Grabowski "wyśledził polski spisek" na Wikipedii. Jest odpowiedź wikipedysty. Kompromitacja "badacza Holocaustu"?

Znany ze swojej roli w upowszechnieniu mitu nt. rzekomych "200 tysięcy Żydów zabitych przez Polaków podczas II Wojny Światowej", czego nie potwierdziły badania, "badacz Holocaustu" prof. Jan Grabowski w analizie na łamach forum naukowego tandfonline.com "Celowe zniekształcenie historii Holocaustu przez Wikipedię" "odkrywa polski spisek" pewnej liczby Wikipedystów, którzy mają "fałszować historię Holocauatu". Jeden z "oskarżonych" w tej sprawie, wikipedysta Volunteer Marek udzielił obszernej odpowiedzi.
Prof. Jan Grabowski Grabowski
Prof. Jan Grabowski / Wikipedia CC BY-SA 3,0 pl Adrian Grycuk

Czytaj również o skandalicznym wyroku sądu: Engelking i Grabowski nie muszą przepraszać „Babci Filomeny”. Jest decyzja Sądu Apelacyjnego

Czytaj również: "Musimy być dyskretni. Potrzebujemy większego budżetu". Jan Grabowski inicjuje akcję antypolskich zmian w Wikipedii

 

"Zniekształcanie historii"

Teraz w analizie na łamach forum naukowego tandfonline.com "Celowe zniekształcenie historii Holocaustu przez Wikipedię" wraz z Szirą Klein opisuje proces zmian jakich mają dokonywać polscy Wikipedyści w artykułach na temat Holocaustu i II Wojny Światowej, dodając informacje na temat Raportu Pileckiego, czy dokonanej na Polakach Zbrodni w Nalibokach, która jest obecnie przedmiotem śledztwa IPN i w której mogli wziąć udział partyzanci żydowscy. 

- Artykuły Wikipedii na temat Holokaustu w Polsce minimalizują polski antysemityzm, wyolbrzymiają rolę Polaków w ratowaniu Żydów, insynuują, że większość Żydów popierała komunizm i spiskowała z komunistami, by zdradzić Polaków (Żydokomuna lub judeobolszewizm), obwiniają Żydów za ich własne prześladowania i wyolbrzymiają żydowską kolaborację z nazistami

- czytamy w opracowaniu

 

Odpowiedź Volunteer Marek. Oskarżenia oparte na tezach Icewhiza

Jednym z "oskarżonych" przez Grabowskiego wikipedystów jest Volunteer Marek, który na swojej stronie publikuje obszerną odpowiedź na zarzuty Grabowskiego i Klein.

- Zarzuty postawione mi w artykule Grabowskiego i Kleina są całkowicie nieprawdziwe. Nie angażowałem się w żadne „zniekształcanie Holokaustu” na Wikipedii ani nigdzie indziej. Nie jestem „prawicowym polskim nacjonalistą”. Nie jestem częścią jakiegoś nikczemnego „polskiego spisku” na Wikipedii, który ma na celu manipulowanie treścią. Wszystkie te oskarżenia są śmieszne i absurdalne. Są szczególnie obrzydliwe i nikczemne, ponieważ sprzeciwiają się wszystkiemu, w co wierzę.

(...)

Należy jednak na wstępie zauważyć, jaka jest geneza twierdzeń Grabowskiego i Klein. Te oskarżenia pochodzą od byłego redaktora Wikipedii o imieniu „Icewhiz”, który przez co najmniej cztery ostatnie lata narażał mnie (i kilku innych redaktorów Wikipedii) na prawdziwe nękanie

- pisze Volunteer Marek, który opisuje również, że wikipedystą edytującym Wikipedie jest od 2004 roku i że początkowo robił to pod nickiem bardziej zbliżonym do nazwiska, ale  w związku z nękaniem go zmienił.

 

Nękanie, doxing, groźby śmierci i gwałtu

- Od końca 2019 roku jestem celem zawziętego nękania przez byłego redaktora Wikipedii o pseudonimie "Icewhiz". W latach 2017-2019 miałem wiele sporów z Icewhizem na Wikipedii. Icewhiz zakończył się całkowitym zbanowaniem wszystkich projektów Wikimedia za to nękanie (byłem głównym, ale nie jedynym celem), które obejmowało groźby śmierci i gwałtu wobec mnie i mojej rodziny, a także "zwykłe" formy nękania, takie jak doxing [zbieranie prywatnych informacji nt. ofiary po to by ją skompromitować publicznie - przyp. red.]. Icewhiz, którego Grabowski i Klein próbują przedstawić jako tragicznego bohatera niesprawiedliwie zbanowanego przez złych Wikipedystów [Grabowski i Klein opisuję Icewhiza w superlatywach - przyp. red.], jest głównym źródłem fałszywych oskarżeń Grabowskiego i Klein. Jest to oczywiste dla każdego, kto zna kontekst, który opisuję poniżej, ale czytelnicy z zewnątrz nie będą tego wiedzieć, ponieważ autorzy aktywnie bagatelizują jego działalność i rolę w swoim artykule, zadając sobie wiele trudu, aby zrobić z niego ofiarę. Grabowski i Klein popełniają poważne naruszenie etyki zawodowej (jedno z wielu) nie udostępniając wywiadu, który przeprowadzili z Icewhiz i ukrywając fakt, że w większości powtarzają jego fałszywe zarzuty.

- pisze wikipedysta

 

Wykluczony przez Wikipedię

Według relacji Wolunteer Marek Icewhiz w związku z wielokrotnymi naruszeniami zasad Wikipedii został zablokowany jako redaktor i pomimo tego wielokrotnie usiłował wrócić do redagowania pod zmienionymi nickami, które również zostały zbanowane - "Tworzył konta pod nazwiskami faktycznie istniejących osób - często naukowców zajmujących się Holokaustem lub działaczy antyrasistowskich - i podszywał się pod nie, aby nadać legitymację swoim skarpetkom. Oczywiście osoby te nie miały pojęcia, że ktoś podszywa się pod nie w Wikipedii, a gdy skontaktowano się z nimi i poinformowano o tym fakcie, były dość zszokowane" - pisze Volunteer Marek.

- W odpowiedzi na jego działalność, we wrześniu 2021 roku "Komisja Arbitrażowa" Wikipedii uchwaliła "ograniczenie 500/30" w temacie Polska i 2 wojna światowa. Ograniczenie to wymaga, aby wszystkie konta, które dokonują edycji w danym obszarze tematycznym, były obecne w Wikipedii od co najmniej 30 dni i dokonały co najmniej 500 wcześniejszych edycji.5 To znacznie utrudnia stosowanie sockpuppets [zdublowanych kont zbanowanych redaktorów służących obejściu bana - przyp. red.] i wydaje się, że mniej więcej do lata 2021 roku Icewhiz wyczerpał wszystkie konta sockppets, które wcześniej stworzył. Grabowski i Klein wspominają o tym ograniczeniu 500/30 w swoim artykule, ale nieuczciwie pomijają, że faktycznym powodem jego nałożenia jest właśnie ten facet, który pomógł im napisać pracę, oraz jego sockpuppets i nadużycia.

Sprawy ucichły i miałem szczerą nadzieję, że to ostatnie, co o nim słyszałem.

Jednak najwyraźniej właśnie w tym czasie skontaktował się z profesorem Janem Grabowskim. Jana Grabowskiego. Mogę tylko spekulować, dlaczego wybrał właśnie Grabowskiego - najprawdopodobniej znał charakter publikacji Grabowskiego na ten temat i domyślił się, jak się okazało słusznie, że Grabowski będzie skłonny służyć jako nośnik jego żalów. Nie wiem, kiedy i jak prof. Klein zaangażowała się w ten projekt ani dlaczego - być może liczyła po prostu na publikację u starszego kolegi.

Icewhiz jest jednym z najbardziej obraźliwych i złośliwych edytorów w historii Wikipedii. Został formalnie wykluczony nie tylko przez angielską Wikipedię, ale przez Wikimedia Foundation ze wszystkich projektów Wikimedii, w tym nieangielskich Wikipedii, WikiCommons, Wiktionary, Wikiquotes, Wikinews, Meta-Wiki itd. Tego rodzaju wszechogarniający zakaz stosowany jest zazwyczaj tylko w najgorszych przypadkach nadużyć, zarezerwowanych zwykle dla pedofilów i osób stanowiących fizyczne zagrożenie dla innych.

- pisze wikipedysta, który jest najwyraźniej zszokowany tym, że takiej właśnie osobie Jan Grabowski postanowił zaufać i która to osoba najwyraźniej odegrał główną rolę w tworzeniu artykułu przynajmniej jako zewnętrzny konsultant. Jednocześnie Grabowski i Klein mają unikać jasnego postawienia sprawy w tym zakresie.

Volunteer Marek dokonuje szczegółowej analizy tekstu Grabowskiego i Klein w swojej odpowiedzi i jej drugiej części. Przedstawia również obszernie tło konfliktu z Icewhiz, oraz jego manipulacji i nękania.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Czy na księżycu Saturna istnieje życie? Wiadomości
Czy na księżycu Saturna istnieje życie?

Naukowcy planują dowiedzieć się, czy na jednym z księżyców Saturna istnieje życie. Odkrycie wody na Enceladusie podekscytowało świat nauki i z tego powodu do 2040 robot-sonda zbada, czy na tym księżycu znajdują się ślady życia.

Tragedia w Warszawie: utonęła młoda kobieta Wiadomości
Tragedia w Warszawie: utonęła młoda kobieta

W jeziorku w parku Szczęśliwickim w Warszawie znaleziono zwłoki młodej kobiety. Z kolei w okolicy mostu Siekierkowskiego przewróciła się żaglówka z dwoma żeglarzami na pokładzie.

IMGW ostrzega: nadciągają burze Wiadomości
IMGW ostrzega: nadciągają burze

Dla województw opolskiego, dolnośląskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz kujawsko-pomorskiego wydano ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed burzami. Wystąpią tam również silne opady deszczu - poinformowała PAP synoptyczka IMGW Anna Wożniak.

Katarzyna Kotula chce przekonywać PSL do tęczowych rodzin polityka
Katarzyna Kotula chce przekonywać PSL do "tęczowych rodzin"

Podjęłam decyzję o skierowaniu dokumentów rządowego projektu o związkach partnerskich do wykazu prac legislacyjnych - powiedziała ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Dodała, że będzie rozmawiać z PSL o szczegółach projektu m.in. o uregulowaniu sytuacji dzieci w "tęczowych rodzinach".

Media: Rząd Kosowa szykuje Serbom katastrofę humanitarną z ostatniej chwili
Media: Rząd Kosowa szykuje Serbom katastrofę humanitarną

"Prisztina szykuje zamieszkującym Kosowo Serbom prawdziwą katastrofę humanitarną" – ostrzegł w sobotę serbski dziennik "Politika" w odniesieniu do rocznicy podjęcia przez władze Kosowa decyzji o zakazie wwozu towarów z terytorium Serbii, w tym leków czy produktów żywnościowych.

Będzie zakaz hodowli zwierzat na futro? Gasiuk-Pihowicz ujawnia założenia polityka
Będzie zakaz hodowli zwierzat na futro? Gasiuk-Pihowicz ujawnia założenia

Projekt ustawy o ochronie zwierząt zakłada odszkodowania dla hodowców oraz odprawy dla pracowników ferm futerkowych - powiedziała w sobotę w Programie Trzecim Polskiego Radia Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując poselski projekt dot. zakazu chowu i hodowli zwierząt na futro.

Skandal na granicy polsko-białoruskiej. Niewielki przystanek punktem przerzutu nielegalnych imigrantów? z ostatniej chwili
Skandal na granicy polsko-białoruskiej. Niewielki przystanek punktem przerzutu nielegalnych imigrantów?

Znany profil "Służby w akcji" poinformował w mediach społecznościowych o sytuacji, która ma mieć miejsce w Czerlonce w gminie Białowieża (woj. podlaskie). Powołuje się przy tym na Annę Borowską-Berend, która jest sołtysem Czerlonki.

Księżna Kate Middleton pokazała się publicznie pierwszy raz w tym roku z ostatniej chwili
Księżna Kate Middleton pokazała się publicznie pierwszy raz w tym roku

Księżna Kate Middleton po raz pierwszy od pięciu miesięcy pojawiła się publicznie, uczestnicząc w paradzie wojskowej z okazji urodzin króla Karola

Ukraińskie media nazwały Romanczuka zdrajcą, który nienawidzi Bandery. Reprezentant Polski odpowiada Wiadomości
Ukraińskie media nazwały Romanczuka "zdrajcą, który nienawidzi Bandery". Reprezentant Polski odpowiada

- Nic nie czytałem na ten temat. Jeśli ktoś chce pisać, proszę bardzo. Dla mnie nie ma żadnego problemu - powiedział reprezentant Polski Taras Romanczuk, odpowiadając na skandaliczny atak ukraińskich mediów.

Właściciele dostają rachunki grozy za gaz i zamykają firmy z ostatniej chwili
Właściciele dostają rachunki grozy za gaz i zamykają firmy

Wysokie koszty energii zmuszają małe rzemieślnicze firmy do zamknięcia działalności. – Jest to kolosalny wzrost, szok, histeria, panika – mówią właściciele przedsiębiorstw.

REKLAMA

Grabowski "wyśledził polski spisek" na Wikipedii. Jest odpowiedź wikipedysty. Kompromitacja "badacza Holocaustu"?

Znany ze swojej roli w upowszechnieniu mitu nt. rzekomych "200 tysięcy Żydów zabitych przez Polaków podczas II Wojny Światowej", czego nie potwierdziły badania, "badacz Holocaustu" prof. Jan Grabowski w analizie na łamach forum naukowego tandfonline.com "Celowe zniekształcenie historii Holocaustu przez Wikipedię" "odkrywa polski spisek" pewnej liczby Wikipedystów, którzy mają "fałszować historię Holocauatu". Jeden z "oskarżonych" w tej sprawie, wikipedysta Volunteer Marek udzielił obszernej odpowiedzi.
Prof. Jan Grabowski Grabowski
Prof. Jan Grabowski / Wikipedia CC BY-SA 3,0 pl Adrian Grycuk

Czytaj również o skandalicznym wyroku sądu: Engelking i Grabowski nie muszą przepraszać „Babci Filomeny”. Jest decyzja Sądu Apelacyjnego

Czytaj również: "Musimy być dyskretni. Potrzebujemy większego budżetu". Jan Grabowski inicjuje akcję antypolskich zmian w Wikipedii

 

"Zniekształcanie historii"

Teraz w analizie na łamach forum naukowego tandfonline.com "Celowe zniekształcenie historii Holocaustu przez Wikipedię" wraz z Szirą Klein opisuje proces zmian jakich mają dokonywać polscy Wikipedyści w artykułach na temat Holocaustu i II Wojny Światowej, dodając informacje na temat Raportu Pileckiego, czy dokonanej na Polakach Zbrodni w Nalibokach, która jest obecnie przedmiotem śledztwa IPN i w której mogli wziąć udział partyzanci żydowscy. 

- Artykuły Wikipedii na temat Holokaustu w Polsce minimalizują polski antysemityzm, wyolbrzymiają rolę Polaków w ratowaniu Żydów, insynuują, że większość Żydów popierała komunizm i spiskowała z komunistami, by zdradzić Polaków (Żydokomuna lub judeobolszewizm), obwiniają Żydów za ich własne prześladowania i wyolbrzymiają żydowską kolaborację z nazistami

- czytamy w opracowaniu

 

Odpowiedź Volunteer Marek. Oskarżenia oparte na tezach Icewhiza

Jednym z "oskarżonych" przez Grabowskiego wikipedystów jest Volunteer Marek, który na swojej stronie publikuje obszerną odpowiedź na zarzuty Grabowskiego i Klein.

- Zarzuty postawione mi w artykule Grabowskiego i Kleina są całkowicie nieprawdziwe. Nie angażowałem się w żadne „zniekształcanie Holokaustu” na Wikipedii ani nigdzie indziej. Nie jestem „prawicowym polskim nacjonalistą”. Nie jestem częścią jakiegoś nikczemnego „polskiego spisku” na Wikipedii, który ma na celu manipulowanie treścią. Wszystkie te oskarżenia są śmieszne i absurdalne. Są szczególnie obrzydliwe i nikczemne, ponieważ sprzeciwiają się wszystkiemu, w co wierzę.

(...)

Należy jednak na wstępie zauważyć, jaka jest geneza twierdzeń Grabowskiego i Klein. Te oskarżenia pochodzą od byłego redaktora Wikipedii o imieniu „Icewhiz”, który przez co najmniej cztery ostatnie lata narażał mnie (i kilku innych redaktorów Wikipedii) na prawdziwe nękanie

- pisze Volunteer Marek, który opisuje również, że wikipedystą edytującym Wikipedie jest od 2004 roku i że początkowo robił to pod nickiem bardziej zbliżonym do nazwiska, ale  w związku z nękaniem go zmienił.

 

Nękanie, doxing, groźby śmierci i gwałtu

- Od końca 2019 roku jestem celem zawziętego nękania przez byłego redaktora Wikipedii o pseudonimie "Icewhiz". W latach 2017-2019 miałem wiele sporów z Icewhizem na Wikipedii. Icewhiz zakończył się całkowitym zbanowaniem wszystkich projektów Wikimedia za to nękanie (byłem głównym, ale nie jedynym celem), które obejmowało groźby śmierci i gwałtu wobec mnie i mojej rodziny, a także "zwykłe" formy nękania, takie jak doxing [zbieranie prywatnych informacji nt. ofiary po to by ją skompromitować publicznie - przyp. red.]. Icewhiz, którego Grabowski i Klein próbują przedstawić jako tragicznego bohatera niesprawiedliwie zbanowanego przez złych Wikipedystów [Grabowski i Klein opisuję Icewhiza w superlatywach - przyp. red.], jest głównym źródłem fałszywych oskarżeń Grabowskiego i Klein. Jest to oczywiste dla każdego, kto zna kontekst, który opisuję poniżej, ale czytelnicy z zewnątrz nie będą tego wiedzieć, ponieważ autorzy aktywnie bagatelizują jego działalność i rolę w swoim artykule, zadając sobie wiele trudu, aby zrobić z niego ofiarę. Grabowski i Klein popełniają poważne naruszenie etyki zawodowej (jedno z wielu) nie udostępniając wywiadu, który przeprowadzili z Icewhiz i ukrywając fakt, że w większości powtarzają jego fałszywe zarzuty.

- pisze wikipedysta

 

Wykluczony przez Wikipedię

Według relacji Wolunteer Marek Icewhiz w związku z wielokrotnymi naruszeniami zasad Wikipedii został zablokowany jako redaktor i pomimo tego wielokrotnie usiłował wrócić do redagowania pod zmienionymi nickami, które również zostały zbanowane - "Tworzył konta pod nazwiskami faktycznie istniejących osób - często naukowców zajmujących się Holokaustem lub działaczy antyrasistowskich - i podszywał się pod nie, aby nadać legitymację swoim skarpetkom. Oczywiście osoby te nie miały pojęcia, że ktoś podszywa się pod nie w Wikipedii, a gdy skontaktowano się z nimi i poinformowano o tym fakcie, były dość zszokowane" - pisze Volunteer Marek.

- W odpowiedzi na jego działalność, we wrześniu 2021 roku "Komisja Arbitrażowa" Wikipedii uchwaliła "ograniczenie 500/30" w temacie Polska i 2 wojna światowa. Ograniczenie to wymaga, aby wszystkie konta, które dokonują edycji w danym obszarze tematycznym, były obecne w Wikipedii od co najmniej 30 dni i dokonały co najmniej 500 wcześniejszych edycji.5 To znacznie utrudnia stosowanie sockpuppets [zdublowanych kont zbanowanych redaktorów służących obejściu bana - przyp. red.] i wydaje się, że mniej więcej do lata 2021 roku Icewhiz wyczerpał wszystkie konta sockppets, które wcześniej stworzył. Grabowski i Klein wspominają o tym ograniczeniu 500/30 w swoim artykule, ale nieuczciwie pomijają, że faktycznym powodem jego nałożenia jest właśnie ten facet, który pomógł im napisać pracę, oraz jego sockpuppets i nadużycia.

Sprawy ucichły i miałem szczerą nadzieję, że to ostatnie, co o nim słyszałem.

Jednak najwyraźniej właśnie w tym czasie skontaktował się z profesorem Janem Grabowskim. Jana Grabowskiego. Mogę tylko spekulować, dlaczego wybrał właśnie Grabowskiego - najprawdopodobniej znał charakter publikacji Grabowskiego na ten temat i domyślił się, jak się okazało słusznie, że Grabowski będzie skłonny służyć jako nośnik jego żalów. Nie wiem, kiedy i jak prof. Klein zaangażowała się w ten projekt ani dlaczego - być może liczyła po prostu na publikację u starszego kolegi.

Icewhiz jest jednym z najbardziej obraźliwych i złośliwych edytorów w historii Wikipedii. Został formalnie wykluczony nie tylko przez angielską Wikipedię, ale przez Wikimedia Foundation ze wszystkich projektów Wikimedii, w tym nieangielskich Wikipedii, WikiCommons, Wiktionary, Wikiquotes, Wikinews, Meta-Wiki itd. Tego rodzaju wszechogarniający zakaz stosowany jest zazwyczaj tylko w najgorszych przypadkach nadużyć, zarezerwowanych zwykle dla pedofilów i osób stanowiących fizyczne zagrożenie dla innych.

- pisze wikipedysta, który jest najwyraźniej zszokowany tym, że takiej właśnie osobie Jan Grabowski postanowił zaufać i która to osoba najwyraźniej odegrał główną rolę w tworzeniu artykułu przynajmniej jako zewnętrzny konsultant. Jednocześnie Grabowski i Klein mają unikać jasnego postawienia sprawy w tym zakresie.

Volunteer Marek dokonuje szczegółowej analizy tekstu Grabowskiego i Klein w swojej odpowiedzi i jej drugiej części. Przedstawia również obszernie tło konfliktu z Icewhiz, oraz jego manipulacji i nękania.Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe