Dziś w Kościele obchodzony jest Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich

W pierwszy piątek Wielkiego Postu, 24 lutego, Kościół w Polsce po raz siódmy będzie przeżywał Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. „Niczym św. Weronika ocierająca umęczone Oblicze Chrystusa, otrzyjmy chustą modlitwy i pokuty cierpiące twarze naszych sióstr i braci, których życie naznaczone jest dramatem wykorzystania” – napisał w specjalnym słowie na ten dzień abp Wojciech Polak. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, zachęcił wszystkich do włączenia się w modlitwę m.in. poprzez nabożeństwo drogi krzyżowej z przygotowanymi na ten dzień rozważaniami. Przedstawiamy spis najważniejszych inicjatyw modlitewnych w diecezjach.
zdjęcie poglądowe Dziś w Kościele obchodzony jest Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/Myriams-Fotos

Modlitwy w poszczególnych diecezjach

Bielsko-Biała: Droga krzyżowa w katedrze o godz.17.45 i Msza św. o godz.18.30, którym przewodniczyć będzie bp Roman Pindel.

Gdańsk: Archikatedra Oliwska, g. 17.30 – droga krzyżowa pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy.

Gliwice: Nabożeństwo ekspiacyjne odbędzie się w kościele katedralnym św. Ap. Piotra i Pawła w piątek 24 lutego br. o godz. 17.30. i w sobotę 25 lutego o godz. 10.00.

Gniezno: 17:30 Bazylika Prymasowska - droga krzyżowa i Msza św. pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka Prymasa Polski.

Kalisz: Katedra św. Mikołaja - o godz. 18.00 pod przewodnictwem biskupa kaliskiego zostanie odprawiona droga krzyżowa w intencji i we wspólnocie ze zranionymi.

Kraków: Sanktuarium św. Jana Pawła II, 17.45 droga krzyżowa.

Legnica: Katedra Legnica, droga krzyżowa o godz. 11:30 oraz Eucharystia w intencji osób pokrzywdzonych o godz. 12:00

Lublin: O godz. 20.00 w archikatedrze lubelskiej odbędzie się modlitewne spotkanie duchowieństwa archidiecezji pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. W programie spotkania zaplanowana została droga krzyżowa z udziałem biskupów i prezbiterów.

Łódź: W Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Łodzi - również o godz. 18:00 - za zranionych w Kościele modlić się będzie metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. W kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi na Retkini, odbędzie się Liturgia Stacyjna celebrowana o godz. 18:00, której przewodniczyć będzie abp senior Władysław Ziółek, po której zostanie odprawione nabożeństwo drogi krzyżowej w intencji osób skrzywdzonych w Kościele.

Olsztyn, katedra św. Jakuba, Msza św. o godz. 18.00, a następnie droga krzyżowa.

Płock, katedra, drodze krzyżowej o 17:00 będą przewodniczyć księża biskupi Szymon Stułkowski oraz Mirosław Milewski.

Poznań, Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela, g. 18.00 – nabożeństwo w intencji przebłagalnej i wynagradzającej Boskiemu Sercu Jezusa za grzechy ludzi Kościoła.

Sandomierz, kościół św. Michała Archanioła, 17:00 - droga krzyżowa pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza.

Szczecin, Bazylika św. Jakuba, Eucharystia o godz. 18.00 i droga krzyżowa po zakończeniu Mszy Świętej.

Świdnica, Katedra Świdnicka – Eucharystia o godz. 18.00

Świebodzin, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, o godz. 18.30 będzie miała miejsce modlitwa o charakterze ogólnodiecezjalnym poprzedzona drogą krzyżową o godz. 18.00.

Tarnów, katedra, droga krzyżowa o godz. 17.30

Warszawa, o godz. 18.00 w Archikatedrze Warszawskiej bp Rafał Markowski poprowadzi nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji ofiar wykorzystania seksualnego.

Warszawa-Praga, katedra św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, godz. 19.00 – droga krzyżowa, pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego.

W katedrze polowej Wojska Polskiego Nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 17:30, które poprowadzi kanclerz kurii polowej – ks. kan. kpt. dr Rafał Kaniecki.

Modlitwy w tym dniu zaplanowane są także kościołach i kaplicach zakonów męskich i żeńskich.

„Szukam o Panie Twojego oblicza”

„Szukam o Panie Twojego oblicza” to hasło siódmego Dnia Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego. Słowa zaczerpnięte z Psalmu 27 mają zachęcić wiernych do utożsamienia się z historią ludzi skrzywdzonych.

Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przygotowało na ten dzień specjalne materiały duszpasterskie, które są owocem współpracy z osobami skrzywdzonymi. Tekst Drogi Krzyżowej przygotował ks. Tarsycjusz Krasucki (franciszkanin, w młodości skrzywdzony przez ks. Andrzeja Dymera), a rozważania różańcowe Alicja (osoba skrzywdzona wykorzystywaniem seksualnym), natomiast modlitwę wiernych napisała siostra albertynka (jedna z 15 sióstr, które towarzyszą wykorzystanym seksualnie). Propozycje kazania przygotował ks. Artur Chłopek (duszpasterz pokrzywdzonych z diecezji krakowskiej). Materiały zostały rozesłane do diecezji, są także dostępne na stronie: wspolnotazezranionymi.pl

Wczoraj wieczorem, w przeddzień Dnia Modlitwy i Pokuty, na Jasnej Górze podczas Apelu Jasnogórskiego, o 21.00, osoby zranione wykorzystaniem seksualnym zostały objęte modlitwą. Ta intencja wybrzmi szczególnie w pierwszy piątek Wielkiego Postu w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach podczas modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia. Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak, będzie w tym dniu przewodniczył drodze krzyżowej oraz Eucharystii w katedrze gnieźnieńskiej. Informacje o modlitwach w całej Polsce powinny być dostępne na stronach internetowych poszczególnych diecezji.

Modlitwa i pokuta to nie jedyna forma odpowiedzi Kościoła. Krzywda, której doświadczyły osoby zranione wykorzystaniem seksualnym, dotyka wielu aspektów ich życia i domaga się reakcji na różnych poziomach: od pomocy psychologicznej po działania prawnokarne. Na te kwestie zwraca uwagę kampania #RazemByPomagać, przygotowana przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz Fundację Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski. W ramach współpracy z Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich na antenach zrzeszonych w nim radiostacji emitowane będą dedykowane spoty, pojawi się też audycja ukazująca paletę pomocy Kościoła dla osób skrzywdzonych.

***

Zgodnie z postanowieniem Episkopatu Polski z jesieni 2016 roku w pierwszy piątek Wielkiego Postu w Kościele obchodzony jest Dzień modlitwy wynagradzającej i postu za grzechy wykorzystania seksualnego osób małoletnich. Jest to odpowiedź na apel papieża Franciszka do krajowych konferencji biskupich z 30 czerwca 2015 r.

ar / Warszawa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Pierwszy transport Polaków do niemieckiego piekła. Anatomia kłamstw Wiadomości
Tadeusz Płużański: Pierwszy transport Polaków do niemieckiego piekła. Anatomia kłamstw

14 czerwca to Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Rocznica pierwszego transportu Polaków do Auschwitz w 1940 r. Niestety, media albo przemilczają, albo zakłamują historie niemieckich katów i polskich ofiar Auschwitz, Ravensbruck i innych miejsc zagłady.

[Felieton „TS”] Jan Wróbel: Jednym dobrze w lochu, innym nie z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Jan Wróbel: Jednym dobrze w lochu, innym nie

Czego, Czytelniku, Czytelniczko, chcesz od Polski? Ostatnie dekady przyniosły nam uproszczenie tego, zdawałoby się, zawiłego zagadnienia. Albo chcesz, aby władza, której sprzyjasz, z zasady nie miała poczucia honoru i zwykłej przyzwoitości. Wtedy, konsekwentnie, popierasz ją we wszelkich działaniach zmierzających do upokorzenia, prześladowania i wyszydzenia politycznych rywali. Kiedy rządy nad krajem przejmuje władza, której nie sprzyjasz, przeczekujesz jej rządy, pokrzykując o obcej okupacji, agenturze i zdradzie. Albo chcesz, aby władza, tak „twoja”, jak i ta „obca”, przestrzegała licznych pisanych i niepisanych reguł cywilizacji, do której człowiek po cichu tęskni.

Twardy Polak. Więzień Auschwitz i UB Wiadomości
Twardy Polak. Więzień Auschwitz i UB

W dniu 14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do KL do Auschwitz pierwszy masowy transport polskich więźniów politycznych. Do nowo powstałego obozu zagłady trafiło 728 Polaków, m.in. członkowie niepodległościowej konspiracji oraz aresztowani w obławach i łapankach.

Padł pierwszy gol podczas Euro 2024 z ostatniej chwili
Padł pierwszy gol podczas Euro 2024

O godzinie 21.03 francuski sędzia Clement Turpin rozpoczął w Monachium mecz inaugurujący 17. edycję piłkarskich mistrzostw Europy. Na Football Arena Munich rywalizują reprezentacje Niemiec i Szkocji.

Niepokojące doniesienia: Niemiecki radiowóz przywiózł rodzinę migrantów? Wiadomości
Niepokojące doniesienia: Niemiecki radiowóz przywiózł rodzinę migrantów?

