loading
Proszę czekać...
27 grudnia pożegnaliśmy działacza „S” Macieja Miatkowskiego
Opublikowano dnia 02.01.2018 18:00
20 grudnia 2017 roku w Gdańsku zmarł Maciej Miatkowski. Ledwie kilka dni wcześniej – 15 grudnia – został odznaczony przez prezesa IPN Jarosława Szarka Krzyżem Wolności i Solidarności. Był zasłużonym działaczem „S” w Stoczni Gdańskiej, kombatantem Grudnia '70, członkiem Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża.

A. Kazański - IPN
Robert Wąsik

Urodził się 10 kwietnia 1941 roku w Zgierzu. Był absolwentem Technikum Budowy Okrętów „Conradinum” w Gdańsku, w roku 1964 rozpoczął pracę w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Właśnie tam, w strukturach podziemnych stoczni, rozpoczął działalność opozycyjną, w którą bardzo mocno się zaangażował.

Tajna Komisja Zakładowa
Środowisko robotnicze Stoczni Gdańskiej im. Lenina od początku 1982 roku próbowało przeciwstawić się grozie stanu wojennego. Oswojono się z nowymi realiami, zbierano informacje, ludzie zaczęli nieformalnie zbierać się i organizować w grupy. Celem nadrzędnym była odbudowa morale społecznego, a także niesienie pomocy materialnej i duchowej osobom pozbawionym wolności, a także ich rodzinom, oraz tworzenie i wydawanie podziemnej prasy. – Pod koniec stycznia 1982 r. spontanicznie, bez tytułów, powstała Tajna Komisja Zakładowa – wspominał początki Maciej Miatkowski, który ją współorganizował. Ze względów bezpieczeństwa skład komisji tworzyli przede wszystkim ludzie bez powiązań z wcześniejszą komisją zakładową Solidarności, anonimowi dla Służby Bezpieczeństwa. Starano się ograniczyć możliwość wpadki do minimum – osoby będące w czołówce Tajnej Komisji Zakładowej znały się nawzajem, lecz przedstawiciele poszczególnych wydziałów stoczni mieli kontakt jedynie z dwiema, trzema osobami. Spotkania komisji odbywały się na przystankach Szybkiej Kolei Miejskiej, w Lasach Oliwskich, kościołach, czy też w mieszkaniach prywatnych. – Wszyscy członkowie TKZ byli bardzo oddani swej pracy i każdy sumiennie wykonywał to, do czego się zobowiązał   – opowiadał po latach Maciej Miatkowski. W taki sposób prowadzono konspiracyjną działalność, która zajmowała się kierowaniem Związku na terenie stoczni, a także wydawaniem pisma „Rozwaga i Solidarność”. To właśnie pismo było jednym z najważniejszych priorytetów struktury. Jego redakcję stanowiły osoby tworzące Tajną Komisję Zakładową. Redaktorem technicznym odpowiedzialnym za druk został Maciej Miatkowski.Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Wywiad z Ewą Tomaszewską
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: 22 lipca - zwyczajny dzień
Nie ma już dzisiaj fałszywych świąt i rocznic, nie ma ogłupiającej propagandy, nie ma zastępowania prawdy kłamstwem.
avatar
Zbigniew "Zebe"
Kula

Zbigniew "Zebe" Kula: Pierwszy gwizdek w Krakowie
Pierwszy gwizdek rozpoczynający sezon piłkarski 2018/19 rozległ się w Krakowie, gdzie w piątek o godz. 17.45 walkę o punkty w I Lidze rozpoczęli zawodnicy Garbarni i Stali Mielec. Tam też padła pierwsza bramka sezonu, którą w 13’ spotkania zdobył zawodnik Stali, Martin Dobrotka.
avatar
Jerzy
Bukowski

Bukowski: Udany powrót za kraty przez spalony dom
Podpalacz ostatnie dziesięciolecie spędził w kryminale i traktował to miejsce jako swój prawdziwy dom, do którego koniecznie chciał powrócić.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.