Wiadomości
Czy złotemu grozi bolesna korekta?

Ostatni miesiąc był dla polskiej złotówki stosunkowo dobrym okresem. Co ciekawe, ostatnie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w drugim tygodniu listopada nie przyniosło większych rewelacji i poziom stóp procentowych został podtrzymany, mimo to polska złotówka umocniła się jeszcze w trakcie przemówienia prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Wiadomości
Cyfrowe przyspieszenie dzięki Funduszom Europejskim

Ponad 91% deklaracji podatkowych za 2021 r. złożono elektronicznie, z czego 11,3 mln przez usługę Twój e-PIT. Do serwisu e-Urząd Skarbowy logowano się ponad 73 mln razy, a ponad 10 mln osób korzystało z Internetowego Konta Pacjenta. Wszystkie te e-usługi i wiele innych ważnych inwestycji cyfrowych wspierają Fundusze Europejskie. Jakie jeszcze możliwości przyniesie nam nowy program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy?

Wiadomości
Transakcje na rynku energii. Tak ustala się cenę prądu

Niemal codziennie w debacie publicznej i prywatnych rozmowach przewija się temat cen energii. Od czego zależy cena prądu? Jakie mechanizmy ją kształtują? I co ma największy wpływ na wysokość cen energii?

Rosyjskie media: Polska buduje gazowe imperium kosztem Rosji Wiadomości
Rosyjskie media: Polska buduje gazowe imperium kosztem Rosji

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w poniedziałek o ustanowieniu, na wniosek ABW, tymczasowego zarządu przymusowego na 100 proc. akcji Gazpromu w spółce EuRoPol Gaz. Decyzja spotkała się z reakcją rosyjskich mediów.

Niemcy. W Wilhelmshaven zakończono budowę infrastruktury dla pływającego terminalu LNG Wiadomości
Niemcy. W Wilhelmshaven zakończono budowę infrastruktury dla pływającego terminalu LNG

W Wilhelmshaven (Dolna Saksonia) zakończono budowę infrastruktury dla pływającego terminalu LNG. Od połowy stycznia do Wilhelmshaven mają przypływać gazowce ze skroplonym gazem ziemnym (LNG) – podaje portal stacji NDR.

Czy przyzwyczajać się do rosnących cen? Wiadomości
Czy przyzwyczajać się do rosnących cen?

Pomimo prowadzonej przez najważniejsze banki świata polityki przeciwinflacyjnej ceny – w skali globalnej – nie przestają rosnąć. Przeciwwagą dla wzrostu ma być schładzanie gospodarek, co jednak prowadzi do zubażania społeczeństw i kurczenia się klasy średniej. Inflacja bije kolejne rekordy, a jej zatrzymanie jest uzależnione niemal wyłącznie od zakończenia rosyjskiej wojny na Ukrainie. Tu także ekonomiści są zgodni – ta wojna może skończyć się jedynie wycofaniem się Rosji z Ukrainy. W innym wypadku kryzys będzie się pogłębiał, bo na okupowanych terytoriach walka nigdy nie ustanie.

Wiadomości
„Walczymy o Polską Niezależność”. PKEE wypowiada wojnę rosyjskiej dezinformacji

Na początku października wystartowała ogólnopolska kampania informacyjna Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej pt. „Walczymy o Polską Niezależność”, której celem jest przygotowanie polskiego społeczeństwa na falę rosyjskiej dezinformacji w sferze energetyki.

Wiadomości
Ile prądu zużywają Twoje sprzęty domowe? Sprawdź, by „Mądrze korzystać z energii!”

Urządzenia elektryczne w naszych domach pochłaniają różną ilość energii, ale jak sprawdzić, które z nich najmocniej wpływa na nasze rachunki? Odpowiedź na to pytanie dostarcza nowa kampania PGE pod hasłem „Mądrze korzystaj z energii!”, dzięki której sprawdzisz, ile energii zużywa każdy sprzęt elektryczny w twoim domu.

Tauron: Klienci mają zagwarantowaną ciągłość dostaw gazu, a zmiana sprzedawcy odbędzie się bez zmiany warunków Wiadomości
Tauron: Klienci mają zagwarantowaną ciągłość dostaw gazu, a zmiana sprzedawcy odbędzie się bez zmiany warunków

Klienci mają zagwarantowaną ciągłość dostaw gazu, a zmiana sprzedawcy odbędzie się bez zmiany warunków – zapewniła we wtorek spółka Tauron PE w reakcji na wypowiedź wicepremiera Jacka Sasina, który zaapelował do prezesa przedsiębiorstwa o cofnięcie decyzji dot. wypowiadania umów na gaz.

Dekapitacja branży. USA uderzają w Chiny. Amerykanie pracujący dla Chińczyków odeszli jednego dnia Wiadomości
"Dekapitacja branży". USA uderzają w Chiny. "Amerykanie pracujący dla Chińczyków odeszli jednego dnia"

Stany Zjednoczone wprowadziły restrykcje na sprzedaż półprzewodników i sprzętu do produkcji chipów do Chin, ograniczając w ten sposób dostęp tego kraju do krytycznych technologii.

Wiadomości
Co składa się na cenę energii i jak ją obniżyć?

Jak działa mechanizm ceny krańcowej? Jakie czynniki mają największy wpływ na ceny energii w Polsce i czy inwestycje w OZE, idące w parze z ograniczeniem popytu, mogą obniżyć jej koszt?

Wiadomości
Konrad Wernicki w Radiu Gdańsk o zatrzymaniu cen energii: Solidarność ma swoich ekspertów, którzy mogą pomóc

– Wczoraj odbyło się ważne spotkanie robocze pomiędzy premierem Morawieckim a Piotrem Dudą i resztą liderów Solidarności, na którym Solidarność zaproponowała powołanie zespołu rząd-Solidarność, złożonego z ekspertów. Jako największy związek zawodowy w Polsce Solidarność ma swoich ekspertów ds. prawnych, ds. energetyki, którzy mogą pomóc – mówił w audycji „Ludzie i Pieniądze” na antenie Radia Gdańsk Konrad Wernicki, której głównym tematem była walka z rosnącymi cenami energii.

PKN Orlen przejmie udziały w niemieckiej rafinerii? Ma konkurenta? Wiadomości
PKN Orlen przejmie udziały w niemieckiej rafinerii? Ma konkurenta?

Według nieoficjalnych informacji kilku niemieckich źródeł PKN Orlen jest zainteresowany przejęciem udziałów niemieckiej rafinerii Schwedt.

Wiadomości
W jakich branżach najłatwiej o pracę w Rawie Mazowieckiej?

Rawa Mazowiecka to niewielkie miasto położone w województwie łódzkim. Jest bardzo dobrze skomunikowane zarówno z Warszawą przez S8, jak i z Łodzią przez drogę krajową nr 72. Znaczne inwestycje w ciągu ostatnich kilku lat spowodowały, że w obszarze miejskim rozwinął się przemysł i handel. W jakich branżach najłatwiej jest znaleźć tam pracę? Podpowiadamy.

Prezes PGE: Apeluję do samorządowców, aby kupowali węgiel u nas i redystrybuowali go do swoich mieszkańców Wiadomości
Prezes PGE: Apeluję do samorządowców, aby kupowali węgiel u nas i redystrybuowali go do swoich mieszkańców

W środę 28 września na Nabrzeżu Dworzec Drzewny znajdującego się na terenie Port Gdański Eksploatacja odbyła się konferencja prasowa Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, poświęcona importowi węgla realizowanego przez Grupę PGE. Na miejscu obecny był także Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Wiadomości
Niezależności energetyczna KGHM wsparta współpracą z Rumunią

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu prezesi KGHM Polska Miedź SA i SN Nuclearelectrica SA podpisali niewiążące memorandum o współpracy (MOU).

Zwodowany został drugi gazowiec LNG do użytku PGNiG Grazyna Gesicka Wiadomości
Zwodowany został drugi gazowiec LNG do użytku PGNiG "Grazyna Gesicka"

Jak poinformowało dzisiaj Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w koreańskiej stoczni Hyundai Heavy Industries w Ulsan został dziś zwodowany gazowiec LNG "Grazyna Gesicka" [pisownia oryginalna].

Wiadomości
Włącz oszczędzanie. Dobre praktyki to niższe rachunki

Zapowiedzi dotyczące gwałtownego wzrostu cen energii budzą niepokój zarówno gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców. Firmy sprzedające prąd mają ograniczone możliwości wpłynięcia na cenę końcową, a ceny surowców energetycznych biją kolejne rekordy. Jak w takiej sytuacji ograniczyć zużycie energii z korzyścią dla naszych portfeli?

„Polska mogłaby eksportować rozwiązania jądrowe”. Ujawniono szczegóły amerykańskiej oferty na elektrownię atomową Wiadomości
„Polska mogłaby eksportować rozwiązania jądrowe”. Ujawniono szczegóły amerykańskiej oferty na elektrownię atomową

Wymogi Unii Europejskiej w zakresie odchodzenia od paliw kopalnych zmuszają państwa członkowskie do poszukiwania nowych źródeł energii. Polska chce budować energetykę jądrową i obecnie jest na etapie wyboru dostawcy technologii. Wywiadu w tej sprawie udzielił portalowi Energetyka24 Elias Gedeon, wiceprezes ds. operacji handlowych amerykańskiej firmy zajmującej się energetyką jądrową Westinghouse – jednego z oferentów.

Gaz-System otrzyma 1 mld zł finansowania na projekty związane z bezpieczeństwem energetycznym Wiadomości
Gaz-System otrzyma 1 mld zł finansowania na projekty związane z bezpieczeństwem energetycznym

Polski Fundusz Rozwoju udzielił operatorowi przesyłowemu gazu Gaz-Systemowi 1 mld zł finansowania na projekty inwestycyjne związane z bezpieczeństwem energetycznym kraju i dywersyfikacją dostaw gazu.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe