Protesty rolników w całej Polsce. "Drogi zablokowane w co najmniej 250 miejscach"

Organizatorzy rolniczego protestu szacują, że w środę drogi w Polsce będą zablokowane w co najmniej 250 miejscach. Podkreślają, że w akcji uczestniczą nie tylko najważniejsze związki rolnicze, ale też dołączają do niego spontanicznie kolejni uczestnicy.
Protesty rolników w Opatowie Protesty rolników w całej Polsce.
Protesty rolników w Opatowie / screen video x.com / Radio Kielce

W całej Polsce odbędą się protesty rolników, którzy sprzeciwiają się wprowadzaniu Zielonego Ładu i napływowi towarów z Ukrainy. Środowa akcja ma mieć przede wszystkim formułę "przejazdową". Od późnego ranka do późnego popołudnia traktory i inne wolno przemieszczające się maszyny, a nawet piesi przechodzący przez pasy, mają zablokować setki dróg.

Tomasz Obszański z Solidarności Rolników Indywidualnych przekazał PAP najważniejsze postulaty protestujących.

Czytaj także: Uwolnienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. "Przed nami druga batalia"

Co niszczy polskie rolnictwo?

"Polskie rolnictwo niszczą Zielony Ład i ekoschematy, biurokratyczne procedury narzucane przez Unię Europejską. Dobija je zalew zboża i innych produktów spożywczych sprowadzanych bez cła z Ukrainy" - powiedział. "Brak nam handlu i przetwórstwa, bez których rolnictwo nie może być ekonomicznie opłacalne. Chodzi też o dopłaty do paliw rolniczych" - wyliczał.

Dodał, że protest jest też w obronie rolników z Piotrkowa Trybunalskiego niesłusznie jego zdaniem oskarżanych o wywieranie wpływu na lekarzy weterynarii w celu uzyskania świadectw zdrowotnych dla zwierząt. Obszański oszacował liczbę blokad w całym kraju na ok. 250.

Czytaj również: Zbigniew Kuźmiuk: Wartość rezerw walutowych NBP wynosi blisko 194 mld USD

Protesty w całej Polsce

W woj. warmińsko-mazurskim akcja protestacyjna zaplanowana jest w środę w około 20 lokalizacjach. Olsztyńska GDDKiA poinformowała PAP, że związane z tym utrudnienia mogą występować na drogach krajowych: nr 16 w okolicy Sorkwit i Bagienic do ronda w Marcinkowie, S7 przy węźle Miłomłyn i w Rychnowie, dk nr 53 i 59 w Rozogach, dk 15 między Bratianem a Nowym Miastem Lubawskim oraz na dk 51 w Dobrym Mieście, gdzie protestujący mają przechodzić po przejściu dla pieszych.

W woj. kujawsko-pomorskim protest rolników zaplanowano na dk 25 w miejscowości Gniewkówiec k. Inowrocławia (gm. Złotniki Kujawskie). Odbędzie on na skrzyżowaniu dk 25 z drogą wojewódzką nr 246 i ma potrwać od godziny 12 do 14. Bydgoski oddział GDDKiA wskazuje, że utrudnienia mogą wystąpić także na dk 25 w m. Przepałkowo oraz w Sępólnie Krajeńskim. Protest rolników woj. śląskiego zaplanowany jest m.in. na DK45 w Raciborzu.

W Łódzkiem przejazd ciągników wyruszy ok. godz. 11 z Piotrkowa Trybunalskiego, w związku z czym należy spodziewać się utrudnień w samym mieście oraz na drodze krajowej nr 12. Jak poinformował piotrkowski magistrat trasa przejazdu kolumny w mieście obejmie ulice: Kasztelańską, Łódzką, Wojska Polskiego, Jerozolimską, al. Kopernika, al. Piłsudskiego, Al. Armii Krajowej mogąc spowodować czasowe utrudnienia w ruchu. Następnie rolnicy pojadą dk12 w kierunku Sulejowa. Organizatorzy przewidują udział w proteście ok. 200 osób i 70 ciągników rolniczych. Utrudnienia mogą potrwać do godz. 14.

Na Lubelszczyźnie akcje protestacyjne planowane są w 17 miejscach, jednak nie wszędzie będą występować utrudnienia w ruchu. Całkowite zablokowanie drogi przewidziano na dk 12 w Janowie (pow. chełmski) oraz na drodze wojewódzkiej nr 835 przed miejscowością Księżpol (pow. biłgorajski) na moście nad rzeką Tanew. Z kolei na dk 19 w Borkach (pow. radzyński) blokowany będzie jeden pas ruchu w kierunku Radzynia Podlaskiego. W pozostałych miejscach planowane są m.in. przejazdy ciągników rolniczych (np. Zamość, Ryki), zgromadzenia przy poboczach dróg.

W woj. pomorskim akcja protestacyjna zostanie przeprowadzona na dk6 w miejscowości Reblinko (protest na działce sąsiadującej z drogą) i Sąborze, gdzie odbędzie się przejazd pojazdów rolniczych z Sąborza do węzła Redzikowo i z powrotem. Protest będzie odbywał się także na dk22 i dk25 w Człuchowie oraz na dk55 w kierunku Malborka. Rolnicy przejadą z Czernina (DW517) przez Sztum w kierunku Malborka na parking zlokalizowany przy drodze krajowej nr 55. Następnie po ok. 1,5 godz. postoju planowany jest powrót tą samą trasą. Utrudnień należy spodziewać się również na dk91 w Czarlinie i Gniewie.

W woj. wielkopolskim akcja protestacyjna zaplanowana jest na dk 12 w Kucharach w powiecie pleszewskim i kilkunastu innych miejscach, m.in. na drodze krajowej nr 11 w Nowym Mieście nad Wartą (pow. średzki) czy w Budzyniu (pow. chodzieski). Z kolei na północy regionu policja ostrzega przed utrudnieniami, jakie w związku z rolniczymi demonstracjami, między godz. 11 a 18, mogą wytępić na drodze krajowej nr 10 pomiędzy Piłą a miejscowością Kosztowo. Na stronie internetowej pilskiej komendy, w związku ze środowym protestem, prezentowane są alternatywne trasy dla kierowców korzystających dk nr 10.

Na północnym Mazowszu rolnicy mają protestować w środę na drodze krajowej nr 10 w Płońsku, na drodze krajowej nr 62 w rejonie Cekanowa i Słupna pod Płockiem oraz na pobliskiej drodze wojewódzkiej 567 w okolicy miejscowości Woźniki Paklewy, pod Przasnyszem i Makowem Mazowieckim na drodze krajowej nr 57, a także w Pułtusku i na tamtejszej drodze krajowej nr 61. Mazowiecka GDDKIA ostrzega też przed utrudnieniami na DK63 (Nur), DK2 (Zbuczyn), DK2 (Trzebucza gm. Grębków), DK79 Lipsko.

W Zachodniopomorskiem akcja protestacyjna zaplanowana jest m.in. na dk20 w pobliżu Chociwla, dk10 w okolicy Suchania i Recza oraz na dw122, gdzie po godz. 12 kolumna pojazdów przejedzie od remizy OSP w Baniach do Pyrzyc, a następnie do węzła Parnica (wjazd na S3).

W województwie świętokrzyskim protesty rolników mają się odbyć w m.in. na rondzie w Nagłowicach na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 78 z drogą wojewódzką nr 742, wspólny odcinek dróg krajowych 74 i 9 w Opatowie, w Pińczowie na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich 766 i 767 oraz w Bodzechowie na drodze krajowej nr 9.

Na Podkarpaciu akcja protestacyjna zaplanowana jest w Medyce na dk 28 oraz Jarosławiu na dk 94. W Medyce protest rozpocznie się o godz. 11, rolnicy następnie przejadą w stronę Przemyśla i będą poruszać się po mieście, w kolumnach po 5 ciągników. Protest ma potrwać do godz. 12. Natomiast protest w Jarosławiu rozpocząć ma się o godz. 12. Rolnicy mają poruszać się po mieście. Utrudnienia potrwają do godz. 14.

W województwie dolnośląskim utrudnienia w związku z rolniczymi protestami mogą wystąpić m.in. na trzech odcinkach drogi krajowej nr 5 - pomiędzy miejscowościami Wichrów – Osiek, pomiędzy rondami w Strzegomiu i Dobromierzu oraz w rejonie węzła Kostomłoty na A4. Rolnicy zapowiadają również protesty na drodze krajowej nr 8 - pomiędzy Kobierzycami a Jordanowem Śląskim, Przerzeczynem Zdrój a Niemczą oraz Kłodzkiem a Szalejowem Dolnym. Blokowane mają być też fragmenty drogi krajowej nr 12 w Głogowie; drogi krajowej nr 15 w Miliczu czy drogi krajowej nr 35 na odcinku Siedlakowice - Mirosławice-Wojnarowice.

W Podlaskiem rolnicy będą protestować przed urzędem wojewódzkim w Białymstoku. Jak podała Podlaska Izba Rolnicza rolnicy zgromadzą się ok. godz. 11.00 na ulicy Czesława Hake w rejonie lotniska na Krywlanach i w kolumnie ciągników przejadą pod urząd ulicą Mickiewicza. Izba podała także PAP, że rolnicy będą protestować także w godzinach 12.00-14.00 w powiecie siemiatyckim. Kolumna ciągników rolniczych będzie się poruszać drogą wojewódzką nr 690 Skiwy - Siemiatycze w rejonie ronda przy restauracji "Kmicic". GDDKiA w Białymstoku podała PAP, że na razie nie miała zgłoszeń o planowanych protestach czy przejazdach protestujących rolników na drogach krajowych w Podlaskiem.

W woj. lubuskim protest jest ograniczony, na razie zaplanowany tylko w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego.

Strajk przejazdowy zaplanowany jest natomiast w 11 powiatach w całym województwie opolskim. Na 15 trasach potwierdzono przejazd ponad tysiąca traktorów, które wezmą udział w strajku. Zostały również zgłoszone dwa zgromadzenia. Największe utrudnienia spodziewane są na drogach dojazdowych do Krapkowic i Opola. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Dobre wieści dla Donalda Trumpa. Jest decyzja Sądu Najwyższego z ostatniej chwili
Dobre wieści dla Donalda Trumpa. Jest decyzja Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy USA orzekł na korzyść byłego prezydenta Donalda Trumpa - podała na Twitterze agencja Reuters.

Są nowe informacje ws. poszkodowanych w wypadku w Szczecinie z ostatniej chwili
Są nowe informacje ws. poszkodowanych w wypadku w Szczecinie

Jak przekazał portal RMF FM kolejni ranni opuszczają szczecińskie szpitale po tragicznym wypadku na placu Rodła. Cały czas w ciężkim stanie przebywają dwie osoby. Ich stan jest zagrażający życiu.

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął sensacyjną decyzję z ostatniej chwili
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął sensacyjną decyzję

Ostatnio brytyjskie media obiegła niepokojąca wiadomość. Chodzi o problemy zdrowotne króla Karola III. Tymczasem "The Independent" informuje o sensacyjnej decyzji monarchy.

Nie żyje gwiazda legendarnego serialu z ostatniej chwili
Nie żyje gwiazda legendarnego serialu

Nie żyje znany aktor Eddie Driscoll. Zasłynął rolą w popularnym serialu "Seksie w wielkim mieście" . Miał 60 lat.

Reforma Trybunału Konstytucyjnego poprzez uchwały. Bodnar zabiera głos z ostatniej chwili
"Reforma" Trybunału Konstytucyjnego poprzez uchwały. Bodnar zabiera głos

Przedstawiamy założenia czterech aktów prawnych dotyczących kompleksowej reformy Trybunału Konstytucyjnego; w środę w Sejmie czeka nas pierwsza debata w kontekście uchwały dotyczącej TK - przekazał w poniedziałek minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Komary przenoszą groźnego wirusa. Służby alarmują z ostatniej chwili
Komary przenoszą groźnego wirusa. Służby alarmują

Od piątku 1 marca liczba aktywnych przypadków dengi na Mauritiusie wzrosła z 494 do 585 w niedzielę, co stanowi niepokojący wzrost o 18,4 procent - poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego wyspiarskiego kraju, cytowane przez portal lokalnego dziennika "Le Mauricien".

Zaskakujący obiekt latający spadł na pole pod Ostródą. Na miejscu ABW, wojsko i policja z ostatniej chwili
Zaskakujący obiekt latający spadł na pole pod Ostródą. Na miejscu ABW, wojsko i policja

Jak informuje portal Interia.pl, na pole w pobliżu Miłakowa (woj. Warmińsko-mazurskie) spadł obiekt latający. Początkowe doniesienia mówiły o niezidentyfikowanym obiekcie, prawdopodobnie wojskowym, jednak najnowsze informacje Prokuratury Okręgowej w Elblągu wskazują na to, że jest to balon meteorologiczny. 

Znana dziennikarka oficjalnie potwierdza, że rozstaje się z TVP z ostatniej chwili
Znana dziennikarka oficjalnie potwierdza, że rozstaje się z TVP

- Po ośmiu latach oficjalnie rozstaję się z TVP. Bardzo dziękuję koleżankom i kolegom z pracy, rozmówcom, a przede wszystkim Widzom za ten czas. Zwłaszcza za życzliwość, której było więcej od hejtu i wsparcie - przekazała Dominika Ćosić w mediach społecznościowych.

Nie żyje bp Piotr Krupa z ostatniej chwili
Nie żyje bp Piotr Krupa

Nie żyje biskup senior Piotr Krupa, który przez 19 lat był biskupem pomocniczym diecezji peplinskiej. Informacje te potwierdził polski Episkopat. Miał 81 lat.

Ekspert o rewelacjach Wyborczej nt. Hermesa: Opinia publiczna jest wprowadzana w błąd Wiadomości
Ekspert o rewelacjach Wyborczej nt. "Hermesa": Opinia publiczna jest wprowadzana w błąd

- W 2021 r. Prokuratura Krajowa kupiła za 15 mln zł system szpiegowski Hermes. Jeszcze bardziej zaawansowany niż Pegasus - donosi Wojciech Czuchnowski na łamach Wyborczej. Sprawę analizuje mec. Bartosz Lewandowski, rektor Collegium Intermarium.

REKLAMA

Protesty rolników w całej Polsce. "Drogi zablokowane w co najmniej 250 miejscach"

Organizatorzy rolniczego protestu szacują, że w środę drogi w Polsce będą zablokowane w co najmniej 250 miejscach. Podkreślają, że w akcji uczestniczą nie tylko najważniejsze związki rolnicze, ale też dołączają do niego spontanicznie kolejni uczestnicy.
Protesty rolników w Opatowie Protesty rolników w całej Polsce.
Protesty rolników w Opatowie / screen video x.com / Radio Kielce

W całej Polsce odbędą się protesty rolników, którzy sprzeciwiają się wprowadzaniu Zielonego Ładu i napływowi towarów z Ukrainy. Środowa akcja ma mieć przede wszystkim formułę "przejazdową". Od późnego ranka do późnego popołudnia traktory i inne wolno przemieszczające się maszyny, a nawet piesi przechodzący przez pasy, mają zablokować setki dróg.

Tomasz Obszański z Solidarności Rolników Indywidualnych przekazał PAP najważniejsze postulaty protestujących.

Czytaj także: Uwolnienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. "Przed nami druga batalia"

Co niszczy polskie rolnictwo?

"Polskie rolnictwo niszczą Zielony Ład i ekoschematy, biurokratyczne procedury narzucane przez Unię Europejską. Dobija je zalew zboża i innych produktów spożywczych sprowadzanych bez cła z Ukrainy" - powiedział. "Brak nam handlu i przetwórstwa, bez których rolnictwo nie może być ekonomicznie opłacalne. Chodzi też o dopłaty do paliw rolniczych" - wyliczał.

Dodał, że protest jest też w obronie rolników z Piotrkowa Trybunalskiego niesłusznie jego zdaniem oskarżanych o wywieranie wpływu na lekarzy weterynarii w celu uzyskania świadectw zdrowotnych dla zwierząt. Obszański oszacował liczbę blokad w całym kraju na ok. 250.

Czytaj również: Zbigniew Kuźmiuk: Wartość rezerw walutowych NBP wynosi blisko 194 mld USD

Protesty w całej Polsce

W woj. warmińsko-mazurskim akcja protestacyjna zaplanowana jest w środę w około 20 lokalizacjach. Olsztyńska GDDKiA poinformowała PAP, że związane z tym utrudnienia mogą występować na drogach krajowych: nr 16 w okolicy Sorkwit i Bagienic do ronda w Marcinkowie, S7 przy węźle Miłomłyn i w Rychnowie, dk nr 53 i 59 w Rozogach, dk 15 między Bratianem a Nowym Miastem Lubawskim oraz na dk 51 w Dobrym Mieście, gdzie protestujący mają przechodzić po przejściu dla pieszych.

W woj. kujawsko-pomorskim protest rolników zaplanowano na dk 25 w miejscowości Gniewkówiec k. Inowrocławia (gm. Złotniki Kujawskie). Odbędzie on na skrzyżowaniu dk 25 z drogą wojewódzką nr 246 i ma potrwać od godziny 12 do 14. Bydgoski oddział GDDKiA wskazuje, że utrudnienia mogą wystąpić także na dk 25 w m. Przepałkowo oraz w Sępólnie Krajeńskim. Protest rolników woj. śląskiego zaplanowany jest m.in. na DK45 w Raciborzu.

W Łódzkiem przejazd ciągników wyruszy ok. godz. 11 z Piotrkowa Trybunalskiego, w związku z czym należy spodziewać się utrudnień w samym mieście oraz na drodze krajowej nr 12. Jak poinformował piotrkowski magistrat trasa przejazdu kolumny w mieście obejmie ulice: Kasztelańską, Łódzką, Wojska Polskiego, Jerozolimską, al. Kopernika, al. Piłsudskiego, Al. Armii Krajowej mogąc spowodować czasowe utrudnienia w ruchu. Następnie rolnicy pojadą dk12 w kierunku Sulejowa. Organizatorzy przewidują udział w proteście ok. 200 osób i 70 ciągników rolniczych. Utrudnienia mogą potrwać do godz. 14.

Na Lubelszczyźnie akcje protestacyjne planowane są w 17 miejscach, jednak nie wszędzie będą występować utrudnienia w ruchu. Całkowite zablokowanie drogi przewidziano na dk 12 w Janowie (pow. chełmski) oraz na drodze wojewódzkiej nr 835 przed miejscowością Księżpol (pow. biłgorajski) na moście nad rzeką Tanew. Z kolei na dk 19 w Borkach (pow. radzyński) blokowany będzie jeden pas ruchu w kierunku Radzynia Podlaskiego. W pozostałych miejscach planowane są m.in. przejazdy ciągników rolniczych (np. Zamość, Ryki), zgromadzenia przy poboczach dróg.

W woj. pomorskim akcja protestacyjna zostanie przeprowadzona na dk6 w miejscowości Reblinko (protest na działce sąsiadującej z drogą) i Sąborze, gdzie odbędzie się przejazd pojazdów rolniczych z Sąborza do węzła Redzikowo i z powrotem. Protest będzie odbywał się także na dk22 i dk25 w Człuchowie oraz na dk55 w kierunku Malborka. Rolnicy przejadą z Czernina (DW517) przez Sztum w kierunku Malborka na parking zlokalizowany przy drodze krajowej nr 55. Następnie po ok. 1,5 godz. postoju planowany jest powrót tą samą trasą. Utrudnień należy spodziewać się również na dk91 w Czarlinie i Gniewie.

W woj. wielkopolskim akcja protestacyjna zaplanowana jest na dk 12 w Kucharach w powiecie pleszewskim i kilkunastu innych miejscach, m.in. na drodze krajowej nr 11 w Nowym Mieście nad Wartą (pow. średzki) czy w Budzyniu (pow. chodzieski). Z kolei na północy regionu policja ostrzega przed utrudnieniami, jakie w związku z rolniczymi demonstracjami, między godz. 11 a 18, mogą wytępić na drodze krajowej nr 10 pomiędzy Piłą a miejscowością Kosztowo. Na stronie internetowej pilskiej komendy, w związku ze środowym protestem, prezentowane są alternatywne trasy dla kierowców korzystających dk nr 10.

Na północnym Mazowszu rolnicy mają protestować w środę na drodze krajowej nr 10 w Płońsku, na drodze krajowej nr 62 w rejonie Cekanowa i Słupna pod Płockiem oraz na pobliskiej drodze wojewódzkiej 567 w okolicy miejscowości Woźniki Paklewy, pod Przasnyszem i Makowem Mazowieckim na drodze krajowej nr 57, a także w Pułtusku i na tamtejszej drodze krajowej nr 61. Mazowiecka GDDKIA ostrzega też przed utrudnieniami na DK63 (Nur), DK2 (Zbuczyn), DK2 (Trzebucza gm. Grębków), DK79 Lipsko.

W Zachodniopomorskiem akcja protestacyjna zaplanowana jest m.in. na dk20 w pobliżu Chociwla, dk10 w okolicy Suchania i Recza oraz na dw122, gdzie po godz. 12 kolumna pojazdów przejedzie od remizy OSP w Baniach do Pyrzyc, a następnie do węzła Parnica (wjazd na S3).

W województwie świętokrzyskim protesty rolników mają się odbyć w m.in. na rondzie w Nagłowicach na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 78 z drogą wojewódzką nr 742, wspólny odcinek dróg krajowych 74 i 9 w Opatowie, w Pińczowie na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich 766 i 767 oraz w Bodzechowie na drodze krajowej nr 9.

Na Podkarpaciu akcja protestacyjna zaplanowana jest w Medyce na dk 28 oraz Jarosławiu na dk 94. W Medyce protest rozpocznie się o godz. 11, rolnicy następnie przejadą w stronę Przemyśla i będą poruszać się po mieście, w kolumnach po 5 ciągników. Protest ma potrwać do godz. 12. Natomiast protest w Jarosławiu rozpocząć ma się o godz. 12. Rolnicy mają poruszać się po mieście. Utrudnienia potrwają do godz. 14.

W województwie dolnośląskim utrudnienia w związku z rolniczymi protestami mogą wystąpić m.in. na trzech odcinkach drogi krajowej nr 5 - pomiędzy miejscowościami Wichrów – Osiek, pomiędzy rondami w Strzegomiu i Dobromierzu oraz w rejonie węzła Kostomłoty na A4. Rolnicy zapowiadają również protesty na drodze krajowej nr 8 - pomiędzy Kobierzycami a Jordanowem Śląskim, Przerzeczynem Zdrój a Niemczą oraz Kłodzkiem a Szalejowem Dolnym. Blokowane mają być też fragmenty drogi krajowej nr 12 w Głogowie; drogi krajowej nr 15 w Miliczu czy drogi krajowej nr 35 na odcinku Siedlakowice - Mirosławice-Wojnarowice.

W Podlaskiem rolnicy będą protestować przed urzędem wojewódzkim w Białymstoku. Jak podała Podlaska Izba Rolnicza rolnicy zgromadzą się ok. godz. 11.00 na ulicy Czesława Hake w rejonie lotniska na Krywlanach i w kolumnie ciągników przejadą pod urząd ulicą Mickiewicza. Izba podała także PAP, że rolnicy będą protestować także w godzinach 12.00-14.00 w powiecie siemiatyckim. Kolumna ciągników rolniczych będzie się poruszać drogą wojewódzką nr 690 Skiwy - Siemiatycze w rejonie ronda przy restauracji "Kmicic". GDDKiA w Białymstoku podała PAP, że na razie nie miała zgłoszeń o planowanych protestach czy przejazdach protestujących rolników na drogach krajowych w Podlaskiem.

W woj. lubuskim protest jest ograniczony, na razie zaplanowany tylko w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego.

Strajk przejazdowy zaplanowany jest natomiast w 11 powiatach w całym województwie opolskim. Na 15 trasach potwierdzono przejazd ponad tysiąca traktorów, które wezmą udział w strajku. Zostały również zgłoszone dwa zgromadzenia. Największe utrudnienia spodziewane są na drogach dojazdowych do Krapkowic i Opola. (PAP)Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe