Niemieckie media: Nowa równowaga. Polska ważniejsza od Niemiec i Francji

Polska ważniejsza od Niemiec i Francji. Wizyta prezydenta USA w Polsce pokazuje, jak zmieniła się równowaga sił w UE – pisze niemiecki dziennik „Die Welt”.
Joe Biden i Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim Niemieckie media: Nowa równowaga. Polska ważniejsza od Niemiec i Francji
Joe Biden i Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim / fot. Jakub Szymczuk / KPRP

We wtorek przy po południu w Arkadach Kubickiego przy Zamku Królewskim w Warszawie prezydent USA Joe Biden wygłosił przemówienie skierowane do narodu polskiego. W swoim wystąpieniu podkreślił, że Stany Zjednoczone wraz z NATO będą bronić suwerenności i demokracji i nie podlega to żadnej wątpliwości.

– Nasze wsparcie dla Ukrainy nie będzie zachwiane, a zobowiązania NATO to święta przysięga obronienia każdej piędzi terytorium krajów sojuszu – mówił amerykański prezydent.

Dzień wcześniej Joe Biden nieoczekiwanie odwiedził w Kijowie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, co – jak komentuje niemiecki „Die Welt” – zostało jednoznacznie odebrane przez świat - zachodnia potęga jaką są USA stoi za Ukrainą.

„Polska w centrum światowej polityki”

Według dziennika „Die Welt” prezydent Stanów Zjednoczonych swoją wizytą „bardzo wzmacnia status Polski jako sojusznika i uznaje jej rolę jako «zawodnika wagi ciężkiej w Europie i państwo frontowe»”.

– Polska jest na pierwszym miejscu – mówi cytowany przez „Die Welt” politolog Andrew Michta z College'u Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa im. George'a C. Marshallà w Niemczech. Naukowiec zwraca uwagę na znaczenie Polski pod względem polityki bezpieczeństwa i dostaw broni do Ukrainy.

Wojna w Ukrainie postawiła Polskę w centrum światowej polityki, a jej znaczenie w zachodnim sojuszu tłumaczy również fakt, że Niemcy i Francja były początkowo niechętne pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy (…) Podczas, gdy w Niemczech (mimo specjalnego funduszu) zakup sprzętu i amunicji dla Bundeswehry postępuje powoli, w Polsce dzieje się bardzo dużo

– pisze niemiecki dziennik.

– Kraje wschodniej flanki, kraje bałtyckie i Polska, bardzo wcześnie zrozumiały powagę sytuacji i ostrzegały przed Rosją. Są też zaangażowanymi członkami NATO, co daje im moralny impuls i silniejszą pozycję w sojuszu – podkreśla politolog Andrew Michta.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Burza wokół księcia Harry'ego. Grozi mu wydalenie ze Stanów Zjednoczonych Wiadomości
Burza wokół księcia Harry'ego. Grozi mu wydalenie ze Stanów Zjednoczonych

Jak donoszą brytyjskie media, książę Harry z powodu swoich szczerych wyznań zapisanych w wydanym niedawno pamiętniku Spare, może mieć poważne kłopoty w swoim obecnym miejscu zamieszkania – Stanach Zjednoczonych. Sussexowi grozi cofnięcie wizy.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Fundamentalny wpływ Polaków na Trzecią Rewolucję Technologiczną Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Fundamentalny wpływ Polaków na Trzecią Rewolucję Technologiczną

Mówmy o tym, że to Polacy mają fundamentalny wpływ na trzecią rewolucję technologiczną! Wczoraj w Sky News odbyła się ogromna debata na temat Chata GPT i kierunku rozwoju Sztucznej Inteligencji.

Francja: Setki tysięcy demonstrantów przeciwko reformie emerytalnej. Zamieszki w wielu miastach Wiadomości
Francja: Setki tysięcy demonstrantów przeciwko reformie emerytalnej. Zamieszki w wielu miastach

Podczas demonstracji związkowych przeciwko reformie emerytalnej w wielu miastach Francji doszło do starć z policją. Centrala związkowa CGT poinformowała, że w Paryżu w czwartek demonstrowało 800 tys. osób, co oznacza największą mobilizację społeczną od początku protestów.

Dziennikarz zwolniony z Interii. Przyczyną... wpis na Twitterze Wiadomości
Dziennikarz zwolniony z Interii. Przyczyną... wpis na Twitterze

Redaktor naczelny portalu Interia.pl Piotr Witwicki poinformował, że dziennikarz sportowy serwisu Interia Michał Przybycień został zwolniony z pracy. O sprawie jako pierwszy napisał branżowy serwis Wirtualnemedia.pl.

Kijów: Groźny incydent z ważnym europejskim politykiem. Poczuliśmy dziwny zapach Wiadomości
Kijów: Groźny incydent z ważnym europejskim politykiem. "Poczuliśmy dziwny zapach"

Samochód ministra spraw zagranicznych Estonii Urmasa Reinsalu zapalił się podczas jego wizyty w Kijowie. Wygłaszany następnego dnia wykład przerwał alarm przeciwlotniczy; polityk był zmuszony do jego dokończenia w schronie - poinformowały w czwartek estońskie media.

USA: Jest ważne porozumienie z polską firmą ws. reaktorów jądrowych Wiadomości
USA: Jest ważne porozumienie z polską firmą ws. reaktorów jądrowych

Firmy GE Hitachi, Tennessee Valley Authority, Ontario Power Generation i polska firma Synthos Green Energy podpisały w czwartek porozumienie o przyspieszeniu wdrażania małych reaktorów modułowych (SMR). Umowa przewiduje wspólne inwestycje warte 400 mln dolarów w projekt reaktora GEH BWRX-300, który SGE wraz z Orlenem planuje wdrożyć do floty dziesiątek reaktorów jądrowych w Polsce.

Znany działacz PO zatrzymany przez CBA. W tle gang pseudokibiców i warszawskie śmieci [VIDEO] Wiadomości
Znany działacz PO zatrzymany przez CBA. W tle gang pseudokibiców i warszawskie śmieci [VIDEO]

Pranie brudnych pieniędzy, łapówki wręczane w restauracji w torbach na wino albo w torbach ze sklepu Żabka i znany działacz Platformy Obywatelskiej zatrzymany przez CBA.

Histeria niemieckich ekologów i polityków. Tymczasem niemiecki biznes WSPIERA polskie inwestycje na Odrze Wiadomości
Histeria niemieckich ekologów i polityków. Tymczasem niemiecki biznes WSPIERA polskie inwestycje na Odrze

„Opowiadamy się za realizacją porozumienia w sprawie modernizacji Odry granicznej i zwiększonego wykorzystania żeglugi śródlądowej jako ważnego działania rozwojowego” – głosi oświadczenie polsko-niemiecko-czeskiego zrzeszenia izb handlowych: Unii Izb Łaby i Odry.

Tusk obiecuje „babciowe”. 1500 zł miesięcznie dla mam Wiadomości
Tusk obiecuje „babciowe”. 1500 zł miesięcznie dla mam

– Zaproponujemy 1500 zł „babciowego” dla każdej mamy, która chciałaby po urlopie macierzyńskim wrócić do pracy – zapowiedział przewodniczący PO Donald Tusk w czwartek, podczas spotkania z wyborcami w Częstochowie.

Wizyta księcia Williama w Polsce. Jest reakcja rosyjskiej propagandy Wiadomości
Wizyta księcia Williama w Polsce. Jest reakcja rosyjskiej propagandy

Głos ws. niespodziewanej wizyty księcia Williama i księżnej Kate Middleton w Polsce zabrała rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe