Francuskie media: Soros i Ringier Axel Springer dzielą się polskimi mediami

Francuski portal Observatoire du journalisme [Obserwatorium dziennikarstwa – red.] w publikacji z czwartku analizuje sytuację na polskim rynku medialnym i donosi, że fundusz inwestycyjny George’a Sorosa Media Development Investment Fund i niemiecki koncern Ringier Axel Springer „podzieliły się” polskimi mediami.
George Soros Francuskie media: Soros i Ringier Axel Springer dzielą się polskimi mediami
George Soros / Wikipedia CC BY-SA 3.0 / Harald Dettenborn

W publikacji czytamy, że od 8 listopada w radzie nadzorczej grupy Wirtualna Polska Holding zasiada przedstawiciel funduszu inwestycyjnego Sorosa Media Development Investment Fund (MDIF). 

Po zdobyciu przyczółka w prasie codziennej (od 2016 r.), a następnie rozszerzeniu swoich wpływów w radiu (od 2019 r.) w Polsce, rodzina Sorosa nabyła udziały w Wirtualnej Polsce na początku października

– podkreślono. Wskazano, że dotychczas zainwestowana kwota jest „skromna” i wynosi 6 milionów złotych za 0,2% udziałów, za to cel inwestorów jest „szlachetny”: „wspieranie niezależności mediów”. Jak czytamy, ta kwestia była dla dyrektorów WP tak istotna, że zdecydowali się sprzedać udziały amerykańskiemu funduszowi inwestycyjnemu poniżej ich rzeczywistej wartości.

W tym przypadku znacznie ważniejsze dla nas jako właścicieli jest jednak znalezienie partnera, który wesprze nas w obronie wolności mediów w Polsce. Pakiet kontrolny pozostaje w polskich rękach

– skomentował prezes Wirtualna Polska Holding Jacek Świderski. 

Ta inwestycja pokazuje stałe zaangażowanie MDIF w ochronę niezależnych mediów na polskim rynku

– powiedział Harlan Mandel, CEO MDIF.

Wirtualna Polska obok Onet.pl jest jednym z najczęściej odwiedzanych portali internetowych w Polsce. 

Czytaj również: Presja, szantaż, groźby. Po Polsce przyszedł czas na Włochy

Wiodące na polskim rynku media w rękach zagranicznych inwestorów

Observatoire du journalisme wskazuje, że Onet.pl rywalizuje z Wirtualną Polską o tytuł najczęściej odwiedzanej strony internetowej. We wrześniu 2023 r. WP miała 8 120 412 unikalnych użytkowników, podczas gdy Onet.pl – 7 686 090, przy czym oba serwisy mają podobną linię redakcyjną. 

Onet należy do niemiecko-szwajcarskiej grupy medialnej Ringier Axel Springer. Ta grupa medialna jest również właścicielem tabloidu „Fakt”, który jest najlepiej sprzedającym się dziennikiem w Polsce, a także tygodnika „Newsweek Polska”, który jest numerem jeden w segmencie tygodników informacyjno-opiniotwórczych

– czytamy w publikacji, która podkreśla, że „wszystkie te media wspierają koalicję liberałów i lewicy, która powstaje pod przywództwem byłego premiera i byłego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska”. 

Z kolei Grupa Wirtualna Polska Holding jest również właścicielem o2.pl, serwisu informacyjnego numer 5 we wrześniu z 2 113 614 unikalnymi użytkownikami. Numer 4, Gazeta.pl, z 3 078 162 unikalnymi użytkownikami we wrześniu, należy do „Gazety Wyborczej” grupy Agora, w której MDIF Sorosa jest również udziałowcem. 

Jednym z nielicznych wyjątków jest numer 3 w zestawieniu, portal Interia.pl, który należy do polskiej grupy telewizyjnej Polsat; mniej przeciwnej konserwatystom PiS i mniej otwarcie popierającej liberałów i lewicę niż media Agory i Ringier Axel Springer.

Czytaj także: USA: Senat przegłosował nowe prowizorium budżetowe. Brak dodatkowych środków dla Ukrainy

„Rz” i TVN również na pokładzie

Warto przy okazji zauważyć, że wraz z grupą telewizyjną TVN, należącą do amerykańskiego Warner Bros. Discovery, która od lat jest silnie przeciwna PiS (podobnie jak grupa medialna Agora), oraz telewizją publiczną, która wkrótce powróci pod kontrolę przyjaciół Donalda Tuska, polski krajobraz audiowizualny wkrótce znów stanie się dość monotonny, tak jak przed dojściem konserwatystów do władzy w 2015 roku

– wskazuje Observatoire du journalisme. W publikacji wzięto pod lupę także Gremi Media, właściciela dzienników „Rzeczpospolita” i „Parkiet”, gdzie największym udziałowcem jest holenderska spółka Pluralis B.V., należąca do – a jakże – funduszy Sorosa, w tym MDIF.

Redakcja „Rzeczpospolitej” zmieniła się pod koniec sierpnia, kiedy Pluralis rozszerzył swoje wpływy na Gremi Media w okresie poprzedzającym wybory parlamentarne w Polsce, które odbędą się 15 października

– informuje francuski portal i kwituje, że na polskim rynku „zamiast niezależnych mediów mamy do czynienia z mediami współzależnymi w ramach tej samej sieci”. 

„Konserwatywne media w Polsce jak zubożałe karły”

Portal na zakończenie podsumowuje, że na polskim rynku media liberalno-libertariańskie są w pozycji zdecydowanie dominującej, a konserwatywne media w Polsce są bardziej jak „zubożałe karły, mimo że to konserwatyści są u władzy od 8 lat”. 

Chociaż wkrótce nie będziemy już słyszeć w głównych francuskich mediach o zagrożeniach dla wolności prasy i pluralizmu mediów w Polsce, to właśnie teraz mają one najwięcej powodów do zmartwień, ponieważ najpotężniejsze i najlepiej finansowane grupy medialne w Polsce są już po stronie kolejnego rządu Donalda Tuska

– podsumowuje Observatoire du journalisme. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Hennig-Kloska straci stanowisko ministra? Hołownia odpowiada z ostatniej chwili
Hennig-Kloska straci stanowisko ministra? Hołownia odpowiada

– Nic się nie zmieniło i posłanka Paulina Hennig-Kloska nadal jest na liście ministrów w rządzie Donalda Tuska. Korektor w jej sprawie nie został użyty i nie wydaje mi się, żeby był powód, żeby został użyty – powiedział w czwartek marszałek Sejmu, szef Polski 2050 Szymon Hołownia.

Zaskakująca decyzja PZPN. Żona przerwała milczenie z ostatniej chwili
Zaskakująca decyzja PZPN. Żona przerwała milczenie

– Kwiatek oddał tej pracy całe serce i traktował wszystkich sprawiedliwie, równo i z szacunkiem. To się nazywa klasa, której innym zabrakło – stwierdziła aktorka Agata Załęcka, żona byłego team menedżera reprezentacji Polski Jakuba Kwiatkowskiego.

Były wiceminister PiS zatrzymany przez CBA z ostatniej chwili
Były wiceminister PiS zatrzymany przez CBA

Na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach 2 grudnia funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dwie osoby w śledztwie dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej. Zatrzymani to Adam G. były poseł PiS oraz wiceminister w Ministerstwie Energii RP oraz Jarosław K.

Jest doniesienie na europosłów opozycji ws. zdrady dyplomatycznej z ostatniej chwili
Jest doniesienie na europosłów opozycji ws. zdrady dyplomatycznej

W każdym wieku historii Polski możemy znaleźć zdrajców – pisze Robert Bąkiewicz i informuje, iż złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Sąd Najwyższy podjął decyzję ws. ważności referendum z ostatniej chwili
Sąd Najwyższy podjął decyzję ws. ważności referendum

Sąd Najwyższy stwierdził w czwartek ważność referendum ogólnokrajowego z 15 października br., w którym Polacy odpowiadali m.in. na pytania o wyprzedaż majątku państwowego i likwidację bariery na granicy z Białorusią.

„Dlaczego chronicie kapitał zagraniczny kosztem polskiego? – Bo jesteśmy w UE!” [WIDEO] z ostatniej chwili
„Dlaczego chronicie kapitał zagraniczny kosztem polskiego? – Bo jesteśmy w UE!” [WIDEO]

Internauci zwracają uwagę na słowa wypowiedziane przez jedną z parlamentarzystek opozycji po przemówieniu wiceminister klimatu i środowiska Małgorzaty Golińskiej.

Gwiazda TVN aresztowana z ostatniej chwili
Gwiazda TVN aresztowana

28-letni zawodnik MMA i uczestnik wielu show telewizyjnych, m.in. „Hotel Paradise” czy „Top Model”, Łukasz K. został aresztowany na trzy miesiące. Usłyszał zarzut nękania byłej partnerki, pobicia i kradzieży 14 tys. zł.

Wojownicy Maryi wyjdą na ulice, by zaprotestować przeciwko finansowaniu in vitro z ostatniej chwili
Wojownicy Maryi wyjdą na ulice, by zaprotestować przeciwko finansowaniu in vitro

W najbliższą niedzielę ulicami polskich miast przejdą Pokutne Procesje Różańcowe zorganizowane przez organizacje katolickie. Celem procesji jest m.in. wyrażenie sprzeciwu wobec ostatnich politycznych decyzji, które zdaniem organizatorów zagrażają życiu w początkowej fazie.

Koniec legendarnego serialu TVP? z ostatniej chwili
Koniec legendarnego serialu TVP?

Czy legendarny serial emitowany na antenie TVP od 1997 roku ma się ku końcowi?

Szydło: Metsola podejmie na Radzie Europejskiej temat zmian w traktatach UE, wbrew szefom rządów z ostatniej chwili
Szydło: Metsola podejmie na Radzie Europejskiej temat zmian w traktatach UE, wbrew szefom rządów

„Uczestniczyłam przed chwilą na spotkaniu przewodniczących grup politycznych z szefową Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą. Pani Metsola poinformowała nas, że na najbliższej Radzie Europejskiej podejmie temat zmiany Traktatów Europejskich – mimo iż szefowie rządów nie chcieli się tym zajmować” – poinformowała na portalu X była premier Beata Szydło.

REKLAMA

Francuskie media: Soros i Ringier Axel Springer dzielą się polskimi mediami

Francuski portal Observatoire du journalisme [Obserwatorium dziennikarstwa – red.] w publikacji z czwartku analizuje sytuację na polskim rynku medialnym i donosi, że fundusz inwestycyjny George’a Sorosa Media Development Investment Fund i niemiecki koncern Ringier Axel Springer „podzieliły się” polskimi mediami.
George Soros Francuskie media: Soros i Ringier Axel Springer dzielą się polskimi mediami
George Soros / Wikipedia CC BY-SA 3.0 / Harald Dettenborn

W publikacji czytamy, że od 8 listopada w radzie nadzorczej grupy Wirtualna Polska Holding zasiada przedstawiciel funduszu inwestycyjnego Sorosa Media Development Investment Fund (MDIF). 

Po zdobyciu przyczółka w prasie codziennej (od 2016 r.), a następnie rozszerzeniu swoich wpływów w radiu (od 2019 r.) w Polsce, rodzina Sorosa nabyła udziały w Wirtualnej Polsce na początku października

– podkreślono. Wskazano, że dotychczas zainwestowana kwota jest „skromna” i wynosi 6 milionów złotych za 0,2% udziałów, za to cel inwestorów jest „szlachetny”: „wspieranie niezależności mediów”. Jak czytamy, ta kwestia była dla dyrektorów WP tak istotna, że zdecydowali się sprzedać udziały amerykańskiemu funduszowi inwestycyjnemu poniżej ich rzeczywistej wartości.

W tym przypadku znacznie ważniejsze dla nas jako właścicieli jest jednak znalezienie partnera, który wesprze nas w obronie wolności mediów w Polsce. Pakiet kontrolny pozostaje w polskich rękach

– skomentował prezes Wirtualna Polska Holding Jacek Świderski. 

Ta inwestycja pokazuje stałe zaangażowanie MDIF w ochronę niezależnych mediów na polskim rynku

– powiedział Harlan Mandel, CEO MDIF.

Wirtualna Polska obok Onet.pl jest jednym z najczęściej odwiedzanych portali internetowych w Polsce. 

Czytaj również: Presja, szantaż, groźby. Po Polsce przyszedł czas na Włochy

Wiodące na polskim rynku media w rękach zagranicznych inwestorów

Observatoire du journalisme wskazuje, że Onet.pl rywalizuje z Wirtualną Polską o tytuł najczęściej odwiedzanej strony internetowej. We wrześniu 2023 r. WP miała 8 120 412 unikalnych użytkowników, podczas gdy Onet.pl – 7 686 090, przy czym oba serwisy mają podobną linię redakcyjną. 

Onet należy do niemiecko-szwajcarskiej grupy medialnej Ringier Axel Springer. Ta grupa medialna jest również właścicielem tabloidu „Fakt”, który jest najlepiej sprzedającym się dziennikiem w Polsce, a także tygodnika „Newsweek Polska”, który jest numerem jeden w segmencie tygodników informacyjno-opiniotwórczych

– czytamy w publikacji, która podkreśla, że „wszystkie te media wspierają koalicję liberałów i lewicy, która powstaje pod przywództwem byłego premiera i byłego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska”. 

Z kolei Grupa Wirtualna Polska Holding jest również właścicielem o2.pl, serwisu informacyjnego numer 5 we wrześniu z 2 113 614 unikalnymi użytkownikami. Numer 4, Gazeta.pl, z 3 078 162 unikalnymi użytkownikami we wrześniu, należy do „Gazety Wyborczej” grupy Agora, w której MDIF Sorosa jest również udziałowcem. 

Jednym z nielicznych wyjątków jest numer 3 w zestawieniu, portal Interia.pl, który należy do polskiej grupy telewizyjnej Polsat; mniej przeciwnej konserwatystom PiS i mniej otwarcie popierającej liberałów i lewicę niż media Agory i Ringier Axel Springer.

Czytaj także: USA: Senat przegłosował nowe prowizorium budżetowe. Brak dodatkowych środków dla Ukrainy

„Rz” i TVN również na pokładzie

Warto przy okazji zauważyć, że wraz z grupą telewizyjną TVN, należącą do amerykańskiego Warner Bros. Discovery, która od lat jest silnie przeciwna PiS (podobnie jak grupa medialna Agora), oraz telewizją publiczną, która wkrótce powróci pod kontrolę przyjaciół Donalda Tuska, polski krajobraz audiowizualny wkrótce znów stanie się dość monotonny, tak jak przed dojściem konserwatystów do władzy w 2015 roku

– wskazuje Observatoire du journalisme. W publikacji wzięto pod lupę także Gremi Media, właściciela dzienników „Rzeczpospolita” i „Parkiet”, gdzie największym udziałowcem jest holenderska spółka Pluralis B.V., należąca do – a jakże – funduszy Sorosa, w tym MDIF.

Redakcja „Rzeczpospolitej” zmieniła się pod koniec sierpnia, kiedy Pluralis rozszerzył swoje wpływy na Gremi Media w okresie poprzedzającym wybory parlamentarne w Polsce, które odbędą się 15 października

– informuje francuski portal i kwituje, że na polskim rynku „zamiast niezależnych mediów mamy do czynienia z mediami współzależnymi w ramach tej samej sieci”. 

„Konserwatywne media w Polsce jak zubożałe karły”

Portal na zakończenie podsumowuje, że na polskim rynku media liberalno-libertariańskie są w pozycji zdecydowanie dominującej, a konserwatywne media w Polsce są bardziej jak „zubożałe karły, mimo że to konserwatyści są u władzy od 8 lat”. 

Chociaż wkrótce nie będziemy już słyszeć w głównych francuskich mediach o zagrożeniach dla wolności prasy i pluralizmu mediów w Polsce, to właśnie teraz mają one najwięcej powodów do zmartwień, ponieważ najpotężniejsze i najlepiej finansowane grupy medialne w Polsce są już po stronie kolejnego rządu Donalda Tuska

– podsumowuje Observatoire du journalisme. Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe