Ks. prof. Michał Heller laureatem międzynarodowej nagrody naukowej "Ratio et Spes"

Laureatem międzynarodowej nagrody naukowej "Ratio et Spes" został w tym roku ks. prof. Michał Heller, kosmolog, filozof i teolog. Wyróżnienie trafiło do prof. Toma McLeisha, filozofa przyrody z Uniwersytetu w Yorku (Anglia). "Ratio et Spes" to nagroda przyznawana wspólnie od 2020 r. przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Watykańską Fundację Joseph Ratzinger-Benedetto XVI za wybitną interdyscyplinarną publikację naukową lub cykl publikacji mieszczących się w corocznie określanej problematyce.
Ks. prof. Michał Heller Ks. prof. Michał Heller laureatem międzynarodowej nagrody naukowej
Ks. prof. Michał Heller / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/Adam Walanus - http://www.adamwalanus.pl/

Nagroda

Czwartej edycji towarzyszył temat "Człowiek wobec Wszechświata". Zdaniem jury najlepiej w tę problematykę wpisuje się ostatnia publikacja "Nieskończenie wiele wszechświatów. Od Einsteina do Nieskończoności" ks. prof. Michała Hellera, który nagrodę "Ratio et Spes" otrzymał również w uznaniu całokształtu twórczości. 

Wyróżnieniem w tegorocznej edycji uhonorowano brytyjskiego filozofa przyrody prof. Toma McLeisha, głównie za dzieła "Faith and Wisdom in Science" oraz "The Poetry and Music of Science".

Laureat

Ks. prof. Michał Heller, laureat tegorocznej Nagrody Naukowej "Ratio et Spes", jest emerytowanym profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz członkiem stowarzyszonym Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego. Jest również członkiem zwyczajnym Papieskiej Akademii Nauk, członkiem zwyczajnym Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, a także laureatem prestiżowej Nagrody Johna Templetona, Kawalerem Orderu Orła Białego oraz laureatem Nagrody Erazma i Anny Jerzmanowskich.

Ks. prof. Heller jest założycielem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych – obecnie części Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół fizyki relatywistycznej, w szczególności kosmologii relatywistycznej, geometrycznych metod w fizyce, filozofii przyrody i historii nauki oraz problematyki z pogranicza nauki i teologii.

Ksiądz Profesor jest autorem licznych prac naukowych i książek popularnonaukowych.

Prof. McLeish

Prof. Tom McLeish jest emerytowanym profesorem Wydziału Fizyki, Inżynierii i Technologii Uniwersytetu w Yorku w Anglii. Związany jest również z Uniwersyteckim Centrum Studiów Średniowiecznych i Humanistycznym Centrum Badawczym Uniwersytetu w Yorku.

Profesor Tom McLeish prowadzi badania naukowe w zakresie materii i fizyki biologicznej. Współpracuje z chemikami, inżynierami i biologami. Jego publikacje zostały wyróżnione nagrodami w Stanach Zjednoczonych i Europie. Obecnie kieruje brytyjską siecią "Physics of Life", która wspiera badania dotyczące fizyki i biologii, jak również badania medyczne. Współprowadzi interdyscyplinarny projekt Ordered Universe badający traktaty naukowe z XIII wieku. Dziedziny badawcze Profesora McLeisha obejmują naukę, teologię, społeczeństwo i historię oraz sztukę i naukę. Publikacje prof. McLeisha to narracje pomiędzy teologią a nauką.

Profesor pełnił funkcję prorektora ds. nauki na Durham University, był przewodniczącym Komitetu Edukacji Royal Society i zasiadał w jego Radzie. Pełnił również funkcję powiernika Fundacji Johna Templetona.

mp / Toruń


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
 Daniel Obajtek powołany na prezesa PKN Orlen na kolejną kadencję Wiadomości
Daniel Obajtek powołany na prezesa PKN Orlen na kolejną kadencję

Daniel Obajtek został w czwartek powołany na prezesa zarządu PKN Orlen na kolejną trzyletnią kadencję - podała w czwartek spółka w komunikacie giełdowym.

[WIDEO] A może alfons? Poseł PO obraźliwie o Januszu Kowalskim. Jest odpowiedź polityka Wiadomości
[WIDEO] "A może alfons?" Poseł PO obraźliwie o Januszu Kowalskim. Jest odpowiedź polityka

– Pani poseł szuka pomysłu na wyróżnienie się, bo rzeczywiście nie ma nic merytorycznego do zaproponowania wyborcom ze swojego okręgu – tak Janusz Kowalski skomentował obraźliwe nagranie, jakie na jego temat opublikowała poseł PO Marta Wcisło.

Rekompensata dla Polski z UE. Jest komentarz Beaty Szydło Wiadomości
Rekompensata dla Polski z UE. Jest komentarz Beaty Szydło

Polska dostanie rekompensatę finansową od UE za straty wywołane importem ukraińskiego zboża. Głos na ten temat zabrała europoseł Beata Szydło.

Daily Telegraph: Powinniśmy wzmacniać więzi z Polską. To nowa potęga Europy Wiadomości
"Daily Telegraph": Powinniśmy wzmacniać więzi z Polską. To nowa potęga Europy

Jeśli Wielka Brytania będzie chciała odbudowywać więzi z Europą, powinna to robić poprzez kraje takie jak Polska czy Słowacja. Znacznie lepiej rozumieją one wspólne wyzwania, a Polska staje się nowym europejskim mocarstwem - pisze w czwartek dziennik "Daily Telegraph".

Zapytano Lewandowskiego o Świątek. Piłkarz nie krył zaskoczenia Wiadomości
Zapytano Lewandowskiego o Świątek. Piłkarz nie krył zaskoczenia

Zabawne obrazki, które są zwane powszechnie "memami", są również tworzone w kontekście dwójki ambasadorów polskiego sportu – Igi Świątek i Roberta Lewandowskiego. To właśnie na ich temat pytanie otrzymał kapitan reprezentacji Polski.

Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO] Wiadomości
Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO]

Reporterzy „Magazynu śledczego Anity Gargas” na tropie bizneswoman, która miała podawać się za policjantkę i wraz z partnerem napadać ludzi w domach. W tle skandaliczne zaniedbania, których mieli dopuszczać się prawdziwi policjanci oraz bierność prokuratury. 

Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje Wiadomości
Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje

Papież Franciszek, przebywający w rzymskiej klinice Gemelli z powodu infekcji dróg oddechowych, pozostanie tam jeszcze prawdopodobnie dwa lub trzy dni - podał włoski dziennik "La Stampa".

Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE Wiadomości
Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE

Papier toaletowy może się stać w najbliższym czasie towarem deficytowym? Zagraniczne media zwracają uwagę na nowe przepisy Unii Europejskiej, które mają zakazać sprawdzania produktów związanych z wylesieniem.

Śmigłowce wojskowe i wybuchy w Warszawie. Wydano komunikat Wiadomości
Śmigłowce wojskowe i wybuchy w Warszawie. Wydano komunikat

W piątek 31 marca na warszawskim Rembertowie będą odbywać się ćwiczenia wojskowe z użyciem śmigłowców oraz materiałów wybuchowych; podobne treningi – w okolicach Piaseczna we wtorek, 4 kwietnia; to standardowa działalność – informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Poseł PiS złożył mandat Wiadomości
Poseł PiS złożył mandat

Jak podaje portal i.pl, poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Zagórski złożył rezygnację z mandatu posła. Informacje zostały potwierdzone u samego parlamentarzysty.

Emerytury
Stażowe