Potężny nocny atak rakietowy Rosjan. Użyto rakiet hipersonicznych

W nocnym ataku Rosji siły obrony powietrznej Ukrainy zniszczyły 18 rakiet różnego typu, w tym sześć hipersonicznych pocisków manewrujących Kinżał – poinformował we wtorek rano naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.
Rosyjska rakieta ponaddźwiękowa Ch-47M2 Kinżał Potężny nocny atak rakietowy Rosjan. Użyto rakiet hipersonicznych
Rosyjska rakieta ponaddźwiękowa Ch-47M2 Kinżał / Wikipedia - kremlin.ru/ CC BY-SA 4.0

Atak nastąpił o godz. 3.30 (2.30 czasu polskiego). Wojska rosyjskie użyły pocisków odpalanych z ziemi, samolotów oraz okrętów.

Rosjanie wystrzelili sześć rakiet hipersonicznych

Z sześciu samolotów MiG-31 K wystrzelono sześć rakiet hipersonicznych Ch-47M2 Kinżał, dziewięć pocisków manewrujących Kalibr (odpalono) z okrętów na Morzu Czarnym oraz trzy rakiety z wyrzutni lądowych (S-400, Iskander-M)

– napisał Załużny w Telegramie. Dodał, że „wszystkie 18 rakiet zostało zniszczonych przez siły i środki obrony powietrznej Sił Zbrojnych Ukrainy”.

Generał przekazał, że w nocnym ataku wojska Rosji zastosowały także drony typu Shahed-136/131 oraz prowadziły działania zwiadowcze z użyciem trzech bezzałogowców Orłan-10 i Supercam. „Wszystkie zostały zniszczone” – oświadczył Załużny.

Władze Kijowa powiadomiły, że w wyniku ataku na miasto spadły odłamki zestrzelonych pocisków, uszkadzając niezamieszkały budynek i kilka samochodów. Mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko informował wcześniej o trzech poszkodowanych osobach cywilnych. Odłamki spadły również na zoo.

Czytaj również: Wielka Brytania pomoże Ukrainie. Ostra reakcja Kremla 

Rakiety Kinżał to jeden z najnowocześniejszych elementów uzbrojenia Rosji

Kh-47M2 Kinzhal (Kinżal) to rosyjska rakieta powietrze-ziemia przenoszona przez samoloty MiG-31. Jest to rakieta balistyczna, która została zaprojektowana jako broń strategiczna, zdolna do osiągania prędkości ponaddźwiękowych i mająca zasięg do 2000 km. Została wprowadzona na uzbrojenie rosyjskich sił powietrznych w 2018 roku i jest uważana za jeden z najnowocześniejszych elementów uzbrojenia rosyjskiej armii.

Rakieta Kh-47M2 Kinżał może być wyposażona w głowicę jądrową lub konwencjonalną i jest zdolna do niszczenia różnego rodzaju celów, takich jak bazy wojskowe, instalacje obrony przeciwlotniczej, statki oraz samoloty. Ze względu na swoje osiągi i zasięg rakieta ta stanowi istotne zagrożenie dla przeciwników Rosji.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
z ostatniej chwili
Skandal w Pałacu Buckingham. Król Karol III upokorzył syna na oczach całego świata

O Pałacu Buckingham i rodzinie królewskiej znowu głośno. Tym razem za sprawą decyzji króla Karola III. Okazuje się, że książę Harry w przyszłym tygodniu pojawi się w Wielkiej Brytanii. Tymczasem jak informuje brytyjski dziennik "Telegraph" Karol zdecydował, że właśnie w tym samym czasie uda się na samotne wakacje.

Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

80 cudzoziemców próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Indii i Nepalu; 14 z tych osób na widok polskich patroli zawróciło na Białoruś – poinformowała Straż Graniczna w mediach społecznościowych.

Atak rakietowy na Kijów. Wśród ofiar dzieci z ostatniej chwili
Atak rakietowy na Kijów. Wśród ofiar dzieci

Trzy osoby, w tym dwoje dzieci, zginęły, a 14 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów, do którego doszło w czwartek nad ranem – poinformowały władze stolicy Ukrainy. W mieście słychać było głośne wybuchy, a na niebie widoczne były zestrzeliwane, płonące pociski.

Dramat Dawida Kubackiego. Pojawiły się nowe informacje z ostatniej chwili
Dramat Dawida Kubackiego. Pojawiły się nowe informacje

Pod koniec sezonu 2022/2023 Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Z nowych informacji, jakie pojawiły się w sprawie polskiego skoczka, wynika, że powoli wszystko dobrze się układa.

Sekretarz generalny NATO: Wszyscy członkowie Sojuszu są zgodni, że Ukraina przystąpi do tej organizacji z ostatniej chwili
Sekretarz generalny NATO: Wszyscy członkowie Sojuszu są zgodni, że Ukraina przystąpi do tej organizacji

– Wszystkie kraje członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego są zgodne, że Ukraina przystąpi do tej organizacji, a Rosja nie dysponuje w tym względzie żadnym prawem weta – oznajmił w czwartek rano sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, uczestniczący w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu w stolicy Norwegii Oslo.

Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40-proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Emerytury
Stażowe