

Córka zabiera głos w sprawie stanu zdrowia Beaty Tyszkiewicz Wiadomości
Córka zabiera głos w sprawie stanu zdrowia Beaty Tyszkiewicz

Według krążących w sieci plotek pogarsza się stan zdrowia Beaty Tyszkiewicz, która ma nawet wymagać już całodobowej opieki. Głos w sprawie postanowiła zabrać jej córka.

Atak na biuro poselskie szefa MON. Policja zatrzymała podejrzanego mężczyznę Wiadomości
Atak na biuro poselskie szefa MON. Policja zatrzymała podejrzanego mężczyznę

Policjanci z podwarszawskiego Legionowa zatrzymali mężczyznę podejrzanego o wybicie szyby w biurze poselskim wicepremiera, szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka – dowiedziała się w czwartek PAP.

Emerytury
Stażowe