Premier Norwegii: Polska jest w Europie ważnym punktem odniesienia

Polska stanowi polityczny, ekonomiczny i kulturalny punkt ciężkości w centrum Europy - ocenił premier Norwegii Jonas Gahr Store w opublikowanym w środę artykule jego autorstwa dla "Rzeczpospolitej" w związku z jego wizytą Polsce.
Jonas Gahr Store Premier Norwegii: Polska jest w Europie ważnym punktem odniesienia
Jonas Gahr Store / Wikipedia - CC BY-SA 2.0 / FinnishGovernment

Polska stała się dla Norwegii jednym z najważniejszych partnerów współpracy - dodał w materiale "Europejscy partnerzy".

Czytaj także: Szok i niedowierzanie. Trzaskowski uderza... w Zielony Ład

"Dziś Polska stanowi polityczny, ekonomiczny i kulturalny punkt ciężkości w centrum Europy"

Norweski premier zaznaczył, że przyjeżdża do Polski, żeby spotkać się ze swoim kolegą - Donaldem Tuskiem. "Z dużym zainteresowaniem śledziliśmy w Norwegii wspaniały wzrost ekonomiczny i rozwój Polski. Dziś Polska stanowi polityczny, ekonomiczny i kulturalny punkt ciężkości w centrum Europy. Polska stała się też dla Norwegii istotnym partnerem współpracy – tak, jednym z najważniejszych" - napisał.

Podkreślił w artykule, że Norwegia chce teraz jeszcze bardziej wzmocnić relacje z Polską. "Mamy na czym budować" - zaznaczył wskazując m.in., że Polska jest istotnym partnerem handlowym i największym rynkiem norweskiego eksportu dla żywności pochodzenia morskiego.

"Gazociąg Baltic Pipe został otwarty w 2022 r. i zapewnia dostawy norweskiego gazu bezpośrednio do Polski oraz przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w Europie. Piszemy teraz wspólnie nowe rozdziały o energetyce, jak w przypadku firmy Equinor, zaangażowanej w rozwój morskiej energetyki wiatrowej oraz energetyki słonecznej" - wskazał w materiale Jonas Gahr Store.

Zaznaczył też, że jesteśmy partnerami w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, częścią wspólnego europejskiego rynku i bliskimi sojusznikami w ramach NATO.

Czytaj również: Nie ma porozumienia z rządem. Będzie drugi protest

Na szczycie agendy Ukraina

"Na szczycie agendy mojego spotkania z panem Tuskiem jest temat wojny w Ukrainie. Polska w dużym stopniu była i jest motorem, może najważniejszym, europejskiego wsparcia dla Ukrainy. Polska wie, jak to jest być celem najazdu i zamienić się w pole bitwy. Ta serdeczność i solidarność, jakimi wykazało się polskie społeczeństwo po inwazji Rosji na Ukrainę, stanowiły przykład dla reszty Europy" - podkreślił.

Premier Norwegii przypomniał, że rosyjskie działania wojenne w Ukrainie zagrażają europejskiemu bezpieczeństwu, a niedawno podpisano kontrakty na zakup norweskich systemów rakietowych od Kongsberg Gruppen, w celu dalszego wzmocnienia polskiej obrony wybrzeża.

Zaznaczył też, że w ramach funduszy norweskich i EOG od 20 lat Norwegia i Polska prowadzą szeroko zakrojoną współpracę dla wyrównywania różnic społecznych i ekonomicznych w Europie.

"Norwegia obecnie jest głównym darczyńcą na rzecz projektów dotyczących klimatu, badań, innowacji, kultury, społeczeństwa obywatelskiego i wielu innych, a ta współpraca jest zdecydowanie największa z Polską. Nigdy wcześniej tego typu działania nie były aż tak ważne" - zaznaczył szef norweskiego rządu.

Chodzi również o to, aby przyczynić się do budowy silnego i odpornego społeczeństwa, które będzie w stanie przeciwstawić się tendencjom populistycznym i niedemokratycznym. Po czwarte, relacja pomiędzy dwoma krajami to zawsze relacja międzyludzka: pomiędzy kolegami i koleżankami z pracy, studentami, turystami i w związkach partnerskich. Nasi przyjaciele z Polski stanowią w Norwegii największą grupę imigrancką, obejmującą sporo ponad 100 tys. mieszkańców.

Przypomniał w artkule o ponad 100 tys. polskiej grupie imigrantów w Norwegii.

"Ci pierwsi, którzy do nas przyjechali, uczestniczyli w budowaniu naszego kraju, jak pan Donald Tusk w młodości. Teraz są reprezentowani we wszystkich zawodach. Są zintegrowani i są ważnymi uczestnikami norweskiej ekonomii, kultury i życia społecznego, dzięki wspólnemu rynkowi pracy w EOG" - zapewnił.

Według niego niewiele z europejskich wyborów śledzono z większym międzynarodowym zainteresowaniem niż październikowe wybory w Polsce.

"Pan premier Tusk zdobył większość, żeby przeprowadzić reformy wzmacniające demokrację oraz niezależność mediów i sądów. To wysyła istotne sygnały dla reszty Europy w czasie, gdy w natarciu są fałszywe wiadomości i autorytarne sposoby myślenia" - wskazał.

"Dlatego właśnie teraz silniejsza współpraca z Polską daje ważny wyraz temu, że podzielamy te wartości i razem przy nich trwamy: wsparcie dla Ukrainy w jej walce o wolność i niezależność oraz wsparcie demokracji i współpracy międzynarodowej" - napisał. Według niego to wejście na nowy poziom współpracy między Norwegią a Polską.

Spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem planowane jest w środę po południu.(PAP)


 

POLECANE
Belgia albo Węgry. Zbigniew Ziobro ma propozycję dla prokuratury z ostatniej chwili
Belgia albo Węgry. Zbigniew Ziobro ma propozycję dla prokuratury

Pełnomocnik Zbigniewa Ziobry mec. Bartosz Lewandowski potwierdził, że Ziobro zaproponował Prokuraturze Krajowej przesłuchanie go w Brukseli lub na Węgrzech oraz zadeklarował, że stawi się na nim, by usłyszeć zarzuty.

Będzie wniosek o referendum? Znamienne słowa prezydenta z ostatniej chwili
Będzie wniosek o referendum? Znamienne słowa prezydenta

– Nowa konstytucja będzie próbą usystematyzowania tego, co dzieje się w Polsce – podkreślił prezydent Karol Nawrocki, pytany w wywiadzie o prace nad nową ustawą zasadniczą. Dodał, że jeśli "proces destabilizacji państwa" nie zatrzyma się – wniesie o referendum.

Kto z PiS byłby najlepszym premierem? Jest sondaż z ostatniej chwili
Kto z PiS byłby najlepszym premierem? Jest sondaż

Kto miałby stanąć na czele przyszłego rządu, gdyby partia Jarosława Kaczyńskiego znów doszła do władzy? Pracownia United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski postanowiła zapytać o to Polaków.

Wielka afera korupcyjna w otoczeniu Zełenskiego. Przyjaciel prezydenta Ukrainy uciekł z kraju tylko u nas
Wielka afera korupcyjna w otoczeniu Zełenskiego. Przyjaciel prezydenta Ukrainy uciekł z kraju

Nad Dnieprem wybuchła wielka afera korupcyjna, w której podejrzanymi są ludzie bliscy prezydentowi. Zapewne chodzące na podporządkowane prezydentowi SBU i DBR („ukraińskie FBI”) dużo wcześniej dowiedziały się o operacji NABU i SAP, co może wskazywać na przyczyny niedawnej próby zniszczenia przez Zełenskiego niezależności kluczowych organów antykorupcyjnych Ukrainy.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski rozważa zakaz startów mężczyzn w kobiecych dyscyplinach z ostatniej chwili
Międzynarodowy Komitet Olimpijski rozważa zakaz startów mężczyzn w kobiecych dyscyplinach

Międzynarodowy Komitet Olimpijski rozważa zmianę polityki wobec udziału osób transpłciowych w kobiecych dyscyplinach – informuje Według brytyjski Daily Mail.

Marsz Niepodległości 2025 z lotu ptaka. Mamy nagranie z ostatniej chwili
Marsz Niepodległości 2025 z "lotu ptaka". Mamy nagranie

Mamy nagranie przedstawiające tysiące uczestników Marszu Niepodległości na rondzie Dmowskiego w Warszawie, tuż przed rozpoczęciem pochodu.

Polska będzie zwolniona z paktu migracyjnego? KE twierdzi, że to możliwe z ostatniej chwili
Polska będzie zwolniona z paktu migracyjnego? KE twierdzi, że to możliwe

Komisja Europejska poinformowała, że sześć państw UE, w tym Polska, może ubiegać się o zwolnienie z relokacji migrantów.

Incydent w Warszawie. Na lewicowej manifestacji z ostatniej chwili
Incydent w Warszawie. Na lewicowej manifestacji

Jeden z uczestników zgromadzenia zorganizowanego przez środowiska lewicowe rzucił racę na schody konsulatu Stanów Zjednoczonych.

Niemcy znów szkalują Marsz Niepodległości: „Przyciąga prawicowych radykałów, homofobów i antysemitów” gorące
Niemcy znów szkalują Marsz Niepodległości: „Przyciąga prawicowych radykałów, homofobów i antysemitów”

Odnosząc się do genezy Marszu Niepodległości, niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” („FAZ”) napisał: „Wydarzenie to zawsze przyciąga [...] prawicowych radykałów, przeciwników aborcji, homofobów i antysemitów”.

Marsz Niepodległości 2025. Tak Krzysztof Bosak przywitał prezydenta Karola Nawrockiego z ostatniej chwili
Marsz Niepodległości 2025. Tak Krzysztof Bosak przywitał prezydenta Karola Nawrockiego

– Mamy dzisiaj specjalnego gościa. Jednego z nas, który został wyniesiony do najwyższego urzędu w państwie, a dziś zdecydował się iść, jak każdy inny uczestnik, z nami. Czołem panie prezydencie! – mówił tuż przed rozpoczęciem Marszu Niepodległości w Warszawie wicemarszałek Sejmu i jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak.

REKLAMA

Premier Norwegii: Polska jest w Europie ważnym punktem odniesienia

Polska stanowi polityczny, ekonomiczny i kulturalny punkt ciężkości w centrum Europy - ocenił premier Norwegii Jonas Gahr Store w opublikowanym w środę artykule jego autorstwa dla "Rzeczpospolitej" w związku z jego wizytą Polsce.
Jonas Gahr Store Premier Norwegii: Polska jest w Europie ważnym punktem odniesienia
Jonas Gahr Store / Wikipedia - CC BY-SA 2.0 / FinnishGovernment

Polska stała się dla Norwegii jednym z najważniejszych partnerów współpracy - dodał w materiale "Europejscy partnerzy".

Czytaj także: Szok i niedowierzanie. Trzaskowski uderza... w Zielony Ład

"Dziś Polska stanowi polityczny, ekonomiczny i kulturalny punkt ciężkości w centrum Europy"

Norweski premier zaznaczył, że przyjeżdża do Polski, żeby spotkać się ze swoim kolegą - Donaldem Tuskiem. "Z dużym zainteresowaniem śledziliśmy w Norwegii wspaniały wzrost ekonomiczny i rozwój Polski. Dziś Polska stanowi polityczny, ekonomiczny i kulturalny punkt ciężkości w centrum Europy. Polska stała się też dla Norwegii istotnym partnerem współpracy – tak, jednym z najważniejszych" - napisał.

Podkreślił w artykule, że Norwegia chce teraz jeszcze bardziej wzmocnić relacje z Polską. "Mamy na czym budować" - zaznaczył wskazując m.in., że Polska jest istotnym partnerem handlowym i największym rynkiem norweskiego eksportu dla żywności pochodzenia morskiego.

"Gazociąg Baltic Pipe został otwarty w 2022 r. i zapewnia dostawy norweskiego gazu bezpośrednio do Polski oraz przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w Europie. Piszemy teraz wspólnie nowe rozdziały o energetyce, jak w przypadku firmy Equinor, zaangażowanej w rozwój morskiej energetyki wiatrowej oraz energetyki słonecznej" - wskazał w materiale Jonas Gahr Store.

Zaznaczył też, że jesteśmy partnerami w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, częścią wspólnego europejskiego rynku i bliskimi sojusznikami w ramach NATO.

Czytaj również: Nie ma porozumienia z rządem. Będzie drugi protest

Na szczycie agendy Ukraina

"Na szczycie agendy mojego spotkania z panem Tuskiem jest temat wojny w Ukrainie. Polska w dużym stopniu była i jest motorem, może najważniejszym, europejskiego wsparcia dla Ukrainy. Polska wie, jak to jest być celem najazdu i zamienić się w pole bitwy. Ta serdeczność i solidarność, jakimi wykazało się polskie społeczeństwo po inwazji Rosji na Ukrainę, stanowiły przykład dla reszty Europy" - podkreślił.

Premier Norwegii przypomniał, że rosyjskie działania wojenne w Ukrainie zagrażają europejskiemu bezpieczeństwu, a niedawno podpisano kontrakty na zakup norweskich systemów rakietowych od Kongsberg Gruppen, w celu dalszego wzmocnienia polskiej obrony wybrzeża.

Zaznaczył też, że w ramach funduszy norweskich i EOG od 20 lat Norwegia i Polska prowadzą szeroko zakrojoną współpracę dla wyrównywania różnic społecznych i ekonomicznych w Europie.

"Norwegia obecnie jest głównym darczyńcą na rzecz projektów dotyczących klimatu, badań, innowacji, kultury, społeczeństwa obywatelskiego i wielu innych, a ta współpraca jest zdecydowanie największa z Polską. Nigdy wcześniej tego typu działania nie były aż tak ważne" - zaznaczył szef norweskiego rządu.

Chodzi również o to, aby przyczynić się do budowy silnego i odpornego społeczeństwa, które będzie w stanie przeciwstawić się tendencjom populistycznym i niedemokratycznym. Po czwarte, relacja pomiędzy dwoma krajami to zawsze relacja międzyludzka: pomiędzy kolegami i koleżankami z pracy, studentami, turystami i w związkach partnerskich. Nasi przyjaciele z Polski stanowią w Norwegii największą grupę imigrancką, obejmującą sporo ponad 100 tys. mieszkańców.

Przypomniał w artkule o ponad 100 tys. polskiej grupie imigrantów w Norwegii.

"Ci pierwsi, którzy do nas przyjechali, uczestniczyli w budowaniu naszego kraju, jak pan Donald Tusk w młodości. Teraz są reprezentowani we wszystkich zawodach. Są zintegrowani i są ważnymi uczestnikami norweskiej ekonomii, kultury i życia społecznego, dzięki wspólnemu rynkowi pracy w EOG" - zapewnił.

Według niego niewiele z europejskich wyborów śledzono z większym międzynarodowym zainteresowaniem niż październikowe wybory w Polsce.

"Pan premier Tusk zdobył większość, żeby przeprowadzić reformy wzmacniające demokrację oraz niezależność mediów i sądów. To wysyła istotne sygnały dla reszty Europy w czasie, gdy w natarciu są fałszywe wiadomości i autorytarne sposoby myślenia" - wskazał.

"Dlatego właśnie teraz silniejsza współpraca z Polską daje ważny wyraz temu, że podzielamy te wartości i razem przy nich trwamy: wsparcie dla Ukrainy w jej walce o wolność i niezależność oraz wsparcie demokracji i współpracy międzynarodowej" - napisał. Według niego to wejście na nowy poziom współpracy między Norwegią a Polską.

Spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem planowane jest w środę po południu.(PAP)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe