Nie żyje Andrzej Mariusz Wieczorkowski, działacz podziemnej „S” w Kutnie Wiadomości
Nie żyje Andrzej Mariusz Wieczorkowski, działacz podziemnej „S” w Kutnie

29 marca 2023 roku w wieku 75 lat zmarł Andrzej Mariusz Wieczorkowski – artysta i dziennikarz, w latach osiemdziesiątych związany m.in. z podziemnymi wydawnictwami wydawanymi przez regionalne struktury Solidarności.

Wybory w organizacjach związkowych w Regionie Warmińsko-Mazurskim Wiadomości
Wybory w organizacjach związkowych w Regionie Warmińsko-Mazurskim

Jutro upływa termin wyboru władz w podstawowych jednostkach organizacyjnych Solidarności. Związkowcy wybrali już swoje władze w największych organizacjach w Regionie Warmińsko-Mazurskim.

„S” wybrała swoich liderów w Zelmerze, PZL-Mielec, Organika Sarzyna i ICN Polfa w Rzeszowie Wiadomości
„S” wybrała swoich liderów w Zelmerze, PZL-Mielec, Organika Sarzyna i ICN Polfa w Rzeszowie

Związkowcy będą pełnić swoje funkcje w kadencji 2023–2028. Wybory władz w podstawowych jednostkach organizacyjnych „S” trwają do końca marca br.

Wybory S w firmie cukierniczej Wawel Wiadomości
Wybory "S" w firmie cukierniczej "Wawel"

W sobotę, 25 marca, w głównej siedzibie firmy „WAWEL” w Dobczycach, odbyły się wybory związkowe na nową kadencję 2023-2028.

Bogusław Hutek ponownie przewodniczącym S w PGG Wiadomości
Bogusław Hutek ponownie przewodniczącym "S" w PGG

W Katowicach obradowało Sprawozdawczo-Wyborcze Zakładowe Koordynacyjne Zebranie Delegatów (ZKZD) NSZZ "Solidarność" Polskiej Grupy Górniczej SA (PGG). Przedstawiciele struktur Związku z kopalń i zakładów specjalistycznych PGG wybrali władze Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej (ZOK) NSZZ "Solidarność" PGG SA na kolejnych pięć lat. Decyzją ZKZD szefem ZOK pozostał jej dotychczasowy lider Bogusław Hutek (KWK "Piast-Ziemowit" Ruch "Piast"). Otrzymał 20 z 34 oddanych głosów ważnych. Jego kontrkandydata, Artura Braszkiewicza (KWK "Ruda" Ruch "Halemba"), poparło 14 delegatów.

Porozumienie płacowe w Alstom ZWUS Wiadomości
Porozumienie płacowe w Alstom ZWUS

Od kwietnia wynagrodzenia pracowników firmy Alstom ZWUS w Katowicach wzrosną co najmniej o 650 zł brutto. Jest to minimalna kwota podwyżki wynegocjowana przez związki z pracodawcą, jaką każdy pracownik firmy musi otrzymać. Ponadto część sumy środków przeznaczonych na wzrost płac w Alstom ZWUS zostanie przeznaczona na podwyżki indywidualne, m.in. dla pracowników najmniej zarabiających.

Kolejne organizacje zakładowe wybierają władze Wiadomości
Kolejne organizacje zakładowe wybierają władze
Toruńska Energa wybrała Wiadomości
Toruńska Energa wybrała

Dziś (28.03 odbyło się walne zebranie delegatów toruńskiej ENERGI w celu wyboru władz na kolejną kadencję. Szefem Komisji Międzyzakładowej wybrano Pawła Brodzińskiego. Wybory z ramienia RKW nadzorował Tomasz Jeziorek i Mariusz Kawczyński.

Ruszyły zapisy do 30. Biegu Solidarności! Wiadomości
Ruszyły zapisy do 30. Biegu Solidarności!

W tym roku Solidarność Regionu Środkowo-Wschodniego zaprasza do jubileuszowego, 30. Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980”, który odbędzie się 3 czerwca tego roku.

Zapraszamy ludzi pracy na pielgrzymkę do św. Józefa w Kaliszu Wiadomości
Zapraszamy ludzi pracy na pielgrzymkę do św. Józefa w Kaliszu

1 maja 2023 r. odbędzie się XXXI Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników i Pracodawców do św. Józefa w Kaliszu. Na uroczystość w imieniu Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa serdecznie zaprasza przewodniczący regionu Bernard Niemiec.

Relikwie ks. Jerzego Popiełuszki trafiły na Śląsk Wiadomości
Relikwie ks. Jerzego Popiełuszki trafiły na Śląsk

W dniu 24 marca br. dokonano uroczystego przekazania relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki przedstawicielom Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, którzy w tym celu przybyli na Podlasie.

Wspólna deklaracja europosłów przeciw zapisom rozporządzenia metanowego UE Wiadomości
Wspólna deklaracja europosłów przeciw zapisom rozporządzenia metanowego UE

Eurodeputowani wszystkich opcji politycznych z województwa śląskiego podejmą wspólne działania na rzecz zmiany unijnego rozporządzenia metanowego, które zagraża istnieniu polskiego górnictwa. Wspólna deklaracja w tej sprawie została podpisana 25 marca w Katowicach podczas spotkania zorganizowanego przez śląsko-dąbrowską Solidarność, Związek Zawodowy Górników w Polsce i PZZ Kadra.

Opole. Pracownicy wojewódzkich instytucji kultury dostali podwyżki Wiadomości
Opole. Pracownicy wojewódzkich instytucji kultury dostali podwyżki

Zarząd województwa opolskiego zdecydował przekazać na ten cel ponad 4,5 miliona złotych. W przeliczeniu na 1 etat średnio jest to 800 złotych. Kwota została podzielona na kwotę stałą – 600 złotych, oraz fundusz nagrodowy – 200 złotych.

W Kielcach ponad pięćdziesięciu uczniów przystąpiło do finału Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o NSZZ „Solidarność” Wiadomości
W Kielcach ponad pięćdziesięciu uczniów przystąpiło do finału Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o NSZZ „Solidarność”

27 marca br. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się finał XIX edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o NSZZ „Solidarność”.

Dragon 2 Solidarność już na torach Wiadomości
Dragon 2 Solidarność już na torach

Nowoczesne lokomotywy elektryczne Dragon 2 produkcji nowosądeckiego Newag-u trafiły właśnie do PKP Cargo. Jedna z dwunastu lokomotyw została okazjonalnie oklejona znakiem Solidarności oraz ponadczasowym przesłaniem Jana Pawła II – „Solidarność to jeden i drugi (…) A więc nigdy jeden przeciwko drugiemu”. Dla Józefa Kotarby, przewodniczącego Solidarności w Newag SA, to niesamowite, że Solidarność i Papież pojawiają się dokładnie w czasie ataków na Jana Pawła II.

Krzysztof Dośla w Radiu Gdańsk: Od samego początku było widać, że Jan Paweł II to największy autorytet w historii Polski Wiadomości
Krzysztof Dośla w Radiu Gdańsk: Od samego początku było widać, że Jan Paweł II to największy autorytet w historii Polski

– W przekazie medialnym utrwalił się obraz bramy Stoczni Gdańskiej, ale wystarczy zobaczyć zdjęcie i wspomnienia ludzi z całej Polski, z różnych zakładów pracy. Na większości z nich naprawdę wisiały portrety Ojca Świętego i Matki Boskiej Częstochowskiej. To nie przypadek, bo już wówczas była świadomość, że mamy do czynienia z osobą niezwykłą. Od samego początku to było czuć i widać, że jest to największy autorytet w historii naszej Ojczyzny. Stąd takie zawierzenie i oddanie się całego społeczeństwa Ojcu Świętemu – mówił szef Regionu Gdańskiego NSZZ „S” na antenie Radia Gdańsk.

Wybory ZOK NSZZ Solidarność w TAURON Wydobycie S.A. Wiadomości
Wybory ZOK NSZZ Solidarność w TAURON Wydobycie S.A.

W piątek 24 marca w Libiążu odbyły się wybory Zakładowej Komisji Koordynacyjnej (ZOK) NSZZ Solidarność TAURON Wydobycie S.A. 25 delegatów wybierało dziewięcioosobowy skład Zakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność TAURON Wydobycie S.A. oraz trzyosobową Komisję Rewizyjną.

Związkowcy z „S” wybrali swoich liderów w podstawowych jednostkach organizacyjnych Wiadomości
Związkowcy z „S” wybrali swoich liderów w podstawowych jednostkach organizacyjnych

Do 31 marca 2023 r. trwać będą wybory władz w podstawowych jednostkach organizacyjnych Związku, delegatów na walne zebranie delegatów regionu, delegatów na walne zebranie branżowej jednostki organizacyjnej Związku, w tym delegatów na walne zebranie krajowej jednostki branżowej Związku lub kongres krajowego sekretariatu branżowego. W minionym tygodniu związkowcy wybierali swoich liderów m.in. w Regionie Częstochowskim, Rzeszowskim czy Małopolskim.

Dariusz Kawka ponownie szefem S w IKEA Lubawa Wiadomości
Dariusz Kawka ponownie szefem "S" w IKEA Lubawa

W miniony weekend, związkowcy z Solidarności wybrali swoje władze w IKEA Industry Lubawa.

Banner z wizerunkiem św. Jana Pawła II zawisł na budynku warszawskiej siedziby KK NSZZ Solidarność Wiadomości
Banner z wizerunkiem św. Jana Pawła II zawisł na budynku warszawskiej siedziby KK NSZZ "Solidarność"

W sobotę, 25 marca na budynku warszawskiej siedziby Solidarności zawisł banner z wizerunkiem św. Jana Pawła II. To odpowiedź związku zawodowego Solidarność na nasilające się ataki wymierzone w dobre imię Ojca Świętego.

Emerytury
Stażowe