Skandaliczne słowa o Holokauście po Eurowizji. Piosenkarka z Izraela odpowiada polskiemu ministrowi

– To zostało w pewien sposób wyciągnięte z kontekstu – powiedziała izraelska piosenkarka Noa Kirel, odnosząc się do burzy, która wybuchła po jej słowach nt. Polski i Holokaustu.
Noa Kirel Skandaliczne słowa o Holokauście po Eurowizji. Piosenkarka z Izraela odpowiada polskiemu ministrowi
Noa Kirel / screen YT - Good Evening Europe tv

Burza po skandalicznej wypowiedzi Kirel

Przypomnijmy: w finale Eurowizji w ubiegłym tygodniu reprezentantka Izraela zajęła trzecie miejsce, zdobywając 362 punkty w końcowej kwalifikacji. Warto zaznaczyć, że Izrael otrzymał 12 punktów, czyli najwyższą możliwą ocenę, jedynie od Armenii, Azerbejdżanu, Francji, Włoch i Polski. 

Mimo tego ewidentnego aktu sympatii ze strony polskiej jurorki Idy Nowakowskiej Noa Kirel dopuściła się skandalicznej wypowiedzi na temat naszego kraju. Jak stwierdziła, „otrzymać od Polski 12 punktów po tym, jak prawie cała rodzina Kirel została zamordowana w Holokauście – to zwycięstwo”.

Umieszczenie Izraela na mapie, pozostawienie mojego śladu i uczynienie mojego kraju dumnym, to są moje największe osiągnięcia 

– dodała piosenkarka. 
 
Jej słowa wywołały w Polsce prawdziwą burzę. Do sprawy odniósł się wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, który zapowiedział zaproszenie do Polski piosenkarki, „żeby mogła na własne oczy zobaczyć miejsca, w których nazistowskie Niemcy dopuszczały się w naszym kraju okrutnych zbrodni na Polakach i Żydach”.

Fakt, że wielu ludzi w Izraelu uważa Polskę za współsprawcę niemieckich zbrodni – a nie ich ofiarę – to często efekt nie tyle złej woli, co braku wiedzy i niepełnej edukacji. (…) Samą panią Noę Kirel zaprosimy do Polski – zaproszenie zostanie wysłane z MSZ w nadchodzącym tygodniu – przede wszystkim, żeby zrozumieć, dlaczego w taki sposób myśli o naszej ojczyźnie, żeby wytłumaczyć, dlaczego to dla nas bolesne i dlaczego się na to nie zgadzamy, żeby porozmawiać o wspólnej historii naszych narodów – i żeby mogła na własne oczy zobaczyć miejsca, w których nazistowskie Niemcy dopuszczały się w naszym kraju okrutnych zbrodni na Polakach i Żydach

– napisał wiceminister na Twitterze.

Czytaj również: „Jak pan śmie”. Awantura po spotkaniu Scholza z uczniami jednej ze szkół w Brandenburgii

Jest odpowiedź piosenkarki

We wtorek Kirel w rozmowie z telewizją Channel 12 odniosła się do słów polskiego ministra. Stwierdziła, że jej wypowiedź została „wyciągnięta z kontekstu”.

Kiedy dali mi 12 punktów, powiedziałam, że to zwycięstwo dla mnie ze względu na to, co stało się z moją rodziną w czasie Holokaustu na polskiej ziemi. Miałam na myśli to, że zdarzyło się to na polskiej ziemi. To zostało w pewien sposób wyciągnięte z kontekstu

– podkreśliła Noa Kirel. Dodała, że na pewno spotka się z polskim ministrem spraw zagranicznych.

Porozmawiamy i zrozumie sytuację. Nadal będę przyjeżdżać do Polski i jestem pewna, że wszystko będzie w porządku 

– podsumowała piosenkarka. 

Czytaj również: „To największy błąd Miszczaka”. Burza po emisji popularnego programu Polsatu


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę. Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie? z ostatniej chwili
"Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę". Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie?

Na Litwie rozmieszczony jest obecnie batalion sił NATO dowodzony przez Niemców i w większości złożony z niemieckich żołnierzy. Batalion liczy sobie 1600 żołnierzy. Podczas szczytu NATO w Madrycie w czerwcu 2022 roku ustalono, że siły mają być rozbudowane do rozmiaru brygady 3 - 5 tysięcy żołnierzy), jednak do tej pory tak się nie stało.

Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia Nigdy Więcej z ostatniej chwili
Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia "Nigdy Więcej"

W czwartek media poinformowały, że stowarzyszenie „Nigdy więcej” złożyło donos na polskiego sędziego w związku z jego wystąpieniem na wydarzeniu organizowanym przez Sławomira Mentzena, jednego z liderów Konfederacji. Nie przeszło to bez echa.

Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi z ostatniej chwili
Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi

UE ma rację, chcąc pociągnąć premiera Węgier Viktora Orbana do odpowiedzialności za stworzony w kraju system, ale łamiąc traktatowe prawa przez odebranie Budapesztowi prezydencji w Radzie UE pomoże mu tylko wypychać Węgry z Unii - uważa Marton Gyongyosi, europoseł i przewodniczący opozycyjnej partii Jobbik.

[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych z ostatniej chwili
[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych

Prezydent USA Joe Biden potknął się i przewrócił na scenie podczas czwartkowej ceremonii rozdawania dyplomów nowym absolwentom Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs. Biden wstał i poszedł o własnych siłach.

Perspektywa mi się zupełnie zmieniła. Poruszający wpis Justyny Kowalczyk z ostatniej chwili
"Perspektywa mi się zupełnie zmieniła". Poruszający wpis Justyny Kowalczyk

"Kacper założył w mojej głowie i sercu mocne stanowisko. Odpadłam z kretesem. Wszystkie przeloty wyrwałam, pokiereszowałam się strasznie, ale stanowisko trzyma. I wytrzyma lawinę smutku" – pisze w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych Justyna Kowalczyk-Tekieli. 

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów z ostatniej chwili
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów

Zmieniamy historię lotów kosmicznych! Polacy jako pierwsi w historii lotów kosmicznych badają w ten sposób własnym urządzeniem mózgi kosmonautów!

W Berlinie powstanie projekt mieszkaniowy przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer z ostatniej chwili
W Berlinie powstanie "projekt mieszkaniowy" przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer

W Berlinie ma powstać "projekt mieszkaniowy", przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer; w nowym, "pionierskim w całej Europie", budynku mają powstać 72 mieszkania na wynajem, a także centrum kulturalne i kawiarnia - informuje w czwartek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka z ostatniej chwili
„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka

W poniedziałek 29 maja jeden z najlepszych sędziów piłkarskich na świecie, Szymon Marciniak, wygłosił przemowę na konferencji Everest, której organizatorem był lider Konfederacji Sławomir Mentzen. Nie spodobało się to znanej z poprawności politycznej europejskiej organizacji piłkarskiej UEFA.

„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców z ostatniej chwili
„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców

– Żadnego kraju nie stać na negocjacje z terrorystami, terrorystów trzeba zniszczyć – powiedział Dmitrij Miedwiediew w czwartek, komentując atak dronów na Moskwę.

Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent z ostatniej chwili
Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent

Łotewski prezydent elekt Edgars Rinkeviczs poinformował, że pierwsze wizyty zagraniczne jako głowa państwa złoży w Estonii, na Litwie i w Polsce - podała w czwartek agencja LETA.

Emerytury
Stażowe