"Nie będziemy dzielić za to odpowiedzialności”. Delegatki episkopatu Niemiec opuszczają „drogę synodalną”

Cztery osoby, delegowane przez biskupów do niemieckiej drogi synodalnej: Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz, Katharina Westerhorstmann, Marianne Schlosser i Dorothea Schmidt opublikowały na łamach dziennika „Die Welt” list otwarty, w którym deklarują wycofanie się z tej inicjatywy.
zdjęcie poglądowe
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/geralt

Według tekstu noszącego tytuł „Deklaracja pożegnalna”, Kościół w Niemczech oddala się „coraz bardziej od Kościoła powszechnego”. Jego sygnatariuszki zaznaczyły, że nie mogą już iść tą drogą, dlatego rezygnują z mandatu i nie chcą uczestniczyć w nadchodzącym piątym Zgromadzeniu Synodalnym.

Wspieranie kursu prowadzącego do schizmy

„Udział w procesie, w którym zignorowano wielokrotne interwencje i wyjaśnienia władz watykańskich i samego papieża, oznaczałby wspieranie kursu, który w oczywisty sposób prowadzi Kościół w Niemczech do izolacji od Kościoła powszechnego. Nie możemy i nie będziemy dzielić za to odpowiedzialności” - stwierdziły. Poprzednie decyzje drogi synodalnej miały ich zdaniem „nie tylko zakwestionować zasadnicze podstawy katolickiej teologii, antropologii i praktyki kościelnej, ale przeformułować je, a w niektórych przypadkach całkowicie przedefiniować”. Nie wyjaśniono, co można uznać za argument teologicznie ważny. Stwierdziły ponadto, że w dyskusji i projektach uchwał pominięto istotne zastrzeżenia Urzędu Nauczycielskiego Kościoła.

Szczególny niepokój sygnatariuszek budzi fakt, że wniosek o tajne głosowanie został odrzucony na ostatnim zgromadzeniu synodalnym, „pomimo jednoczesnego żądania standardów demokratycznych w Kościele”.

Ostateczna przyczyna

Jako „ostateczną przyczynę” opuszczenia tego gremium podano potraktowanie przez odpowiedzialnych ostatniej interwencji rzymskiej, w której wyraźnie zaznaczono, że nie ma podstaw do ustanowienia stałej rady synodalnej. Ostatni list, wyraźnie zaaprobowany przez papieża, nie został nawet rozważony „jako punkt porządku obrad najbliższego zgromadzenia synodalnego”. Ma natomiast zostać powołana „komisja synodalna”, której deklarowanym celem jest ustanowienie „Rady Synodalnej”. W ten sposób, „pomimo wszystkich ostrzeżeń Rzymu, odnosi się wrażenie, że nie ma potrzeby zmiany programu drogi synodalnej”. Ta reakcja nie była odosobnionym przypadkiem; wcześniejsze interwencje Rzymu również zostały zignorowane - przypominają. Ich zdaniem w tym kontekście wątpliwe są zapewnienia, że Kościół w Niemczech pozostanie w jedności z Kościołem powszechnym i będzie respektował prawo kanoniczne. 

Zbliżające się zgromadzenie

Piąte Zgromadzenie Synodalne, liczące dotychczas 230 członków, zbierze się we Frankfurcie od 9 do 11 marca. Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz, Katharina Westerhorstmann, Marianne Schlosser i Dorothea Schmidt uczestniczyły w drodze synodalnej jako cztery z dziesięciu osób nominowanych przez Niemiecką Konferencję Biskupów.

st (KAI) / Berlin


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tragiczne wieści z Lubartowa. 19-latek brutalnie pobity przez rówieśników Wiadomości
Tragiczne wieści z Lubartowa. 19-latek brutalnie pobity przez rówieśników

W mediach nie brakuje ostatnio doniesień o brutalnych pobiciach i napaściach z udziałem nastolatków. Młodzi ludzie coraz chętniej bez oporów pastwią się nad rówieśnikami i wszystko nagrywają. Szczególnie głośną i bulwersującą sprawą była śmierć 16-letniego Eryka z Zamościa, który 28 lutego został napadnięty w biały dzień w centrum miasta. Chłopiec nie przeżył ataku.

Szef MON zatwierdził umowę na kolejne radary przeciwlotnicze Bystra. Wartość umowy – 1 mld 100 mln zł Wiadomości
Szef MON zatwierdził umowę na kolejne radary przeciwlotnicze Bystra. Wartość umowy – 1 mld 100 mln zł

Szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził w środę umowę wykonawczą na dostawę kolejnych 22 mobilnych radarów przeciwlotniczych Bystra; wartość umowy to 1 mld 100 mln zł. Budujemy zdolności przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Wojska Polskiego, wzmacniamy je o kolejne warstwy – podkreślił Błaszczak.

Telekomunikacyjny gigant musi zapłacić 20 mln zł kary. Klienci mogą żądać zwrotu pieniędzy Wiadomości
Telekomunikacyjny gigant musi zapłacić 20 mln zł kary. Klienci mogą żądać zwrotu pieniędzy

Jak donosi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, Sąd Apelacyjny potwierdził decyzję prezesa UOKiK, który nałożył na Polkomtel (właściciela sieci komórkowej Plus) karę ponad 20 mln zł za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów. Wyrok jest prawomocny.

Walki o Bachmut. Nowe informacje brytyjskiego wywiadu Wiadomości
Walki o Bachmut. Nowe informacje brytyjskiego wywiadu

W donbaskim mieście Bachmut trwają walki, choć rosyjskie szturmy są wciąż na zmniejszonym poziomie w porównaniu z ostatnimi tygodniami – przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

Król w talii najbardziej poszukiwanych przestępców UE zatrzymany przez CBŚP i KAS Wiadomości
Król w talii najbardziej poszukiwanych przestępców UE zatrzymany przez CBŚP i KAS

Policjanci CBŚP przy wsparciu funkcjonariuszy KAS zatrzymali kolejnych 10 osób w śledztwie dotyczącym grup przestępczych, które wystawiły „puste” faktury VAT na 1,5 mld zł. Do tej pory zarzuty usłyszało 310 osób, w tym 44-letni Robert C., który był na liście najbardziej poszukiwanych ludzi w Europie.

Szokujący komentarz Ekke Overbeeka nt. marszy papieskich Wiadomości
Szokujący komentarz Ekke Overbeeka nt. marszy papieskich

– Marsze papieskie będą w dużej mierze w obronie ukrywających pedofilię – mówił podczas spotkania autorskiego w Warszawie Ekke Overbeek.

Zełenski: Nie możemy przegrać bitwy o Bachmut Wiadomości
Zełenski: Nie możemy przegrać bitwy o Bachmut

– Ukraina nie może przegrać trwającej od siedmiu miesięcy bitwy o Bachmut na wschodzie kraju, żeby Władimir Putin nie poczuł krwi – oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w opublikowanej w środę rozmowie z agencją Associated Press.

Chaos we Francji. Setki tysięcy demonstrantów. Gdzie praworządność? Gdzie UE? [WIDEO, FOTO] Wiadomości
Chaos we Francji. Setki tysięcy demonstrantów. Gdzie praworządność? Gdzie UE? [WIDEO, FOTO]

Nie ustają protesty we Francji. Powszechne oburzenie budzi brutalność interwencji francuskiej policji. Z kolei reforma emerytalna wprowadzana z pominięciem decyzji władzy ustawodawczej (jest wprowadzana w trybie rządowego dekretu) nie budzi wątpliwości instytucji Unii Europejskiej w zakresie „praworządności”.

Jarosław Kaczyński zabiera głos ws. sporu w Trybunale Konstytucyjnym. Padły ostre słowa Wiadomości
Jarosław Kaczyński zabiera głos ws. sporu w Trybunale Konstytucyjnym. Padły ostre słowa

– Julia Przyłębska jest prezesem Trybunału Konstytucyjnego i każdy, kto to kwestionuje, kwestionuje obowiązujące prawo; tutaj nie ma żadnego sporu prawnego, a wyłącznie kwestie związane z ambicjami niektórych osób, którym się bardzo spieszy do tego stanowiska – mówił PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę ma wydać „Spare 2.0” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę ma wydać „Spare 2.0”

Jak podają brytyjskie media, książę Andrzej chce pójść w ślady swojego siostrzeńca, księcia Harry’ego, i wydać książkę, w której zawartych zostanie wiele informacji dot. Pałacu Buckingham, które rodzina królewska raczej wolałaby ukryć przed opinią publiczną.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe