[Kustosz Pamięci] Prezes IPN: Laureaci oddali niekiedy zdrowie, by pamięć o Polsce trwała

Dziś jest czas, by sięgnąć po wiedzę „Kustoszy Pamięci Narodowej”. IPN zrobi wszystko. żeby poszły za Państwem kolejne młode pokolenia – powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek do laureatów nagrody podczas 17. już uroczystej gali na Zamku Królewskim. Do grona laureatów dołączyły trzy osoby i dwie instytucje szczególnie aktywne na polu upamiętniania historii Narodu Polskiego i zachowania świadectw losów Polaków w XX wieku.
 [Kustosz Pamięci] Prezes IPN: Laureaci oddali niekiedy zdrowie, by pamięć o Polsce trwała
/ ipn.gov.pl

– Co łączy naszych laureatów? To ludzie, którzy oddali swój czas, niekiedy zdrowie, także pieniądze, aby pamięć o Polsce trwała


– podkreślił prezes IPN podczas uroczystości 10 maja 2018 r. Dodał, że ten rok – stulecie odzyskania niepodległości – jest szczególny, podobnie jak miejsce wręczenie nagród – Zamek Królewski, „siedziba królów, która po wojnie powstała z ruin”.

– Kustosz Pamięci Narodowej to nagroda wdzięczności dla tych, którzy nas wydobyli z totalnego zakłamania PRL-u


– powiedział senator Jan Żaryn. Profesor, wcześniej wieloletni pracownik IPN, odczytał list od marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

– W moim życiu chciałem zrobić przynajmniej coś dla utrwalenia pamięci, dla najlepszych synów i córek naszej ojczyzny, dla tych, którzy dla niej cierpieli, którzy jej wiernie służyli i którzy Polsce swoje życie oddali. IPN przywraca pamięć o nich


– powiedział, odbierając wyróżnienie, Bogusław Nizieński – major Wojska Polskiego, żołnierz AK i Narodowej Organizacji Wojskowej, prawnik, sędzia, w latach 1999–2004 Rzecznik Interesu Publicznego, a także kawaler Orderu Orła Białego.

– Pan został wierny przesłaniu niepodległej Polski. Dziękujemy za to świadectwo


– podkreślił prezes IPN. Dr Szarek dodał, że Nizieński, który odmówił wstąpienia do PZPR, a od 1990 roku jako sędzia Sądu Najwyższego przeprowadzał rehabilitację  niewinnie skazanych w okresie stalinizmu, „zaświadczył całym życiem, że w niepodległej Polsce nie może być miejsca dla tych, co zdradzili”.

– Wszędzie tam, gdzie przyszło mi pracować, chciałem służyć także i sprawiedliwości, bo to sprawiedliwość nakierowała mnie w tym kierunku, ażeby przywrócić godność tym zapomnianym, tym, których nazywano zbrodniarzami, podczas gdy zbrodniarzami i zdrajcami naszej ojczyzny byli właśnie ci, którzy nam urządzili PRL. To straszny czas, to czas odejścia najwierniejszych synów naszej ojczyzny


– mówił wzruszony, 90-letni dziś Bogusław Nizieński, dziękując prezesowi IPN za wyróżnienie.

Wśród tegorocznych laureatów nagrody – obok sędziego Nizieńskiego – są Anna Rastawicka, która od wielu lat działa na rzecz utrwalenia dorobku prymasa Polski, kard. Stefana Wyszyńskiego. Jak stwierdził prezes IPN, „tyle dziesięcioleci spędziła u boku prymasa Wyszyńskiego, żeby żadne jego słowo nie zostało uronione”. Dziękując za nagrodę, Anna Rastawicka, podkreśliła, że „Prymas pozostawił nauczanie o szacunku dla człowieka; mówił: „Kto nienawidzi, już przegrał”.

Kolejną laureatką nagrody jest prezes Fundacji „Willa Jasny Dom” Marlena Piekarska-Olszówka, która od lat, kierując się ideą szerzenia prawdy o powojennej historii Polski, popularyzuje wiedzę na temat antykomunistycznego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej. Od 18 lat opiekuje się kamienicą przy ul. Świerszcza 2 w Warszawie, w której od 1945 r. mieściła się siedziba Głównego Zarządu informacji Wojska Polskiego.

– Opowiada o historii zniewalania Polski, piwnicach, w których funkcjonariusze UB po zakończonej wojnie dalej mordowali tych, którzy chcieli jeszcze walczyć o niepodległą Polskę


– podsumował działalność laureatki dr Szarek.

Polski Teatr Ludowy we Lwowie, wyróżniony przez IPN, reprezentował dyrektor tej znamienitej instytucji, która od 60 lat upowszechnia wiedzę o polskiej kulturze. W 1982 r. władze komunistyczne we Lwowie zakazały artystom używania słowa „polski” w nazwie placówki, pozwolono na to dopiero w 1993 r.  – Ja oddycham językiem polskim, polską literaturą. Teatr nasz powstał w maleńkim pokoiku, z wiedeńskim fortepianem, na obrzeżach Lwowa – wspominał Chrzanowski. Artyści teatru występowali m.in. przed Janem Pawłem II w 1991 r. podczas pielgrzymki Ojca Świętego do Polski.

– Przejęliśmy po naszych rodzicach i bliskich pamięć o ofiarach w Hucie Pieniackiej, co rok bierzemy udział w uroczystościach. Wyróżnienie IPN przyjmuję ze wzruszeniem i dumą


– powiedziała Małgorzata Gośniowska-Kola, odbierając nagrod. Stowarzyszenie Huta Pieniacka upamiętnia ofiary zbrodni dokonanej 28 lutego 1944 roku przez ukraińskich nacjonalistów na polskich mieszkańcach wsi położonej 85 km na wschód od Lwowa. – Oni próbują zrozumieć nienawiść i budować pojednanie – powiedział prezes IPN.

Podczas ceremonii odczytano listy od prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Obecni byli m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz wiceszef Kolegium IPN, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz.

Nagroda „Kustosz Pamięci Narodowej” przyznawana jest osobom, a także instytucjom i organizacjom społecznym za szczególnie aktywny udział w upamiętnieniu historii narodu polskiego w latach 1939–89 oraz za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami IPN. Nagrodę w lipcu 2002 r. ustanowił prezes IPN prof. Leon Kieres, a jej pomysłodawcą był ówczesny dyrektor krakowskiego oddziału IPN prof. Janusz Kurtyka (prezes IPN w latach 2005–2010).

Laureatami nagrody w poprzednich latach byli m.in. prezydent Lech Kaczyński, Oleg Zakirov, Władysław Bartoszewski, Zofia i Zbigniew Romaszewscy, Paweł Jasienica, rosyjskie Stowarzyszenie Memoriał, Janusz Kurtyka, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Tomasz Merta, Ewa Siemaszko i Władysław Siemaszko.

Źródło: IPN.gov.pl

Pełna lista laureatów znajduje się na stronie ipn.gov.pl w zakładce Konkursy i Nagrody.nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Waldemar Krysiak: Rozpad polskiego środowiska LGBT? Wiadomości
Waldemar Krysiak: Rozpad polskiego środowiska LGBT?

Zaczęło się od homoseksualnego podrywu, a skończyło się na zarzutach defraudacji ponad 100 tys. złotych przez działaczy LGBT. Na naszych oczach dochodzi do rozpadu w polskim środowisku tęczy.

Przełomowe badania: Polak wpadł na trop życia na Wenus? Wiadomości
Przełomowe badania: Polak wpadł na trop życia na Wenus?

Polak przeprowadził jedne z najbardziej przełomowych w historii podboju wszechświata badania nad poszukiwaniem życia! W chmurach Wenus dr Janusz Pętkowski wraz z zespołem MIT odkrył fosfinę.

Jarosław Kaczyński: PiS wystawi na wybory do PE listy śmierci z ostatniej chwili
Jarosław Kaczyński: PiS wystawi na wybory do PE listy śmierci

– Te listy, które układamy do Europarlamentu, będą listami śmierci. Wszystko co mocne będzie tam włożone – powiedział w rozmowie z Anitą Gargas prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kierwiński: Będzie nowa wersja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w Polsce z ostatniej chwili
Kierwiński: Będzie nowa wersja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w Polsce

Minister spraw wewnętrznych Marcin Kierwiński poinformował w czwartek, że za kilka dni przedłożona zostanie nowa wersja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, którzy przebywają na terenie Polski.

Józefaciuk porównał religię do męskiego przyrodzenia. Nawet Czarzasty nie wytrzymał z ostatniej chwili
Józefaciuk porównał religię do męskiego przyrodzenia. Nawet Czarzasty nie wytrzymał

- Religia jest jak pewien męski organ. Jest całkiem w porządku, gdy ktoś go ma i jest z niego dumny. Ale jeśli ktoś wyciąga go na zewnątrz i macha nim przed nosem, to już mamy pewien problem  - powiedział poseł Marcin Józefaciuk z sejmowej mównicy.

Książę Harry zostanie deportowany? Polityczna burza wokół monarchy narasta z ostatniej chwili
Książę Harry zostanie deportowany? Polityczna burza wokół monarchy narasta

Administracja prezydenta Joe Bidena odrzuciła wezwanie do ujawnienia dokumentów wizowych księcia Harry'ego.

Rozważałem odebranie sobie życia - szokujące wyznanie byłego reprezentanta Anglii z ostatniej chwili
"Rozważałem odebranie sobie życia" - szokujące wyznanie byłego reprezentanta Anglii

Były reprezentant Anglii Stephen Warnock przyznał, że rozważał popełnienie samobójstwa po tym, jak skorzystał on ze złych porad finansowych.

WP: Kurski i Obajtek z jedynkami w ważnych regionach. Jest decyzja PiS z ostatniej chwili
WP: Kurski i Obajtek z "jedynkami" w ważnych regionach. Jest decyzja PiS

Komitet Polityczny PiS w czwartek po południu zatwierdził start Jacka Kurskiego i Daniela Obajtka w wyborach do Parlamentu Europejskiego – twierdzi serwis Wirtualna Polska.

Ukraiński minister rolnictwa podejrzany o korupcję: zapadła decyzja w sprawie jego przyszłości z ostatniej chwili
Ukraiński minister rolnictwa podejrzany o korupcję: zapadła decyzja w sprawie jego przyszłości

Podejrzany w sprawie korupcyjnej ukraiński minister polityki rolnej i żywności Mykoła Solski podał się do dymisji – poinformował w czwartek przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Rusłan Stefanczuk.

Tusk ma problem? PE poparł listę projektów, na której znajduje się CPK z ostatniej chwili
Tusk ma problem? PE poparł listę projektów, na której znajduje się CPK

PE w głosowaniu w Strasburgu poparł zaktualizowaną listę strategicznych projektów infrastrukturalnych w Unii Europejskiej. Znalazł się na niej Centralny Port Komunikacyjny. Oznacza to, że budowa CPK będzie współfinansowana ze środków UE.

REKLAMA

[Kustosz Pamięci] Prezes IPN: Laureaci oddali niekiedy zdrowie, by pamięć o Polsce trwała

Dziś jest czas, by sięgnąć po wiedzę „Kustoszy Pamięci Narodowej”. IPN zrobi wszystko. żeby poszły za Państwem kolejne młode pokolenia – powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek do laureatów nagrody podczas 17. już uroczystej gali na Zamku Królewskim. Do grona laureatów dołączyły trzy osoby i dwie instytucje szczególnie aktywne na polu upamiętniania historii Narodu Polskiego i zachowania świadectw losów Polaków w XX wieku.
 [Kustosz Pamięci] Prezes IPN: Laureaci oddali niekiedy zdrowie, by pamięć o Polsce trwała
/ ipn.gov.pl

– Co łączy naszych laureatów? To ludzie, którzy oddali swój czas, niekiedy zdrowie, także pieniądze, aby pamięć o Polsce trwała


– podkreślił prezes IPN podczas uroczystości 10 maja 2018 r. Dodał, że ten rok – stulecie odzyskania niepodległości – jest szczególny, podobnie jak miejsce wręczenie nagród – Zamek Królewski, „siedziba królów, która po wojnie powstała z ruin”.

– Kustosz Pamięci Narodowej to nagroda wdzięczności dla tych, którzy nas wydobyli z totalnego zakłamania PRL-u


– powiedział senator Jan Żaryn. Profesor, wcześniej wieloletni pracownik IPN, odczytał list od marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

– W moim życiu chciałem zrobić przynajmniej coś dla utrwalenia pamięci, dla najlepszych synów i córek naszej ojczyzny, dla tych, którzy dla niej cierpieli, którzy jej wiernie służyli i którzy Polsce swoje życie oddali. IPN przywraca pamięć o nich


– powiedział, odbierając wyróżnienie, Bogusław Nizieński – major Wojska Polskiego, żołnierz AK i Narodowej Organizacji Wojskowej, prawnik, sędzia, w latach 1999–2004 Rzecznik Interesu Publicznego, a także kawaler Orderu Orła Białego.

– Pan został wierny przesłaniu niepodległej Polski. Dziękujemy za to świadectwo


– podkreślił prezes IPN. Dr Szarek dodał, że Nizieński, który odmówił wstąpienia do PZPR, a od 1990 roku jako sędzia Sądu Najwyższego przeprowadzał rehabilitację  niewinnie skazanych w okresie stalinizmu, „zaświadczył całym życiem, że w niepodległej Polsce nie może być miejsca dla tych, co zdradzili”.

– Wszędzie tam, gdzie przyszło mi pracować, chciałem służyć także i sprawiedliwości, bo to sprawiedliwość nakierowała mnie w tym kierunku, ażeby przywrócić godność tym zapomnianym, tym, których nazywano zbrodniarzami, podczas gdy zbrodniarzami i zdrajcami naszej ojczyzny byli właśnie ci, którzy nam urządzili PRL. To straszny czas, to czas odejścia najwierniejszych synów naszej ojczyzny


– mówił wzruszony, 90-letni dziś Bogusław Nizieński, dziękując prezesowi IPN za wyróżnienie.

Wśród tegorocznych laureatów nagrody – obok sędziego Nizieńskiego – są Anna Rastawicka, która od wielu lat działa na rzecz utrwalenia dorobku prymasa Polski, kard. Stefana Wyszyńskiego. Jak stwierdził prezes IPN, „tyle dziesięcioleci spędziła u boku prymasa Wyszyńskiego, żeby żadne jego słowo nie zostało uronione”. Dziękując za nagrodę, Anna Rastawicka, podkreśliła, że „Prymas pozostawił nauczanie o szacunku dla człowieka; mówił: „Kto nienawidzi, już przegrał”.

Kolejną laureatką nagrody jest prezes Fundacji „Willa Jasny Dom” Marlena Piekarska-Olszówka, która od lat, kierując się ideą szerzenia prawdy o powojennej historii Polski, popularyzuje wiedzę na temat antykomunistycznego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej. Od 18 lat opiekuje się kamienicą przy ul. Świerszcza 2 w Warszawie, w której od 1945 r. mieściła się siedziba Głównego Zarządu informacji Wojska Polskiego.

– Opowiada o historii zniewalania Polski, piwnicach, w których funkcjonariusze UB po zakończonej wojnie dalej mordowali tych, którzy chcieli jeszcze walczyć o niepodległą Polskę


– podsumował działalność laureatki dr Szarek.

Polski Teatr Ludowy we Lwowie, wyróżniony przez IPN, reprezentował dyrektor tej znamienitej instytucji, która od 60 lat upowszechnia wiedzę o polskiej kulturze. W 1982 r. władze komunistyczne we Lwowie zakazały artystom używania słowa „polski” w nazwie placówki, pozwolono na to dopiero w 1993 r.  – Ja oddycham językiem polskim, polską literaturą. Teatr nasz powstał w maleńkim pokoiku, z wiedeńskim fortepianem, na obrzeżach Lwowa – wspominał Chrzanowski. Artyści teatru występowali m.in. przed Janem Pawłem II w 1991 r. podczas pielgrzymki Ojca Świętego do Polski.

– Przejęliśmy po naszych rodzicach i bliskich pamięć o ofiarach w Hucie Pieniackiej, co rok bierzemy udział w uroczystościach. Wyróżnienie IPN przyjmuję ze wzruszeniem i dumą


– powiedziała Małgorzata Gośniowska-Kola, odbierając nagrod. Stowarzyszenie Huta Pieniacka upamiętnia ofiary zbrodni dokonanej 28 lutego 1944 roku przez ukraińskich nacjonalistów na polskich mieszkańcach wsi położonej 85 km na wschód od Lwowa. – Oni próbują zrozumieć nienawiść i budować pojednanie – powiedział prezes IPN.

Podczas ceremonii odczytano listy od prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Obecni byli m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz wiceszef Kolegium IPN, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz.

Nagroda „Kustosz Pamięci Narodowej” przyznawana jest osobom, a także instytucjom i organizacjom społecznym za szczególnie aktywny udział w upamiętnieniu historii narodu polskiego w latach 1939–89 oraz za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami IPN. Nagrodę w lipcu 2002 r. ustanowił prezes IPN prof. Leon Kieres, a jej pomysłodawcą był ówczesny dyrektor krakowskiego oddziału IPN prof. Janusz Kurtyka (prezes IPN w latach 2005–2010).

Laureatami nagrody w poprzednich latach byli m.in. prezydent Lech Kaczyński, Oleg Zakirov, Władysław Bartoszewski, Zofia i Zbigniew Romaszewscy, Paweł Jasienica, rosyjskie Stowarzyszenie Memoriał, Janusz Kurtyka, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Tomasz Merta, Ewa Siemaszko i Władysław Siemaszko.

Źródło: IPN.gov.pl

Pełna lista laureatów znajduje się na stronie ipn.gov.pl w zakładce Konkursy i Nagrody.nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe