Prawna ochrona wolności religijnej i karalność zakłócania kultu w Europie Wiadomości
Prawna ochrona wolności religijnej i karalność zakłócania kultu w Europie

380 tys. Polaków podpisało się pod obywatelskim projektem „W obronie wolności chrześcijan”. Jego celem jest nowelizacja Kodeksu karnego zmierzająca do zwiększenia ochrony wolności wyznawania religii przez osoby wierzące. Projekt ten idzie w kierunku rozwiązań przyjętych w większości państw europejskich, co wynika to z wysokiego statusu zasady wolności religijnej w demokratycznym świecie. Na straży tej wolności stoją zazwyczaj dość rygorystyczne paragrafy kodeksów karnych.

Usunięcie krzyży w publicznym przedszkolu sprzeczne z polskim prawem Wiadomości
Usunięcie krzyży w publicznym przedszkolu sprzeczne z polskim prawem

Wolność zawieszania krzyży w szkołach oraz innych budynkach publicznych potwierdza Konstytucja RP, Europejska Konwencja Praw Człowieka i inne akty prawa powszechnie obowiązującego. Stanowisko takie podzielają m.in. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, polski Trybunał Konstytucyjny oraz Sąd Najwyższy. W tym kontekście usunięcie krzyży z sal Publicznego Przedszkola nr. 75 w Szczecinie trzeba uznać za sprzeczne z obowiązującym prawem.

Prof. Andrzej Nowak: Sędziowie nie mogą stać ponad prawem. Prawo musi chronić się przed korupcją, która wynika ze środowiska prawników. Wiadomości
Prof. Andrzej Nowak: Sędziowie nie mogą stać ponad prawem. Prawo musi chronić się przed korupcją, która wynika ze środowiska prawników.

Prof. Andrzej Nowak w krótkim, przeprowadzonym online wykładzie pt. „Czym są prawo, praworządność i sprawiedliwość?” odniósł się do bardzo aktualnych zagadnień, które w kontekście obecnej debaty wokół Polski i naszej roli w UE stają się niezwykle ważne. Autor „Dziejów Polski” zastanawia się bowiem, czy rzeczywiście jest tak, że inni, nawet więksi czy gospodarczo bardziej rozwinięci, mogą nam narzucać swoją wolę, jeżeli taki jest ich interes. I znajduje na to jednoznaczną odpowiedź.

Jakie skutki niesie ze sobą wydłużenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę Wiadomości
Jakie skutki niesie ze sobą wydłużenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Każda umowa o pracę może zostać rozwiązana, jeśli jedna ze stron wyrazi oświadczenie, że chce ją zakończyć. W takiej sytuacji konieczne jest jednak zachowanie okresu wypowiedzenia przewidzianego przepisami Kodeksu pracy lub wcześniejszymi ustaleniami stron, które zostały zapisane w umowie o pracę.

Mienie ruchome – co to jest i jak je ubezpieczyć? Wiadomości
Mienie ruchome – co to jest i jak je ubezpieczyć?

Podstawowy zakres ubezpieczenia nieruchomości obejmuje jedynie mury oraz elementy stałe budynku. Polisę można jeszcze rozszerzyć o ochronę mienia ruchomego. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie, które pozwala na lepsze zabezpieczenie wartościowego wyposażenia domu. Czym jest mienie ruchome i w jaki sposób je ubezpieczyć?

Jak sporządzić wypowiedzenie umowy polisy na życie? Wiadomości
Jak sporządzić wypowiedzenie umowy polisy na życie?

Podpisując umowę ubezpieczenia na życie, zobowiązujemy się najczęściej na długi okres czasu. W przypadku indywidualnych polis na życie najczęściej umowy zawierane są okres od 5 do 30 lat. Na przestrzeni tych lat może zdarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji, w których możemy podjąć decyzję o rezygnacji z polisy.

Jak bardzo różnią się przepisy drogowe w Europie? Wiadomości
Jak bardzo różnią się przepisy drogowe w Europie?

Znaki drogowe nie powiedzą wszystkiego o zasadach prowadzenia pojazdów w różnych rejonach Europy. Np. w Hiszpanii auto trzeba wyposażyć w dwa trójkąty ostrzegawcze, w Holandii doświadczeni kierowcy mogą mieć wyższe stężenie alkoholu we krwi niż początkujący, a samochodach osobowych na norweskich szosach nie trzeba wozić gaśnicy.

Renta czy emerytura? Co wybrać żeby nie stracić? Wiadomości
Renta czy emerytura? Co wybrać żeby nie stracić?

Osoby, które pobierają rentę z tytułu niezdolności do pracy, a w związku z obniżeniem wieku emerytalnego od 1 października będą mogły przejść na emeryturę muszą pamiętać, że nie zawsze będzie ona korzystniejsza niż dotychczas pobierane świadczenie.

Zwolnienie z pracy a wiek emerytalny Wiadomości
Zwolnienie z pracy a wiek emerytalny

W październiku kończę 60 lat, nabywam prawo do emerytury, ale nie zadeklarowałam chęci przejścia na świadczenie (taka lista została w mojej pracy stworzona). Niedawno mój bezpośredni przełożony poinformował, że w ramach reorganizacji dział, którym kieruję, zostanie zlikwidowany, a z nim moje stanowisko. Usłyszałam też, że cały czas pracuję źle i jedynym, jak to zostało ujęte, „honorowym wyjściem z tej sytuacji” jest przejście na emeryturę. Dodam, że przez wszystkie lata pracy nie otrzymałam upomnienia czy nagany. Przeciwnie - zawsze byłam nagradzana. Czy przed przymusowym wyrzuceniem na emeryturę mogę się obronić? Czy nie jest to dyskryminacja ze względu na wiek?

Urlop bezpłatny na dorobienie za granicą Wiadomości
Urlop bezpłatny na dorobienie za granicą

Ze względu na sytuację rodzinną, od początku roku wykorzystałam już niemal cały przysługujący mi urlop wypoczynkowy. Teraz nadarza mi się okazja wyjazdu na 3 miesiące do pracy za granicę. Czy pracodawca musi udzielić mi urlopu bezpłatnego, jeśli o niego poproszę? Czy muszę uzasadniać dlaczego jest mi potrzebny, a jest to zła sytuacja finansowa mojej rodziny?

Praca na część etatu zamiast urlopu wychowawczego Wiadomości
Praca na część etatu zamiast urlopu wychowawczego

Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Ponieważ mam dwuletnie dziecko, chciałabym na około rok zmniejszyć wymiar etatu. Nie chcę iść na urlop wychowawczy. Czy pracodawca może mi odmówić? Czy grozi mi ewentualne zwolnienie, gdybym się upierała?

Podporządkowanie jako cecha stosunku pracy Wiadomości
Podporządkowanie jako cecha stosunku pracy

Przepisy dotyczące pracy, w potocznym znaczeniu tego słowa, czyli zespołu czynności realizowanych dla osiągnięcia określonego celu, mogą znajdować się w różnych gałęziach prawa. W praktyce największe znaczenie mają w tym zakresie dwie z nich, a mianowicie prawo pracy i prawo cywilne.

Alimenty dla małżonka po rozwodzie. Komu się należą? Wiadomości
Alimenty dla małżonka po rozwodzie. Komu się należą?

Orzeczenie rozwodu pociąga za sobą możliwość powstania obowiązku alimentacyjnego także wobec byłego małżonka. Kwestię tę precyzyjnie normuje art. 60 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (k.r.o.), który stanowi, że alimentów od drugiego małżonka może żądać małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu małżeństwa, wówczas tylko małżonek niewinny może żądać alimentów, jeżeli rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie jego sytuacji materialnej.

Wyższe odszkodowania za wypadek przy pracy lub chorobę zawodową Wiadomości
Wyższe odszkodowania za wypadek przy pracy lub chorobę zawodową

Pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy lub zachorował na chorobę zawodową, przysługują określone świadczenia zgodnie z ustawą z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Jednym z nich jest jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

Separacja, czyli czas na naprawę Wiadomości
Separacja, czyli czas na naprawę

Zarówno z rozwodem, jak i separacją mamy do czynienia wówczas, gdy małżeństwo nie układa się tak, jak byśmy sobie tego życzyli, i trudno jest liczyć na jakąkolwiek poprawę.

Lawinowy wzrost upadłości konsumenckich Wiadomości
Lawinowy wzrost upadłości konsumenckich

Według informacji Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, w 2016 r. zgłoszono w Polsce 3591 tzw. upadłości konsumenckich. To o 70 proc. więcej niż rok wcześniej.

Praktyki absolwenckie cz. 1 Wiadomości
Praktyki absolwenckie cz. 1

Wejście na rynek pracy jest istotnym momentem w życiu każdej osoby. Wydaje się oczywiste, że najkorzystniejszą sytuacją jest podjęcie zatrudnienia od razu w ramach stosunku pracy, jednakże praktyka wskazuje, że często zatrudnienie pracownicze poprzedzone jest innymi formami wykonywania pracy, w tym różnego rodzaju praktykami i stażami.

Wycinka drzew na nowych zasadach Wiadomości
Wycinka drzew na nowych zasadach

Od 1 stycznia 2017 r. zmieniły się przepisy dotyczące wycinki drzew. Ich ocena jest zresztą różna w zależności od tego czy pochodzi od właścicieli posesji, którzy często mieli kłopoty z drzewami utrudniającymi im korzystnie z ich własności, czy np. od ekologów, którzy podkreślają nadrzędność ochrony dóbr przyrody.

Rejestrujesz telefon na kartę? Uważaj na to, co oferują operatorzy Wiadomości
Rejestrujesz telefon na kartę? Uważaj na to, co oferują operatorzy

Jeśli masz telefon na kartę, która nie jest zarejestrowana, wkrótce może on… zamilknąć. Od kilku miesięcy instytucje państwowe, media i firmy telekomunikacyjne prowadzą na ten temat akcję informacyjną. Trwa także kampania reklamowa, mająca przyciągnąć nowych klientów. Dlatego UOKiK monitoruje, czy jest ona rzetelna i nie narusza prawa.

Czy pracownikowi po 182 dniach zwolnienia lekarskiego przysługuje zasiłek opiekuńczy? Wiadomości
Czy pracownikowi po 182 dniach zwolnienia lekarskiego przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu, w razie powstania niezdolności do pracy z powodu choroby, może korzystać z zasiłku chorobowego. Przy czym limit dni tego świadczenia jest ograniczony do tzw. okresu zasiłkowego.

Emerytury
Stażowe