Oczy świata skierowane na Warszawę. Mocne przemówienie Joe Bidena

Rozpoczęło się przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Tuż po nim przemowę wygłosi prezydent USA Joe Biden.
Prezydent USA Joe Biden Oczy świata skierowane na Warszawę. Mocne przemówienie Joe Bidena
Prezydent USA Joe Biden / fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

17:58 • – Niech Rosja wie o tym, że atak na jakiegokolwiek członka NATO, to atak na całe NATO. To święta zasada – powiedział Joe Biden.

17:53 • Amerykański prezydent podziękował Polakom za pomoc ukraińskim uchodźcom: – Spójrzcie co zrobiliście do tej pory, wasza hojność, wasza gotowość do otwarcia waszych serc, domów, to jest niezwykłe. Polska przyjęła więcej uchodźców niż jakikolwiek naród.

17:49 • – Nasze wsparcie dla Ukrainy nie zostanie zachwiane. Ukraina nigdy nie będzie zwycięstwem Rosji – stwierdził Joe Biden.

17:46 • – Będziemy bronić suwerenności narodów i demokracji. Putin się mylił. Naród ukraiński jest za mocny, a demokracje zjednoczone i silne. Zamiast finlandyzacji NATO Putin doczekał NATO-izacji Finlandii - podkreślił.

17:44 • – Będziemy się trzymać razem i walczy o nasze wartości. Putin myślał, że nas podzieli, że podzieli NATO – powiedział Biden.

17:43 • – Kijów się dumnie trzyma i wysoko niesie głowę. Przede wszystkim jest wolny – dodał.

17:41 • – Rozpoczęło się przemówienie Joe Bidena. – Dziękuję, że znów mnie przyjęliście w Warszawie. Przemawiałem tu rok temu, krótko po tym, jak Putin rozpoczął wojnę. Rok temu świat stanął przed możliwością upadku Kijowa. Ja stamtąd wróciłem i mogę powiedzieć, że Kijów się trzyma – zaczął amerykański prezydent.

17:33 Za chwilę swoje przemówienie wygłosi prezydent USA Joe Biden.

17:32 • – Wzywam przywódców państwa europejskich i sojuszu północnoatlantyckiego do wspierania Ukrainy, do przesyłania sprzętu. Nie bójcie się. Zło musi zostać zatrzymane. Rolą NATO jest bronić wolnego świata. Nie ma wolności bez solidarności – takim apelem polski prezydent zakończył swoje przemówienie.

17:27 • – Prezydent Joe Biden pokazał, że Ukraina nie jest sama, że ma wsparcie Stanów Zjednoczonych i całego świata. Ukraina nie upadła do dzisiaj dzięki bohaterstwu  żołnierzy i wsparciu sojuszników. Ukraina musi zwyciężyć – powiedział Andrzej Duda.

17:25 • – Rosja na powrót chce się stać imperium, chce niewolić narody. Nie ma na to zgody wolnego świata – podkreślił polski prezydent.

17:24 • – Dziś patrzymy na płonącą Ukrainę, patrzymy na płonące miasta, słyszymy straszliwe wieści o rosyjskim terrorze – dodał.

17:20 • – Spotkamy się w wyjątkowym miejscu w Warszawie, pod Zamkiem Królewskim, który jest symbolem świetności Rzeczypospolitej Obojga Narodów, gdzie uchwalono pierwszą na świecie, a drugą po amerykańskiej konstytucję – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Spotkanie Biden-Duda

We wtorek w Warszawie odbyło się spotkanie prezydentów Polski i USA: Andrzeja Dudy i Joe Bidena. Przywódcy rozmawiali najpierw w wąskim gronie, a następnie odbyły się obrady w obecności delegacji.

W skład delegacji polskiej, oprócz prezydenta Dudy, weszli m.in.: premier Mateusz Morawiecki, szef MSZ Zbigniew Rau, szef BBN Jacek Siewiera oraz szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz. W delegacji amerykańskiej natomiast znaleźli się m.in. doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa Jake Sullivan oraz ambasador w Warszawie Mark Brzezinski.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Awantura w Finlandii. Robert Biedroń kłamał? Wiadomości
Awantura w Finlandii. Robert Biedroń kłamał?

Nieoczekiwany finał wyprawy Roberta Biedronia do Finlandii. Wiele wskazuje na to, że w sprawie "darmowej aborcji dla Polek w Findlandii" znany aktywista LGBT mijał się z prawdą.

Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury Wiadomości
Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności śmierci mężczyzny, którego zwłoki znaleziono we wtorek na podmokłym terenie niedaleko miejscowości Zamosze w podlaskiej gminie Narewka. Na miejscu trwają jeszcze czynności procesowe i identyfikacyjne.

Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio Wiadomości
Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio

Niemiecki minister zdrowia, Karl Lauterbach uważa, że powikłania poszczepienne powinny być szybciej stwierdzane niż ma to miejsce obecnie. Pojawia się bowiem wiele relacji osób, które cierpią po przyjęciu szczepionek na COVID-19.

Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?”

„Głęboko w arsenale Harry'ego jest kwestia, która od dawna jest bolesną kością niezgody zarówno dla niego, jak i jego ojca. To plotki kwestionujące, czy Karol naprawdę jest jego ojcem” – czytamy w publikacji australijskiego serwisu „The New Idea”, specjalizującego się w informacjach dot. życia brytyjskiej rodziny królewskiej.

Lekarza!. Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót Wiadomości
"Lekarza!". Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót

Znany rosyjski propagandysta i przyjaciel Władimira Putina prowadzi program publicystyczny w rosyjskiej telewizji Rasija 1. Tym razem program przyjął nieoczekiwany obrót.

Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica

We wsi Sąborze pod Słupskiem doszło do tragicznego w skutkach wypadku. W wyniku zderzenia auta osobowego i ciężarówki zginęła przełożona domu zakonnego w Koszalinie Inga Grula.

Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? Financial Times: To był kluczowy temat tych rozmów Wiadomości
Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? "Financial Times": To był kluczowy temat tych rozmów

Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian za przychylną postawę Pekinu wobec inwazji Kremla na Ukrainę i pomoc w łagodzeniu skutków zachodnich sankcji - twierdzi we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego Wiadomości
Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych wycofał się z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund. Okazuje się, że żona skoczka Marta walczy o życie w szpitalu. Wiadomość ta wstrząsnęła światem sportu.

Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego Wiadomości
Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego

Władimir Putin we wtorkowym oświadczeniu po spotkaniu z przywódca Chin Xi Jinpingiem przekazał, że chiński plan pokojowy wobec Ukrainy można uznać za podstawę rozwiązania konfliktu. Słowa Putina skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii Wiadomości
Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii

Uniwersytet Helsiński ogłosił listę nagrodzonych tytułem doktora honoris causa. O dziwo znalazła się na niej aktywistka Greta Thunberg, która otrzyma wyróżnienie w dziedzinie teologii.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe