Solidarność zapowiada pikietę pod ZPS "Karolina". "W zakładzie systematycznie nęka się związki zawodowe"

W dniu 24 kwietnia o godzinie 13 pod Zakładem Porcelany Stołowej "Karolina" w Jaworzynie Śląskiej ul. Wolności 4 odbędzie się pikieta Solidarności w obronie praw pracowniczych i związkowych.
 Solidarność zapowiada pikietę pod ZPS
/ fot. Komisja Zakładowa NSZZ "S" przy ZPS "Karolina"

Solidarność chce zaprotestować przeciw "antyzwiązkowej postawy pracodawcy" w Zakładzie Porcelany Stołowej „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej, w której kobiety stanowią ponad 80 proc. załogi.

– Nie ma zgody na deptanie godności pracowników ZPS Karolina. Zakład, który przez lata był chlubą tego miasta i regionu, jest przez nowego właściciela systematycznie niszczony. Rosnące ceny gazu nie usprawiedliwiają pracy w warunkach z XIX wieku. Zimą pracowaliśmy w nieogrzanych halach, a warunki sanitarne urągały ludzkiej godności. Skoro o godności mowa, to warto wspomnieć, że w zakładzie systematycznie nęka się związki zawodowe – podkreśla tamtejsza Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" przy ZPS KAROLINA.

– Bez ogródek trzeba jasno powiedzieć, że miejsce pracy całych rodzin tu zamieszkałych jest w niebezpieczeństwie. W imię doraźnych zysków i pod płaszczykiem racjonalnej, ekonomicznej oszczędności w najbliższym czasie zakład może przestać istnieć! – alarmują związkowcy z "S".

Solidarność skarży się na antypracownicze i antyzwiązkowe działania kierownictwa firmy, takie jak wypowiedzenie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, który w ZPS " Karolina" obowiązywał od 1995 roku.

Ponadto w listopadzie ubiegłego roku doszło w zakładzie do znacznego opóźnienia wypłaty pensji pracownikom.

W tym roku, 8 marca Ireneusz Besser, przewodniczący zakładowej Solidarności za chęć wręczenia prezentu na Dzień Kobiet został ukarany naganą.

ZOBACZ TAKŻE: Dzień Kobiet bez prezentu, ale z naganą dla szefa "S" w Zakładzie Porcelany Stołowej „Karolina”

O nieprzestrzeganiu prawa pracy świadczą również kontrole PIP, po których pracodawca został ukarany. "W całej historii Karoliny nie było sytuacji, żeby PIP kontrolował zakład trzykrotnie" – wskazała zakładowa Solidarność.

Związkowcy przypomnieli również, że zatrudnienie w firmie po przejęciu większości udziałów przez HM Investment spadło o około 30 proc., czyli około 150 pracowników.

W stanowisku Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ "S" możemy przeczytać, że w ZPS "Karolina" w Jaworzynie Śląskiej "nieprzestrzegane notorycznie są warunki BHP" a "pracownicy zmuszani są do zmiany warunków pracy (np. 10-dniowa ciągła praca nocna, niskie temperatury, niedogrzane pomieszczenia).

Z tych powodów 24 kwietnia o godzinie 13 pod Zakładem Porcelany Stołowej "Karolina" w Jaworzynie Śląskiej ul. Wolności 4 odbędzie się pikieta Solidarności w obronie praw pracowniczych i związkowych.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę. Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie? z ostatniej chwili
"Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę". Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie?

Na Litwie rozmieszczony jest obecnie batalion sił NATO dowodzony przez Niemców i w większości złożony z niemieckich żołnierzy. Batalion liczy sobie 1600 żołnierzy. Podczas szczytu NATO w Madrycie w czerwcu 2022 roku ustalono, że siły mają być rozbudowane do rozmiaru brygady 3 - 5 tysięcy żołnierzy), jednak do tej pory tak się nie stało.

Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia Nigdy Więcej z ostatniej chwili
Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia "Nigdy Więcej"

W czwartek media poinformowały, że stowarzyszenie „Nigdy więcej” złożyło donos na polskiego sędziego w związku z jego wystąpieniem na wydarzeniu organizowanym przez Sławomira Mentzena, jednego z liderów Konfederacji. Nie przeszło to bez echa.

Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi z ostatniej chwili
Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi

UE ma rację, chcąc pociągnąć premiera Węgier Viktora Orbana do odpowiedzialności za stworzony w kraju system, ale łamiąc traktatowe prawa przez odebranie Budapesztowi prezydencji w Radzie UE pomoże mu tylko wypychać Węgry z Unii - uważa Marton Gyongyosi, europoseł i przewodniczący opozycyjnej partii Jobbik.

[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych z ostatniej chwili
[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych

Prezydent USA Joe Biden potknął się i przewrócił na scenie podczas czwartkowej ceremonii rozdawania dyplomów nowym absolwentom Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs. Biden wstał i poszedł o własnych siłach.

Perspektywa mi się zupełnie zmieniła. Poruszający wpis Justyny Kowalczyk z ostatniej chwili
"Perspektywa mi się zupełnie zmieniła". Poruszający wpis Justyny Kowalczyk

"Kacper założył w mojej głowie i sercu mocne stanowisko. Odpadłam z kretesem. Wszystkie przeloty wyrwałam, pokiereszowałam się strasznie, ale stanowisko trzyma. I wytrzyma lawinę smutku" – pisze w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych Justyna Kowalczyk-Tekieli. 

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów z ostatniej chwili
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów

Zmieniamy historię lotów kosmicznych! Polacy jako pierwsi w historii lotów kosmicznych badają w ten sposób własnym urządzeniem mózgi kosmonautów!

W Berlinie powstanie projekt mieszkaniowy przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer z ostatniej chwili
W Berlinie powstanie "projekt mieszkaniowy" przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer

W Berlinie ma powstać "projekt mieszkaniowy", przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer; w nowym, "pionierskim w całej Europie", budynku mają powstać 72 mieszkania na wynajem, a także centrum kulturalne i kawiarnia - informuje w czwartek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka z ostatniej chwili
„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka

W poniedziałek 29 maja jeden z najlepszych sędziów piłkarskich na świecie, Szymon Marciniak, wygłosił przemowę na konferencji Everest, której organizatorem był lider Konfederacji Sławomir Mentzen. Nie spodobało się to znanej z poprawności politycznej europejskiej organizacji piłkarskiej UEFA.

„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców z ostatniej chwili
„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców

– Żadnego kraju nie stać na negocjacje z terrorystami, terrorystów trzeba zniszczyć – powiedział Dmitrij Miedwiediew w czwartek, komentując atak dronów na Moskwę.

Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent z ostatniej chwili
Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent

Łotewski prezydent elekt Edgars Rinkeviczs poinformował, że pierwsze wizyty zagraniczne jako głowa państwa złoży w Estonii, na Litwie i w Polsce - podała w czwartek agencja LETA.

Emerytury
Stażowe