loading
Proszę czekać...
avatar
Przemysław Jarasz

Wielka akcja przeciwko gangowi przemycającemu tytoń. Prokuratorzy z Gliwic połączyli kilka wątków w kraju
07.03.2018
W śledztwie tym zabezpieczono 13,5 mln sztuk nielegalnych papierosów o wartości ponad 9 mln złotych. Policjanci z CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej i ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nabywaniem i sprzedażą papierosów bez obowiązujących znaków akcyzy. Do sprawy zatrzymano 12 osób, z czego 7 sąd tymczasowo aresztował.

policja.plZatrzymania są efektem zakrojonego na szeroką skalę śledztwa prowadzonego od 2017 roku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. 
„Wszystko zaczęło się jednocześnie od śledztwa rozpoczętego przez policjantów w Bielsku-Białej Zarządu w Katowicach CBŚP. Ci policjanci wpadli na trop nielegalnych papierosów rozprowadzanych na terenie województwa śląskiego. Natomiast funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej rozpoczęli swoje działania, z których wynikało, że na teren  województwa warmińsko-mazurskiego przez wschodnią granicę kraju sprowadzane są nielegalne papierosy. Szybko okazało się, że obie sprawy łączą się”
- informują służby prasowe CBŚP.

Jak ustalono w śledztwie, członkowie grupy przemycali papierosy, które następnie trafiały do województwa śląskiego, a tam były sprzedawane indywidualnym odbiorcom. Według funkcjonariuszy podejrzani mogli wprowadzić do obrotu ponad 20 mln sztuk papierosów o szacunkowej wartości ponad 14 mln zł.

Akcję zatrzymania członków gangu, funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego OSG przeprowadzili jednocześnie na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i łódzkiego. Zatrzymano czterech podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jej herszta. Natomiast funkcjonariusze CBŚP zatrzymali na terenie województwa śląskiego i świętokrzyskiego kolejnych osiem osób, w tym również jednego podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.

W efekcie tych działań dwóch mężczyzn w wieku 43 i 44 lat usłyszało zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, mającą na celu popełnienie przestępstw związanych z nabywaniem i obrotem wyrobami tytoniowymi. Grozić im może kara do 10 lat pozbawienia wolności. Siedmiu kolejnym osobom w wieku od 29 do 59 lat postawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, za co grozi do 5 lat więzienia. Natomiast trzech mężczyzn w wieku 27, 40 i 53 lata usłyszało zarzut posiadania oraz nabywania nielegalnych papierosów i grozi im do 3 lat odsiadki.
Przemysław Jarasz
00
Nasi partnerzy
(125 artykułów)
Wielka akcja przeciwko gangowi przemycającemu tytoń. Prokuratorzy z Gliwic połączyli kilka wątków w kraju
Czy gryzący dym płonącej w śródmieściu hałdy śmieci faktycznie nie miał wpływu na zdrowie mieszkańców?
Jarasz: Z klimą i w automacie. Hybrydowe i ekologiczne radiowozy wjechały na służbę do śląskiej policji
Niedźwiadki opanowały siedzibę ZUS. Obyło się jednak bez interwencji pogotowia dla zwierząt…
Sąd nad prezesem Górnika. Nie uznał symbolicznego wyroku, więc prokuratura wniesie o surowszą karę
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe droga do społecznej gospodarki rynkowej" - Debata publicystów
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.