Andrzej Duda: Niech się Trybunał Konstytucyjny odkłóci i weźmie do roboty

– Cały szereg różnych podmiotów, w tym przedstawiciele opozycji twierdzą, ustawa, którą przyjęto w Sejmie jest niezgodna z konstytucją. I ja mam ogromne wątpliwości co do niektórych jej postanowień. To przepraszam, ale ja nie mogę takiej ustawy podpisać – mówił w rozmowie z Konradem Piaseckim na antenie TVN24 prezydent Andrzej Duda.
Andrzej Duda Andrzej Duda: Niech się Trybunał Konstytucyjny odkłóci i weźmie do roboty
Andrzej Duda / screen video TVN24

Rozmowa z Konradem Piaseckim dot. m.in sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym, który w ostatnim czasie jest toczony przez wewnętrzne spory. Część sędziów kwestionuje to, czy Julia Przyłębska dalej jest prezesem organu.

Andrzej Duda: Niech się Trybunał Konstytucyjny odkłóci i weźmie do roboty

Cały szereg różnych podmiotów, w tym przedstawiciele opozycji twierdzą, ustawa, którą przyjęto w Sejmie jest niezgodna z konstytucją. I ja mam ogromne wątpliwości co do niektórych jej postanowień. To przepraszam, ale ja nie mogę takiej ustawy podpisać

– mówił Andrzej Duda. Prezydent podkreślił, że musiał tę ustawę skierować do Trybunału Konstytucyjnego, bo "tego wymaga odpowiedzialność za sprawy państwowe i takie są zobowiązania głowy państwa wynikające z konstytucji".

Wysyła pan tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, który jest tak podzielony, tak skłócony, że połowa jego składu kwestionuje to, czy Julia Przyłębska jest prezesem tego Trybunału, czy nie. Czy ten Trybunał będzie w stanie w ogóle rozpatrzyć tę pańską skargę konstytucyjną?

– spytał Konrad Piasecki.

Każdy organ konstytucyjny państwa, a takim organem jest też TK ma swoją odpowiedzialność za sprawy państwowe i ma swój wymiar zadań i te zadania powinien realizować. Niech się Trybunał Konstytucyjny w takim razie odkłóci jak jest wewnętrznie skłócony i weźmie się do roboty, i zajmie się tym, co do niego należy

– ostro odpowiedział Andrzej Duda. Zapytany, kto w tym sporze ma rację i czy Julia Przyłębska w jego opinii jest i pozostaje prezesem TK odparł, że nie ma do oceny tej sprawy kompetencji.

Ja jestem gotów zrealizować swoje obowiązki względem Trybunału Konstytucyjnego, zaraz jak TK o to się do mnie zwróci. Jeżeli kwestia dotyczy tego, kto jest lub ma być prezesem TK, jeżeli TK zwróci się do mnie o to, żebym wybrał spośród przedstawionych mi kandydatów prezesa TK, to proszę mi wierzyć, jak najszybciej postaram się ten wybór zrealizować

– powiedział Andrzej Duda.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jesteście ignorantami. Awantura po występie Małgorzaty Rozenek w Dzień Dobry TVN Wiadomości
"Jesteście ignorantami". Awantura po występie Małgorzaty Rozenek w Dzień Dobry TVN

Dzisiejszy wydanie programu "Dzień Dobry TVN" prowadzili Krzysztof Skórzyński i Małgorzata Rozenek. W mediach społecznościowych rozpętała się prawdziwa awantura.

Sikorski musi przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie Wiadomości
Sikorski musi przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wygrał sprawę sądową przeciwko Radosławowi Sikorskiemu o ochronę dóbr osobistych – przekazał PAP pełnomocnik szefa PiS mec. Adrian Salus. Chodzi o twitterowy wpis polityka PO, w którym stwierdził, że prezydent Lech Kaczyński „walnie przyczynił się do katastrofy smoleńskiej”.

Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa” Wiadomości
Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa”

„Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Sławomira Nitrasa” – napisał w mediach społecznościowych jeden z członków Rady Krajowej partii Razem Adam Kościelak.

Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

W sumie 86 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. W okolicach Bobrownik i Krynek (Podlaskie) łącznie ponad dwadzieścia osób przeprawiło się przez graniczną rzekę Świsłocz – podała SG w raporcie z minionej doby.

Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera” Wiadomości
Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera”

Nie żyje znany aktor Paul Grant. Zasłynął rolami w „Harrym Potterze” i „Gwiezdnych wojnach”. O jego śmierci poinformowała córka. Miał 56 lat.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o ich dziecko Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o ich dziecko

Wielkimi krokami zbliża się koronacja króla Karola III. Jak donosi „Express”, książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o jeden konkretny aspekt podczas ceremonii.

Rzecznik PiS: Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem Wiadomości
Rzecznik PiS: Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem

– Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem, bo formuła Zjednoczonej Prawicy się sprawdziła, choć ostateczne decyzje jeszcze przed nami – podkreślił we wtorek rzecznik PiS Rafał Bochenek, pytany, czy PiS wystartuje w wyborach z Solidarną Polską i Pawłem Kukizem.

Wiadomości
Czy warto posiadać antyradar we własnym aucie?

Często podróżując po polskich drogach nieuniknione jest trafienie na kontrolę drogową. Najczęściej jest to rutynowa sprawa, jednak każdemu z nas zdarza się popełnić jakieś wykroczenie, z nieuwagi lub pośpiechu. Jeżeli często jesteśmy nieuważni i chcemy uniknąć potencjalnych mandatów i punktów karnych, z pomocą przychodzą nam aplikacje ostrzegające o fotoradarach i kontrolach drogowych. Są to zarówno aplikacje mobilne, jak i dedykowane urządzenia typu antyradar. Co warto o nich wiedzieć?

Adam Małysz napisał do Dawida Kubackiego. Wiadomo, co odpisał Wiadomości
Adam Małysz napisał do Dawida Kubackiego. Wiadomo, co odpisał

Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Wicelider PŚ nie weźmie udziału w pozostałych zawodach cyklu w sezonie 2022/2023.

Złe wieści dla polskiej reprezentacji. Pilny komunikat PZPN Wiadomości
Złe wieści dla polskiej reprezentacji. Pilny komunikat PZPN

Obrońca piłkarskiej reprezentacji Polski Kamil Piątkowski z KAA Gent z powodu kontuzji nie weźmie udziału w meczach eliminacji Euro 2024 z Czechami i Albanią – potwierdził wieczorem PZPN. Już wcześniej powołano do kadry dodatkowo Bartosza Salamona z Lecha Poznań.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe