Najnowszy numer TS: Parys, Hambura, Sieger, Łysakowski - Debata o praworządności w Niemczech

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność” jest poświęcony problemom naszych zachodnich sąsiadów i jest podsumowaniem debaty, która niedawno miała miejsce w naszej redakcji.
 Najnowszy numer TS:  Parys, Hambura, Sieger, Łysakowski - Debata o praworządności w Niemczech
/ Tygodnik Solidarność
– Wydanie przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz zakazu organizowania Marszu Niepodległości to kolejna odsłona epopei związanej ze 100-leciem odzyskania niepodległości. Ale też kolejny pokaz rzeczywistych intencji opozycji. Nie potrafię znaleźć innej poważnej i sensownej argumentacji dla takiego kroku, jak tylko zła wola i próba wprzęgnięcia tego wielkiego święta Polaków w polityczne rozgrywki
– do decyzji Hanny Gronkiewicz-Waltz we wstępniaku nawiązał Michał Ossowski, redaktor naczelny tygodnika.

W debacie wzięli udział: Jan Parys – minister obrony w rządzie Jana Olszewskiego, Stefan Hambura – adwokat, działacz mniejszości polskiej w Niemczech, Piotr Łysakowski – historyk, i Paweł Sieger – dziennikarz i członek mniejszości niemieckiej w Polsce. Ambasador Niemiec Rolf Nikel nie odpowiedział na nasze zaproszenie.

A co mówili nasi rozmówcy?

Cezary Krysztopa:
Fundacja Bertelsmanna w swoim rankingu państw demokratycznych obniżyła pozycję Polski o 25 miejsc, m.in. z powodu rzekomej brutalności polskiej policji. Z punktu widzenia Niemiec z kolei największym problemem polskiej praworządności jest sprawa reformy sądownictwa.
Jan Parys:
Wydaje mi się, że skoro Niemcy tak często zajmują się sytuacją w Polsce, to najwyższy czas, żebyśmy my w Polsce zaczęli oceniać sytuację w Niemczech, ponieważ to jest wielki kraj, na dodatek nasz sąsiad. Oczywiście opinia pani Sanders jest dość szczególna, ponieważ należy ona do osób, które uważają, że pewne rozwiązania, które obowiązują w krajach zachodnich, są bardzo dobre, natomiast jeżeli będą przeniesione do Polski, to są karygodne, ponieważ na Wschodzie są inni ludzie, inne metody, inna sytuacja i nie wolno przenosić tego, co jest dobre na Zachodzie, na Wschód
Stefan Hambura:
Ja nie widzę problemu praworządności zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Widzę tylko niedostateczne działanie ze strony polskiego rządu i tutaj cieszy mnie, że pan minister Parys tak konkretnie wypowiedział się o sprawach, które powinniśmy monitorować z Polski, patrząc na Niemcy. Niestety zabrakło mi konkretnego działania w sprawie mniejszości polskiej w Niemczech, gdy pan minister Witold Waszczykowski pełnił swoją funkcję i również pan minister Parys był w ministerstwie. Wtedy można było uzyskać status mniejszości polskiej.
Piotr Łysakowski:
Nord Stream 2 jest bardzo wyraźnym przekazem do Europejczyków ze Wschodu, w tym do Polski. Że my, kochani, i tak będziemy robić, co nam się opłaca. A wy stójcie na baczność i wykonujcie, co my chcemy – no a poza tym to przecież „tylko projekt ekonomiczny”. Podobnie było z „zaproszeniem uchodźców” i późniejszymi próbami „podzielenia się nimi”.
Paweł Sieger:
Chodzi o rzecz bardzo prostą. Jeśli przyjrzymy się, jak zwykli Niemcy próbowali sobie poradzić z III Rzeszą, to  jest to próba doprowadzenia do sytuacji, w której wrócimy do tego, że jesteśmy państwem praworządnym. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak to się stało, że naród filozofów mógł doprowadzić do takich zbrodni. I że teraz znowu chcemy być narodem filozofów. Chcemy być super, hiper, ultra dobrzy, tacy jacy kiedyś byliśmy. To jest inny świat i w każdej chwili może pojawić się zarzut stygmatyzacji.
"To nie jest kraj dla konserwatystów" pisze Jakub Pacan
Problem niemieckiej demokracji polega na tym, że kręci się tylko w jedną stronę – w lewo. Niemieckie elity nie chcą znać innej rzeczywistości. Stąd ich oburzenie, kiedy tuż pod nosem Berlina duży kraj, w dodatku pod niemieckim protektoratem, zaczyna kręcić w prawo. A co, jeśli Polsce ta konserwatywna kontrrewolucja się uda?
O relacjach niemiecko-rosyjskich pisze Teresa Wójcik
We współczesnych stosunkach rosyjsko-niemieckich dominuje interes. Według danych z lat 2009-2010, aż 6 tysięcy niemieckich firm zainwestowało w Rosji ponad 20 miliardów euro. Gazowa rura łącząca Rosję z Niemcami gwarantuje nie tylko stabilność dostaw gazu do ekonomicznego i strategicznego partnera Kremla. Gazociąg odmienił znaczenie pojęcia dywersyfikacji w polityce energetycznej wbrew werbalnym protestom Unii Europejskiej. Jeśli rosyjski gaz przesyłany jest na rynki europejskie z różnych kierunków – np. przez Turcję (gazociąg Turkish Stream) i przez Bałtyk (Nord Stream), to uznaje się to za pełne zabezpieczenie przed monopolem jednego dostawcy.

W numerze także wywiad:

– Merkel miała piekielnie trudne lata: idzie kolumna obdartych, biednych ludzi, nie chcemy ich odganiać siłą, a więc wpuszczamy, no i przyparci do muru mówimy: serdecznie was witamy, zatroszczymy się o was. Ale już po kilku miesiącach Merkel zaczęła zmieniać ten kurs na bardziej restrykcyjny

– wyjaśnia Gerhard Gnauck, korespondent „Frankfurter Allgemeine Zeitung” w Warszawie, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim.
 
Ponadto w numerze m.in. felietony:
Mieczysław Gil
Karol Gac
Paweł Janowski
Cezary Krysztopa

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Teraz Jarosława Kaczyńskiego wezwie na przesłuchanie komisja ds. tzw. wyborów kopertowych z ostatniej chwili
Teraz Jarosława Kaczyńskiego wezwie na przesłuchanie komisja ds. tzw. "wyborów kopertowych"

Przewodniczący komisji śledczej do spraw tzw. "wyborów kopertowych" Dariusz Joński poinformował we wtorek, że ostatnim świadkiem wezwanym przed komisję będzie prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Lloyd Austin: Stany Zjednoczone nie pozwolą upaść Ukrainie z ostatniej chwili
Lloyd Austin: Stany Zjednoczone nie pozwolą upaść Ukrainie

– Stany Zjednoczone nie pozwolą Ukrainie upaść – zapewnił we wtorek minister obrony USA Lloyd Austin na spotkaniu w amerykańskiej bazie Ramstein w Niemczech, gdzie zebrali się przedstawiciele państw sojuszniczych, aby koordynować pomoc zbrojeniową przekazywaną Ukrainie odpierającej inwazję Rosji.

Gwiazda TVP zwolniona z ostatniej chwili
Gwiazda TVP zwolniona

Portal Wirtualne Media informuje, że znana dziennikarka Ewa Bugała nie będzie już pracować w Telewizji Polskiej. 

Wiemy, kto poprowadzi mecz Polska–Estonia z ostatniej chwili
Wiemy, kto poprowadzi mecz Polska–Estonia

Słoweniec Slavko Vincic będzie arbitrem głównym czwartkowego meczu Polski z Estonią w barażach o awans do piłkarskich mistrzostw Europy, który odbędzie się w Warszawie.

Rolnicy wysypali obornik przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu z ostatniej chwili
Rolnicy wysypali obornik przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu

Dzisiaj przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim zebrała się grupa ponad 20 rolników z Roli Wielkopolski. W ramach swojego protestu wysypali oni górę obornika przed budynkiem urzędu, a na środku wetknęli flagę Unii Europejskiej. 

„Rosja zabija cywilów!” Doszło do ataków na dzielnice mieszkalne z ostatniej chwili
„Rosja zabija cywilów!” Doszło do ataków na dzielnice mieszkalne

Co najmniej cztery osoby cywilne zginęły w wyniku ataków dokonanych przez wojska Rosji na wschodzie i południu Ukrainy w ciągu ostatniej doby – doniosły wojskowe władze obwodowe w opublikowanych we wtorek rano raportach.

Rzekomy prokurator krajowy się odgraża: „Nie obejdzie się bez dyscyplinarek” z ostatniej chwili
Rzekomy prokurator krajowy się odgraża: „Nie obejdzie się bez dyscyplinarek”

Rzekomy prokurator krajowy Dariusz Korneluk powiedział w „Rzeczpospolitej”, że nie obędzie się bez wyciągnięcia konsekwencji służbowych w stosunku do prokuratorów, którzy przez ostatnie lata podejmowali decyzje, kierując się interesami innymi niż wskazania procedury karnej i niezależność służby prokuratorskiej.

Mirosławiec: Awaryjne lądowanie amerykańskiego drona bojowego. Generał: „To Rosjanie” z ostatniej chwili
Mirosławiec: Awaryjne lądowanie amerykańskiego drona bojowego. Generał: „To Rosjanie”

Jak donosi Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, 18 marca po godz. 23 w okolicach Mirosławca doszło do awaryjnego lądowania bezzałogowego statku powietrznego Sił Zbrojnych USA, który wykonywał loty w polskiej przestrzeni powietrznej.

Gen. Wiesław Kukuła: Rosja przygotowuje się do konfliktu z NATO z ostatniej chwili
Gen. Wiesław Kukuła: Rosja przygotowuje się do konfliktu z NATO

– Rosja przygotowuje się do konfliktu z NATO, z pełną świadomością tego, że Sojusz jest strukturą obronną – powiedział szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła.

Leon Foksiński. Uczestnik Marszu Śmierci Wiadomości
Leon Foksiński. Uczestnik Marszu Śmierci

Urodzony 23.06.1919 r. w Bestwinie pow. bielski, syn Franciszka i Anny z d. Bolek, zamieszkały w tej miejscowości. Mając szesnaście lat – w 1935 r., rozpoczął pracę zarobkową jako pomocnik a następnie samodzielny pracownik w cegielni. Podczas okupacji hitlerowskiej, w styczniu 1940 r. wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec – Brandenburg Hawel. W lipcu 1941 r. uciekł z miejsca przymusowego zatrudnienia i wrócił do Bestwiny, gdzie w październiku tegoż roku jako uciekinier został aresztowany przez policję niemiecką.

REKLAMA

Najnowszy numer TS: Parys, Hambura, Sieger, Łysakowski - Debata o praworządności w Niemczech

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność” jest poświęcony problemom naszych zachodnich sąsiadów i jest podsumowaniem debaty, która niedawno miała miejsce w naszej redakcji.
 Najnowszy numer TS:  Parys, Hambura, Sieger, Łysakowski - Debata o praworządności w Niemczech
/ Tygodnik Solidarność
– Wydanie przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz zakazu organizowania Marszu Niepodległości to kolejna odsłona epopei związanej ze 100-leciem odzyskania niepodległości. Ale też kolejny pokaz rzeczywistych intencji opozycji. Nie potrafię znaleźć innej poważnej i sensownej argumentacji dla takiego kroku, jak tylko zła wola i próba wprzęgnięcia tego wielkiego święta Polaków w polityczne rozgrywki
– do decyzji Hanny Gronkiewicz-Waltz we wstępniaku nawiązał Michał Ossowski, redaktor naczelny tygodnika.

W debacie wzięli udział: Jan Parys – minister obrony w rządzie Jana Olszewskiego, Stefan Hambura – adwokat, działacz mniejszości polskiej w Niemczech, Piotr Łysakowski – historyk, i Paweł Sieger – dziennikarz i członek mniejszości niemieckiej w Polsce. Ambasador Niemiec Rolf Nikel nie odpowiedział na nasze zaproszenie.

A co mówili nasi rozmówcy?

Cezary Krysztopa:
Fundacja Bertelsmanna w swoim rankingu państw demokratycznych obniżyła pozycję Polski o 25 miejsc, m.in. z powodu rzekomej brutalności polskiej policji. Z punktu widzenia Niemiec z kolei największym problemem polskiej praworządności jest sprawa reformy sądownictwa.
Jan Parys:
Wydaje mi się, że skoro Niemcy tak często zajmują się sytuacją w Polsce, to najwyższy czas, żebyśmy my w Polsce zaczęli oceniać sytuację w Niemczech, ponieważ to jest wielki kraj, na dodatek nasz sąsiad. Oczywiście opinia pani Sanders jest dość szczególna, ponieważ należy ona do osób, które uważają, że pewne rozwiązania, które obowiązują w krajach zachodnich, są bardzo dobre, natomiast jeżeli będą przeniesione do Polski, to są karygodne, ponieważ na Wschodzie są inni ludzie, inne metody, inna sytuacja i nie wolno przenosić tego, co jest dobre na Zachodzie, na Wschód
Stefan Hambura:
Ja nie widzę problemu praworządności zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Widzę tylko niedostateczne działanie ze strony polskiego rządu i tutaj cieszy mnie, że pan minister Parys tak konkretnie wypowiedział się o sprawach, które powinniśmy monitorować z Polski, patrząc na Niemcy. Niestety zabrakło mi konkretnego działania w sprawie mniejszości polskiej w Niemczech, gdy pan minister Witold Waszczykowski pełnił swoją funkcję i również pan minister Parys był w ministerstwie. Wtedy można było uzyskać status mniejszości polskiej.
Piotr Łysakowski:
Nord Stream 2 jest bardzo wyraźnym przekazem do Europejczyków ze Wschodu, w tym do Polski. Że my, kochani, i tak będziemy robić, co nam się opłaca. A wy stójcie na baczność i wykonujcie, co my chcemy – no a poza tym to przecież „tylko projekt ekonomiczny”. Podobnie było z „zaproszeniem uchodźców” i późniejszymi próbami „podzielenia się nimi”.
Paweł Sieger:
Chodzi o rzecz bardzo prostą. Jeśli przyjrzymy się, jak zwykli Niemcy próbowali sobie poradzić z III Rzeszą, to  jest to próba doprowadzenia do sytuacji, w której wrócimy do tego, że jesteśmy państwem praworządnym. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak to się stało, że naród filozofów mógł doprowadzić do takich zbrodni. I że teraz znowu chcemy być narodem filozofów. Chcemy być super, hiper, ultra dobrzy, tacy jacy kiedyś byliśmy. To jest inny świat i w każdej chwili może pojawić się zarzut stygmatyzacji.
"To nie jest kraj dla konserwatystów" pisze Jakub Pacan
Problem niemieckiej demokracji polega na tym, że kręci się tylko w jedną stronę – w lewo. Niemieckie elity nie chcą znać innej rzeczywistości. Stąd ich oburzenie, kiedy tuż pod nosem Berlina duży kraj, w dodatku pod niemieckim protektoratem, zaczyna kręcić w prawo. A co, jeśli Polsce ta konserwatywna kontrrewolucja się uda?
O relacjach niemiecko-rosyjskich pisze Teresa Wójcik
We współczesnych stosunkach rosyjsko-niemieckich dominuje interes. Według danych z lat 2009-2010, aż 6 tysięcy niemieckich firm zainwestowało w Rosji ponad 20 miliardów euro. Gazowa rura łącząca Rosję z Niemcami gwarantuje nie tylko stabilność dostaw gazu do ekonomicznego i strategicznego partnera Kremla. Gazociąg odmienił znaczenie pojęcia dywersyfikacji w polityce energetycznej wbrew werbalnym protestom Unii Europejskiej. Jeśli rosyjski gaz przesyłany jest na rynki europejskie z różnych kierunków – np. przez Turcję (gazociąg Turkish Stream) i przez Bałtyk (Nord Stream), to uznaje się to za pełne zabezpieczenie przed monopolem jednego dostawcy.

W numerze także wywiad:

– Merkel miała piekielnie trudne lata: idzie kolumna obdartych, biednych ludzi, nie chcemy ich odganiać siłą, a więc wpuszczamy, no i przyparci do muru mówimy: serdecznie was witamy, zatroszczymy się o was. Ale już po kilku miesiącach Merkel zaczęła zmieniać ten kurs na bardziej restrykcyjny

– wyjaśnia Gerhard Gnauck, korespondent „Frankfurter Allgemeine Zeitung” w Warszawie, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim.
 
Ponadto w numerze m.in. felietony:
Mieczysław Gil
Karol Gac
Paweł Janowski
Cezary Krysztopa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe