loading
Proszę czekać...

Nauka


« wstecz [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] dalej »
kafelka Na chorobę Alzheimera zachorować można już w wieku 30 lat - 2016-10-20
Na chorobę Alzheimera, kojarzoną zazwyczaj z ludźmi starszymi - zachorować można już w wieku 30 lat. O genezie choroby, na którą cierpi obecnie 200 tys. Polaków, wiadomo bardzo niewiele.
kafelka Inwazja papug w Polsce jest tylko kwestią czasu- twierdzą eksperci - 2016-10-20
Pojawienie się w Polsce na wolności dużych, zielonych papug jest kwestią czasu - twierdzą eksperci. W innych krajach ptak ten już dziś szkodzi w rolnictwie i ekosystemach. W unijnym programie badania egzotycznej inwazji uczestniczą zoologowie z Poznania.
kafelka Błękitny węgiel to nie smog - 2016-10-19
Czy można korzystać z tradycyjnych pieców węglowych, a przy tym nie zatruwać środowiska i nie zwiększać ilości smogu unoszącego się nad miastami w sezonie grzewczym? Błękitny węgiel - niskoemisyjne paliwo węglowe - opracował w projekcie GEKON Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu i spółka Polchar.
kafelka Iluzjoniści, którzy wyślą Światowida w kosmos - 2016-10-19
W 2018 r. w kosmosie ma zacząć prace Światowid - pierwszy polski satelita komercyjny. Jego twórcy chcą przygotować go w zaledwie 1,5 roku ze znanych już technologii i materiałów. Jesteśmy jak iluzjoniści, którzy zdradzają tajemnice sztuki - mówią twórcy satelity.
kafelka Sparaliżowany pacjent częściowo odzyskał czucie dzięki implantom wszczepionym do mózgu - 2016-10-16
Po raz pierwszy udało się naukowcom stworzyć elektryczne implanty, które wszczepione do mózgu sprawiły, że sparaliżowany pacjent mógł częściowo odzyskać czucie. Było to możliwe dzięki podłączeniu implantów do sztucznego ramienia.
kafelka Dr. Maciej Klockiewicz dla Tysol.pl: Nużeńce atakują także zwierzaki - 2016-10-13
Opublikowaliśmy artykuł o inwazji nużeńców na ludzi. Inne gatunki nużeńców atakuje zwierzęta, w tym psy. Gatunek atakujący psy nie jest groźny dla ludzi. O nużeńcach opowiada dr. Maciej Klockiewicz. Nużeńce to pasożyty, niewielkie pajęczaki z rzędu roztoczy. U ludzi wywołują chorobę: nużycę.
kafelka Producenci dronów docenieni - 2016-10-10
Latająca platforma hybrydowa do zadań szybkiego reagowania, bezzałogowy statek powietrzny, czy głowica optoelektroniczna do wykrywania zagrożeń – to wybrane projekty, które zwyciężyły w ramach pierwszego konkursu INNOSBZ, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jego laureaci łącznie otrzymają 42 mln zł.
kafelka Na tej farmie warzywa rosną tylko dzięki słońcu i morskiej wodzie! - 2016-10-08
Sundrops Farms to prawdopodobnie pierwsze tego typu przedsięwzięcie na świecie (na pewno pierwsze udane). Farma powstała na pustyni w południowej Australii. Jest w stanie wyprodukować 17 tys. ton pomidorów rocznie.
kafelka Nobel z chemii dla twórców niewidocznych maszyn - 2016-10-06
Projektanci i budowniczowie niewidocznych wind i samochodów - czyli maszyn działających w świecie cząsteczek - dostali tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Według ekspertów prace noblistów mają znaczenie dla poszukiwania nowych materiałów. Laureatami Nobla zostali Jean-Pierre Sauvage - emerytowany profesor University of Strasbourg i dyrektorem ds badań we francuskim CNRS, Sir J. Fraser Stoddart - profesorem chemii na Northwestern University w Evanston (Illinois, USA) i Bernard Lucas "Ben" Feringa - profesor chemii organicznej na holenderskim uniwersytecie w Groningen.
kafelka Prof. Anna Bayer dla Tysol.pl Nużeńce nie są tak groźne dla ludzi - 2016-10-06
Parę dni temu opublikowaliśmy artykuł o ataku nużeńców. Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach twierdzą, że 40-60 proc. ludzi po czterdziestce jest zaatakowanych przez nużeńce. Choroba wywołana przez nużeńce – demodekoza jest zaś niebezpieczna dla ludzi. Artykuł wywołał spore zainteresowanie. Postanowiliśmy zapytać naukowców z innych ośrodków o kwestie nużeni. Prof. Anna Bayer z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego mówi, że nużeńce to trochę wyolbrzymiony problem, bo faktycznie ciężka nużyca ( demodekoza) u ludzi występuje rzadko.
« wstecz [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] dalej »
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.