Fala krytyki w związku z bluźnierczą wystawą w Parlamencie Europejskim [wideo]

W gmachu Parlamentu Europejskiego w Brukseli otwarto wystawę fotograficzną szwedzkiej artystki Elisabeth Ohlson zawierającą kontrowersyjne przedstawienia postaci stylizowanej na Chrystusa. – Przedstawia Jezusa otoczonego przez apostołów przebranych za sadomasochistycznych niewolników – opisuje włoska europoseł Maria Veronica Rossi.
Elisabeth Ohlson na tle wystawy w PE Fala krytyki w związku z bluźnierczą wystawą w Parlamencie Europejskim  [wideo]
Elisabeth Ohlson na tle wystawy w PE / TT print screen/Pietro Guastamacchia

Wystawa

Seria dwunastu fotografii wykonanych przez szwedzką homoseksualną artystkę Elisabeth Ohlson wzbudziła spore kontrowersje w środowiskach konserwatywnych. Jedno ze zdjęć przedstawia mężczyznę mającego symbolizować zmartwychwstałego Chrystusa, stojącego w otoczeniu mężczyzn ubranych w skórzane stroje w stylu sado-maso. Inne ze zdjęć pokazuje dwóch nagich mężczyzn w sytuacji intymnej, jeden z nich rozpięty jest w pozie ukrzyżowanego Jezusa.

Konserwatywni europosłowie protestowali przeciwko tej prezentacji, nazywając ją bluźnierstwem i brakiem szacunku.

Reakcja autorki

W odpowiedzi odnoszącej się do krytycznych komentarzy autorka wystawy stwierdziła, że jej prace mają zwrócił uwagę na prawa osób LGBT i je wspierać, zaznaczyła, iż „istnieje wiele obrazów Jezusa z [osobami] heteroseksualnymi”. – Miliony, miliardy obrazów sławnych artystów, a to tylko dwanaście zdjęć Jezusa kochającego prawa LGBT, więc dwanaście zdjęć nie powinno ich tak przerażać – powiedziała Elisabeth Ohlson.

Protesty europosłów

– Parlament Europejski stał się przestrzenią bezkarności lobby LGTBIQ+ przy współudziale lewicy… i liberałów – stwierdził hiszpański europarlamentarzysta Jorge Buxadé, który określił wystawę „odrażającą i żałosną”.

Z kolei włoski wicepremier Matteo Salvini uznał wydarzenie za wulgarne i pozbawione szacunku.

Europosłanka Maria Veronica Rossi w rozmowie z włoską stacją podkreśliła, że „rzeczą uzasadnioną jest kierowanie do instytucji  wszelkiego rodzaju problemów, ale wykorzystywanie [w tym celu – przyp. red.] religii jest niedopuszczalnym brakiem szacunku dla milionów wiernych w całej Europie”. – Poza wglądem kulturowym wydaje się to nieuzasadnioną prowokacją: po co obrażać i pozbawiać szacunku? – pytała.

Wcześniejsza twórczość Elisabeth Ohlson 

„Artystka ma [długą] historię tworzenia bluźnierczych dzieł sztuki, która sięga dziesięcioleci. Począwszy od 1998 roku, kiedy objechała Szwecję z wystawą Ecce Homo, która zawierała kilka bluźnierczych przedstawień Chrystusa promujących homoseksualizm, transpłciowość i fetyszyzm BDSM. Wystawa była prezentowana w wielu kościołach pozostających w komunii z Luterańskim Kościołem Szwecji” – pisze agencja CNA.

Przeciwko wystawie Ohlson w Serbii protestował z kolei patriarcha Irinej z Serbskiego Kościoła Prawosławnego, który zażądał jej usunięcia.

W kontraście do obecnych wydarzeń CNA przypomina, że przez wiele lat Parlament Europejski odmawiał stawiania szopek bożonarodzeniowych, argumentując decyzję tym, że mogłoby to być odebrane jako „potencjalnie obraźliwe”.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40 proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe