Rozegrano wielki finał 26 Grand Prix Opolszczyzny w siatkówce plażowej Wiadomości
Rozegrano wielki finał 26 Grand Prix Opolszczyzny w siatkówce plażowej

Osiem najlepszych par żeńskich i osiem najlepszych par męskich 6 i 7 sierpnia 2022 r. na stadionie sportowym „Kuźniczki” w Kędzierzynie – Koźlu wzięło udział w wielkim finale 26 Grand Prix Opolszczyzny w siatkówce plażowej. Nagrodę NSZZ „Solidarność” za grę Fair Play i osobowość turnieju otrzymała zawodniczka z Kędzierzyna - Koźla Iwona Winkiewicz. Nagrodę wręczył zastępca przewodniczącej Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego Dariusz Brzęczek, który kibicował zawodniczkom przez cały turniej.

Wiadomości
M. Ossowski w Radiu Gdańsk: Solidarność będzie walczyła o prawa pracownicze również na Ukrainie

Dziś gościem Radia Gdańsk był Michał Ossowski, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność”, który komentował m.in. ostatni list Piotra Dudy w sprawie sytuacji pracowników na Ukrainie. 

Wiadomości
Zbliża się 40. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy

- W tym roku Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę to wydarzenie szczególne, bo z modlitwą, podziękowaniem i prośbą do Matki Boskiej będziemy zmierzać już 40 raz - przekazał Piotr Duda, zapraszając do Częstochowy.

Wakacyjna praca: Praca dla cudzoziemców pod specjalnymi warunkami Wiadomości
"Wakacyjna praca": Praca dla cudzoziemców pod specjalnymi warunkami

W ciągu ostatnich miesięcy w Polsce zwiększa się liczba mieszkających tu cudzoziemców. Dotyczy to głównie obywateli Ukrainy. W jaki sposób osoba nieposiadająca polskiego obywatelstwa może zacząć pracę? W najnowszej audycji z cyklu „Wakacyjna praca” w rozmowie z Danielem Wojciechowskim opowiedziała o tym zastępca okręgowego inspektora pracy w Gdańsku, Patrycja Potocka-Szmoń.

Zbierają fundusze na Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny Wiadomości
Zbierają fundusze na Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny

Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Remontowa Shipbuilding SA kontynuuje zbiórkę funduszy na dokończenie budowy Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny w bazylice św. Brygidy w Gdańsku i prosi o wsparcie wszystkich, którym idea budowy ołtarza jest bliska.

ArcelorMittal Poland rezygnuje z usług firm zewnętrznych Wiadomości
ArcelorMittal Poland rezygnuje z usług firm zewnętrznych

Na początku sierpnia ostatni pracownicy spółki zewnętrznej Sanpro Synergy zostali zatrudnieni bezpośrednio w ArcelorMittal Poland. W sumie w ciągu minionych dwóch miesięcy AMP przejęło ok. 150 osób. Batalię o rezygnację z usług firm zewnętrznych, tzw. „interimów”, działająca w koncernie „Solidarność” rozpoczęła 18 lat temu.

Budżetówka grozi protestami Wiadomości
Budżetówka grozi protestami

Waloryzacja wynagrodzeń o wskaźnik inflacji z wyrównaniem od stycznia tego roku oraz 20 proc. podwyżki płac w roku 2023 – to najważniejsze postulaty wysuwane przez „Solidarność” i inne organizacje związkowe działające w sferze budżetowej. Związkowcy zapowiadają, że jeśli ich żądania nie zostaną spełnione, w całej budżetówce dojdzie do protestów. Podkreślają, że w tym roku płace w sferze budżetowej zostały podniesione zaledwie o 4,4 proc., czyli znacznie poniżej poziomu inflacji.

Czwarty związkowiec z Castoramy przywrócony do pracy! Wiadomości
Czwarty związkowiec z Castoramy przywrócony do pracy!

"W dniu wczorajszym Sąd Rejonowy w Słupsku przywrócił do pracy Mateusza, kolejnego (czwartego) z 10 dziesięciu bezprawnie zwolnionych działaczy naszej Organizacji przez pracodawcę Castorama Polska Sp. z o.o." - przekazali w piątek przedstawiciele Solidarności w Castoramie.

Nikt nie wie, co może się wydarzyć po 23 sierpnia. Załoga W&W wznowi strajk po przerwie urlopowej Wiadomości
"Nikt nie wie, co może się wydarzyć po 23 sierpnia". Załoga W&W wznowi strajk po przerwie urlopowej

Jak przekazują strajkujący w W&W Polska w Lubsku w najnowszym komunikacie, w piątek, 5 sierpnia pracodawca podczas spotkania z załogą najpierw zażądał zakończenia strajku, a później zapewnił, że rozpatrzy postulaty pracowników. Strajk zakładowy trwa tam od 1 sierpnia. Zostanie wznowiony 23 sierpnia, po przerwie urlopowej.

Sklep czy klub czytelnika? Wiadomości
Sklep czy klub czytelnika?

„Możliwość zakupu artykułów spożywczych nie służy poprawie funkcjonalności wypożyczalni sprzętu sportowego czy czytelni, nie zwiększa użyteczności czy atrakcyjności tych drugich” – piszą prawnicy poproszeni przez przedstawicieli Krajowego Sekretariatu Banków Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” o opinię dotyczącą interpretacji przepisów dotyczących możliwości otwierania się sklepów niektórych sieci handlowych w niedziele.

Podtrzymajmy tradycję. Sierpień Miesiącem Honorowego Krwiodawstwa NSZZ „Solidarność” Wiadomości
Podtrzymajmy tradycję. Sierpień Miesiącem Honorowego Krwiodawstwa NSZZ „Solidarność”

Sierpień Miesiącem Honorowego Krwiodawstwa NSZZ „Solidarność” został ustanowiony przez XXII Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność (Uchwała nr 12/2008) w dowód pamięci i szacunku dla Ojca Świętego Jana Pawła II. ‒ Byłoby wspaniale, gdybyśmy tę tradycję podtrzymali ‒ zachęca Region Rzeszowski NSZZ "S". Akcja organizowana jest już po raz 17.

Sieci handlowe znów chcą omijać prawo. Handlowa „Solidarność” domaga się interwencji PIP Wiadomości
Sieci handlowe znów chcą omijać prawo. Handlowa „Solidarność” domaga się interwencji PIP

4 sierpnia handlowa „Solidarność” zwróciła się do Państwowej Inspekcji Pracy o zwiększenie liczby kontroli w sklepach w zakresie przestrzegania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. To reakcja na doniesienia, według których już w najbliższą niedzielę część swoich sklepów ma otworzyć Biedronka. W ocenie związkowców będzie to stanowić rażące naruszenie prawa.

Stanowisko Prezydium KM NSZZ „S” Pracowników Poczty Polskiej Wiadomości
Stanowisko Prezydium KM NSZZ „S” Pracowników Poczty Polskiej

Prezydium Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej przyjęło stanowisko w sprawie wprowadzenia narzędzia Analiza Czasu Pracy Służby Doręczeń i wypłaty wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

Zaproszenie na Pokutne Nabożeństwo Fatimskie Wiadomości
Zaproszenie na Pokutne Nabożeństwo Fatimskie

W sobotę 6 sierpnia 2022 r. w Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym odbędzie się tradycyjne Pokutne Nabożeństwo Fatimskie, organizowane przy współudziale członków NSZZ „Solidarność” zrzeszonych w Regionie Podkarpacie.

Piotr Duda: Mamy prawo bronić interesów pracowników ukraińskich również w ich ojczyźnie Wiadomości
Piotr Duda: Mamy prawo bronić interesów pracowników ukraińskich również w ich ojczyźnie

‒ Bez budowania siły związków zawodowych rynek pracy pozbawiany jest ważnego bezpiecznika w zakresie przeciwdziałania łamaniu prawa pracy, przeciw patologiom, nadużyciom i wyzyskowi. Dla demokratycznego państwa związki zawodowe to reprezentacja milionowych grup pracowników najemnych, którzy jeśli nie są zorganizowani, mogą być nieobliczalni ‒ mówi, odnosząc się do Ukrainy, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda w rozmowie z Michałem Ossowskim, redaktorem naczelnym „Tygodnika Solidarność”.

„Solidarność ma możliwości na długotrwały strajk”. Akcja poparcia dla strajkujących w W&W Wiadomości
„Solidarność ma możliwości na długotrwały strajk”. Akcja poparcia dla strajkujących w W&W

„Przekażcie swojemu pracodawcy, że Solidarność ma środki i możliwości na długotrwały strajk. Jeśli nie będzie dialogu, a pracownicy nadal będą lekceważeni, nie będzie to cichy lokalny incydent, ale ogólnopolskie wydarzenie, wspierane przez inne regiony” – napisał Piotr Duda w liście odczytanym podczas pikiety przed zakładem W&W Polska w Lubsku.

Piotr Duda zarzuca szefowej sejmowej komisji obstrukcję w sprawie emerytur stażowych Wiadomości
Piotr Duda zarzuca szefowej sejmowej komisji obstrukcję w sprawie emerytur stażowych

„Jako inicjator obywatelskiego projektu ustawy o «Emeryturach stażowych», którego pierwsze czytanie odbyło się 14 grudnia 2021 r., wyrażam oburzenie z powodu braku postępu prac nad tą niezwykle ważną społecznie ustawą. To niedopuszczalna obstrukcja” – napisał w liście do szefowej sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny Urszuli Ruseckiej przewodniczący Solidarności Piotr Duda.

Wiadomości
Trwają zapisy na Lubelską Biegową Triadę Pamięci

Na półmetku wakacji ruszyły zapisy na 7. Milę Pamięci Ofiar Komunizmu, bieg z cyklu Lubelska Biegowa Triada Pamięci. Bieg odbędzie się 10 września. Wydarzenie upamiętnia ofiary komunizmu na świecie, w tym znanych i nieznanych bohaterów podziemia antykomunistycznego, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę.

Jutro akcja poparcia dla strajkujących w W&W! Wiadomości
Jutro akcja poparcia dla strajkujących w W&W!

3 sierpnia 2022r. od godz.12.30 pod zakładem W&W Polska Sp. z o.o.. w Lubsku odbędzie się akcja Regionu Zielonogórskiego NSZZ Solidarność wspierająca strajkujących pracowników firmy.

Uczcili pamięć Powstańców Wiadomości
Uczcili pamięć Powstańców

1 sierpnia członkowie Solidarności w wielu miastach oddali hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego.

Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe