loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Najnowszy Tygodnik Solidarność: #GermanDeathCamps Społecznicy wyręczają państwo
Opublikowano dnia 11.02.2018 18:50
„Próba ucieczki od odpowiedzialności za zbrodnie ludobójstwa dokonane w czasie II wojny światowej przez Niemców od zawsze wzbudzała sprzeciw. Społeczne inicjatywy powstające w Polsce obalają półprawdy, manipulacje i kłamstwa światowego myślenia o bolesnej przeszłości” - pisze Izabela Kozłowska w artykule: „Społecznicy wyręczają państwo”, który otwiera temat numeru.

TS
Trzeba poprawiać?
Nie milknie burza wokół podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Prawnicy alarmują, że z powodu nieprecyzyjności przepisów, ustawa może stać się martwym prawem. Więcej w artykule Barbary Michałowskiej.  

Tak to wygląda w Europie

Art. 55. nowelizacji ustawy o IPN nie narusza norm prawa międzynarodowego, nie jest niebezpiecznym precedensem, tylko dołącza do rozwiązań dawno już istniejących w Europie. Większość państw europejskich karze bowiem za tzw. kłamstwo oświęcimskie


- uważa Jakub Pacan.

Historyk nie jest adwokatem

Chodzi o to, aby polska wizja okupacji nie kłóciła się już na poziomie podstawowym z podstawowymi źródłami – dokumentami i wspomnieniami, zarówno Polaków, jak i Żydów


- mówi prof. Dariusz Libionka, szef działu naukowego Państwowego Muzeum na Majdanku i redaktor naczelny rocznika „Zagłada Żydów, Studia i Materiały” z którym rozmawia Leszek Masierak.

Dziwi mnie też, że nawet w sytuacji kryzysowej, tak jak obecnie, nikt nie jest zainteresowany przedyskutowaniem racji z oponentami i wymianą poglądów na tematy, które rozgrzewają opinię publiczną. Rządzący nie próbują zasięgnąć opinii u specjalistów, autorów poważnych książek i artykułów. Z góry skreślają tych, których nie lubią i zwracają się opinie do „swoich”.Ci jednak powiedzą im tylko to, co sami chcą usłyszeć. Nie ma to większego sensu. Jak można tworzyć takie czy inne komisje, których skład jest całkowicie niereprezentatywny? Niestety, można. Afery na arenie międzynarodowej można było uniknąć, gdyby problem ustawy o IPN szerzej skonsultowano i postępowano z umiarem


- mówi  prof. Dariusz Libionka.

Ponadto w numerze:
Esbecy przed sądem za walkę z Solidarnością

Musieli czołgać się po śniegu prawie nadzy. W zimie spali w namiotach bez ocieplenia i podłóg. Zamęczani bezsensownymi pracami, kopali i zasypywali rowy – tak wyglądało życie w obozie wojskowym zorganizowanym na przełomie 1982 i 1983 roku, na który powołano ponad 300 działaczy Solidarności. Właśnie zakończył się proces generałów SB odpowiedzialnych za represjonowanie opozycjonistów. Ogłoszenie wyroku przed nami...
Więcej w artykule Marcina Koziestańskiego.

Podwyżki dla wybranych
Nie ma zgody Solidarności na wstrzymanie przez rząd prac nad nowelizacją ustawy o „zasadach ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych”. Więcej w artykule Barbary Michałowskiej.Tygodnika Solidarność od wtorku szukajcie w salonach prasowych lub pobierzcie wersję mobilną w wygodnej aplikacji dostępnej TUTAJ już w poniedziałkowy wieczór!

 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo gen. Komornicki: Rosjanie przygotowują się do wojny na dużą skalę
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Te pomniki muszą stanąć!
Apeluję do władz Krakowa o zrealizowanie w roku 100-lecia odzyskania niepodległości bardzo dawno temu podjętych uchwał.
avatar
Andrzej
Fajda

[kliknij], by zobaczyć całość] Andrzej Fajda: Nowa inwestycja na dnie Bałtyku...
...mądrością Nowego Etapu
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: W 2017 roku rekordowy eksport i dodatni wynik na rachunku obrotów bieżących
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny (GUS) rok 2017 zakończył się nie tylko wysokim wzrostem gospodarczym, ale także polska gospodarka odnotowała rekordowe rozmiary eksportu, który przekroczył po raz pierwszy w historii 200 mld euro.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.