"Musimy być dyskretni. Potrzebujemy większego budżetu". Jan Grabowski inicjuje akcję antypolskich zmian w Wikipedii

Dla Polaków nie jest tajemnicą, że Wikipedia nie jest narzędziem doskonałym. Chyba najlepszym tego przykładem jest przypadek hasła "Chaim Rumkowski", który dla niepoznaki w polskiej wersji językowej jest narodowości żydowskiej, ale w najbardziej rozpowszechnionej angielskojęzycznej jest narodowości... polskiej.
Jan Grabowski
Jan Grabowski / Wikipedia CC BY-SA 3,0 Adrian Grycuk

I nie da się tego zmienić, choć podejmowane były liczne próby. "Król" łódzkiego getta, kojarzony z kolaboracją z Niemcami i "Wielką Szperą" w ramach której jego służby odebrały mieszkańcom getta dzieci - Oddajcie mi wasze dzieci! - w wersji angielskojęzycznej Wikipedii ma być "Polakiem" i kropka.

Jednak nawet taki stan nie satysfakcjonuje znanego na całym świecie "badacza Holocaustu" Jana Grabowskiego, który za swoją życiową misję uważa pomniejszanie w świadomości światowej opinii publicznej kwestii polskiej pomocy Żydom w czasie II Wojny Światowej i upowszechnianie kwestii rzekomej "polskiej winy". W 2020 roku na łamach "izraelskiego "Haaretz" pisał o tym, że Niemcy nie powinni brać na siebie całej winy za Holocaust, ponieważ takie działanie "wybiela" takie narody jak polski, litewski, łotewski, czy słowacki - W pędzie do przyjęcia całej odpowiedzialności za Holokaust, pozbawiacie nas, Polaków, Węgrów, Francuzów, członków tak wielu innych narodów, naszego własnego prawa i obowiązku do posiadania i wzięcia na siebie winy za nasze własne niespokojne i dramatyczne historie - pisał Grabowski, którego ocalały z Holocaustu ojciec pochodził z asymilowanej rodziny żydowskiej.

Za sprawą Jana Grabowskiego w światowej opinii publicznej upowszechnił się, niepotwierdzony w badaniach, mit o "200 tysiącach Żydów zamordowanych przez Polaków". Dla przykładu w 2022 Judah Ari Gross na łamach Times of Israel powtórzył fake news. W swoich badaniach Grabowski oszacował, że z 6 milionów Żydów, którzy zginęli w Holocauście (w tym około 3 milionów polskich Żydów), około 200 tysięcy zostało zabitych przez Polaków lub z powodu polskich działań podczas Holocaustu. Ta teza miała być oparta na rzekomych badaniach znanego badacza Holocaustu Szymona Datnera, jednak według IPN: „Nigdy, w żadnej z prac, Szymon Datner nie wymienił liczby 200 tys. Żydów pomordowanych poza gettami. Nigdy nie opisywał ani takiej liczby ofiar, ani też nie przypisywał wbrew faktom sprawstwa wszystkich tego rodzaju zbrodni ludności polskiej. Niestety fake news jest już powtarzany przez izraelskie media, izraelskich, a nawet polskich polityków, nawet bez „niuansów”.

Czytaj również o skandalicznym wyroku sądu: Engelking i Grabowski nie muszą przepraszać „Babci Filomeny”. Jest decyzja Sądu Apelacyjnego

 

"Zniekształcanie historii"

Teraz w analizie na łamach forum naukowego tandfonline.com "Celowe zniekształcenie historii Holocaustu przez Wikipedię" opisuje proces zmian jakich dokonują polscy Wikipedyści w artykułach na temat Holocaustu i II Wojny Światowej, dodając informacje na temat Raportu Pileckiego, czy dokonanej na Polakach Zbrodni w Nalibokach, która jest obecnie przedmiotem śledztwa IPN i w której mogli wziąć udział partyzanci żydowscy. 

- Artykuły Wikipedii na temat Holokaustu w Polsce minimalizują polski antysemityzm, wyolbrzymiają rolę Polaków w ratowaniu Żydów, insynuują, że większość Żydów popierała komunizm i spiskowała z komunistami, by zdradzić Polaków (Żydokomuna lub judeobolszewizm), obwiniają Żydów za ich własne prześladowania i wyolbrzymiają żydowską kolaborację z nazistami

- czytamy w opracowaniu

Grabowski zarzuca państwu polskiemu, że "promuje muzea przedstawiające polskie cierpienia i podkreślające rolę Polaków w ratowaniu Żydów", uderza w Instytut Pamięci Narodowej, z którym "mają być związani nacjonaliści". Uderza w polskich historyków takich jak prof. Marek Jan Chodakiewicz, któremu zarzuca "niechęć wobec Żydów" i... "mniejszości LGBT". prof. Jana Żaryna, którego biografia "miała być wybielana".

- Jako historyk od dawna byłem świadomy różnych zniekształceń historii Holokaustu w Wikipedii. To, co było dla mnie szokujące, to sama skala zjawiska, jego trwały charakter i niewielka liczba osób potrzebna do zniekształcenia historii jednej z największych tragedii w dziejach ludzkości.

- mówi Grabowski Haaretzowi

- "Nacjonalistyczna" grupa porozumiewa się ze sobą poza Wikipedią, uzgadniając sposoby atakowania autorów "wrogich" wpisów o stosunkach polsko-żydowskich.

- "alarmuje" Grabowski wraz z Shirą Klein na łamach Wyborczej

 

Kontrakcja Grabowskiego

Grabowski planuje szeroko zakrojoną kontrakcję

- Pani Joanna Hofman (nasz były ambasador w Helsinkach) jest bardzo rozsądną osobą i rozumie sytuację. Poprosiłem ją, by znalazła kogoś, kto mógłby zacząć pozycjonować izraelskie strony w Google i poprawiać hebrajskie hasła w Wikipedii. Musimy być w tej kwestii bardzo dyskretni, a ona (Hofman) zdaje sobie z tego sprawę ... będzie potrzebowała większego budżetu na pokrycie tych wydatków. Można to załatwić, jeśli Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ Izraela? - przyp. red.) przeznaczy na to więcej pieniędzy

- pisze Grabowski w konkluzji raportu

- Ogromna widoczność encyklopedii (Wikipedii - przyp. red.) sprawia, że skorygowanie tego trendu jest pilnym zadaniem, a istnieją sposoby, aby pracować nad lepszą przyszłością w traktowaniu Holokaustu przez Wikipedię. Obecni redaktorzy powinni poświęcić temu problemowi więcej uwagi, szczególnie ci z zaawansowanymi uprawnieniami, czyli administratorzy i arbitrzy. Sytuacja wymaga, aby poważniej reagowali na przeinaczanie źródeł i korzystanie ze źródeł niskiej jakości, a także na nadużycia ze strony długoletnich użytkowników.

- nawołuje Grabowski, który wzywa również Wikipedię do podjęcia działań w celu "zabezpieczenia przed zniekształceniami".

- Wkraczamy przede wszystkim wtedy, gdy sprawa została nam zgłoszona przez samych wolontariuszy w celu uzyskania wsparcia lub gdy dana społeczność nie posiada wystarczających procedur nadzoru, aby zająć się daną sprawą. Jeśli fundacja przyjrzy się temu obszarowi tematycznemu, odkryje, że społeczność angielskiej Wikipedii, w tym Komisja Arbitrażowa, nie była w stanie poradzić sobie z problemem uporczywego zniekształcania tego tematu, do tego stopnia, że artykuły Wikipedii w tym temacie stały się centrum dezinformacji i antysemickich fałszerzy.

- miała odpowiedzieć Fundacja Wikimedia

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Atak na biuro poselskie szefa MON. Policja zatrzymała podejrzewanego mężczyznę Wiadomości
Atak na biuro poselskie szefa MON. Policja zatrzymała podejrzewanego mężczyznę

Policjanci z podwarszawskiego Legionowa zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o wybicie szyby w biurze poselskim wicepremiera, szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka - dowiedziała się w czwartek PAP.

Starsza pani na spotkaniu z politykami PO zapytała o reparacje. Zobacz reakcję [VIDEO] Wiadomości
Starsza pani na spotkaniu z politykami PO zapytała o reparacje. Zobacz reakcję [VIDEO]

Starsza kobieta w trakcie spotkania z politykami Platformy Obywatelskiej postanowiła zadać pytanie dotyczące reparacji wojennych od Niemiec. Na sali słychać było niezadowolenie z powodu tego pytania.

„Jak zaczną konkurować na antenie, to…” Szczere wyznanie prowadzącej o Dzień Dobry TVN Wiadomości
„Jak zaczną konkurować na antenie, to…” Szczere wyznanie prowadzącej o Dzień Dobry TVN

Prowadząca „Dzień dobry TVN” Agnieszka Woźniak-Starak w najnowszym wywiadzie opowiedziała szczerze o tym, jak jej się pracuje w duecie z Ewą Drzyzgą. Mówiła też o samym programie.

Rosyjski ambasador: Węgry zaliczamy do krajów nieprzyjaznych Wiadomości
Rosyjski ambasador: Węgry zaliczamy do krajów nieprzyjaznych

Węgry w zeszłym roku zostały uznane przez Kreml za "kraj nieprzyjazny". Teraz na temat dalszych losów relacji Budapesztu z Moskwą wypowiedział się ambasador Rosji na Węgrzech – Jewhen Stanisławow.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku. Jest stanowisko premiera Morawieckiego Wiadomości
Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku. Jest stanowisko premiera Morawieckiego

Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku to pomysł nie do zaakceptowania przez rząd PiS; zrobimy wszystko, żeby ochronić polskie rodziny przed kolejnym pseudoekologicznym wymysłem bogatych krajów i biurokratów z Brukseli - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki.

Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III i książę William nawet nie chcą go widzieć Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III i książę William nawet nie chcą go widzieć

Nic nie zapowiada, by relacje rodziny królewskiej uległy poprawie. Jak mówi dla Fox News królewski ekspert Christopher Andersen – książę Harry nie zostanie ciepło przyjęty przez króla Karola i księcia Williama.

Na takie skoki czekali kibice. Polacy dali popis w kwalifikacjach Wiadomości
Na takie skoki czekali kibice. Polacy dali popis w kwalifikacjach

Bardzo dobre wieści dla polskich kibiców skoków narciarskich. Kamil Stoch, Piotr Żyła i Aleksander Zniszczoł znakomicie zaprezentowali się podczas ostatnich w tym sezonie kwalifikacji.

To on miał wczoraj zabić dwie osoby. Policja opublikowała wizerunek poszukiwanego 24-latka Wiadomości
To on miał wczoraj zabić dwie osoby. Policja opublikowała wizerunek poszukiwanego 24-latka

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Międzychodzie poszukują Marcina Wolfa lat 24. Mężczyzna jest podejrzewany o dokonanie dwóch zabójstw na terenie powiatu międzychodzkiego.

UE wycofa się z zakazu aut spalinowych? Zaskakujące słowa polskiej minister Wiadomości
UE wycofa się z zakazu aut spalinowych? Zaskakujące słowa polskiej minister

Rada UE przyjęła we wtorek rozporządzenie określające bardziej rygorystyczne normy emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Regulacja zakłada 100 proc. redukcji emisji dwutlenku węgla w przypadku nowych pojazdów po 2035 roku. Zdaniem minister klimatu i środowiska UE być może wycofa się z tego założenia.

Rosja. Zatrzymano amerykańskiego dziennikarza Wiadomości
Rosja. Zatrzymano amerykańskiego dziennikarza

Korespondent amerykańskiego dziennika „Wall Street Journal” Evan Gershkovich został zatrzymany w Jekaterynburgu na Uralu – podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na media rządowe w Moskwie. Twierdzą one, że reporter jest podejrzany o szpiegostwo.

Emerytury
Stażowe