Portal Chojna24.pl opierając się na doniesieniach czytelnika poinformował ,że radiowóz niemieckiej policji przekroczył przejście graniczne w Osinowie Dolnym i po polskiej stronie pozostawił rodzinę migrantów z Bliskiego Wschodu.

Poważne ostrzeżenie: Rosja chce wpłynąć na wynik wyborów Wiadomości
Poważne ostrzeżenie: Rosja chce wpłynąć na wynik wyborów

Prorosyjscy aktorzy spiskują, aby wpłynąć na wyniki wyborów prezydenckich w Mołdawii jesienią 2024 r. – ostrzegają we wspólnym oświadczeniu rządy USA, Wielka Brytania i Kanada.

Proszę o zaprzestanie spekulacji. Dorota Gawryluk wydała oświadczenie z ostatniej chwili
"Proszę o zaprzestanie spekulacji". Dorota Gawryluk wydała oświadczenie

Nie uczestniczę w rozmowach z żadną partią polityczną na temat kandydowania na jakiekolwiek stanowiska - podkreśliła w oświadczeniu dziennikarka Polsatu Dorota Gawryluk. Nawiązała w ten sposób m.in. do jednego z sondaży, w którym została wzięta pod uwagę jako potencjalna kandydatka na prezydenta.

Sprawa Iwony Wieczorek. Policja wydała pilny komunikat z ostatniej chwili
Sprawa Iwony Wieczorek. Policja wydała pilny komunikat

Sprawa Iwony Wieczorek nawet po latach budzi wiele emocji i wątpliwości. W sprawie pojawiły się nowe sensacyjne doniesienia. Przekazała je stołeczna policja.

Rząd stawia na Modlin... Ministerstwo zatwierdziło Plan Generalny Wiadomości
Rząd stawia na Modlin... Ministerstwo zatwierdziło Plan Generalny

Zatwierdzono Plan Generalny dla portu lotniczego Warszawa-Modlin na lata 2022–2045, w zakresie zgodności z polityką transportową kraju - poinformował resort infrastruktury. Dodano, że dzięki dokumentowi lotnisko w Modlinie ma szansę się rozwinąć. W planie jest m.in. budowa nowej drogi startowej.

Stoltenberg: Te działania wzmocnią nasze wsparcie dla Ukrainy z ostatniej chwili
Stoltenberg: Te działania wzmocnią nasze wsparcie dla Ukrainy

NATO będzie odgrywać większą rolę w koordynacji pomocy wojskowej dla Ukrainy - to decyzja podjęta na zakończonym w piątek spotkaniu ministrów obrony państwa Sojuszu w Brukseli, o której poinformował na konferencji prasowej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

REKLAMA

Dziś w Kościele obchodzony jest Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich

W pierwszy piątek Wielkiego Postu, 24 lutego, Kościół w Polsce po raz siódmy będzie przeżywał Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. „Niczym św. Weronika ocierająca umęczone Oblicze Chrystusa, otrzyjmy chustą modlitwy i pokuty cierpiące twarze naszych sióstr i braci, których życie naznaczone jest dramatem wykorzystania” – napisał w specjalnym słowie na ten dzień abp Wojciech Polak. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, zachęcił wszystkich do włączenia się w modlitwę m.in. poprzez nabożeństwo drogi krzyżowej z przygotowanymi na ten dzień rozważaniami. Przedstawiamy spis najważniejszych inicjatyw modlitewnych w diecezjach.
zdjęcie poglądowe Dziś w Kościele obchodzony jest Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/Myriams-Fotos

Modlitwy w poszczególnych diecezjach

Bielsko-Biała: Droga krzyżowa w katedrze o godz.17.45 i Msza św. o godz.18.30, którym przewodniczyć będzie bp Roman Pindel.

Gdańsk: Archikatedra Oliwska, g. 17.30 – droga krzyżowa pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy.

Gliwice: Nabożeństwo ekspiacyjne odbędzie się w kościele katedralnym św. Ap. Piotra i Pawła w piątek 24 lutego br. o godz. 17.30. i w sobotę 25 lutego o godz. 10.00.

Gniezno: 17:30 Bazylika Prymasowska - droga krzyżowa i Msza św. pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka Prymasa Polski.

Kalisz: Katedra św. Mikołaja - o godz. 18.00 pod przewodnictwem biskupa kaliskiego zostanie odprawiona droga krzyżowa w intencji i we wspólnocie ze zranionymi.

Kraków: Sanktuarium św. Jana Pawła II, 17.45 droga krzyżowa.

Legnica: Katedra Legnica, droga krzyżowa o godz. 11:30 oraz Eucharystia w intencji osób pokrzywdzonych o godz. 12:00

Lublin: O godz. 20.00 w archikatedrze lubelskiej odbędzie się modlitewne spotkanie duchowieństwa archidiecezji pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. W programie spotkania zaplanowana została droga krzyżowa z udziałem biskupów i prezbiterów.

Łódź: W Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Łodzi - również o godz. 18:00 - za zranionych w Kościele modlić się będzie metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. W kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi na Retkini, odbędzie się Liturgia Stacyjna celebrowana o godz. 18:00, której przewodniczyć będzie abp senior Władysław Ziółek, po której zostanie odprawione nabożeństwo drogi krzyżowej w intencji osób skrzywdzonych w Kościele.

Olsztyn, katedra św. Jakuba, Msza św. o godz. 18.00, a następnie droga krzyżowa.

Płock, katedra, drodze krzyżowej o 17:00 będą przewodniczyć księża biskupi Szymon Stułkowski oraz Mirosław Milewski.

Poznań, Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela, g. 18.00 – nabożeństwo w intencji przebłagalnej i wynagradzającej Boskiemu Sercu Jezusa za grzechy ludzi Kościoła.

Sandomierz, kościół św. Michała Archanioła, 17:00 - droga krzyżowa pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza.

Szczecin, Bazylika św. Jakuba, Eucharystia o godz. 18.00 i droga krzyżowa po zakończeniu Mszy Świętej.

Świdnica, Katedra Świdnicka – Eucharystia o godz. 18.00

Świebodzin, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, o godz. 18.30 będzie miała miejsce modlitwa o charakterze ogólnodiecezjalnym poprzedzona drogą krzyżową o godz. 18.00.

Tarnów, katedra, droga krzyżowa o godz. 17.30

Warszawa, o godz. 18.00 w Archikatedrze Warszawskiej bp Rafał Markowski poprowadzi nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji ofiar wykorzystania seksualnego.

Warszawa-Praga, katedra św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, godz. 19.00 – droga krzyżowa, pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego.

W katedrze polowej Wojska Polskiego Nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 17:30, które poprowadzi kanclerz kurii polowej – ks. kan. kpt. dr Rafał Kaniecki.

Modlitwy w tym dniu zaplanowane są także kościołach i kaplicach zakonów męskich i żeńskich.

„Szukam o Panie Twojego oblicza”

„Szukam o Panie Twojego oblicza” to hasło siódmego Dnia Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego. Słowa zaczerpnięte z Psalmu 27 mają zachęcić wiernych do utożsamienia się z historią ludzi skrzywdzonych.

Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przygotowało na ten dzień specjalne materiały duszpasterskie, które są owocem współpracy z osobami skrzywdzonymi. Tekst Drogi Krzyżowej przygotował ks. Tarsycjusz Krasucki (franciszkanin, w młodości skrzywdzony przez ks. Andrzeja Dymera), a rozważania różańcowe Alicja (osoba skrzywdzona wykorzystywaniem seksualnym), natomiast modlitwę wiernych napisała siostra albertynka (jedna z 15 sióstr, które towarzyszą wykorzystanym seksualnie). Propozycje kazania przygotował ks. Artur Chłopek (duszpasterz pokrzywdzonych z diecezji krakowskiej). Materiały zostały rozesłane do diecezji, są także dostępne na stronie: wspolnotazezranionymi.pl

Wczoraj wieczorem, w przeddzień Dnia Modlitwy i Pokuty, na Jasnej Górze podczas Apelu Jasnogórskiego, o 21.00, osoby zranione wykorzystaniem seksualnym zostały objęte modlitwą. Ta intencja wybrzmi szczególnie w pierwszy piątek Wielkiego Postu w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach podczas modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia. Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak, będzie w tym dniu przewodniczył drodze krzyżowej oraz Eucharystii w katedrze gnieźnieńskiej. Informacje o modlitwach w całej Polsce powinny być dostępne na stronach internetowych poszczególnych diecezji.

Modlitwa i pokuta to nie jedyna forma odpowiedzi Kościoła. Krzywda, której doświadczyły osoby zranione wykorzystaniem seksualnym, dotyka wielu aspektów ich życia i domaga się reakcji na różnych poziomach: od pomocy psychologicznej po działania prawnokarne. Na te kwestie zwraca uwagę kampania #RazemByPomagać, przygotowana przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz Fundację Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski. W ramach współpracy z Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich na antenach zrzeszonych w nim radiostacji emitowane będą dedykowane spoty, pojawi się też audycja ukazująca paletę pomocy Kościoła dla osób skrzywdzonych.

***

Zgodnie z postanowieniem Episkopatu Polski z jesieni 2016 roku w pierwszy piątek Wielkiego Postu w Kościele obchodzony jest Dzień modlitwy wynagradzającej i postu za grzechy wykorzystania seksualnego osób małoletnich. Jest to odpowiedź na apel papieża Franciszka do krajowych konferencji biskupich z 30 czerwca 2015 r.

ar / WarszawaOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe