Tygodnik Solidarność | Wiadomości i polityka w Polsce
Prof. David Engels: Włochy Wygrały. Cała Europa zaczerpnęła nowej nadziei. Teraz potrzebny wspólny blok Wiadomości
Prof. David Engels: Włochy Wygrały. Cała Europa zaczerpnęła nowej nadziei. Teraz potrzebny wspólny blok

Włochy wygrały. I to nie tylko Włochy – cała Europa w ostatnich tygodniach zaczerpnęła nowej nadziei.

[Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: „Thank you, Radek”, czyli jak działa kremlowska machina propagandowa Wiadomości
[Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: „Thank you, Radek”, czyli jak działa kremlowska machina propagandowa

Równolegle z wojną energetyczną Kreml prowadzi z Ukrainą cichą wojnę informacyjną w cyberprzestrzeni. Ten drugi front ma wymiar globalny, a celem rosyjskiego natarcia nie jest opanowanie terenu, ale zniewolenie mózgów. Tak jak na froncie tradycyjnej wojny są na nim ofensywy i linie obrony. Są żołnierze, dowódcy, sztaby, dywersanci, agenci i bezbronni cywile.

[Z Niemiec dla Tysol.pl] Osiński: Latami zmyślał na łamach Der Spiegel. Czy jego historia nauczy niemieckie media pokory? Wiadomości
[Z Niemiec dla Tysol.pl] Osiński: Latami zmyślał na łamach Der Spiegel. Czy jego historia nauczy niemieckie media pokory?

W przyszłym tygodniu do niemieckich kin wchodzi film „Tausend Zeilen”. Już przed premierą wzbudzał liczne kontrowersje, gdyż jest oparty na faktach, o których dziennikarze tygodnika „Der Spiegel” najchętniej chcieliby zapomnieć. Chodzi o sprawę redaktora tejże gazety, Claasa Relotiusa, który latami zmyślał historie i manipulował faktami.

[Tylko u nas] Waldemar Krysiak: Będzie biegły i druga część procesu przeciwko Staszewskiemu Wiadomości
[Tylko u nas] Waldemar Krysiak: Będzie biegły i druga część procesu przeciwko Staszewskiemu

Sąd powoła biegłego w procesie przeciwko Bartkowi Staszewskiemu, tęczowemu aktywiście i propagatorowi mitu „Stref Wolnych od LGBT”. Trzy dni temu zakończyła się pierwsza część tego procesu. Następna – też z moim udziałem — na początku listopada.

Prof. David Engels: „Pierścienie władzy”, czyli jak ideologia WOKE pożarła Tolkiena Wiadomości
Prof. David Engels: „Pierścienie władzy”, czyli jak ideologia WOKE pożarła Tolkiena

Zapewne jedną z cech naszej późnej epoki jest to, że wszystkie tematy ulegają dziś ideologicznej polaryzacji, a narastający podział na „somewheres” i „anywheres” nie oszczędza również sztuki. Nowa seria Amazona „Pierścienie władzy”, która opowiada o końcu drugiej ery Śródziemia, a tym samym stanowi swego rodzaju prequel do „Władcy Pierścieni” Tolkiena, nie jest oczywiście wyjątkiem.

[Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Scholz nie chce, żeby ktoś grzebał w książkach historycznych? No to pogrzebałem Wiadomości
[Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Scholz nie chce, żeby ktoś grzebał w książkach historycznych? No to pogrzebałem

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz stwierdził przed kilkoma dniami: „Nie chciałbym, żeby jacyś ludzie szperali w książkach historycznych”. Jako przekorny Polak natychmiast zacząłem grzebać w bibliotece.

[Tylko u nas] Waldemar Krysiak: Czarne elfy, czarne syrenki. O co tu chodzi? Może wcale nie o Murzynów Wiadomości
[Tylko u nas] Waldemar Krysiak: Czarne elfy, czarne syrenki. O co tu chodzi? Może wcale nie o Murzynów

Pierścienie Władzy, prequel “Gry o tron” i wiele innych: nowe produkcje zamieniają bohaterom płeć i etniczne pochodzenie, oraz wprowadzają elementy sprzeczne z kanonem. Najłatwiej byłoby powiedzieć, że to próba zamiany popularnych dzieł sztuki w bardziej lewicowe, postępowe. Co jednak, jeżeli kryje się za tym bardziej prozaiczny, finansowy trick: tzn. „fan baiting”?

[Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Kreml wydał 300 mln dolarów na zakup poglądów i opinii polityków za granicą Wiadomości
[Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Kreml wydał 300 mln dolarów na zakup poglądów i opinii polityków za granicą

Swoboda wyrażania poglądów to jeden z filarów demokracji. Poglądy można jednak wynająć, wówczas filar murszeje i konstrukcja demokracji wali się w gruzy. Kreml wydał co najmniej 300 milionów dolarów na zakup poglądów i opinii polityków, partii i wysokich rangą urzędników w prawie 30 państwach świata – ogłosił Departament Stanu USA.

[Tylko u nas] Tomasz Terlikowski: Przypowieść o ojcu, który poniósł klęskę Wiadomości
[Tylko u nas] Tomasz Terlikowski: Przypowieść o ojcu, który poniósł klęskę

Ewangelia z obecnej niedzieli stawia - może szczególnie przed rodzicami - szczególne pytanie. Ojciec z przypowieści o synu marnotrawnym (a może lepiej powiedzieć z przypowieści o miłosiernym ojcu) to bowiem ktoś, kto poniósł - na pierwszy rzut oka - wychowawczą klęskę. I to na całej linii.

[Z Niemiec dla Tysol.pl] Osiński: Z czego nie można się śmiać w Niemczech? Znany satyryk ofiarą politycznej poprawności Wiadomości
[Z Niemiec dla Tysol.pl] Osiński: Z czego nie można się śmiać w Niemczech? Znany satyryk ofiarą politycznej poprawności

Większość znakomitych niemieckich satyryków zniknęła już z horyzontu. Głównie dlatego, że media zza Odry kierują się doraźnymi potrzebami, dla których zdolni artyści kabaretowi nie dają już głosu. Niektórzy z nich są odporni i nie schodzą ze sceny, z fatalnymi dla nich skutkami.

[Tylko u nas] Waldemar Krysiak: Ryzykowny seks prawem człowieka? Teksas zadecydował Wiadomości
[Tylko u nas] Waldemar Krysiak: Ryzykowny seks prawem człowieka? Teksas zadecydował

Istnieją substancje, które obniżają ryzyko zarażenia się HIV. Brane są one profilaktycznie przez osoby uprawiające częsty, przypadkowy seks z obcymi. W Niemczech funduje je państwo, a w Teksasie musiał fundować je do wczoraj pracodawca. Bo dostęp do nich to rzekomo prawo człowieka. Wczoraj jednak w Teksasie zmieniło się prawo.

[Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Ukraina. Trójmorze. Sieć wolności. Liz Truss – nowa Żelazna Dama na Downing Street 10? Wiadomości
[Tylko u nas] Dr Rafał Brzeski: Ukraina. Trójmorze. Sieć wolności. Liz Truss – nowa Żelazna Dama na Downing Street 10?

W czasach kryzysu i wojny Zjednoczone Królestwo ma nowego premiera. Na Downing Street 10 wprowadziła się Liz Truss, którą członkowie Partii Konserwatywnej wybrali swoim liderem.

[Tylko u nas] Women Help Women? Zajrzałam za kulisy podziemia aborcyjnego w Polsce Wiadomości
[Tylko u nas] Women Help Women? Zajrzałam za kulisy podziemia aborcyjnego w Polsce

Polskie prawo dopuszcza aborcję jedynie w dwóch przypadkach – gdy ciąża stanowi zagrożenie życia lub zdrowia kobiety ciężarnej lub gdy jest wynikiem czynu zabronionego. Jednak w praktyce dostęp do aborcji na życzenie bywa nieograniczony.

„Co robić?” Oddajemy w Państwa ręce książkę niezwykłą. Prof. David Engels o upadku Europy Wiadomości
„Co robić?” Oddajemy w Państwa ręce książkę niezwykłą. Prof. David Engels o upadku Europy

Oddajemy w Państwa ręce książkę niezwykłą.

[Tylko u nas] Tomasz Terlikowski: Czy dziadkowie mają prawo do wnuka? Wiadomości
[Tylko u nas] Tomasz Terlikowski: Czy dziadkowie mają prawo do wnuka?

Dla rodziców sytuacja gdy dziecko ginie na wojnie jest niewątpliwie dramatem. Czy jednak oznacza to, że w takiej sytuacji powinni mieć oni prawo do wnuka zrodzonego z owego dziecka? To pytanie, które stawia przed sobą obecnie Kneset.

[Z Niemiec dla Tysol.pl] Wojciech Osiński: Współrządzący Zieloni chcą odebrać mieszkańcom Bremy mięso Wiadomości
[Z Niemiec dla Tysol.pl] Wojciech Osiński: Współrządzący Zieloni chcą odebrać mieszkańcom Bremy mięso

Zastanawiające, jak nisko upadła kultura polityczna w Bremie, mieście, w którym przyszło mi kiedyś studiować. Tamtejszy lewicowy rząd okazuje swoją bezradność na każdym kroku. Teraz współrządzący Zieloni zamierzają zmusić obywateli do spożywania mniejszej ilości mięsa.

[Tylko u nas] Waldemar Krysiak: Powiedziała, że są tylko dwie płcie. Oskarżyli ją o... nazizm Wiadomości
[Tylko u nas] Waldemar Krysiak: Powiedziała, że są tylko dwie płcie. Oskarżyli ją o... nazizm

Ideologia Gender szaleje na Zachodzie. Cenzurowane są lesbijki na ich własnych marszach, cenzurowana jest Rowling, autorka książek o Harrym Potterze, cenzurowana jest ekspert od biologii, która miała mieć wykład o ewolucji na Uniwersytecie Humboldta. Właśnie zakończył się proces o dyfamacje wobec niej rzucane. Za mówienie o dwóch płciach została powiązana z nazizmem.

[Tylko u nas] Prof. Boštjan M. Turk: Czy Rosjanie wysadzą elektrownię atomową w Zaporożu? Wiadomości
[Tylko u nas] Prof. Boštjan M. Turk: Czy Rosjanie wysadzą elektrownię atomową w Zaporożu?

Podstawową kwestią bezpieczeństwa, przed którą stoi obecnie Europa, jest to, co stanie się z elektrownią jądrową w Zaporożu. To znaczy, czy rosyjskie wojsko jest przygotowane do rozpętania katastrofy o niespotykanych rozmiarach. Czy istnieje takie zagrożenie, czy też szantaż elektrownią termojądrową jest po prostu elementem nacisku Putina? W tym artykule postaramy się znaleźć możliwą odpowiedź.

Prof. David Engels: Naiwna nostalgia za latami osiemdziesiątymi Wiadomości
Prof. David Engels: Naiwna nostalgia za latami osiemdziesiątymi

„Qui n'a pas vécu dans les années voisines de 1789 n'a pas connu le plaisir de vivre” (Kto nie żył w czasach około roku 1789, nie wie, jak przyjemnie jest żyć) – to często cytowane powiedzonko przypisywane jest Talleyrandowi.

[Tylko u nas] Tomasz Terlikowski: Wstrząsająca diagnoza bez wizji wyjścia Wiadomości
[Tylko u nas] Tomasz Terlikowski: Wstrząsająca diagnoza bez wizji wyjścia

Ogólnopolska synteza synodalna powinna być wstrząsem. Obraz, jaki kreślą uczestnicy synodu (a to oznacza w Polsce ludzie najbardziej w Kościół zaangażowany) jest dla wspólnoty ludzi wierzących dramatyczny. I dobrze by było, by zamiast go zagłaskiwać realnie się z nim zmierzyć.

Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe