Wiadomości
„Kopalnia Turów cieszy się sporym zainteresowaniem na rynku pracownika” – Sławomir Wochna, dyrektor KWB Turów

– Pierwsze przeprowadzone postepowania rekrutacyjne pokazały, że w dalszym ciągu Kopalnia Turów cieszy się sporym zainteresowaniem na rynku pracownika. To dobra wiadomość, ponieważ do 2044 roku będziemy mieli w Kopalni Turów jeszcze wiele pracy – mówi Sławomir Wochna, dyrektor KWB Turów, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim.

Wiadomości
Gazu w Polsce nie zabraknie

W Polsce w 2020 roku nastąpiły zasadnicze zmiany w strukturze zaopatrzenia Polski w gaz ziemny z importu. Było to możliwe dzięki poszerzeniu grona dostawców oraz efektywnemu wykorzystaniu zwiększonych potencjałów instalacji. Zwłaszcza rozbudowy terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Wiadomości
PGE produkuje rekordowe ilości zielonej energii

W 2022 roku PGE Energia Odnawialna wyprodukowała z wiatru, wody i słońca rekordowe 1 931 GWh energii. Taka ilość prądu jest w stanie pokryć roczne zapotrzebowanie dla 860 tys. gospodarstw domowych - to mniej więcej tyle, ile zamieszkuje całe województwo łódzkie.

Wiadomości
Dlaczego osoba prowadząca działalność gospodarczą powinna posiadać konto firmowe?

Wiele osób prowadzących działalność gospodarczą łączy konto firmowe z kontem osobistym. Jest to możliwe rozwiązanie, ale czy korzystne?

Znana firma ogłasza upadłość. Wiadomo, co z jej sklepami w Polsce Wiadomości
Znana firma ogłasza upadłość. Wiadomo, co z jej sklepami w Polsce

Firma Peek & Cloppenburg ogłosiła upadłość. Pojawiły się już pierwsze informacje na temat przyczyn, które doprowadziły do takiej sytuacji. Poinformowano również, co czeka sklepy działające w Polsce.

Polska marka podbija Hiszpanię. Będzie partnerem ligi Roberta Lewandowskiego Wiadomości
Polska marka podbija Hiszpanię. Będzie partnerem ligi Roberta Lewandowskiego

Świetny ruch marketingowy wykonała polska firma Oshee, która słynie przede wszystkim z produkcji napojów izotonicznych. Media obiegła informacja o nowej współpracy, która realnie może wpłynąć na rozpoznawalność polskiej marki.

Znana polska firma ogłosiła upadłość. Wskazano powody Wiadomości
Znana polska firma ogłosiła upadłość. Wskazano powody

Jeden z największych zakładów drobiarskich na Podkarpaciu przeszedł w stan upadłości. Firma funkcjonowała przez ponad 70 lat.

Prezes NBP: Według wszystkich danych w Polsce nie będzie recesji Wiadomości
Prezes NBP: Według wszystkich danych w Polsce nie będzie recesji

– Według wszystkich dostępnych danych w Polsce nie będzie recesji – powiedział w czwartek na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński. Jak dodał, na koniec roku inflacja w Polsce powinna zejść do poziomu jednocyfrowego.

Czescy pasażerowie wybrali nazwę dla pociągów polskiej Pesy Wiadomości
Czescy pasażerowie wybrali nazwę dla pociągów polskiej Pesy

Pasażerowie Kolei Czeskich zdecydowali, że pociągi produkowane dla tego przewoźnika przez Pesę Bydgoszcz będą nosiły nazwę RegioFox – poinformował w środę ekspert ds. projektów strategicznych i komunikacji w fabryce Piotr Mazurek.

Znana firma ogłosiła upadłość po prawie 500 latach. Wskazano powody Wiadomości
Znana firma ogłosiła upadłość po prawie 500 latach. Wskazano powody

Niemiecka firma z tradycją sięgającą 1525 roku ogłosiła upadłość. Syndyk masy upadłościowej Marcus Egner wskazał przyczyny, które doprowadziły do zakończenia działalności Teusser Mineralbrunnen Karl Rössle GmbH & Co – przedsiębiorstwa, które zajmowało się produkcją wody mineralnej.

Ekspert: Polska gospodarka ma szansę uniknąć recesji. PKB będzie systematycznie odbijać Wiadomości
Ekspert: Polska gospodarka ma szansę uniknąć recesji. PKB będzie systematycznie odbijać

– Polska gospodarka ma szansę uniknąć recesji. W dalszej części roku PKB będzie systematycznie odbijać – ocenił Marcin Klucznik z PIE, komentując dane GUS. Według niego tempo wzrostu przekroczy 1 proc. w II i III kwartale, a w ostatnich trzech miesiącach wyniesie 2,5 proc.

Polska blokuje dostawy ropy do rafinerii Schwedt [Rosnieft Deutschland]. Niemcy będą musieli wpuścić Orlen? Wiadomości
Polska blokuje dostawy ropy do rafinerii Schwedt [Rosnieft Deutschland]. Niemcy będą musieli wpuścić Orlen?

Niemiecka rafineria Schwedt w większości należy do spółki córki rosyjskiego koncernu Rosnieft Deutschland. Obecnie znajduje się pod zarządem powierniczym resortu gospodarki i klimatu Niemiec. Rafineria bazowała na przerobie ropy z Rosji, jednak po wprowadzeniu sankcji, ten kierunek dostaw został zamknięty.

GUS publikuje dane dotyczące polskiej gospodarki Wiadomości
GUS publikuje dane dotyczące polskiej gospodarki

Produkt Krajowy Brutto Polski w 2022 r. wzrósł o 4,9 proc., po wzroście o 6,8 proc. w 2021 roku – podał w szacunku Główny Urząd Statystyczny. Szacunek PAP Biznes wskazywał na wzrost na poziomie 4,8 proc.

Wiadomości
PGE przyspiesza proces kablowania sieci energetycznych. Nowa maszyna ułoży nawet 5 km kabli dziennie

Grupa PGE zakupiła nowoczesną i niezwykle wydajną maszynę do układania kabli energetycznych pod ziemią. To pierwsze tej klasy urządzenie w Polsce, która ma przyspieszyć realizację strategicznego programu kablowania sieci średniego napięcia (SN). Spółka chce, aby do 2026 roku na obszarze jej działalności, kable podziemne stanowiły minimum 30 proc. w strukturze sieci SN.

Wiadomości
Rosyjska dezinformacja pogłębia kryzys energetyczny

Europę zalewa fala fałszywych informacji na temat kryzysu energetycznego. Dotyczy to szczególnie mediów społecznościowych w których rosyjskie służby rękoma swoich pracowników, tzw troli, tworzą fikcyjne konta udające obywateli europejskich państw. Konta te rozpowszechniają fikcyjne informacje mające potęgować strach przed utratą energii elektrycznej, by finalnie zniechęcić Europę do przeciwstawiania się Rosji.

„Dramatyczny spadek”. Raport niemieckiej fundacji: Polska daleko wyprzedza Niemcy w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej Wiadomości
„Dramatyczny spadek”. Raport niemieckiej fundacji: Polska daleko wyprzedza Niemcy w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej

Raport został sporządzony na zlecenie Fundacji Firm Rodzinnych w Monachium. – Niemcy dramatycznie straciły na jakości lokalizacji przemysłowej – skomentował Rainer Kirchdörfer, dyrektor wykonawczy fundacji.

OZE zamarzło Wiadomości
OZE zamarzło

Panele zasypane śniegiem, wiatraki prawie się nie kręcą. OZE zamarzło. Dominacja węgla w energetyce największa od lat. Kilka dni zimy w grudniu 2022 r. spowodowało, że warto krytycznie spojrzeć jeszcze raz, czy rzeczywiście musimy ustępować wiceprzewodniczącemu KE Fransowi Timmermansowi i przyspieszać realizację Zielonego Ładu w dążeniu do energetycznej katastrofy.

GUS podał dane o inflacji. Jest spadek Wiadomości
GUS podał dane o inflacji. Jest spadek

Inflacja w Polsce w grudniu 2022 r. wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok do roku – przekazał Główny Urząd Statystyczny.

Stopy procentowe będą spadać? Ważne słowa członka RPP Wiadomości
Stopy procentowe będą spadać? Ważne słowa członka RPP

W styczniu inflacja może nieznacznie wzrosnąć, ale nie sądzę, byśmy doszli do 20 proc. – ocenił w czwartek członek RPP Ireneusz Dąbrowski. Dodał, że na przełomie 2023 i 2024 r. może pojawić się przestrzeń do obniżki stóp procentowych.

Euforia na rynkach. Polska ma się z czego cieszyć Wiadomości
Euforia na rynkach. Polska ma się z czego cieszyć

Jak donosi portal zajmujący się tematyką gospodarczą Money.pl, od piątku trwa euforia na rynkach finansowych.

Emerytury
Stażowe