Spłonął ośrodek Caritas w Krzywym Kole

We wtorek 21 lutego pożar zniszczył zabytkowy żuławski dom podcieniowy w Krzywym Kole. Mieścił się w nim ośrodek Caritas Archidiecezji Gdańskiej. W domu odbywały się warsztaty terapii zajęciowej. Udało się uratować nowo dobudowaną część budynku. Nikt nie ucierpiał.
Pożar w Krzywym Kole Spłonął ośrodek Caritas w Krzywym Kole
Pożar w Krzywym Kole / YT print screen/Telewizja Regionalna Żuławy/video: Maciej Ślusarski

Pożar

Ogień pojawił się na poddaszu zabytkowego domu w Krzywym Kole na gdańskich Żuławach. Objął drewnianą konstrukcję budynku należącego do gdańskiej Caritas. Od kilkunastu lat w domu podcieniowym były prowadzone warsztaty terapii zajęciowej.

Gaszenie ognia utrudniał silny wiatr. W kulminacyjnym momencie z ogniem walczyło kilkanaście zastępów straży pożarnej z Pruszcza Gdańskiego i ochotników z pobliskich miejscowości. Po kilku godzinach pożar został opanowany i ostatecznie ugaszony. Nikt nie ucierpiał. W momencie pożaru w budynku nie było nikogo.

Wsparcie

Nadal trwa ustalanie przyczyn pożaru i szacowanie strat. Caritas Archidiecezji Gdańskiej uruchomiła akcję pomocową. Na profilu społecznościowym organizacji pojawił się poruszający wpis:

"Straty są ogromne. W pierwszej kolejności musimy zabezpieczyć podopiecznych, dla których było to miejsce pracy i działania. Obecnie w porozumieniu z Gminą Suchy Dąb uruchamiamy działanie w świetlicy wiejskiej. W związku z tym potrzebujemy środków na zabezpieczenie działania oraz zabezpieczenie tego, co zostało ze spalonego budynku, a następnie musimy zadbać o jego odbudowę. Każdy element będzie wiązać się z ogromnymi kosztami, stąd nasza prośbą o wsparcie z Państwa stron". 

"Zniszczona została znaczna część budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej w Krzywym Kole. Dlatego potrzebujemy desek, sztachet i innych elementów, którymi będziemy mogli zabezpieczyć to, co pozostało. A także każdej pomocy, jaką moglibyście zaoferować. Póki co staramy się odnaleźć w tej sytuacji, więc nie sposób mówić jeszcze o szczegółach, ale możecie się zgłaszać i zostawiać kontakt do siebie pisząc na adres gdansk@caritas.gda.pl (w ten sposób będzie nam najłatwiej zapisać zgłoszenia)" - wyjaśnia gdański Caritas.

Organizacja informuje o uruchomieniu zbiórki przeznaczonej na ten cel. Można pomóc klikając TUTAJ lub poprzez przelew tradycyjny na nr konta: 04 1160 2202 0000 0003 1637 5059.

Ośrodek

Dom w Krzywym Kole to zabytkowy żuławski dom podcieniowy z początku XIX w. Został gruntownie odnowiony w latach 1978-1979. Od 1999 r. funkcjonuje w nim warsztat terapii zajęciowej Caritas AG. W 2014 r., ze względu na zwiększająca się liczbę podopiecznych, zapadła decyzja o rozbudowie placówki. Powstał nowoczesny budynek, dobudowany do podcieniowego domu. Od ponad dwóch dekad dom w Krzywym Kole to miejsce wsparcia i terapii, z których korzysta prawie 40 osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych z pobliskich miejscowości.

ks. mk / Gdańsk


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury Wiadomości
Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności śmierci mężczyzny, którego zwłoki znaleziono we wtorek na podmokłym terenie niedaleko miejscowości Zamosze w podlaskiej gminie Narewka. Na miejscu trwają jeszcze czynności procesowe i identyfikacyjne.

Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?”

„Głęboko w arsenale Harry'ego jest kwestia, która od dawna jest bolesną kością niezgody zarówno dla niego, jak i jego ojca. To plotki kwestionujące, czy Karol naprawdę jest jego ojcem” – czytamy w publikacji australijskiego serwisu „The New Idea”, specjalizującego się w informacjach dot. życia brytyjskiej rodziny królewskiej.

Lekarza!. Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót Wiadomości
"Lekarza!". Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót

Znany rosyjski propagandysta i przyjaciel Władimira Putina prowadzi program publicystyczny w rosyjskiej telewizji Rasija 1. Tym razem program przyjął nieoczekiwany obrót.

Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica

We wsi Sąborze pod Słupskiem doszło do tragicznego w skutkach wypadku. W wyniku zderzenia auta osobowego i ciężarówki zginęła przełożona domu zakonnego w Koszalinie Inga Grula.

Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? Financial Times: To był kluczowy temat tych rozmów Wiadomości
Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? "Financial Times": To był kluczowy temat tych rozmów

Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian za przychylną postawę Pekinu wobec inwazji Kremla na Ukrainę i pomoc w łagodzeniu skutków zachodnich sankcji - twierdzi we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego Wiadomości
Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych wycofał się z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund. Okazuje się, że żona skoczka Marta walczy o życie w szpitalu. Wiadomość ta wstrząsnęła światem sportu.

Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego Wiadomości
Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego

Władimir Putin we wtorkowym oświadczeniu po spotkaniu z przywódca Chin Xi Jinpingiem przekazał, że chiński plan pokojowy wobec Ukrainy można uznać za podstawę rozwiązania konfliktu. Słowa Putina skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii Wiadomości
Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii

Uniwersytet Helsiński ogłosił listę nagrodzonych tytułem doktora honoris causa. O dziwo znalazła się na niej aktywistka Greta Thunberg, która otrzyma wyróżnienie w dziedzinie teologii.

To jest właśnie szerzenie nienawiści. Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek Wiadomości
"To jest właśnie szerzenie nienawiści". Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek

"To jest właśnie faszyzm i szerzenie nienawiści, która może się skończyć tragedią" – pisze na Twitterze Wojciech Kościak z Instytutu Ordo Iuris, komentując skandaliczne zachowanie publicysty i bohatera opozycyjnych mediów Tomasza Piątka.

Wizyta przywódcy Chin na Kremlu. Jest wspólne oświadczenie Wiadomości
Wizyta przywódcy Chin na Kremlu. Jest wspólne oświadczenie

Partnerstwo Rosji i Chin nie jest polityczno-wojskowym sojuszem z czasów zimnej wojny, lecz jest nadrzędne wobec takich relacji – napisano we wspólnym oświadczeniu wydanym przez te kraje we wtorek w czasie wizyty przywódcy ChRL Xi Jinpinga w Moskwie.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe