„Jak pan śmie”. Awantura po spotkaniu Scholza z uczniami jednej ze szkół w Brandenburgii

Narasta konflikt pomiędzy kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem a aktywistami klimatycznymi z grupy określającej się jako Ostatnie Pokolenie.
Olaf Scholz „Jak pan śmie”. Awantura po spotkaniu Scholza z uczniami jednej ze szkół w Brandenburgii
Olaf Scholz / PAP/EPA/CLEMENS BILAN

W poniedziałek 22 maja Olaf Scholz był gościem w jednej ze szkół w Kleinmachnow w Branderburgii, gdzie w rozmowie z uczniami dosadnie wyraził się na temat ostatnich akcji aktywistów klimatycznych. Podkreślił, że w jego opinii działania aktywistów nie skutkują zmianą opinii czy poszerzeniem świadomości przez obywateli, a wywołują jedynie powszechną irytację.

Uważam przyklejanie się do obrazu czy na ulicy za kompletne szaleństwo

– powiedział Scholz w rozmowie z uczniami.

Jest odpowiedź aktywistów

Aktywiści klimatyczni z grupy Ostatnie Pokolenie [Letzte Generation – red.] w ostrych słowach postanowili odpowiedzieć kanclerzowi Niemiec.

Panie Scholz, jak pan śmie stanąć przed dziećmi, których przyszłość pan niszczy, i mówić im, że protest przeciwko własnej destruktywnej polityce uważa pan za kompletnie szalony

– głosi oświadczenie klimatystów, którzy dodają, że to sam kanclerz ponosi winę za to, że ludzie muszą na ulicach „walczyć o swoje podstawowe prawa”. 

Powodem naszego protestu jest nieodpowiedzialne działanie rządu Scholza

– podsumowano. 

Działalność grupy Ostatnie Pokolenie

Grupa Ostatnie Pokolenie to jedna z najbardziej radykalnych niemieckich grup protestujących przeciwko polityce Niemiec w związku ze zmianami klimatycznymi. Aktywiści podejmują w ostatnich miesiącach liczne działania, które spotykały się raczej z negatywnym odbiorem opinii publicznej: przyklejają się do dróg, na płytach lotnisk, blokują drogi w centrach miast, przykuwają się do zabytkowych eksponatów w muzeach. 

Czytaj także: [WIDEO] Klimatyści uważający się za „ostatnie pokolenie” przykleili się do szyby zabezpieczającej obraz Boticellego

Czytaj również: „Bild”: Nawet według Zielonych aktywiści klimatyczni działają jak talibowie

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę. Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie? z ostatniej chwili
"Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę". Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie?

Na Litwie rozmieszczony jest obecnie batalion sił NATO dowodzony przez Niemców i w większości złożony z niemieckich żołnierzy. Batalion liczy sobie 1600 żołnierzy. Podczas szczytu NATO w Madrycie w czerwcu 2022 roku ustalono, że siły mają być rozbudowane do rozmiaru brygady 3 - 5 tysięcy żołnierzy), jednak do tej pory tak się nie stało.

Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia Nigdy Więcej z ostatniej chwili
Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia "Nigdy Więcej"

W czwartek media poinformowały, że stowarzyszenie „Nigdy więcej” złożyło donos na polskiego sędziego w związku z jego wystąpieniem na wydarzeniu organizowanym przez Sławomira Mentzena, jednego z liderów Konfederacji. Nie przeszło to bez echa.

Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi z ostatniej chwili
Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi

UE ma rację, chcąc pociągnąć premiera Węgier Viktora Orbana do odpowiedzialności za stworzony w kraju system, ale łamiąc traktatowe prawa przez odebranie Budapesztowi prezydencji w Radzie UE pomoże mu tylko wypychać Węgry z Unii - uważa Marton Gyongyosi, europoseł i przewodniczący opozycyjnej partii Jobbik.

[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych z ostatniej chwili
[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych

Prezydent USA Joe Biden potknął się i przewrócił na scenie podczas czwartkowej ceremonii rozdawania dyplomów nowym absolwentom Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs. Biden wstał i poszedł o własnych siłach.

Perspektywa mi się zupełnie zmieniła. Poruszający wpis Justyny Kowalczyk z ostatniej chwili
"Perspektywa mi się zupełnie zmieniła". Poruszający wpis Justyny Kowalczyk

"Kacper założył w mojej głowie i sercu mocne stanowisko. Odpadłam z kretesem. Wszystkie przeloty wyrwałam, pokiereszowałam się strasznie, ale stanowisko trzyma. I wytrzyma lawinę smutku" – pisze w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych Justyna Kowalczyk-Tekieli. 

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów z ostatniej chwili
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów

Zmieniamy historię lotów kosmicznych! Polacy jako pierwsi w historii lotów kosmicznych badają w ten sposób własnym urządzeniem mózgi kosmonautów!

W Berlinie powstanie projekt mieszkaniowy przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer z ostatniej chwili
W Berlinie powstanie "projekt mieszkaniowy" przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer

W Berlinie ma powstać "projekt mieszkaniowy", przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer; w nowym, "pionierskim w całej Europie", budynku mają powstać 72 mieszkania na wynajem, a także centrum kulturalne i kawiarnia - informuje w czwartek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka z ostatniej chwili
„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka

W poniedziałek 29 maja jeden z najlepszych sędziów piłkarskich na świecie, Szymon Marciniak, wygłosił przemowę na konferencji Everest, której organizatorem był lider Konfederacji Sławomir Mentzen. Nie spodobało się to znanej z poprawności politycznej europejskiej organizacji piłkarskiej UEFA.

„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców z ostatniej chwili
„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców

– Żadnego kraju nie stać na negocjacje z terrorystami, terrorystów trzeba zniszczyć – powiedział Dmitrij Miedwiediew w czwartek, komentując atak dronów na Moskwę.

Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent z ostatniej chwili
Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent

Łotewski prezydent elekt Edgars Rinkeviczs poinformował, że pierwsze wizyty zagraniczne jako głowa państwa złoży w Estonii, na Litwie i w Polsce - podała w czwartek agencja LETA.

Emerytury
Stażowe