Szukaj
Konto

Kamiński: Pojawimy się w Sejmie w najbliższych dniach, ale na naszych warunkach

25.01.2024 15:09
Mariusz Kamiński
Źródło: PAP/Piotr Polak
Komentarzy: 0
Na pewno pojawimy się w Sejmie w najbliższych dniach, ale na naszych warunkach, nie pana Szymona Hołowni; chcemy to zrobić w sposób zaplanowany. Nie jesteśmy byłymi posłami - mamy orzeczenie SN, PKW nie wygasiła naszych mandatów - powiedział polityk PiS Mariusz Kamiński portalowi wpolsce.pl

Kamiński wraz z drugim politykiem PiS Maciejem Wąsikiem byli w czwartek gośćmi portalu wpolsce.pl, gdzie zostali zapytani, dlaczego nie biorą udziału w posiedzeniu Sejmu, które odbywało się tego dnia. Były szef MSWiA zapowiedział, że "my się pojawimy".

Chcemy w sposób zaplanowany, bardzo precyzyjny pojawić się w Sejmie

- oświadczył. Zwrócił się do Szymona Hołowni.

Na pewno się pojawimy, panie Hołownia, w najbliższych dniach, ale na naszych warunkach, nie na warunkach pana. My nie jesteśmy byłymi posłami, mamy legitymacje poselskie, mamy orzeczenie Sądu Najwyższego, PKW nie wygasiła naszych mandatów

- zwrócił się Kamiński do marszałka Sejmu. Dodał, że "w sposób nielegalnych usiłuje się pozbawić posłów możliwości wykonywania mandatów".

Polityk zwrócił uwagę, że już po zapadnięciu wyroku 20 grudnia wraz z Wąsikiem brał udział w posiedzeniu Sejmu, w tym głosowaniach, które nie zostały następnie unieważnione. Jego zdaniem kłóci się to ze stanowiskiem, wedle którego ich mandaty wygasły w momencie ogłoszenia wyroku.

Czytaj również: W Ministerstwie Klimatu i Środowiska zerwano symbol Polski Walczącej

Wygaszenie mandatów Kamińskiego i Wąsika

20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika prawomocnie na dwa lata więzienia za to, że jako szefowie CBA przekroczyli uprawnienia w związku z tzw. aferą gruntową z 2007 r. W związku z tym, marszałek Sejmu wydał postanowienia o stwierdzeniu wygaśnięcia ich mandatów poselskich.

We wtorek obaj politycy zostali ułaskawienie przez prezydenta Andrzeja Dudę, tego samego dnia opuścili zakłady karne. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ocenił jednak, że nie ma to wpływu na wygaśnięcie ich mandatów poselskich, które miało nastąpić automatycznie na mocy konstytucji w momencie ogłoszenia wyroku. Kamiński i Wąsik, inni politycy PiS, a także wielu komentatorów uważają jednak, że obaj politycy wciąż są posłami.

Czytaj także: Bruksela nałoży ogromne koszty na miliony Polaków posiadających domy

Komentarzy: 0
Data publikacji: 25.01.2024 15:09
Źródło: PAP / opracowanie własne