Premier Norwegii: Polska jest w Europie ważnym punktem odniesienia

Polska stanowi polityczny, ekonomiczny i kulturalny punkt ciężkości w centrum Europy - ocenił premier Norwegii Jonas Gahr Store w opublikowanym w środę artykule jego autorstwa dla "Rzeczpospolitej" w związku z jego wizytą Polsce.
Jonas Gahr Store Premier Norwegii: Polska jest w Europie ważnym punktem odniesienia
Jonas Gahr Store / Wikipedia - CC BY-SA 2.0 / FinnishGovernment

Polska stała się dla Norwegii jednym z najważniejszych partnerów współpracy - dodał w materiale "Europejscy partnerzy".

Czytaj także: Szok i niedowierzanie. Trzaskowski uderza... w Zielony Ład

"Dziś Polska stanowi polityczny, ekonomiczny i kulturalny punkt ciężkości w centrum Europy"

Norweski premier zaznaczył, że przyjeżdża do Polski, żeby spotkać się ze swoim kolegą - Donaldem Tuskiem. "Z dużym zainteresowaniem śledziliśmy w Norwegii wspaniały wzrost ekonomiczny i rozwój Polski. Dziś Polska stanowi polityczny, ekonomiczny i kulturalny punkt ciężkości w centrum Europy. Polska stała się też dla Norwegii istotnym partnerem współpracy – tak, jednym z najważniejszych" - napisał.

Podkreślił w artykule, że Norwegia chce teraz jeszcze bardziej wzmocnić relacje z Polską. "Mamy na czym budować" - zaznaczył wskazując m.in., że Polska jest istotnym partnerem handlowym i największym rynkiem norweskiego eksportu dla żywności pochodzenia morskiego.

"Gazociąg Baltic Pipe został otwarty w 2022 r. i zapewnia dostawy norweskiego gazu bezpośrednio do Polski oraz przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w Europie. Piszemy teraz wspólnie nowe rozdziały o energetyce, jak w przypadku firmy Equinor, zaangażowanej w rozwój morskiej energetyki wiatrowej oraz energetyki słonecznej" - wskazał w materiale Jonas Gahr Store.

Zaznaczył też, że jesteśmy partnerami w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, częścią wspólnego europejskiego rynku i bliskimi sojusznikami w ramach NATO.

Czytaj również: Nie ma porozumienia z rządem. Będzie drugi protest

Na szczycie agendy Ukraina

"Na szczycie agendy mojego spotkania z panem Tuskiem jest temat wojny w Ukrainie. Polska w dużym stopniu była i jest motorem, może najważniejszym, europejskiego wsparcia dla Ukrainy. Polska wie, jak to jest być celem najazdu i zamienić się w pole bitwy. Ta serdeczność i solidarność, jakimi wykazało się polskie społeczeństwo po inwazji Rosji na Ukrainę, stanowiły przykład dla reszty Europy" - podkreślił.

Premier Norwegii przypomniał, że rosyjskie działania wojenne w Ukrainie zagrażają europejskiemu bezpieczeństwu, a niedawno podpisano kontrakty na zakup norweskich systemów rakietowych od Kongsberg Gruppen, w celu dalszego wzmocnienia polskiej obrony wybrzeża.

Zaznaczył też, że w ramach funduszy norweskich i EOG od 20 lat Norwegia i Polska prowadzą szeroko zakrojoną współpracę dla wyrównywania różnic społecznych i ekonomicznych w Europie.

"Norwegia obecnie jest głównym darczyńcą na rzecz projektów dotyczących klimatu, badań, innowacji, kultury, społeczeństwa obywatelskiego i wielu innych, a ta współpraca jest zdecydowanie największa z Polską. Nigdy wcześniej tego typu działania nie były aż tak ważne" - zaznaczył szef norweskiego rządu.

Chodzi również o to, aby przyczynić się do budowy silnego i odpornego społeczeństwa, które będzie w stanie przeciwstawić się tendencjom populistycznym i niedemokratycznym. Po czwarte, relacja pomiędzy dwoma krajami to zawsze relacja międzyludzka: pomiędzy kolegami i koleżankami z pracy, studentami, turystami i w związkach partnerskich. Nasi przyjaciele z Polski stanowią w Norwegii największą grupę imigrancką, obejmującą sporo ponad 100 tys. mieszkańców.

Przypomniał w artkule o ponad 100 tys. polskiej grupie imigrantów w Norwegii.

"Ci pierwsi, którzy do nas przyjechali, uczestniczyli w budowaniu naszego kraju, jak pan Donald Tusk w młodości. Teraz są reprezentowani we wszystkich zawodach. Są zintegrowani i są ważnymi uczestnikami norweskiej ekonomii, kultury i życia społecznego, dzięki wspólnemu rynkowi pracy w EOG" - zapewnił.

Według niego niewiele z europejskich wyborów śledzono z większym międzynarodowym zainteresowaniem niż październikowe wybory w Polsce.

"Pan premier Tusk zdobył większość, żeby przeprowadzić reformy wzmacniające demokrację oraz niezależność mediów i sądów. To wysyła istotne sygnały dla reszty Europy w czasie, gdy w natarciu są fałszywe wiadomości i autorytarne sposoby myślenia" - wskazał.

"Dlatego właśnie teraz silniejsza współpraca z Polską daje ważny wyraz temu, że podzielamy te wartości i razem przy nich trwamy: wsparcie dla Ukrainy w jej walce o wolność i niezależność oraz wsparcie demokracji i współpracy międzynarodowej" - napisał. Według niego to wejście na nowy poziom współpracy między Norwegią a Polską.

Spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem planowane jest w środę po południu.(PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Putin czeka na Trumpa? Może się srogo rozczarować Wiadomości
Putin czeka na Trumpa? Może się srogo rozczarować

Izrael przeciąga wojnę w Strefie Gazy i zwodzi administrację Bidena, bo Netanjahu czeka na powrót Trumpa? To wiedzą wszyscy. Ale podobno nie tylko premier państwa żydowskiego odlicza dni do „wielkiego wtorku” w Ameryce. Mainstreamowe media i europejscy politycy jedynie słusznej opcji alarmują, że na wygraną Donalda Trumpa z utęsknieniem czeka Władimir Putin. Nic dwa razy się nie zdarza? A no zdarza! Kolejny raz robią z Trumpa ruskiego agenta. Choć już pierwszy raz pokazał, że to bujda na resorach.

Dantejskie sceny na Wawelu. Demonstranci próbowali rzucić się na samochód Jarosława Kaczyńskiego z ostatniej chwili
Dantejskie sceny na Wawelu. Demonstranci próbowali rzucić się na samochód Jarosława Kaczyńskiego

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przyjechał we wtorek do Krakowa, aby w katedrze wawelskiej wziąć udział w nabożeństwie z okazji swoich 75. urodzin oraz w intencji Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Jak donoszą media, wydarzenie było zakłócane przez grupkę demonstrantów; niektórzy z nich usiłowali rzucić się na samochód, którym jechał prezes PiS. Musiała interweniować policja.

Zbigniew Kuźmiuk: Katastrofa budżetowa zbliża się szybkimi krokami z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Katastrofa budżetowa zbliża się szybkimi krokami

Wczoraj późnym wieczorem, dwa dni po zwyczajowym terminie, ukazał się comiesięczny komunikat Ministerstwa Finansów dotyczący wykonania budżetu państwa w okresie styczeń-maj 2024 roku, z którego wynika, że zaledwie po 5 miesiącach tego roku deficyt budżetowy przekroczył 53 mld zł (dla porównania w tym samym okresie 2023 roku deficyt wynosił tylko 20,8 mld zł). 

„Gorący zwolennik Nord Stream sekretarzem generalnym NATO. To dla nas fatalna kandydatura” z ostatniej chwili
„Gorący zwolennik Nord Stream sekretarzem generalnym NATO. To dla nas fatalna kandydatura”

Wszystko wskazuje na to, że nowym sekretarzem generalnym NATO zostanie premier Holandii Mark Rutte. Przeciwko jego kandydaturze wystąpiła jedynie Rumunia, która wystawiła własnego kandydata. Były prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves wskazuje jednak, że kandydatura Rutte potwierdza lekceważenie Europy Wschodniej przez zachodnie kraje kontynentu.

Blinken: Wsparcie Chin dla machiny wojennej Rosji musi się skończyć Wiadomości
Blinken: Wsparcie Chin dla machiny wojennej Rosji musi się skończyć

Sekretarz stanu USA Antony Blinken, który wystąpił we wtorek w Waszyngtonie na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, oznajmił, że wsparcie Chin dla machiny wojennej Rosji, jej sektora wojskowo-przemysłowego "musi się skończyć".

„Tusk na chwilę zapomniał, że to Weber jest jego szefem, a nie odwrotnie” polityka
„Tusk na chwilę zapomniał, że to Weber jest jego szefem, a nie odwrotnie”

Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Manfred Weber miał promować na wiceszefową EPL Ewę Kopacz, mimo że polska delegacja wskazała europosła Andrzeja Halickiego.

Znany aktor dołączy do serialu Na Wspólnej z ostatniej chwili
Znany aktor dołączy do serialu "Na Wspólnej"

Serial "Na Wspólnej" cieszy się dużą popularnością wśród telewidzów. Media obiegły nowe informacje związane z produkcją.

Czystka Bodnara w sądach. Odwołano kierownictwo sądów w Warszawie, Rzeszowie oraz Krośnie z ostatniej chwili
Czystka Bodnara w sądach. Odwołano kierownictwo sądów w Warszawie, Rzeszowie oraz Krośnie

Szef MS Adam Bodnar wszczął procedurę odwoławczą wobec prezesa Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie Rafała Puchalskiego - poinformowało MS. Puchalski jest wiceprzewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa. MS poinformowało też o wszczęciu tych procedur wobec kierownictwa sądów okręgowych w Warszawie i w Krośnie.

Publikujemy nagranie rozmowy Aleksandry Fedorskiej z biurem prasowym niemieckiego rządu. Nie pozostawia wątpliwości Wiadomości
Publikujemy nagranie rozmowy Aleksandry Fedorskiej z biurem prasowym niemieckiego rządu. Nie pozostawia wątpliwości

Niemieckie Biuro Prasowe i Informacyjne Rządu Federalnego w rozmowie z Aleksandrą Fedorską ujawniło nam, że chociaż Donald Tusk zapowiedział rozmowę z Olafem Scholzem w sprawie incydentu z przewiezieniem migrantów do Polski, to nie doszło do niej, a ponadto nie jest ona nawet planowana. News wywołał wręcz histeryczną reakcję Donalda Tuska.

Farmaceutyczny gigant pozwany. Wiele wprowadzających w błąd oświadczeń z ostatniej chwili
Farmaceutyczny gigant pozwany. "Wiele wprowadzających w błąd oświadczeń"

Gigant farmaceutyczny Pfizer został pozwany przez stan Kansas w USA. Chodzi o wprowadzanie w błąd opinii publicznej w związku z działaniem szczepionki przeciwko koronawirusowi. Firma nie zgadza się z zarzutami i wydała oświadczenie.

REKLAMA

Premier Norwegii: Polska jest w Europie ważnym punktem odniesienia

Polska stanowi polityczny, ekonomiczny i kulturalny punkt ciężkości w centrum Europy - ocenił premier Norwegii Jonas Gahr Store w opublikowanym w środę artykule jego autorstwa dla "Rzeczpospolitej" w związku z jego wizytą Polsce.
Jonas Gahr Store Premier Norwegii: Polska jest w Europie ważnym punktem odniesienia
Jonas Gahr Store / Wikipedia - CC BY-SA 2.0 / FinnishGovernment

Polska stała się dla Norwegii jednym z najważniejszych partnerów współpracy - dodał w materiale "Europejscy partnerzy".

Czytaj także: Szok i niedowierzanie. Trzaskowski uderza... w Zielony Ład

"Dziś Polska stanowi polityczny, ekonomiczny i kulturalny punkt ciężkości w centrum Europy"

Norweski premier zaznaczył, że przyjeżdża do Polski, żeby spotkać się ze swoim kolegą - Donaldem Tuskiem. "Z dużym zainteresowaniem śledziliśmy w Norwegii wspaniały wzrost ekonomiczny i rozwój Polski. Dziś Polska stanowi polityczny, ekonomiczny i kulturalny punkt ciężkości w centrum Europy. Polska stała się też dla Norwegii istotnym partnerem współpracy – tak, jednym z najważniejszych" - napisał.

Podkreślił w artykule, że Norwegia chce teraz jeszcze bardziej wzmocnić relacje z Polską. "Mamy na czym budować" - zaznaczył wskazując m.in., że Polska jest istotnym partnerem handlowym i największym rynkiem norweskiego eksportu dla żywności pochodzenia morskiego.

"Gazociąg Baltic Pipe został otwarty w 2022 r. i zapewnia dostawy norweskiego gazu bezpośrednio do Polski oraz przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w Europie. Piszemy teraz wspólnie nowe rozdziały o energetyce, jak w przypadku firmy Equinor, zaangażowanej w rozwój morskiej energetyki wiatrowej oraz energetyki słonecznej" - wskazał w materiale Jonas Gahr Store.

Zaznaczył też, że jesteśmy partnerami w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, częścią wspólnego europejskiego rynku i bliskimi sojusznikami w ramach NATO.

Czytaj również: Nie ma porozumienia z rządem. Będzie drugi protest

Na szczycie agendy Ukraina

"Na szczycie agendy mojego spotkania z panem Tuskiem jest temat wojny w Ukrainie. Polska w dużym stopniu była i jest motorem, może najważniejszym, europejskiego wsparcia dla Ukrainy. Polska wie, jak to jest być celem najazdu i zamienić się w pole bitwy. Ta serdeczność i solidarność, jakimi wykazało się polskie społeczeństwo po inwazji Rosji na Ukrainę, stanowiły przykład dla reszty Europy" - podkreślił.

Premier Norwegii przypomniał, że rosyjskie działania wojenne w Ukrainie zagrażają europejskiemu bezpieczeństwu, a niedawno podpisano kontrakty na zakup norweskich systemów rakietowych od Kongsberg Gruppen, w celu dalszego wzmocnienia polskiej obrony wybrzeża.

Zaznaczył też, że w ramach funduszy norweskich i EOG od 20 lat Norwegia i Polska prowadzą szeroko zakrojoną współpracę dla wyrównywania różnic społecznych i ekonomicznych w Europie.

"Norwegia obecnie jest głównym darczyńcą na rzecz projektów dotyczących klimatu, badań, innowacji, kultury, społeczeństwa obywatelskiego i wielu innych, a ta współpraca jest zdecydowanie największa z Polską. Nigdy wcześniej tego typu działania nie były aż tak ważne" - zaznaczył szef norweskiego rządu.

Chodzi również o to, aby przyczynić się do budowy silnego i odpornego społeczeństwa, które będzie w stanie przeciwstawić się tendencjom populistycznym i niedemokratycznym. Po czwarte, relacja pomiędzy dwoma krajami to zawsze relacja międzyludzka: pomiędzy kolegami i koleżankami z pracy, studentami, turystami i w związkach partnerskich. Nasi przyjaciele z Polski stanowią w Norwegii największą grupę imigrancką, obejmującą sporo ponad 100 tys. mieszkańców.

Przypomniał w artkule o ponad 100 tys. polskiej grupie imigrantów w Norwegii.

"Ci pierwsi, którzy do nas przyjechali, uczestniczyli w budowaniu naszego kraju, jak pan Donald Tusk w młodości. Teraz są reprezentowani we wszystkich zawodach. Są zintegrowani i są ważnymi uczestnikami norweskiej ekonomii, kultury i życia społecznego, dzięki wspólnemu rynkowi pracy w EOG" - zapewnił.

Według niego niewiele z europejskich wyborów śledzono z większym międzynarodowym zainteresowaniem niż październikowe wybory w Polsce.

"Pan premier Tusk zdobył większość, żeby przeprowadzić reformy wzmacniające demokrację oraz niezależność mediów i sądów. To wysyła istotne sygnały dla reszty Europy w czasie, gdy w natarciu są fałszywe wiadomości i autorytarne sposoby myślenia" - wskazał.

"Dlatego właśnie teraz silniejsza współpraca z Polską daje ważny wyraz temu, że podzielamy te wartości i razem przy nich trwamy: wsparcie dla Ukrainy w jej walce o wolność i niezależność oraz wsparcie demokracji i współpracy międzynarodowej" - napisał. Według niego to wejście na nowy poziom współpracy między Norwegią a Polską.

Spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem planowane jest w środę po południu.(PAP)Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe