Ryszard Czarnecki: Przesuwanie Polski na Wschód

Przesuwanie Polski na Wschód
Polska flaga Ryszard Czarnecki: Przesuwanie Polski na Wschód
Polska flaga / pixabay.com

Zapraszam do lektury mojego wywiadu dla portalu Fronda.pl. Rozmowę ze mną przeprowadził red. Mariusz Paszko, a poświęcona była zarówno hipokryzji UE względem Polski, jak i ograniczaniu wolności w kraju przez obecny rząd.

Ryszard Czarnecki: Czekają nas trudne czasy

- Uważam, że czekają nas trudne czasy, czasy represji wobec politycznych oponentów”

- mówi portalowi Fronda.pl europoseł Ryszard Czarnecki.

Mariusz Paszko, portal Fronda.pl: Aresztowani przez nowy rząd posłowie Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Kamiński i Michał Wąsik rozpoczęli od razu po uwięzieniu strajk głodowy. Czy to więźniowie polityczni?

Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości: Tak, to są więźniowie polityczni, pierwsi po roku 1989. Zapewne też pierwsi w  27 krajach członkowskich Unii Europejskiej. Ich uwięzienie to przykład, że Polska jest przez obecne władze przesuwana na Wschód, ponieważ w Rosji czy na Białorusi więźniowie polityczni też są. Oni też według tamtejszych władz złamali przepisy prawa. Właśnie oficjalnie za łamanie prawa ZSRR więźniowie byli zsyłani do więzień i łagrów, a nie wprost za politykę. Reasumując, uważam, że mamy pierwszych więźniów politycznych od 35 lat. Nawiązując do Unii Europejskiej, pojawiła się wypowiedź, że Unia Europejska „nie wypowiada się na temat konkretnych wydarzeń w państwach członkowskich”. Jak to można skomentować?

W imieniu pani Ursuli von der Leyen powiedział to rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer. Jest to najlepszym dowodem na to, że to nie wspomniana pani von der Leyen rządzi w Brukseli, tylko inna pani, której nazwisko zaczyna się na duże „H”. Chodzi o Panią Hipokryzje. Doskonale przecież pamiętamy nieustające interwencje Komisji Europejskiej , jeśli chodzi o Polskę, ale też – jako historyk posiadam dobrą pamięć – jak owa Komisja  bezceremonialnie ingerowała w sytuację wewnętrzną Włoch, kiedy premierem był tam Silvio Berlusconi i był prawicowy gabinet. Ponadto doprowadzono do upadku rzadu w Grecji, gdzie z kolei był  lewicowy gabinet  Jeorgosa Papandreu, w którego żyłach płynie zresztą polska krew (po powstańcu listopadowym  panu Mineyko z Wilenszczyzny, który uciekł przed rosyjskimi represjami właśnie do Hellady). To pokazuje, że dzisiejsze zachowanie Komisji Europejskiej, niczym Poncjusza Piłata ,który umywa ręce, zachowanie pod hasłem „my nie ingerujemy” jest po prostu kłamstwem i przykładem totalnej hipokryzji.

- Sąd Najwyższy orzekł, że panowie Wąsik i Kamiński nadal są posłami, a sąd niższej instancji ich skazuje. Na portalu „DoRzeczy.pl” jeden z publicystów pyta nawet, czy po wyroki trzeba teraz jeździć teraz do Berlina, bo w Warszawie nie ma już sądu?

Dualizm prawny totalnej opozycji

Dualizm prawny, nad którym pracowała totalna opozycja, a który jest zwieńczony przez obecne władze, jest dla Polski bardzo szkodliwy. Prowadzi do anarchizacji życia publicznego. Jest tak naprawdę prezentem dla naszych sąsiadów, ponieważ to osłabia Polskę zarówno w wymiarze wewnętrznym, jak i zewnętrznym.
        
- Czy w opinii Pana Posła, Pan Prezydent ugnie się i ponownie ułaskawi uwięzionych posłów?

W wymiarze formalno-prawnym nie powinien tego zrobić, ponieważ ułaskawienie już wydał, natomiast ze względów humanitarnych – bo Ci ludzie przecież nie mogą siedzieć w więzieniu – zapewne będzie taki krok rozważał. Uważam, że takiego scenariusza nie należy wykluczać.

- Czy Tusk będzie próbował postępować w podobny sposób wobec innych przeciwników jego rządu, co zresztą zapowiadał, że będą zdejmowali mandaty posłom?
       
Myślę, że – jak mówi stare polskie przysłowie – „od rzemyczka do koziczka” (kto zaczyna od mniejszych wykroczeń, ten później dopuszcza się poważnych przestępstw – red.). Uważam, że czekają nas trudne czasy, czasy represji wobec politycznych oponentów. To już nie będzie nagonka medialna – jak było to do tej pory – i próby zohydzania w oczach opinii publicznej polityków, którzy mają własne zdanie, ale będą to represje karne.

- W dniu wczorajszy KRS oddalił wniosek o zmianę władz TVP. Co to oznacza dla TVP w kontekście decyzji ich nowych i nielegalnych zarazem władz?

Oznacza to wprost, "czarno na białym" ,że działania rządu, a w szczególności obecnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego były od samego początku nielegalne i narażały na szwank dobro publiczne. To pokazuje, że owo dobro publiczne dla nich  było i jest niczym, ponieważ nie wierzę, że nie wiedzieli, że łamią prawo. Myślę zresztą, że przepisy prawa to ostatnia rzecz, którą przejmują się ci, którzy przez osiem lat „wzywali” do przestrzegania tegoż prawa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Robotyzacja rynku pracy to już teraźniejszość, nie przyszłość

"Trzeba pokazać niezgodę na przesuwanie Polski na Wschód"

- Jak Pan ocenia wagę dzisiejszego protestu w obronie wolnych mediów i wolności słowa?

Trzeba dać świadectwo, trzeba pokazać niezgodę na to przesuwanie Polski na Wschód. Podkreślam to szczególnie! Należy pokazać, że pomimo tego, że jest dzień powszedni i jest zimno, że pomimo tego do Warszawy przyjedzie tysiące osób. Nie wiem czy to jakoś wpłynie na władze. W mojej ocenie raczej nie. Na pewno jednak da nam większą siłę, aby bronić wolności w Polsce. Wolności, która jest jedną z fundamentalnych cech, która przez wieki wyróżniała Polaków od naszych sąsiadów na Wschodzie i na Zachodzie

- Zamknięto budynek TVP, a przed Sejm wróciły barierki. Gdzie podziały się „otwartość” i „demokratyczne standardy” obecnej ekipy rządzącej?

Nigdy ich nie było. Były to jedynie slogany w przemówieniach polityków obecnej większości sejmowej, ale nigdy te hasła nie były dla nich drogowskazami. Przecież – mówiąc językiem potocznym – od początku był to „pic na wodę,  fotomontaż”. Prawdziwe intencje polityków poznaje się po działaniach, a nie po słowach i deklamacjach. Obecne władze pokazały nie tylko, co potrafią, ale też czego chcą i do czego dążą.

- Dziś Sąd Najwyższy ma wydać orzeczenie dotyczące ważności wyborów. Wyda go ta sama Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która orzekła, że pozbawienie mandatów poselskich panów Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię było pozbawione podstaw prawnych. Jak można patrzeć na działania ekipy rządzącej ws. orzeczeń tej Izby?
       
To bardzo dobre pytanie, ponieważ za chwilę zapewne ta sytuacja pokaże pewną schizofrenię polityczną obecnej władzy, która nie uznaje tej Izby, ponieważ tam są nowi sędziowie, bo Izba ta staje w obronie posłów Kamińskiego i Wąsika, ale uznaje tę Izbę z tymi samymi nowymi sędziami, gdy ona uznaje ważność wyborów dzięki którym oni przejęli władzę ! To jest po prostu „schiza”. Wyraźnie widać, że tutaj jeżeli coś jest dla tej władzy ważne, to są to podwójne standardy.

Uprzejmie dziękuję Panu Posłowi za rozmowę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Media: Niemcy nie wykluczają rosyjskiego ataku na Polskę. Ujawniono tajny raport


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Robert Lewandowski straci opaskę? z ostatniej chwili
Robert Lewandowski straci opaskę?

Od dłuższego czasu wśród sportowych komentatorów trwa dyskusja na temat tego czy Robert Lewandowski powinien być wciąż kapitanem polskiej reprezentacji. Głos w tej sprawie zabrał prezes PZPN, Cezary Kulesza w rozmowie z "Faktem".

Totalny wstyd. Burza po emisji dotychczas popularnego programu TVP z ostatniej chwili
"Totalny wstyd". Burza po emisji dotychczas popularnego programu TVP

Fala zmian w TVP nie ominęła również popularnego „Pytania na śniadanie”. Po emisji programu w sieci zawrzało.

Niemcy obawiają się protestów polskich rolników z ostatniej chwili
Niemcy obawiają się protestów polskich rolników

Rolnicy z Polski planują zablokować autostradę A2 na cztery tygodnie. Może to mieć ogromny wpływ na ruch drogowy w Niemczech – informuje portal rbb.de.

Kompromitacja polityka Koalicji Obywatelskiej w programie na żywo [WIDEO] z ostatniej chwili
Kompromitacja polityka Koalicji Obywatelskiej w programie na żywo [WIDEO]

Poseł KO Marcin Józefaciuk zaliczył po raz kolejny kompromitującą wpadkę. Jak widać, człowiek chyba nie zawsze uczy się na błędach…

z ostatniej chwili
Pozycjonowanie stron www - efektywne wskazówki SEO dla początkujących

Pozycjonowanie witryn internetowych to kluczowy element w dzisiejszym świecie online, który polega na dostosowaniu strony do wymagań wyszukiwarek, takich jak Google, celem zwiększenia jej widoczności w rezultatach organicznego wyszukiwania. Każdy chce być wysoko w wynikach wyszukiwania, bo to się opłaca, postaw na pozycjonowanie i zbieraj owoce wysokich pozycji.

Polityk KO oburzony w programie na żywo: „Jaka jest intencja tego pytania?!” [WIDEO] Wiadomości
Polityk KO oburzony w programie na żywo: „Jaka jest intencja tego pytania?!” [WIDEO]

Paweł Kowal, polityk Koalicji Obywatelskiej i przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, był gościem Bogdana Rymanowskiego w Radiu ZET. Wyjątkowo oburzyło go pytanie jednego z internautów.

Von der Leyen znowu obiecała, że UE odblokuje pieniądze dla Polski z ostatniej chwili
Von der Leyen znowu obiecała, że UE odblokuje pieniądze dla Polski

– W przyszłym roku zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich, które zostały obecnie zablokowane dla Polski. Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski – powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen na konferencji po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem w Warszawie. To nie pierwszy raz, kiedy przewodnicząca KE zapowiada odblokowanie pieniędzy dla Polski.

Młody rolnik na granicy: Na pewno nie ustąpimy! z ostatniej chwili
Młody rolnik na granicy: Na pewno nie ustąpimy!

– My na pewno nie ustąpimy! To jest walka o nasze być albo nie być. (…) Dobrze byłoby, gdyby rząd sobie uświadomił, że my, rolnicy, jesteśmy największą grupą zawodową i odpowiadamy za bezpieczeństwo żywnościowe. Wiele spraw od nas zależy – powiedział w rozmowie z portalem Tysol.pl Ireneusz Janczak, rolnik z Lubelszczyzny, który protestuje na przejściu granicznym w Dorohusku.

Polityk KO chce dowodu na chorobę Ziobry z ostatniej chwili
Polityk KO chce dowodu na chorobę Ziobry

Polityk koalicji rządzącej chce dowodów, które potwierdzą, że Zbigniew Ziobro nie jest w stanie stawić się przed sejmowymi komisjami śledczymi.

Rolnicy zastrzegają: To nie my rozmawiamy z rządem i żadne ustalenia nas nie wiążą z ostatniej chwili
Rolnicy zastrzegają: To nie my rozmawiamy z rządem i żadne ustalenia nas nie wiążą

Na dzisiejszych rozmowach rolników ze stroną rządową nie ma liderów strajków na przejściach granicznych – informują rolnicy z organizacji Podkarpacka Oszukana Wieś.

REKLAMA

Ryszard Czarnecki: Przesuwanie Polski na Wschód

Przesuwanie Polski na Wschód
Polska flaga Ryszard Czarnecki: Przesuwanie Polski na Wschód
Polska flaga / pixabay.com

Zapraszam do lektury mojego wywiadu dla portalu Fronda.pl. Rozmowę ze mną przeprowadził red. Mariusz Paszko, a poświęcona była zarówno hipokryzji UE względem Polski, jak i ograniczaniu wolności w kraju przez obecny rząd.

Ryszard Czarnecki: Czekają nas trudne czasy

- Uważam, że czekają nas trudne czasy, czasy represji wobec politycznych oponentów”

- mówi portalowi Fronda.pl europoseł Ryszard Czarnecki.

Mariusz Paszko, portal Fronda.pl: Aresztowani przez nowy rząd posłowie Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Kamiński i Michał Wąsik rozpoczęli od razu po uwięzieniu strajk głodowy. Czy to więźniowie polityczni?

Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości: Tak, to są więźniowie polityczni, pierwsi po roku 1989. Zapewne też pierwsi w  27 krajach członkowskich Unii Europejskiej. Ich uwięzienie to przykład, że Polska jest przez obecne władze przesuwana na Wschód, ponieważ w Rosji czy na Białorusi więźniowie polityczni też są. Oni też według tamtejszych władz złamali przepisy prawa. Właśnie oficjalnie za łamanie prawa ZSRR więźniowie byli zsyłani do więzień i łagrów, a nie wprost za politykę. Reasumując, uważam, że mamy pierwszych więźniów politycznych od 35 lat. Nawiązując do Unii Europejskiej, pojawiła się wypowiedź, że Unia Europejska „nie wypowiada się na temat konkretnych wydarzeń w państwach członkowskich”. Jak to można skomentować?

W imieniu pani Ursuli von der Leyen powiedział to rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer. Jest to najlepszym dowodem na to, że to nie wspomniana pani von der Leyen rządzi w Brukseli, tylko inna pani, której nazwisko zaczyna się na duże „H”. Chodzi o Panią Hipokryzje. Doskonale przecież pamiętamy nieustające interwencje Komisji Europejskiej , jeśli chodzi o Polskę, ale też – jako historyk posiadam dobrą pamięć – jak owa Komisja  bezceremonialnie ingerowała w sytuację wewnętrzną Włoch, kiedy premierem był tam Silvio Berlusconi i był prawicowy gabinet. Ponadto doprowadzono do upadku rzadu w Grecji, gdzie z kolei był  lewicowy gabinet  Jeorgosa Papandreu, w którego żyłach płynie zresztą polska krew (po powstańcu listopadowym  panu Mineyko z Wilenszczyzny, który uciekł przed rosyjskimi represjami właśnie do Hellady). To pokazuje, że dzisiejsze zachowanie Komisji Europejskiej, niczym Poncjusza Piłata ,który umywa ręce, zachowanie pod hasłem „my nie ingerujemy” jest po prostu kłamstwem i przykładem totalnej hipokryzji.

- Sąd Najwyższy orzekł, że panowie Wąsik i Kamiński nadal są posłami, a sąd niższej instancji ich skazuje. Na portalu „DoRzeczy.pl” jeden z publicystów pyta nawet, czy po wyroki trzeba teraz jeździć teraz do Berlina, bo w Warszawie nie ma już sądu?

Dualizm prawny totalnej opozycji

Dualizm prawny, nad którym pracowała totalna opozycja, a który jest zwieńczony przez obecne władze, jest dla Polski bardzo szkodliwy. Prowadzi do anarchizacji życia publicznego. Jest tak naprawdę prezentem dla naszych sąsiadów, ponieważ to osłabia Polskę zarówno w wymiarze wewnętrznym, jak i zewnętrznym.
        
- Czy w opinii Pana Posła, Pan Prezydent ugnie się i ponownie ułaskawi uwięzionych posłów?

W wymiarze formalno-prawnym nie powinien tego zrobić, ponieważ ułaskawienie już wydał, natomiast ze względów humanitarnych – bo Ci ludzie przecież nie mogą siedzieć w więzieniu – zapewne będzie taki krok rozważał. Uważam, że takiego scenariusza nie należy wykluczać.

- Czy Tusk będzie próbował postępować w podobny sposób wobec innych przeciwników jego rządu, co zresztą zapowiadał, że będą zdejmowali mandaty posłom?
       
Myślę, że – jak mówi stare polskie przysłowie – „od rzemyczka do koziczka” (kto zaczyna od mniejszych wykroczeń, ten później dopuszcza się poważnych przestępstw – red.). Uważam, że czekają nas trudne czasy, czasy represji wobec politycznych oponentów. To już nie będzie nagonka medialna – jak było to do tej pory – i próby zohydzania w oczach opinii publicznej polityków, którzy mają własne zdanie, ale będą to represje karne.

- W dniu wczorajszy KRS oddalił wniosek o zmianę władz TVP. Co to oznacza dla TVP w kontekście decyzji ich nowych i nielegalnych zarazem władz?

Oznacza to wprost, "czarno na białym" ,że działania rządu, a w szczególności obecnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego były od samego początku nielegalne i narażały na szwank dobro publiczne. To pokazuje, że owo dobro publiczne dla nich  było i jest niczym, ponieważ nie wierzę, że nie wiedzieli, że łamią prawo. Myślę zresztą, że przepisy prawa to ostatnia rzecz, którą przejmują się ci, którzy przez osiem lat „wzywali” do przestrzegania tegoż prawa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Robotyzacja rynku pracy to już teraźniejszość, nie przyszłość

"Trzeba pokazać niezgodę na przesuwanie Polski na Wschód"

- Jak Pan ocenia wagę dzisiejszego protestu w obronie wolnych mediów i wolności słowa?

Trzeba dać świadectwo, trzeba pokazać niezgodę na to przesuwanie Polski na Wschód. Podkreślam to szczególnie! Należy pokazać, że pomimo tego, że jest dzień powszedni i jest zimno, że pomimo tego do Warszawy przyjedzie tysiące osób. Nie wiem czy to jakoś wpłynie na władze. W mojej ocenie raczej nie. Na pewno jednak da nam większą siłę, aby bronić wolności w Polsce. Wolności, która jest jedną z fundamentalnych cech, która przez wieki wyróżniała Polaków od naszych sąsiadów na Wschodzie i na Zachodzie

- Zamknięto budynek TVP, a przed Sejm wróciły barierki. Gdzie podziały się „otwartość” i „demokratyczne standardy” obecnej ekipy rządzącej?

Nigdy ich nie było. Były to jedynie slogany w przemówieniach polityków obecnej większości sejmowej, ale nigdy te hasła nie były dla nich drogowskazami. Przecież – mówiąc językiem potocznym – od początku był to „pic na wodę,  fotomontaż”. Prawdziwe intencje polityków poznaje się po działaniach, a nie po słowach i deklamacjach. Obecne władze pokazały nie tylko, co potrafią, ale też czego chcą i do czego dążą.

- Dziś Sąd Najwyższy ma wydać orzeczenie dotyczące ważności wyborów. Wyda go ta sama Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która orzekła, że pozbawienie mandatów poselskich panów Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię było pozbawione podstaw prawnych. Jak można patrzeć na działania ekipy rządzącej ws. orzeczeń tej Izby?
       
To bardzo dobre pytanie, ponieważ za chwilę zapewne ta sytuacja pokaże pewną schizofrenię polityczną obecnej władzy, która nie uznaje tej Izby, ponieważ tam są nowi sędziowie, bo Izba ta staje w obronie posłów Kamińskiego i Wąsika, ale uznaje tę Izbę z tymi samymi nowymi sędziami, gdy ona uznaje ważność wyborów dzięki którym oni przejęli władzę ! To jest po prostu „schiza”. Wyraźnie widać, że tutaj jeżeli coś jest dla tej władzy ważne, to są to podwójne standardy.

Uprzejmie dziękuję Panu Posłowi za rozmowę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Media: Niemcy nie wykluczają rosyjskiego ataku na Polskę. Ujawniono tajny raportOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe