Historyczny sondaż ws. członkostwa w UE. Takich wyników jeszcze nie było!

W przestrzeni publicznej funkcjonuje przekonanie, że Polacy są euroentuzjastami i to w miażdżącej przewadze. Taka wiedza wpływa również na rządzących, którzy tłumaczą swoje stanowisko wobec UE euroentuzjazmem Polaków. Ten sondaż CBOS-u powinien dać im do myślenia.
Sondaż Historyczny sondaż ws. członkostwa w UE. Takich wyników jeszcze nie było!
Sondaż / Pixabay.com

Okazuje się bowiem, że w porównaniu z badaniem z poprzedniego roku, skokowo wzrosła liczba Polaków, którzy uważają, ze członkostwo w UE wiąże się z ryzykiem utraty niepodległości. Mało tego, po raz pierwszy w historii, co którzy się tego obawiają, mają przewagę.

 

Sondaż CBOS

Według sondażu CBOS-u ograniczenia suwerenności i niezależności Polski w związku z przynależnością do Unii Europejskiej obawia się 45% respondentów, takich obaw nie wyraża 44% respondentów. Liczba pierwszych wzrosła w porównaniu z badaniem z zeszłego roku skokowo. Wtedy podobne obawy wyrażał jeden na trzech badanych, co było liczbą w kolejnych latach dość stałą. W zeszłym roku brak obaw wyrażało jeszcze 55% badanych.

 

Komenatrze

Według pytanego przez Interię prof. Rafała Chwedoruka, powodem zmiany preferencji w tym zakresie jest ożywiona dyskusja ws. unijnych rozwiązań klimatycznych i "resentymenty" wobec Francji i Niemiec, które od ponad roku wykazują się ambiwalentną postawą wobec wojny na Ukrainie.

Z kolei dr Robert Sobiech z Collegium Civitas atakuje sam sondaż uważając, że autorzy popełniają błąd pytając o "suwerenność", która "ma bardzo różne znaczenia i interpretacje dla badanych". Wg. niego sondaż może być "woda na młyn partii eurosceptycznych".

Czytaj również: Prezes PiS: Aby Polska była suwerenna, musi być silna gospodarczo, militarnie i duchowo

Czytaj również: Premier: Naprawa budżetu to źródło sukcesu, rząd będzie dalej uszczelniał i upraszczał podatki

- Eurorealizm służy polskim interesom

- komentuje europoseł Jacek Saryusz-Wolski na Twitterze


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Były doradca Margaret Thatcher: Haniebny atak na Polskę z ostatniej chwili
Były doradca Margaret Thatcher: Haniebny atak na Polskę

Kilka dni temu na łamach internetowej wersji The New York Times opublikowano skandaliczny artykuł dwójki dziennikarzy o polsko brzmiących nazwiskach - Jarosława Kuisza i Karoliny Wigury - "Polska nie jest przyjacielem "Zachodu". Artykuł wywołał potężne kontrowersje.

Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar? z ostatniej chwili
Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar?

Ministrowie spraw wewnętrznych, obradujący w czwartek w Luksemburgu, po kilkunastu godzinach negocjacji, przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego.

Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła z ostatniej chwili
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła

Niejednokrotnie słyszałem: Nie chce mi się uczestniczyć we Mszy świętej. Nie mam czasu na chodzenie do kościoła. Nudzę się podczas liturgii. Smutne deklaracje. Podobnie jak ograniczanie udziału w największym cudzie na ziemi do spełniania obowiązku wynikającego z Bożego i kościelnego przykazania. Kierowanie się tylko taką motywacją wynika z braku zachwytu obecnością Chrystusa w sakramencie Eucharystii i słabej wiary.

Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju z ostatniej chwili
Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w czwartek wieczorem alarm przeciwlotniczy. Media poinformowały o odgłosach eksplozji w obwodzie czerkaskim.

Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele z ostatniej chwili
Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.

W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód z ostatniej chwili
W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód

Dziś w całej Polsce odbywają się procesje Bożego Ciała. W większości przypadków przebiegają spokojnie, niestety na warszawskim Ursynowi doszło do przykrego incydentu.

Nie żyje amerykański aktor i komik z ostatniej chwili
Nie żyje amerykański aktor i komik

Nie żyje amerykański gwiazdor filmowy i komik Pat Cooper. Znany był najlepiej z takich produkcji jak "Aniołki Charliego", "Depresja gangstera" i "Kroniki Seinfelda". Odszedł w wieku 93 lat.

Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? z ostatniej chwili
Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?"

W dniu 13 czerwca 2023 roku odbędzie się konferencja „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020-2022”.

Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską z ostatniej chwili
Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską

Najnowszy sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl ukazał aktualne preferencje polityczne Polaków. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że Polacy najwyższym zaufaniem darzą Zjednoczoną Prawicę, która uzyskała 35 proc. Jest to taki sam wynik, jaki partia miała 20 maja 2023 roku.

Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz z ostatniej chwili
Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz

Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie musiał wykonywać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wstrzymania przeniesienia trójki sędziów - napisała m.in. we wtorkowym oświadczeniu przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Emerytury
Stażowe