loading
Proszę czekać...

Nauka


« wstecz [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] dalej »
kafelka W „Ujściu Warty” królują już gęsi - 2016-10-23
W Parku Narodowym „Ujście Warty” kończy się jesienna koncentracja żurawi. Teraz na tym terenie królują gęsi – jedni z najwytrwalszych podróżników w przyrodzie. Z ostatniego liczenia wynika, że na obszarze chronionym przebywa 23 tys. tych ptaków.
kafelka Na chorobę Alzheimera zachorować można już w wieku 30 lat - 2016-10-20
Na chorobę Alzheimera, kojarzoną zazwyczaj z ludźmi starszymi - zachorować można już w wieku 30 lat. O genezie choroby, na którą cierpi obecnie 200 tys. Polaków, wiadomo bardzo niewiele.
kafelka Inwazja papug w Polsce jest tylko kwestią czasu- twierdzą eksperci - 2016-10-20
Pojawienie się w Polsce na wolności dużych, zielonych papug jest kwestią czasu - twierdzą eksperci. W innych krajach ptak ten już dziś szkodzi w rolnictwie i ekosystemach. W unijnym programie badania egzotycznej inwazji uczestniczą zoologowie z Poznania.
kafelka Błękitny węgiel to nie smog - 2016-10-19
Czy można korzystać z tradycyjnych pieców węglowych, a przy tym nie zatruwać środowiska i nie zwiększać ilości smogu unoszącego się nad miastami w sezonie grzewczym? Błękitny węgiel - niskoemisyjne paliwo węglowe - opracował w projekcie GEKON Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu i spółka Polchar.
kafelka Iluzjoniści, którzy wyślą Światowida w kosmos - 2016-10-19
W 2018 r. w kosmosie ma zacząć prace Światowid - pierwszy polski satelita komercyjny. Jego twórcy chcą przygotować go w zaledwie 1,5 roku ze znanych już technologii i materiałów. Jesteśmy jak iluzjoniści, którzy zdradzają tajemnice sztuki - mówią twórcy satelity.
kafelka Sparaliżowany pacjent częściowo odzyskał czucie dzięki implantom wszczepionym do mózgu - 2016-10-16
Po raz pierwszy udało się naukowcom stworzyć elektryczne implanty, które wszczepione do mózgu sprawiły, że sparaliżowany pacjent mógł częściowo odzyskać czucie. Było to możliwe dzięki podłączeniu implantów do sztucznego ramienia.
kafelka Dr. Maciej Klockiewicz dla Tysol.pl: Nużeńce atakują także zwierzaki - 2016-10-13
Opublikowaliśmy artykuł o inwazji nużeńców na ludzi. Inne gatunki nużeńców atakuje zwierzęta, w tym psy. Gatunek atakujący psy nie jest groźny dla ludzi. O nużeńcach opowiada dr. Maciej Klockiewicz. Nużeńce to pasożyty, niewielkie pajęczaki z rzędu roztoczy. U ludzi wywołują chorobę: nużycę.
kafelka Producenci dronów docenieni - 2016-10-10
Latająca platforma hybrydowa do zadań szybkiego reagowania, bezzałogowy statek powietrzny, czy głowica optoelektroniczna do wykrywania zagrożeń – to wybrane projekty, które zwyciężyły w ramach pierwszego konkursu INNOSBZ, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jego laureaci łącznie otrzymają 42 mln zł.
kafelka Na tej farmie warzywa rosną tylko dzięki słońcu i morskiej wodzie! - 2016-10-08
Sundrops Farms to prawdopodobnie pierwsze tego typu przedsięwzięcie na świecie (na pewno pierwsze udane). Farma powstała na pustyni w południowej Australii. Jest w stanie wyprodukować 17 tys. ton pomidorów rocznie.
kafelka Nobel z chemii dla twórców niewidocznych maszyn - 2016-10-06
Projektanci i budowniczowie niewidocznych wind i samochodów - czyli maszyn działających w świecie cząsteczek - dostali tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Według ekspertów prace noblistów mają znaczenie dla poszukiwania nowych materiałów. Laureatami Nobla zostali Jean-Pierre Sauvage - emerytowany profesor University of Strasbourg i dyrektorem ds badań we francuskim CNRS, Sir J. Fraser Stoddart - profesorem chemii na Northwestern University w Evanston (Illinois, USA) i Bernard Lucas "Ben" Feringa - profesor chemii organicznej na holenderskim uniwersytecie w Groningen.
« wstecz [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] dalej »
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.