Przez najbardziej popularne galerie handlowe w Gdańsku w niedzielę przewijały się tłumy klientów. Przed niektórymi sklepami ustawiały się kolejki. Na zapełnionych niemal po brzegi parkingach, można było spotkać wiele aut także spoza Trójmiasta.
Męczeństwo, to w tradycji chrześcijański, największy akt bliskości Chrystusowi, pójście za Nim, dla Niego aż na krzyż. Mamy w Polsce przynajmniej kilku wielkich męczenników. I warto ich przypominać.
Różne już, mniej, częściej bardziej odrażające formy przyjmowały "protesty" Strajku Kobiet. Tym razem aktywistki "kolędowały w Poznaniu. Na melodię "Bóg się rodzi" śpiewały "W bólach rodzić nie będziemy, DZIECI CHORYCH I NIECHCIANYCH", a na melodię "Gdy śliczna Panna" śpiewały "Gdy nasza siostra aborcję robiła, z wielkim przestrachem leki zamówiła, lili lili laj nie bój się kochana"
Jan Lechoń na wygnaniu, tęskniąc za Ojczyzną, pisał w wierszu "Hymn Polaków na obczyźnie": … "Wiem, że nie ucisk i chciwe podboje, Lecz wolność ludów szła pod Twoim znakiem, Ze nie ma dziejów piękniejszych niż Twoje I większej chluby niźli być Polakiem".
Polityk Platformy Obywatelskiej Joanna Mucha zamieściła w sieci swoją diagnozę sporu na linii Warszawa-Bruksela.
- Miarą oszustwa & manipulacji jest to że opinia Służb Prawnych Rady UE z 25.X.2020 o bezprawności i sprzeczności z Traktatem warunkowania budżetu tzw. praworządnością, była utajniona, znana tylko wtajemniczonym i że została ujawniona dopiero 25.XI.2020, 2 tyg. po zgłoszeniu weta 11.XI - pisał europoseł Jacek Saryusz-Wolski, publikując fragmenty miażdżącej dla pomysłu Parlamentu Europejskiego i niemieckiej prezydencji łączenia wypłaty funduszy europejskich z tzw. "praworządnością" opinii Służb Prawnych Rady UE. Teraz zadaje trudne pytania
Red. Beata Lubecka została nominowana do nagrody Grand Press za wywiad z Michałem Szutowiczem ps. "Margot", agresywnym bojówkarzem LGBT, który napadł z kolegami na kierowcę furgonetki fundacji Pro Prawo do Życia. W wywiadzie udało jej się skonfrontować bojówkarza z faktami dotyczącymi jego faktycznej płci, czy faktycznej agresji. Nominacja wywołała furię środowisk "progresywnych", w tym, dziennikarza Gazety Wyborczej Stanisława Skarżyńskiego, Karoliny Korwin-Piotrowskiej, czy twórcy fake newsa nt. "stref wolnych od LGBT" Staszewskiego. Niedługo później poinformowano, że nagroda Grand Press w kategorii "wywiad" nie zostanie przyznana.
Paweł Wąsek zajął szóste miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w rosyjskim Niżnym Tagile. To najlepszy wynik w karierze 21-letniego zawodnika z Cieszyna. Zwyciężył po raz trzeci z rzędu Norweg Halvor Egner Granerud.
Laicyzacja Świąt Bożego Narodzenia jest plagą dość powszechną. Dla wielu niestety są t "święta" konsumpcji i prezentów, a nie, jak wskazuje choćby sama nazwa, Urodziny Boga. "Okresy promocyjne" w hipermarketach praktycznie już po 1 listopada (nawet nie po Zaduszkach), reklamy z zastępczym "św. Mikołajem" nie bardzo wiadomo w jakim sensie "świętym" skoro bez religijnych atrybutów. W tym duchu zdaje się utrzymywać "diznajnerska" choinka w TVN. Cała czerwona.
"Wtedy powiedział Jezus do Żydów, którzy Mu uwierzyli: «Jeżeli będziecie trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli». (J 8, 32)
Podczas zamieszek, do których doszło w sobotę w Paryżu i innych miastach Francji, rannych zostało 67 policjantów, a jednego z nich podpalono koktajlem Mołotowa; zatrzymano 95 osób – poinformowało w niedzielę francuskie MSW. Zniszczono wiele sklepów i samochodów.
42 proc. Polaków uważa, że liderki Strajku Kobiet mają plany i ambicje polityczne, 27 proc. badanych jest przeciwnego zdania, a prawie jednej trzeciej trudno powiedzieć – wynika z opublikowanego w niedzielę sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl.
- Moim zdaniem w interesie wszystkich – i Europy, i Polski – jest szukać rozsądnego porozumienia. (…) Oczywiście możemy użyć broni atomowej w postaci weta, ale od wybuchu ucierpi także Polska. Ja uważam, że powinniśmy negocjować odpowiednią interpretację przepisów, radykalnie ograniczając ryzyko ich nadużywania. Polska nie ma przecież żadnych zastrzeżeń co do stosowania zasady warunkowości w przypadku korupcji czy malwersacji unijnych funduszy - mówił Jarosław Gowin w rozmowie z SuperExpressem. Jarosław Gowin ostatnio mocno uaktywnił się w polityce zagranicznej wygłaszając sądy sprzeczne z oficjalnym stanowiskiem rządu.
"Sex, Kościół, Kaczyński" - w dość powszechnej opinii okładki tygodnika prowadzonego przez Tomasza Lisa posługują się, z pewnymi wyjątkami, taką "trójpolówką". Tym razem jednak, zapewne w wyniku jakiejś nieostrożności, okładka Newsweeka zdaje się z niej wyłamywać, a wręcz pokrywać z przekonaniem sporej części Polaków na temat byłego premiera Donalda Tuska
Posłanka Lewicy Joanna Scheuring Wielgus poinformowała w mediach społecznościowych, że złoży zawiadomienie do prokuratury ws. 29. rocznicy powstania Radia Maryja. Chodzi o nieprzestrzeganie rygorów sanitarno-epidemiologicznych podczas mszy.
- W sierpniu 2020 r. katolicki publicysta Rod Dreher napisał na łamach American Conservative: „Wielu konserwatystów nadal tkwi w bardzo przestarzałym sposobie myślenia, gdzie wielki biznes uważany jest zasadniczo za konserwatywny. Idea, jaka za tym stoi, wywodząca się od Ayn Rand, jest taka, że oto gospodarka zawsze musi stać w opozycji do rządu, być wobec niego antagonistyczna. I dlatego przez długi czas konserwatyści w naturalny sposób opowiadali się po stronie biznesu. Ale wiecie co wam powiem? Otóż wielki biznes jest obecnie po drugiej stronie i prawdopodobnie stanowi dla konserwatywnych wartości większe zagrożenie niż państwo” - cytuje Roda Drehera w tekście "Połączenie dwóch pomysłów" na łamach jungefreiheit.de prof. David Engels
Podczas niedzielnej akcji protestu w Mińsku zatrzymano Ninę Bahińską, 73-letnią opozycjonistkę, znaną uczestniczkę antyprezydenckich demonstracji na Białorusi - wynika z danych centrum praw człowieka Wiasna. Według uaktualnianej listy tego dnia zatrzymano dotychczas 76 osób.
Rafał Trzaskowski nie ma żadnych kompetencji, aby prowadzić jakiekolwiek negocjacje z Unią Europejską – uważa europoseł PiS Dominik Tarczyński.
- De Gaulle pierwszy sięgnął po „broń atomową". I wymógł zasadę, że żaden kraj nie może zostać przegłosowany w sprawach, które są dla niego kluczowe - pisze w artykule "Bez groźby weta Unii dawno by już nie było" w internetowej wersji Rzeczpospolitej red. Jędrzej Bielecki, który analizuje historię weta, jako narzędzia kształtowania wewnątrzunijnej polityki.
Wyciągnijmy ręce do najbardziej potrzebujących – zaapelował papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę. Ostrzegał przed „ruchomymi piaskami przeciętnego życia”. Papież mówił, że szopka i choinka są znakami nadziei w obecnym trudnym momencie.