Warszawa: Pod Sejmem wielka manifestacja w obronie ks. Michała Olszewskiego

We wtorek po południu pod Sejmem rozpoczął się protest w obronie ks. Michała Olszewskiego, zorganizowany przez PiS; podczas protestu głos zabrał prezes partii Jarosław Kaczyński.
Protest w obronie ks. Michała Olszewskiego Warszawa: Pod Sejmem wielka manifestacja w obronie ks. Michała Olszewskiego
Protest w obronie ks. Michała Olszewskiego / PAP/Marcin Obara
  • We wtorek pod Sejmem odbył się protest zorganizowany przez PiS, w którym uczestniczył m.in. prezes partii Jarosław Kaczyński. Protestowano przeciwko zatrzymaniu ks. Olszewskiego, który jest jednym z dziesięciu podejrzanych w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości.
  • Ks. Michał Olszewski oraz dwie urzędniczki MS - Urszula D. i Karolina K. - przebywają w areszcie w związku z podejrzeniami o nieprawidłowe wydatkowanie środków z Funduszu Sprawiedliwości.
  • Ujawniono, że ks. Olszewski oraz urzędniczki MS mieli być źle traktowani podczas zatrzymania i pobytu w areszcie - odmawiano im dostępu do podstawowych potrzeb, takich jak woda, czyste ubrania i kontakt z rodziną czy obrońcą. Pojawiły się też doniesienia o stosowaniu szokujących metod wywierania presji, takich jak pozbawianie snu poprzez wielokrotne wybudzanie w środku nocy.
  • Sprawą ks. Olszewskiego zajmuje się Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego przypadek został również zgłoszony do Komitetu ONZ przeciwko torturom.

Duchowny i przedstawiciel Fundacji Profeto ks. Michał Olszewski jest jednym z dziesięciu podejrzanych w śledztwie Prokuratury Krajowej, które dotyczy wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości. Obecnie przebywa w areszcie. Tygodnik "Sieci" opublikował jego list, w którym ksiądz ujawnił okoliczności swojego zatrzymania. Z relacji tej wynika, że był on poniżany, odmawiano mu wody oraz skorzystania z toalety. Ministerstwo Sprawiedliwości - w odpowiedzi na artykuł tygodnika "Sieci" - podkreśliło, że zatrzymanie podejrzanego przebiegło zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Ważni politycy prawicy na proteście w obronie ks. Olszewskiego

We wtorkowym proteście biorą udział przedstawiciele PiS jak i Suwerennej Polski. Europoseł Jacek Ozdoba (Suwerenna Polska) powiedział PAP, że wydarzenie nie ma charakteru politycznego, a jest sprzeciwem obywatelskim wobec stosowanych metod - jak ocenił - łamania prawa i stosowania tortur wobec ks. Olszewskiego i urzędniczek MS. "Chcemy wyrazić sprzeciw, a protesty powinny zawsze być refleksją dla rządzących, że nie wolno łamać prawa, bo po nocy przychodzi dzień" - dodał europoseł.

Poseł Paweł Jabłoński (PiS) mówił PAP, że protest nie dotyczy już tylko ks. Olszewskiego, ale także dwóch urzędniczek MS, również aresztowanych w związku ze śledztwem dot. Funduszu Sprawiedliwości. Chodzi o byłą dyrektor departamentu Funduszu Sprawiedliwości w MS Urszulę D. i jej zastępczynię Karolinę K.

Jabłoński powiedział, że protest nakłonić do wyjaśnienia wspomnianych, medialnych doniesień. "Jeśli ktoś jest pozbawiany jedzenia przez 60 godzin, to jest to bardzo niepokojące. Rodzi się pytanie o przyczyny tego postępowania - czy to było celowe, czy to był mechanizm wywierania presji" - mówił poseł. Jego zdaniem - jeśli doniesienia medialne są prawdą - osoby, które są odpowiedzialne za złe traktowanie aresztowanych powinny wyjaśnić sprawę i być może ponieść odpowiedzialność.

Polityk wyraził zadowolenie z faktu, że w sprawie ks. Olszewskiego zainterweniował zastępca RPO Wojciech Brzozowski, który poprosił szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i komendanta stołecznego policji o wyjaśnienia, czy nie doszło do niewłaściwego traktowania księdza podczas jego zatrzymania.

Szokujące relacje byłych urzędniczek ministerstwa

TV Republika przekazała we wtorek fragment relacji przebywającej w areszcie Urszuli D. Jak poinformowano, kobieta przez pierwszy miesiąc aresztu nie miała dostępu do czystych ubrań, a nawet bielizny; pozbawiono ją także możliwości kontaktu z najbliższą rodziną.

Wcześniej stacja opublikowała treść pisma obrońcy Karoliny K., z której wynika, że zatrzymana od dwóch miesięcy ma bezpodstawnie przebywać w izolatce. Jej obrońca przekazał, że kobieta jest m.in. budzona w nocy, pozbawia się ją snu, a także odmawia dostępu do praktyk religijnych.

O trzymiesięcznym areszcie tych trojga spośród podejrzanych w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości sąd zdecydował 28 marca br. Zarzuty prokuratorów dotyczą m.in. wypłaty ponad 66 mln zł z FS fundacji "Profeto", która - w ocenie prokuratorów - nie spełniała wymogów formalnych i merytorycznych, by otrzymać te pieniądze. Urzędnicy, którzy decydowali o przyznaniu tych środków - jak podała Prokuratura Krajowa - mieli działać wspólnie i w porozumieniu z prezesem fundacji.


 

POLECANE
Bodnar przybył na posiedzenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Został zezłomowany z ostatniej chwili
Bodnar przybył na posiedzenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. "Został zezłomowany"

We wtorek Prokurator Generalny Adam Bodnar przybył na posiedzenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych dotyczące stwierdzenia ważności wyborów prezydenckich z 2025 roku, gdzie próbował podważyć skład Sądu Najwyższego; został jednak bezlitośnie wypunktowany przez sędziów.

Komunikat z rejestru dłużników. Jakie są zaległości pasażerów? Wiadomości
Komunikat z rejestru dłużników. Jakie są zaległości pasażerów?

W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor jest aż 138 965 osób z zaległościami za przejazdy bez biletu. Ich zobowiązania rosną. Kim są najczęściej gapowicze i w którym regionie jest ich najwięcej?

Ważny komunikat dla województwa kujawsko-pomorskiego Wiadomości
Ważny komunikat dla województwa kujawsko-pomorskiego

Mniej kursów, nowe trasy i zabytkowy tramwaj – w dwóch największych ośrodkach województwa kujawsko-pomorskiego wchodzą nowe zasady w komunikacji w związku z okresem wakacyjnym.

Aborterka z Oleśnicy zrezygnowała z posady z ostatniej chwili
Aborterka z Oleśnicy zrezygnowała z posady

Gizela Jagielska, lekarka związana ze szpitalem w Oleśnicy, złożyła rezygnację z pracy – poinformowała w mediach społecznościowych działaczka pro-life Kaja Godek. To właśnie Jagielska była w ostatnim czasie w centrum uwagi środowisk pro-life, gdyż to ona dokonała aborcji 9-miesięcznego Felka, wykonując mu zastrzyk w serce z chlorku potasu, co wywołało oburzenie w kraju.

Publiczne wysłuchanie w PE ws. reparacji dla Polski i Grecji: UE powinna przestać milczeć! gorące
Publiczne wysłuchanie w PE ws. reparacji dla Polski i Grecji: UE powinna przestać milczeć!

W Parlamencie Europejskim odbyło się, z inicjatywy europosła PiS Arkadiusza Mularczyka i greckiego eurodeputowanego Emanuila Frangosa wysłuchanie publiczne „Zbrodnie wojenne i zadośćuczynienie – ochrona praworządności”. Podczas wysłuchania wybrzmiało mocne i niezwykle ważne wystąpienie dr Oskara Kidy – prawnika specjalizującego się w sprawach europejskich, który poruszył temat, o którym Bruksela woli milczeć: roszczeń odszkodowawczych wobec Niemiec za zbrodnie II wojny światowej.

Tusk: Przywracamy czasową kontrolę na granicy z Niemcami i z Litwą z ostatniej chwili
Tusk: Przywracamy czasową kontrolę na granicy z Niemcami i z Litwą

Przywracamy czasową kontrolę na granicy z Niemcami i z Litwą – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Dodał, że zacznie ona obowiązywać od 7 lipca.

Krytyka Tuska w niemieckich mediach. Podsyca nieufność wobec demokratycznych władz Wiadomości
Krytyka Tuska w niemieckich mediach. "Podsyca nieufność wobec demokratycznych władz"

Niemiecki dziennik krytykuje polskiego premiera, opisując kampanię mającą na celu ponowne przeliczenie głosów z drugiej tury wyborów prezydenckich. "Członkowie partii koalicyjnych szybko starali się stworzyć inne wrażenie niż Tusk". Jednak, jak zauważył dziennik „Sueddeutsche Zeitung”, polski szef rządu "znany jest z tego, że sam wychodzi przed szereg".

Fatalne wyniki polskiego przemysłu. Największe pogorszenie od 2023 roku z ostatniej chwili
Fatalne wyniki polskiego przemysłu. Największe pogorszenie od 2023 roku

Wygląda na to, że kondycja polskiego przemysłu uległa znacznemu pogorszeniu. Wskaźnik PMI (Purchasing Managers' Index) dla sektora przemysłowego spadł w czerwcu do poziomu 44,8 pkt, znacznie poniżej neutralnej granicy 50 pkt i poniżej oczekiwań analityków, którzy szacowali wynik na poziomie 48,1 pkt. Jak wskazuje PKO BP, to najniższy wskaźnik od października 2023 roku i jednocześnie największy dwumiesięczny spadek od połowy 2022 roku.

Nie żyje Diamentowy Książę Wiadomości
Nie żyje "Diamentowy Książę"

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje książę Harald Hohenzollern, zwany także "Diamentowym Księciem". Okoliczności jego śmierci wciąż pozostają niejasne.

Hiszpania: Potężna awaria sieci trakcyjnej. Setki ludzi utknęło na stacjach i w pociągach z ostatniej chwili
Hiszpania: Potężna awaria sieci trakcyjnej. Setki ludzi utknęło na stacjach i w pociągach

Ruch pociągów dużych prędkości między Madrytem a Andaluzją, na południu Hiszpanii, został we wtorek wstrzymany do odwołania, gdy w poniedziałek wieczorem awaria sieci trakcyjnej unieruchomiła ponad 20 pociągów – poinformował hiszpański operator infrastruktury kolejowej ADIF.

REKLAMA

Warszawa: Pod Sejmem wielka manifestacja w obronie ks. Michała Olszewskiego

We wtorek po południu pod Sejmem rozpoczął się protest w obronie ks. Michała Olszewskiego, zorganizowany przez PiS; podczas protestu głos zabrał prezes partii Jarosław Kaczyński.
Protest w obronie ks. Michała Olszewskiego Warszawa: Pod Sejmem wielka manifestacja w obronie ks. Michała Olszewskiego
Protest w obronie ks. Michała Olszewskiego / PAP/Marcin Obara
  • We wtorek pod Sejmem odbył się protest zorganizowany przez PiS, w którym uczestniczył m.in. prezes partii Jarosław Kaczyński. Protestowano przeciwko zatrzymaniu ks. Olszewskiego, który jest jednym z dziesięciu podejrzanych w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości.
  • Ks. Michał Olszewski oraz dwie urzędniczki MS - Urszula D. i Karolina K. - przebywają w areszcie w związku z podejrzeniami o nieprawidłowe wydatkowanie środków z Funduszu Sprawiedliwości.
  • Ujawniono, że ks. Olszewski oraz urzędniczki MS mieli być źle traktowani podczas zatrzymania i pobytu w areszcie - odmawiano im dostępu do podstawowych potrzeb, takich jak woda, czyste ubrania i kontakt z rodziną czy obrońcą. Pojawiły się też doniesienia o stosowaniu szokujących metod wywierania presji, takich jak pozbawianie snu poprzez wielokrotne wybudzanie w środku nocy.
  • Sprawą ks. Olszewskiego zajmuje się Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego przypadek został również zgłoszony do Komitetu ONZ przeciwko torturom.

Duchowny i przedstawiciel Fundacji Profeto ks. Michał Olszewski jest jednym z dziesięciu podejrzanych w śledztwie Prokuratury Krajowej, które dotyczy wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości. Obecnie przebywa w areszcie. Tygodnik "Sieci" opublikował jego list, w którym ksiądz ujawnił okoliczności swojego zatrzymania. Z relacji tej wynika, że był on poniżany, odmawiano mu wody oraz skorzystania z toalety. Ministerstwo Sprawiedliwości - w odpowiedzi na artykuł tygodnika "Sieci" - podkreśliło, że zatrzymanie podejrzanego przebiegło zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Ważni politycy prawicy na proteście w obronie ks. Olszewskiego

We wtorkowym proteście biorą udział przedstawiciele PiS jak i Suwerennej Polski. Europoseł Jacek Ozdoba (Suwerenna Polska) powiedział PAP, że wydarzenie nie ma charakteru politycznego, a jest sprzeciwem obywatelskim wobec stosowanych metod - jak ocenił - łamania prawa i stosowania tortur wobec ks. Olszewskiego i urzędniczek MS. "Chcemy wyrazić sprzeciw, a protesty powinny zawsze być refleksją dla rządzących, że nie wolno łamać prawa, bo po nocy przychodzi dzień" - dodał europoseł.

Poseł Paweł Jabłoński (PiS) mówił PAP, że protest nie dotyczy już tylko ks. Olszewskiego, ale także dwóch urzędniczek MS, również aresztowanych w związku ze śledztwem dot. Funduszu Sprawiedliwości. Chodzi o byłą dyrektor departamentu Funduszu Sprawiedliwości w MS Urszulę D. i jej zastępczynię Karolinę K.

Jabłoński powiedział, że protest nakłonić do wyjaśnienia wspomnianych, medialnych doniesień. "Jeśli ktoś jest pozbawiany jedzenia przez 60 godzin, to jest to bardzo niepokojące. Rodzi się pytanie o przyczyny tego postępowania - czy to było celowe, czy to był mechanizm wywierania presji" - mówił poseł. Jego zdaniem - jeśli doniesienia medialne są prawdą - osoby, które są odpowiedzialne za złe traktowanie aresztowanych powinny wyjaśnić sprawę i być może ponieść odpowiedzialność.

Polityk wyraził zadowolenie z faktu, że w sprawie ks. Olszewskiego zainterweniował zastępca RPO Wojciech Brzozowski, który poprosił szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i komendanta stołecznego policji o wyjaśnienia, czy nie doszło do niewłaściwego traktowania księdza podczas jego zatrzymania.

Szokujące relacje byłych urzędniczek ministerstwa

TV Republika przekazała we wtorek fragment relacji przebywającej w areszcie Urszuli D. Jak poinformowano, kobieta przez pierwszy miesiąc aresztu nie miała dostępu do czystych ubrań, a nawet bielizny; pozbawiono ją także możliwości kontaktu z najbliższą rodziną.

Wcześniej stacja opublikowała treść pisma obrońcy Karoliny K., z której wynika, że zatrzymana od dwóch miesięcy ma bezpodstawnie przebywać w izolatce. Jej obrońca przekazał, że kobieta jest m.in. budzona w nocy, pozbawia się ją snu, a także odmawia dostępu do praktyk religijnych.

O trzymiesięcznym areszcie tych trojga spośród podejrzanych w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości sąd zdecydował 28 marca br. Zarzuty prokuratorów dotyczą m.in. wypłaty ponad 66 mln zł z FS fundacji "Profeto", która - w ocenie prokuratorów - nie spełniała wymogów formalnych i merytorycznych, by otrzymać te pieniądze. Urzędnicy, którzy decydowali o przyznaniu tych środków - jak podała Prokuratura Krajowa - mieli działać wspólnie i w porozumieniu z prezesem fundacji.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe