[Kustosz Pamięci] Prezes IPN: Laureaci oddali niekiedy zdrowie, by pamięć o Polsce trwała

Dziś jest czas, by sięgnąć po wiedzę „Kustoszy Pamięci Narodowej”. IPN zrobi wszystko. żeby poszły za Państwem kolejne młode pokolenia – powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek do laureatów nagrody podczas 17. już uroczystej gali na Zamku Królewskim. Do grona laureatów dołączyły trzy osoby i dwie instytucje szczególnie aktywne na polu upamiętniania historii Narodu Polskiego i zachowania świadectw losów Polaków w XX wieku.
 [Kustosz Pamięci] Prezes IPN: Laureaci oddali niekiedy zdrowie, by pamięć o Polsce trwała
/ ipn.gov.pl

– Co łączy naszych laureatów? To ludzie, którzy oddali swój czas, niekiedy zdrowie, także pieniądze, aby pamięć o Polsce trwała


– podkreślił prezes IPN podczas uroczystości 10 maja 2018 r. Dodał, że ten rok – stulecie odzyskania niepodległości – jest szczególny, podobnie jak miejsce wręczenie nagród – Zamek Królewski, „siedziba królów, która po wojnie powstała z ruin”.

– Kustosz Pamięci Narodowej to nagroda wdzięczności dla tych, którzy nas wydobyli z totalnego zakłamania PRL-u


– powiedział senator Jan Żaryn. Profesor, wcześniej wieloletni pracownik IPN, odczytał list od marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

– W moim życiu chciałem zrobić przynajmniej coś dla utrwalenia pamięci, dla najlepszych synów i córek naszej ojczyzny, dla tych, którzy dla niej cierpieli, którzy jej wiernie służyli i którzy Polsce swoje życie oddali. IPN przywraca pamięć o nich


– powiedział, odbierając wyróżnienie, Bogusław Nizieński – major Wojska Polskiego, żołnierz AK i Narodowej Organizacji Wojskowej, prawnik, sędzia, w latach 1999–2004 Rzecznik Interesu Publicznego, a także kawaler Orderu Orła Białego.

– Pan został wierny przesłaniu niepodległej Polski. Dziękujemy za to świadectwo


– podkreślił prezes IPN. Dr Szarek dodał, że Nizieński, który odmówił wstąpienia do PZPR, a od 1990 roku jako sędzia Sądu Najwyższego przeprowadzał rehabilitację  niewinnie skazanych w okresie stalinizmu, „zaświadczył całym życiem, że w niepodległej Polsce nie może być miejsca dla tych, co zdradzili”.

– Wszędzie tam, gdzie przyszło mi pracować, chciałem służyć także i sprawiedliwości, bo to sprawiedliwość nakierowała mnie w tym kierunku, ażeby przywrócić godność tym zapomnianym, tym, których nazywano zbrodniarzami, podczas gdy zbrodniarzami i zdrajcami naszej ojczyzny byli właśnie ci, którzy nam urządzili PRL. To straszny czas, to czas odejścia najwierniejszych synów naszej ojczyzny


– mówił wzruszony, 90-letni dziś Bogusław Nizieński, dziękując prezesowi IPN za wyróżnienie.

Wśród tegorocznych laureatów nagrody – obok sędziego Nizieńskiego – są Anna Rastawicka, która od wielu lat działa na rzecz utrwalenia dorobku prymasa Polski, kard. Stefana Wyszyńskiego. Jak stwierdził prezes IPN, „tyle dziesięcioleci spędziła u boku prymasa Wyszyńskiego, żeby żadne jego słowo nie zostało uronione”. Dziękując za nagrodę, Anna Rastawicka, podkreśliła, że „Prymas pozostawił nauczanie o szacunku dla człowieka; mówił: „Kto nienawidzi, już przegrał”.

Kolejną laureatką nagrody jest prezes Fundacji „Willa Jasny Dom” Marlena Piekarska-Olszówka, która od lat, kierując się ideą szerzenia prawdy o powojennej historii Polski, popularyzuje wiedzę na temat antykomunistycznego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej. Od 18 lat opiekuje się kamienicą przy ul. Świerszcza 2 w Warszawie, w której od 1945 r. mieściła się siedziba Głównego Zarządu informacji Wojska Polskiego.

– Opowiada o historii zniewalania Polski, piwnicach, w których funkcjonariusze UB po zakończonej wojnie dalej mordowali tych, którzy chcieli jeszcze walczyć o niepodległą Polskę


– podsumował działalność laureatki dr Szarek.

Polski Teatr Ludowy we Lwowie, wyróżniony przez IPN, reprezentował dyrektor tej znamienitej instytucji, która od 60 lat upowszechnia wiedzę o polskiej kulturze. W 1982 r. władze komunistyczne we Lwowie zakazały artystom używania słowa „polski” w nazwie placówki, pozwolono na to dopiero w 1993 r.  – Ja oddycham językiem polskim, polską literaturą. Teatr nasz powstał w maleńkim pokoiku, z wiedeńskim fortepianem, na obrzeżach Lwowa – wspominał Chrzanowski. Artyści teatru występowali m.in. przed Janem Pawłem II w 1991 r. podczas pielgrzymki Ojca Świętego do Polski.

– Przejęliśmy po naszych rodzicach i bliskich pamięć o ofiarach w Hucie Pieniackiej, co rok bierzemy udział w uroczystościach. Wyróżnienie IPN przyjmuję ze wzruszeniem i dumą


– powiedziała Małgorzata Gośniowska-Kola, odbierając nagrod. Stowarzyszenie Huta Pieniacka upamiętnia ofiary zbrodni dokonanej 28 lutego 1944 roku przez ukraińskich nacjonalistów na polskich mieszkańcach wsi położonej 85 km na wschód od Lwowa. – Oni próbują zrozumieć nienawiść i budować pojednanie – powiedział prezes IPN.

Podczas ceremonii odczytano listy od prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Obecni byli m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz wiceszef Kolegium IPN, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz.

Nagroda „Kustosz Pamięci Narodowej” przyznawana jest osobom, a także instytucjom i organizacjom społecznym za szczególnie aktywny udział w upamiętnieniu historii narodu polskiego w latach 1939–89 oraz za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami IPN. Nagrodę w lipcu 2002 r. ustanowił prezes IPN prof. Leon Kieres, a jej pomysłodawcą był ówczesny dyrektor krakowskiego oddziału IPN prof. Janusz Kurtyka (prezes IPN w latach 2005–2010).

Laureatami nagrody w poprzednich latach byli m.in. prezydent Lech Kaczyński, Oleg Zakirov, Władysław Bartoszewski, Zofia i Zbigniew Romaszewscy, Paweł Jasienica, rosyjskie Stowarzyszenie Memoriał, Janusz Kurtyka, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Tomasz Merta, Ewa Siemaszko i Władysław Siemaszko.

Źródło: IPN.gov.pl

Pełna lista laureatów znajduje się na stronie ipn.gov.pl w zakładce Konkursy i Nagrody.nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

 

POLECANE
Wypadek w Krośnie. Są zarzuty dla podejrzanych Wiadomości
Wypadek w Krośnie. Są zarzuty dla podejrzanych

Podczas zawodów King of Poland Drag Race Cup w Krośnie doszło do poważnego wypadku, w którym ucierpiało 17 osób. Prokuratura miała postawić podejrzanym zarzuty.

Andrzej Duda na CPAC Polska 2025: Czynię wszystko, aby zacieśniać więzi z USA z ostatniej chwili
Andrzej Duda na CPAC Polska 2025: Czynię wszystko, aby zacieśniać więzi z USA

Prezydent Andrzej Duda powiedział we wtorek w Jasionce, że od początku swojej prezydentury czyni wszystko, by zacieśniać więzi ze Stanami Zjednoczonymi. To obowiązek polskiego prezydenta - podkreślał. Jego zdaniem budowanie sojuszu z USA jest największym gwarantem bezpieczeństwa Polski.

Karol Nawrocki na CPAC Polska 2025: Będę dążył do jednostronnego wypowiedzenia paktu migracyjnego dla obrony polskich granic Wiadomości
Karol Nawrocki na CPAC Polska 2025: Będę dążył do jednostronnego wypowiedzenia paktu migracyjnego dla obrony polskich granic

Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki zadeklarował dziś podczas konferencji CPAC, że jako przyszły prezydent Polski będzie dążył do jednostronnego wypowiedzenia paktu migracyjnego. Ocenił, że Europa potrzebuje "mocnego, konserwatywnego głosu, także z Polski".

Janusz Korwin-Mikke: postanowiłem poprzeć Karola Nawrockiego pilne
Janusz Korwin-Mikke: postanowiłem poprzeć Karola Nawrockiego

Janusz Korwin-Mikke wzywa do głosowania przeciwko Rafałowi Trzaskowskiemu w II turze wyborów prezydenckich. - Idę głosować na Nawrockiego - czytamy we wpisie polityka.

Jest decyzja sądu ws. aresztu Sebastiana M. z ostatniej chwili
Jest decyzja sądu ws. aresztu Sebastiana M.

Sąd w Piotrkowie Trybunalskim we wtorek po południu zdecydował: Sebastian M. pozostaje w areszcie.

Donald Trump: Putin igra z ogniem z ostatniej chwili
Donald Trump: Putin igra z ogniem

Putin igra z ogniem - napisał we wtorek prezydent USA Donald Trump w poście na własnej platformie społecznościowej Truth Social. To kolejne nieprzychylne komentarze Trumpa pod adresem przywódcy Rosji.

Keith Kellogg: Kijów przekazał nam propozycje pokojowe Wiadomości
Keith Kellogg: Kijów przekazał nam propozycje pokojowe

USA otrzymały od Ukrainy propozycję pokojową. Teraz Waszyngton czeka na odpowiedź Rosji, aby porównać plany i zorganizować kolejną rundę rozmów, prawdopodobnie w Genewie.

Apeluję do was wszystkich. Ważny poseł Konfederacji poparł Karola Nawrockiego z ostatniej chwili
"Apeluję do was wszystkich". Ważny poseł Konfederacji poparł Karola Nawrockiego

Podczas konferencji środowisk konserwatywnych CPAC w Rzeszowie, poseł Konfederacji Przemysław Wipler oficjalnie ogłosił swoje poparcie dla Karola Nawrockiego, kandydata popieranego przez PiS na urząd prezydenta.

George Simion o Karolu Nawrockim:  Jeśli mu nie uda się pokonać globalistów, Europa stanie się więzieniem dla ludu Wiadomości
George Simion o Karolu Nawrockim: Jeśli mu nie uda się pokonać globalistów, Europa stanie się więzieniem dla ludu

Były kandydat na prezydenta Rumunii George Simion podczas wizyty w Polsce na na konferencji CPAC wsparł kandydaturę Karola Nawrockiego.

Szef Pentagonu: Polska i USA razem dążą do pokoju poprzez siłę z ostatniej chwili
Szef Pentagonu: Polska i USA razem dążą do pokoju poprzez siłę

Polska i Ameryka razem dążą do pokoju poprzez siłę; to modelowy sojusznik, którego nie trzeba zachęcać do wydawania na obronność - oświadczył we wtorek w Pentagonie jego szef Pete Hegseth podczas spotkania z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Szef MON wyraził nadzieję na wprowadzenie relacji z USA na nowy poziom.

REKLAMA

[Kustosz Pamięci] Prezes IPN: Laureaci oddali niekiedy zdrowie, by pamięć o Polsce trwała

Dziś jest czas, by sięgnąć po wiedzę „Kustoszy Pamięci Narodowej”. IPN zrobi wszystko. żeby poszły za Państwem kolejne młode pokolenia – powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek do laureatów nagrody podczas 17. już uroczystej gali na Zamku Królewskim. Do grona laureatów dołączyły trzy osoby i dwie instytucje szczególnie aktywne na polu upamiętniania historii Narodu Polskiego i zachowania świadectw losów Polaków w XX wieku.
 [Kustosz Pamięci] Prezes IPN: Laureaci oddali niekiedy zdrowie, by pamięć o Polsce trwała
/ ipn.gov.pl

– Co łączy naszych laureatów? To ludzie, którzy oddali swój czas, niekiedy zdrowie, także pieniądze, aby pamięć o Polsce trwała


– podkreślił prezes IPN podczas uroczystości 10 maja 2018 r. Dodał, że ten rok – stulecie odzyskania niepodległości – jest szczególny, podobnie jak miejsce wręczenie nagród – Zamek Królewski, „siedziba królów, która po wojnie powstała z ruin”.

– Kustosz Pamięci Narodowej to nagroda wdzięczności dla tych, którzy nas wydobyli z totalnego zakłamania PRL-u


– powiedział senator Jan Żaryn. Profesor, wcześniej wieloletni pracownik IPN, odczytał list od marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

– W moim życiu chciałem zrobić przynajmniej coś dla utrwalenia pamięci, dla najlepszych synów i córek naszej ojczyzny, dla tych, którzy dla niej cierpieli, którzy jej wiernie służyli i którzy Polsce swoje życie oddali. IPN przywraca pamięć o nich


– powiedział, odbierając wyróżnienie, Bogusław Nizieński – major Wojska Polskiego, żołnierz AK i Narodowej Organizacji Wojskowej, prawnik, sędzia, w latach 1999–2004 Rzecznik Interesu Publicznego, a także kawaler Orderu Orła Białego.

– Pan został wierny przesłaniu niepodległej Polski. Dziękujemy za to świadectwo


– podkreślił prezes IPN. Dr Szarek dodał, że Nizieński, który odmówił wstąpienia do PZPR, a od 1990 roku jako sędzia Sądu Najwyższego przeprowadzał rehabilitację  niewinnie skazanych w okresie stalinizmu, „zaświadczył całym życiem, że w niepodległej Polsce nie może być miejsca dla tych, co zdradzili”.

– Wszędzie tam, gdzie przyszło mi pracować, chciałem służyć także i sprawiedliwości, bo to sprawiedliwość nakierowała mnie w tym kierunku, ażeby przywrócić godność tym zapomnianym, tym, których nazywano zbrodniarzami, podczas gdy zbrodniarzami i zdrajcami naszej ojczyzny byli właśnie ci, którzy nam urządzili PRL. To straszny czas, to czas odejścia najwierniejszych synów naszej ojczyzny


– mówił wzruszony, 90-letni dziś Bogusław Nizieński, dziękując prezesowi IPN za wyróżnienie.

Wśród tegorocznych laureatów nagrody – obok sędziego Nizieńskiego – są Anna Rastawicka, która od wielu lat działa na rzecz utrwalenia dorobku prymasa Polski, kard. Stefana Wyszyńskiego. Jak stwierdził prezes IPN, „tyle dziesięcioleci spędziła u boku prymasa Wyszyńskiego, żeby żadne jego słowo nie zostało uronione”. Dziękując za nagrodę, Anna Rastawicka, podkreśliła, że „Prymas pozostawił nauczanie o szacunku dla człowieka; mówił: „Kto nienawidzi, już przegrał”.

Kolejną laureatką nagrody jest prezes Fundacji „Willa Jasny Dom” Marlena Piekarska-Olszówka, która od lat, kierując się ideą szerzenia prawdy o powojennej historii Polski, popularyzuje wiedzę na temat antykomunistycznego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej. Od 18 lat opiekuje się kamienicą przy ul. Świerszcza 2 w Warszawie, w której od 1945 r. mieściła się siedziba Głównego Zarządu informacji Wojska Polskiego.

– Opowiada o historii zniewalania Polski, piwnicach, w których funkcjonariusze UB po zakończonej wojnie dalej mordowali tych, którzy chcieli jeszcze walczyć o niepodległą Polskę


– podsumował działalność laureatki dr Szarek.

Polski Teatr Ludowy we Lwowie, wyróżniony przez IPN, reprezentował dyrektor tej znamienitej instytucji, która od 60 lat upowszechnia wiedzę o polskiej kulturze. W 1982 r. władze komunistyczne we Lwowie zakazały artystom używania słowa „polski” w nazwie placówki, pozwolono na to dopiero w 1993 r.  – Ja oddycham językiem polskim, polską literaturą. Teatr nasz powstał w maleńkim pokoiku, z wiedeńskim fortepianem, na obrzeżach Lwowa – wspominał Chrzanowski. Artyści teatru występowali m.in. przed Janem Pawłem II w 1991 r. podczas pielgrzymki Ojca Świętego do Polski.

– Przejęliśmy po naszych rodzicach i bliskich pamięć o ofiarach w Hucie Pieniackiej, co rok bierzemy udział w uroczystościach. Wyróżnienie IPN przyjmuję ze wzruszeniem i dumą


– powiedziała Małgorzata Gośniowska-Kola, odbierając nagrod. Stowarzyszenie Huta Pieniacka upamiętnia ofiary zbrodni dokonanej 28 lutego 1944 roku przez ukraińskich nacjonalistów na polskich mieszkańcach wsi położonej 85 km na wschód od Lwowa. – Oni próbują zrozumieć nienawiść i budować pojednanie – powiedział prezes IPN.

Podczas ceremonii odczytano listy od prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Obecni byli m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz wiceszef Kolegium IPN, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz.

Nagroda „Kustosz Pamięci Narodowej” przyznawana jest osobom, a także instytucjom i organizacjom społecznym za szczególnie aktywny udział w upamiętnieniu historii narodu polskiego w latach 1939–89 oraz za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami IPN. Nagrodę w lipcu 2002 r. ustanowił prezes IPN prof. Leon Kieres, a jej pomysłodawcą był ówczesny dyrektor krakowskiego oddziału IPN prof. Janusz Kurtyka (prezes IPN w latach 2005–2010).

Laureatami nagrody w poprzednich latach byli m.in. prezydent Lech Kaczyński, Oleg Zakirov, Władysław Bartoszewski, Zofia i Zbigniew Romaszewscy, Paweł Jasienica, rosyjskie Stowarzyszenie Memoriał, Janusz Kurtyka, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Tomasz Merta, Ewa Siemaszko i Władysław Siemaszko.

Źródło: IPN.gov.pl

Pełna lista laureatów znajduje się na stronie ipn.gov.pl w zakładce Konkursy i Nagrody.nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn


 

Polecane
Emerytury
Stażowe