Dziś w Kościele obchodzony jest Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich

W pierwszy piątek Wielkiego Postu, 24 lutego, Kościół w Polsce po raz siódmy będzie przeżywał Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. „Niczym św. Weronika ocierająca umęczone Oblicze Chrystusa, otrzyjmy chustą modlitwy i pokuty cierpiące twarze naszych sióstr i braci, których życie naznaczone jest dramatem wykorzystania” – napisał w specjalnym słowie na ten dzień abp Wojciech Polak. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, zachęcił wszystkich do włączenia się w modlitwę m.in. poprzez nabożeństwo drogi krzyżowej z przygotowanymi na ten dzień rozważaniami. Przedstawiamy spis najważniejszych inicjatyw modlitewnych w diecezjach.
zdjęcie poglądowe Dziś w Kościele obchodzony jest Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/Myriams-Fotos

Modlitwy w poszczególnych diecezjach

Bielsko-Biała: Droga krzyżowa w katedrze o godz.17.45 i Msza św. o godz.18.30, którym przewodniczyć będzie bp Roman Pindel.

Gdańsk: Archikatedra Oliwska, g. 17.30 – droga krzyżowa pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy.

Gliwice: Nabożeństwo ekspiacyjne odbędzie się w kościele katedralnym św. Ap. Piotra i Pawła w piątek 24 lutego br. o godz. 17.30. i w sobotę 25 lutego o godz. 10.00.

Gniezno: 17:30 Bazylika Prymasowska - droga krzyżowa i Msza św. pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka Prymasa Polski.

Kalisz: Katedra św. Mikołaja - o godz. 18.00 pod przewodnictwem biskupa kaliskiego zostanie odprawiona droga krzyżowa w intencji i we wspólnocie ze zranionymi.

Kraków: Sanktuarium św. Jana Pawła II, 17.45 droga krzyżowa.

Legnica: Katedra Legnica, droga krzyżowa o godz. 11:30 oraz Eucharystia w intencji osób pokrzywdzonych o godz. 12:00

Lublin: O godz. 20.00 w archikatedrze lubelskiej odbędzie się modlitewne spotkanie duchowieństwa archidiecezji pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. W programie spotkania zaplanowana została droga krzyżowa z udziałem biskupów i prezbiterów.

Łódź: W Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Łodzi - również o godz. 18:00 - za zranionych w Kościele modlić się będzie metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. W kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi na Retkini, odbędzie się Liturgia Stacyjna celebrowana o godz. 18:00, której przewodniczyć będzie abp senior Władysław Ziółek, po której zostanie odprawione nabożeństwo drogi krzyżowej w intencji osób skrzywdzonych w Kościele.

Olsztyn, katedra św. Jakuba, Msza św. o godz. 18.00, a następnie droga krzyżowa.

Płock, katedra, drodze krzyżowej o 17:00 będą przewodniczyć księża biskupi Szymon Stułkowski oraz Mirosław Milewski.

Poznań, Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela, g. 18.00 – nabożeństwo w intencji przebłagalnej i wynagradzającej Boskiemu Sercu Jezusa za grzechy ludzi Kościoła.

Sandomierz, kościół św. Michała Archanioła, 17:00 - droga krzyżowa pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza.

Szczecin, Bazylika św. Jakuba, Eucharystia o godz. 18.00 i droga krzyżowa po zakończeniu Mszy Świętej.

Świdnica, Katedra Świdnicka – Eucharystia o godz. 18.00

Świebodzin, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, o godz. 18.30 będzie miała miejsce modlitwa o charakterze ogólnodiecezjalnym poprzedzona drogą krzyżową o godz. 18.00.

Tarnów, katedra, droga krzyżowa o godz. 17.30

Warszawa, o godz. 18.00 w Archikatedrze Warszawskiej bp Rafał Markowski poprowadzi nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji ofiar wykorzystania seksualnego.

Warszawa-Praga, katedra św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, godz. 19.00 – droga krzyżowa, pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego.

W katedrze polowej Wojska Polskiego Nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 17:30, które poprowadzi kanclerz kurii polowej – ks. kan. kpt. dr Rafał Kaniecki.

Modlitwy w tym dniu zaplanowane są także kościołach i kaplicach zakonów męskich i żeńskich.

„Szukam o Panie Twojego oblicza”

„Szukam o Panie Twojego oblicza” to hasło siódmego Dnia Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego. Słowa zaczerpnięte z Psalmu 27 mają zachęcić wiernych do utożsamienia się z historią ludzi skrzywdzonych.

Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przygotowało na ten dzień specjalne materiały duszpasterskie, które są owocem współpracy z osobami skrzywdzonymi. Tekst Drogi Krzyżowej przygotował ks. Tarsycjusz Krasucki (franciszkanin, w młodości skrzywdzony przez ks. Andrzeja Dymera), a rozważania różańcowe Alicja (osoba skrzywdzona wykorzystywaniem seksualnym), natomiast modlitwę wiernych napisała siostra albertynka (jedna z 15 sióstr, które towarzyszą wykorzystanym seksualnie). Propozycje kazania przygotował ks. Artur Chłopek (duszpasterz pokrzywdzonych z diecezji krakowskiej). Materiały zostały rozesłane do diecezji, są także dostępne na stronie: wspolnotazezranionymi.pl

Wczoraj wieczorem, w przeddzień Dnia Modlitwy i Pokuty, na Jasnej Górze podczas Apelu Jasnogórskiego, o 21.00, osoby zranione wykorzystaniem seksualnym zostały objęte modlitwą. Ta intencja wybrzmi szczególnie w pierwszy piątek Wielkiego Postu w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach podczas modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia. Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak, będzie w tym dniu przewodniczył drodze krzyżowej oraz Eucharystii w katedrze gnieźnieńskiej. Informacje o modlitwach w całej Polsce powinny być dostępne na stronach internetowych poszczególnych diecezji.

Modlitwa i pokuta to nie jedyna forma odpowiedzi Kościoła. Krzywda, której doświadczyły osoby zranione wykorzystaniem seksualnym, dotyka wielu aspektów ich życia i domaga się reakcji na różnych poziomach: od pomocy psychologicznej po działania prawnokarne. Na te kwestie zwraca uwagę kampania #RazemByPomagać, przygotowana przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz Fundację Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski. W ramach współpracy z Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich na antenach zrzeszonych w nim radiostacji emitowane będą dedykowane spoty, pojawi się też audycja ukazująca paletę pomocy Kościoła dla osób skrzywdzonych.

***

Zgodnie z postanowieniem Episkopatu Polski z jesieni 2016 roku w pierwszy piątek Wielkiego Postu w Kościele obchodzony jest Dzień modlitwy wynagradzającej i postu za grzechy wykorzystania seksualnego osób małoletnich. Jest to odpowiedź na apel papieża Franciszka do krajowych konferencji biskupich z 30 czerwca 2015 r.

ar / Warszawa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0 Wiadomości
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0

Polska wygrała w Warszawie z Albanią 1:0 (1:0) dzięki bramce Karola Świderskiego w swoim drugim meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy. Trzy dni wcześniej biało-czerwoni ulegli w Pradze Czechom 1:3.

Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. PiS wygrało zimę Wiadomości
Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. "PiS wygrało zimę"

Pracownia Kantar znana jest z "sensacyjnych" sondaży. W grudniu 2022 roku opublikowała sondaż, w którym Platforma Obywatelska prowadzi. Tym razem jest inaczej.

Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie Wiadomości
Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie

Klasyczne powieści kryminalne Agathy Christie przeredagowano w celu usunięcia potencjalnie obraźliwych sformułowań językowych - poinformowała w poniedziałek stacja CNN. Dzieła "królowej kryminału" poddano redakcji w celu usunięcia rasistowskich odniesień i innych sformułowań, które współcześni odbiorcy mogą uważać za nie do przyjęcia.

Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO] Wiadomości
Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO]

Kellie-Jay Keen-Minshull, znana także jako Posie Parker jest radykalną feministką, założycielką ruchu „Standing for Woman” i doradcą Frontu Wyzwolenia Kobiet. Występuje również przeciwko kwestionowaniu pojęcia płci przez ruchy transaktywistów.

Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO] Wiadomości
Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO]

Donald Tusk spotkał się w poniedziałek z wyborcami w Strzelcach Opolskich. Podczas spotkania doszło do nieprzyjemnej sytuacji. „Nie dokończy pan, odebrałem panu głos” – takie słowa usłyszał od Donalda Tuska jeden z uczestników spotkania.

„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy Wiadomości
„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy

Zagraniczne media informują, że znana polska modelka Joanna Krupa rozwodzi się ze swoim mężem Douglasem Nunesem. Gwiazda wydała oświadczenie.

Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn Wiadomości
Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące przekroczenia w partii popcornu najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn – substancji produkowanych przez grzyby pleśniowe. Komunikat dotyczy czterech różnych opakowań.

Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną Wiadomości
Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną

„Dziś nad ranem, w wyniku ciężkich obrażeń doznanych 16 marca, zmarł w Kijowie polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną na Ukrainie” – poinformował na Twitterze minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią Wiadomości
Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią

Obrońca Bartosz Salamon oraz napastnik Karol Świderski są w podstawowym składzie piłkarskiej reprezentacji Polski na mecz z Albanią w eliminacjach Euro 2024. Początek spotkania na PGE Narodowym w Warszawie o godz. 20.45.

„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg Wiadomości
„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg

Katarzyna Cichopek poinformowała swoich obserwatorów na Instagramie, że w końcu udała się na zabieg. „Niestety nikogo to nie ominie” – wyznała gwiazda „Pytania na śniadanie”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe