loading
Proszę czekać...
[Relacja na żywo] Marsz Niepodległości 2017. Czy grożą nam prowokacje "obrońców demokracji"?
Opublikowano dnia 11.11.2017 18:10
Marsz Niepodległości 2017. Jaki będzie miał przebieg? Ilu Polaków weźmie w nim udział? Czy obędzie się bez kontrowersji i gorszących scen? Marsz Niepodległości co roku wzbudza w Polsce skrajne emocje, od aprobaty czy wręcz zachwytów środowisk prawicowo-konserwatywnych do straszenia nim Europy przez liberalno-lewicowy salon. Za rządów PO-PSL nie brakowało prowokacji mających skompromitować uczestników Marszu i jego organizatorów.

screen YouTube
Do zobaczenia za rok:)

17.30 Trwa wspólna modlitwa


17.08 Marsz powoli gromadzi się pod sceną na błoniach Stadionu Narodowego. Na scenie trwa już koncert pieśni patriotycznych16.55 "Kto nie skacze ten za Tuskiem hop hop hop" Uczestnicy Marszu gromadzą się na błoniach Stadionu Narodowego16.50 Na Marszu flagi z Augustowa, Stargardu Szczecińskiego i Zakopanego

16.39 Hasła krytykujące TVN wykrzykiwane przez uczestników również nie nadają się do cytowania:)

16.30 "Ave Ave Christus Rex" Przejście przez most Poniatowskiego trwa długo. Trzęsie się most, co chwila trzeba się zatrzymywać. Okrzyki "Nasze ulice, nase kamienice" (krytyka HGW) oraz "Bóg, honor i Ojczyzna!"


Starsza Pani zwraca się do łysych osilkow: chłopcy przewieje was na tym moście gdzie macie czapki - No wie pani, gorsze warunki były i dawalismy radę.

Andrzej (62 lata) z Górnego Śląska dla Tysol.pl: Syn mnie namówił, bo on od początku przyjeżdża na Marsz Niepodległości. I mówi do mnie: "Ojciec dajesz z nami i zobaczysz jaki jest czad. Cała Polska tam maszeruje". To stary ojciec przyjechał i jak Bóg da zdrowie, zabiorę się z naszą ekipą za rok. Urzekło mnie to, że jest tu taki ogrom młodych ludzi. Są ludzie z dziećmi w wózkach. Serce rośnie. Idąc, czuję się tego ducha jedności i dumy z bycia Polakami,

Tomasz z Warszawy dla Tysol.pl: Co zrobiliśmy dla niepodległości? Co zrobiliśmy dla wolnosci i suwerenności? Nic. Idąc, nie możemy zapomnieć, że mamy obowiązek wobec ojczyzny i przodków, którzy o nią walczyli, którzy za nią zgineli.

Faustyna z Gdyni (lat 14): Jestem z rodzicami po raz trzeci. Bardzo mi sie podobało wcześniej, chociaż jest zimno. Jestem dumna, że jestem Polką.

Patrycja (23 lata) dla Tysol.pl: Jak można tutaj dziś nie być? Marsz Niepodległości to wspaniała i wyjątkowa okazja. Możemy pokazać wszystkim tym, którzy chcą zniszczyć Polskę, że im się nie damy.

16.00 Wśród pieśni kibiców sporo jest takich z których na pewno nie byłby zadowolony Władimir Putin. Nie nadają się do zacytowania:)))Karol (32 lata) dla Tysol.pl: Jestem już  szósty raz i od pierwszego zawsze planuję przyjechać do Warszawy. Tym razem idziemy pod hasłem "My chcemy Boga" i niech Europa i świat wie, że my byliśmy, jesteśmy i będziemy z Bogiem. Nikomu nie pozwolimy zabrać nam Bogai naszego honoru. 

15.49 Uczestnicy skandują również hasła: "znajdzie się kij na banderowski ryj", "nie tęczowa nie laicka ale Polska katolicka", "raz sierpem raz młotem czerwoną hołotę"

15.25 Uczestnicy Marszu niepodległości śpiewają Hymn Polski i ruszają wstronę Mostu Poniatowskiego. W pochodzie widać kleryków uczestników krucjaty różańcowej za ojczyznę zwolenników intronizacji Chrystusa Króla

14.50 Na scenie Piotr Walentynowicz wnuk Anny Solidarność. Przypomina o zbrodniach komunizmu i heroicznej walce ludzi Solidarności o wolność. Apeluje też o dekomunizację wymiaru sprawiedliwości 

"Dzięki Wam Polacy my Włosi zorganizowaliśmy podobny marsz w naszej ojczyźnie. I oczywiście jesteście wszyscy zaproszeni na nasze uroczystości. To dzięki Wam polscy patrioci ten upadek Europy się zatrzyma.  Nie dawajcie miejsca komunistom, nie dawajcie miejsca gender ani Sorosowi. Jesteście dla nas wzorem" -mówił z kolei gość z Włoch

14.32 - Dziękujemy chrześcijańskiej Polsce za to że ratuje dzisiaj honor Europy. Chrońmy rodzinę, chrońmy nasze korzenie chrońmy Europę. Bądźcie silni nie tylko dla siebie. Bądźcie silni dla Europy  dla nas. Niech żyje Polska! - mówił gość z Hiszpanii 14.28 Przypomnijmy całej Polsce po co tu jesteśmy i jakie jest tegoroczne hasło: Bóg Honor Ojczyzna! - Słychać ze sceny. Organizacja marszu bardzo dobra. Na całej trasie przejścia straż Marszu pilnuje porządku i udziela informacji


Zaczął się pierwszy występ muzyczny 

Pierwszy przemawia Robert Bąkiewicz,prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości:przejdźmy ten marsz z wielką godnością, niech to hasło "My chcemy Boga " będzie godnie uczczone. Proszę nie łamać prawa i zwracać uwagę na niepokojące zachowania. Zaczynam Marsz Niepodległości A.D. 2017!

Za chwilę pierwsze przemówienia gości z Hiszpanii Słowacji i Węgier 14.05 Marsz wystartuje z małym poślizgiem czasowym Jakaś grupa zaczyna znajdować "A na jesień zamiast liści będą wisieć komuniści" ale przestaje. 

Jeszcze tylko 13 minut. Między uczestnikami marszu chodzą zagraniczne media przeprowadzają wywiady. Czy przekażą prawdę, czy znowu będą załamywać? 

13.28 słychać pierwsze petardy. Organizatorz ustawiają kolumnę marszu. Wokół ronda Dmowskiego faluje biało-czerwone morze flag.

Jest naprawdę zimno wieje przenikliwy wiatr -ale nie pada dlatego frekwencja powinna być wysoka - przekonują nas organizatorzy marszu.13:11 Przy okazji marszu niepodległości obrońcy życia zbierają podpisy po obywatelskim projektem ochrony życia poczętego12.55 Pojawiają się pierwsze okrzyki "Cześć i chwała bohaterom!"12.47 Ciekawa sytuacja. Grupka śniadych młodzieńców w biało-czerwonych opaskach i z flagami Polski też czekają na marsz. To hiszpańscy studenci będący w Polsce na Erasmusie przyszli zaproszeni przez polskich kolegów. Nie zgodzili się na zrobienie im zdjęcia.


Niecodzienny widok - centrum Warszawy puste bez jednego samochodu. Na każdym skrzyżowaniu policja. Według stołecznej policji marszu ma pilnować sześć tysięcy funkcjonariuszy

12.18 W okolicy ronda Dmowskiego chodzą już grupki kibiców w z biało-czerwonymi opaskami na ramieniu. -opaski po 10 lub 20 zł informują uliczni sprzedawcy.  Młoda dziewczyna kupuje jedną - Proszę koniecznie nosić na prawym ramieniu -informuje sprzedawcaNa miejsce zbiórki ciągnie sporo rodzin z dziećmi i osób starszych

11:55 - Za chwilę rozpocznie się msza poprzedzająca Marsz Niepodległości W tym roku nie obeszło się bez antagonizmów w samym obozie zwolenników Marszu. Poszło o hasło Marszu Niepodległości 2017 "My chcemy Boga". Rafał Ziemkiewicz napisał na Twitterze wprost, że to "fatalny pomysł". Dezaprobaty Ziemkiewicza nie podzielają inni dziennikarze m.in., Paweł Lisicki, który wprost broni tegorocznego hasła tłumacząc na portalu DoRzeczy, że "kultura i tradycja stanowią o tożsamości każdej społeczności". Więcej >>

Czytaj także: [video] Krzysztof Bosak: Mamy informacje, że są grupy zainteresowane organizowaniem prowokacji >>

Choć Marsz wyruszy o godzinie 15.00, to uroczystości z nim związane zaczną ż o godz. 12.00 Mszą Świętą w parafii Św. Barbary przy ul. Nowogrodzkiej w Centrum Warszawy. Początkowo msza miała się odbyć w rycie trydenckim, jednak jak informuja organizatorzy na swojej stronie, "Informujemy, że o godz. 12.00 w kościele św. Barbary odbędzie się Msza św. w języku polskim. Za zaistniałą sytuację bardzo przepraszamy.  Stowarzyszenie nie będzie komentowało motywów tej decyzji. Jednocześnie wszystkich zachęcamy do zapoznania się z bogactwem Tradycji katolickiej i pięknem liturgii nadzwyczajnego rytu rzymskiego". O godzinie 14:00 na rondzie Dmowskiego zaczną się przemówienia i przegląd pieśni patriotycznych. O godzinie 15.00 Marsz wystartuje o 15:00 z ronda Dmowskiego i będzie prowadził na Błonia Stadionu PGE Narodowy, gdzie jak co roku odbędą się przemowy i koncert. Planowany czas zakończenia jest ok. godz. 19:00.

HISTORIA MARSZU

Marsz Niepodległości organizowany jest od 2010 roku. W komitecie poparcia znalazły się wówczas osoby życia publicznego z niemal całej prawej strony życia politycznego. Byli tam m.in., Rafał Ziemkiewicz, Janusz Korwin-Mikke, Artur Zawisza,, Jan Żaryn, Jacek Bartyzel, Ryszard Bender, Jerzy Robert Nowak, Artur Górski oraz Paweł Kukiz. Już wtedy doszło do pierwszych starć i prób zablokowania Marszu przez środowiska lewicowe i mniejszości seksualne. Od tamtej pory próby rozbicia Marszu podejmowane są co rok. Lewaccy aktywiści posunęli się nawet do przywołania pomocy niemieckich członków Antify o czym poniżej.

Czytaj także: HGW wydała zakaz przejścia Marszu Niepodległości przez Most Świętokrzyski. Mocna odpowiedź MN >>

W 2011 roku w Marsz Niepodległości zaangażowało się już dziesiątki środowisk konserwatywnych co mocno zaniepokoiło rządzący wówczas establishment. Obok Stowarzyszenia Solidarni 2010 stanęła wtedy Fundacja Republikańska, Oddział Warszawski Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Obóz Wielkiej Polski, Stowarzyszenie KoLiber a nawet gen. Sławomir Petelicki. Według organizatorów w Marszu uczestniczyło ok. 20 tys. osób. To wtedy anarchiści z niemieckiej Antify zaatakowali pałkami uczestników Marszu, po czym schronili się w siedzibie Krytyki Politycznej W 2012 roku uczestnicy Marszu szli pod hasłem "Odzyskajmy Polskę". Według organizatorów wzięło w nim udział sto tys. osób. To wtedy pod adresem policji padały zarzuty o umyślne prowokowanie manifestantów i przekroczenie uprawnień.W roku 2013 twarzami Marszu byli Rafał Ziemkiewicz, Ewa Stankiewicz, Jan Pospieszalski i Stanisław Michalkiewicz. W Marszu Niepodległości uczestniczyli wtedy zaproszeni przedstawiciele węgierskiego Jobbiku. Doszło wtedy do spalenia "Tęczy" na placu Zbawiciela i spalenia budki strażniczej pod ambasadą rosyjską. Według szacunków organizatorów wzięło w nim udział kilkadziesiąt tysięcy osób.Marsz Niepodległości 2014 przeszedł pod hasłem „Armia Patriotów”. Organizatorzy Marszu określili liczbę uczestników na ponad 60 tysięcy.

Czytaj także: Adam Andruszkiewicz [K'15]: Jak rządziła PO, uczestnicy Marszu Niepodległości byli kopani, oblewani wodą >>

„Polska dla Polaków, Polacy dla Polski” - pod takim hasłem odbył się Marsz Niepodległości 2015. Był to czas przetaczania się przez Unię Europejską fali uchodźców. Na Marszu przemawiali m.in., węgierscy politycy, którzy dziękowali Polsce za niezłomna postawę w sprawie uchodźców. Wśród skandowanych haseł można było wtedy usłyszeć "wolimy kotleta od Mahometa" oraz "tylko wariat wierzy w szariat". O dziwo kiedy władzę przejęło PiS przebieg imprezy odbył się bez większych problemów i gorszących scen.W roku 2016 hasłem Marszu Niepodległości było „polska bastionem Europy”. „Polska dla Polaków, Polacy dla Polski”. - 11 listopada spotkajmy się w Warszawie, by zamanifestować naszą narodową dumę i przywiązanie do suwerennego państwa polskiego - apelowali organizatorzy.  Rok temu akredytacji do relacji z Marszu nie uzyskały TVN i "Gazeta Wyborcza".

Czytaj także: Artur S. Górski: Odzyskiwanie niepodległości przez Polskę nie było jednorazowym wydarzeniem >>

Jak będzie wyglądał Marsz Niepodległości 2017? Zapraszamy do oglądania naszej relacji na żywo. Przeżyjcie Marsz Niepodległości 2017 razem z Tysol.pl!

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe drogą do społecznej gospodarki rynkowej" - Piotr Duda
Blogi
avatar
Ryszard
Czarnecki

Opozycja czyli "Ciemno wszędzie, głucho wszędzie"...
Chciałoby się powiedzieć słowami Adama Mickiewicza z „Dziadów”: „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie”. Bo prawdę mówiąc rzeczywiście słyszymy komunikaty o tym, że opozycja się jednoczy, po czym słyszymy informacje, że opozycja dzieli się koncertowo wywołując uśmieszki nawet na twarzach tych ekspertów czy dziennikarzy, którzy z nią sympatyzują. Muszę powiedzieć, że jest to lekcja. Lekcja polityczna dla wszystkich potencjalnych sojuszników Platformy Obywatelskiej, że PO zje, przeżuje i wypluje.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Buta Lewandowskiego i innych
Dla tych polityków zwykli ludzie to niegodni uwagi pożyteczni idioci, których można dowolnie lekceważyć, poniżać i wyszydzać, a jednocześnie liczyć na ich poparcie.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Kot ocierający się o Pomnik na Westerplatte. Skandaliczny kalendarz
Nie chcę używać słów powszechnie uznanych za obraźliwe, więc powstrzymam się od skomentowania tej obrażającej pamięć polskich bohaterów wypowiedzi.

Drogi Użytkowniku,

Nasz Serwis korzysta z plików cookies. Przez dalsze aktywne korzystanie z naszego Serwisu (zamknięcie komunikatu, kliknięcie na elementy na stronie poza komunikatem, przeglądanie Serwisu z otwartym komunikatem) bez zmian ustawień Twojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na:
• przetwarzanie danych osobowych przez Tysol Sp. z o.o. i naszych zaufanych partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć, niezależnie od zgód wyrażonych na pozostałe rodzaje przetwarzania danych. Dowiedz się więcej o zgodzie marketingowej w naszej Polityce prywatności / Cofnij zgodę.

• na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych. Ten rodzaj plików cookies pozwala nam na dopasowanie treści dostępnych w Serwisie do Twoich preferencji, utrzymywania sesji po zalogowaniu oraz zapewnienia optymalnej funkcjonalności Serwisu. Więcej o plikach cookies i sposobie przetwarzania Twoich danych osobowych dowiesz się w naszej Polityce prywatności.