Piotr Duda: Na demonstracji zebraliśmy już 150 tys. podpisów pod referendum [RELACJA NA ŻYWO]

Tylko dziś, w czasie demonstracji, zebrano 150 tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum ws. Zielonego Ładu – poinformował w czasie przemówienia pod Sejmem szef Solidarności Piotr Duda. Trwa demonstracja Solidarności "Precz z Zielonym Ładem".
Trwa demonstracja
Trwa demonstracja "Precz z Zielonym Ładem" / fot. Marcin Żegliński

Relacja jest aktualizowana na bieżąco. Odśwież stronę, by zobaczyć nowe wpisy

16:40 Podczas demonstracji Solidarność zorganizował punkty, w których można było podpisać się pod wnioskiem o referendum w sprawie Zielonego Ładu. Zebrano 150 tysięcy podpisów. Sam Region Mazowsze zebrał już około 16 tys. podpisów.

16:30 – Zbieranie podpisów idzie bardzo dobrze, mamy duży apetyt na podpisy. Chcemy wykazać, że jest to ważna sprawa. Nie zadowoli nas tysiąc, dwa czy 100 tysięcy, chcemy zebrać milion. Liczymy na to, że społeczeństwo wypowie się i zadeklaruje chęć odrzucenia, bądź kontynuowania tej polityki. Naszym zdaniem odpowiedź powinna być jednoznacznie negatywna. Nie chcemy szkodliwej dla Polski i wszystkich obywatelii tzw. polityki Zielonego Ładu - przewodniczący mazowieckiej "S" Dariusz Paczuski.

16:28 Mamy nagranie z Sejmu, gdzie redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” nie został wpuszczony z powodu koszulki.

 

 

16:10 Tłumy na wielkiej demonstracji Solidarności.

 

 

● 15:56 Delegacja NSZZ "Solidarność" przekazała marszałkowi Szymonowi Hołowni petycję.

● 15:48 Skandal w Sejmie! Redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność" Michał Ossowski nie został wpuszczony do Sejmu z powodu koszulki "Precz z Zielonym Ładem".

● 15:35 Delegacja "S" spotkała się z rolnikami, którzy od wczoraj prowadzą strajk okupacyjny w Sejmie.

● 15:33 Szef największego związku zawodowego w Polsce przekazał, że tylko dziś, w czasie demonstracji, zebrano 150 tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum ws. Zielonego Ładu.

● 15:29 – Wiemy, że Unia Europejska emisje ma na poziomie 7 proc., a Chiny na poziomie 30 proc. Jak są tacy chojracy i tak dobrze kierują KE, to niech rozmawiają z Chinami, żeby oni zmniejszyli emisję CO2, a nie my będziemy się ograniczać i niszczyć nasze gospodarki – mówił szef "S".

● 15:25 – Dzisiaj po 20 latach w UE, gdy widzimy, jak polska gospodarka się rozwija, gdy indywidualnie mamy coraz więcej pieniędzy w portfelu, no to muszą nam dowalić Zielony Ład tylko dlatego, żebyśmy spadli do poziomu polskiego pracownika z początku lat 90. – mówił podczas swojego wystąpienia przewodniczący Solidarności Piotr Duda.

● 15:20 Delegacja "S" na czele z Piotrem Dudą oraz Tomaszem Obszańskim kieruje się do Sejmu, aby wręczyć marszałkowi Szymonowi Hołowni petycję.

● 15:13 Piotr Duda: Solidarność 1:0 Tusk.

● 15:09 – Chcą nakładać na nas kolejne zielone podatki i zielone daniny, a my na to pozwolić nie możemy – dodaje.

● 15:03 – Nie jest to dobry dzień dla polskiej demokracji i dialogu społecznego. Zielony Ład nie spadł nam nagle w styczniu tego roku, nie! Solidarność mówiła o tym od 2007 roku – mówi szef "S" Piotr Duda.

● 14:59 "Precz z Zielonym Wałem" – krzyczą protestujący pod Sejmem.

● 14:57 Na scenie przemawia przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

● 14:50 Pod Sejmem RP odśpiewano "Mazurka Dąbrowskiego".

● 14:46 Wojciech Ilnicki, przewodniczący "S" w KWB Turów, i Maciej Kłosiński, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej "S", są obecnie na scenie pod Sejmem.

● 14:42 "Gdy Zielony Ład zapanuje, to wszystkich w Polsce zrujnuje" / "Niech Bruksela żre robaki, my wolimy schabowego i ziemniaki" – czytamy na transparentach trzymanych przez sadowników.

● 14:29 Czoło demonstracji dotarło przed Sejm.

● 14:20 Telewizja Republika podaje, że w demonstracji przeciw Zielonemu Ładowi bierze udział około 250-300 tys. ludzi.

● 14:15 "Gdy początek marszu Solidarności dotarł do Ronda Dmowskiego, jego koniec sięgał aż Pałacu Prezydenckiego! Nasz marsz ma kilka kilometrów" – pisze Konrad Wernicki, dziennikarz "Tygodnika Solidarność".

● 14:03 – Protestujemy przeciwko temu, żeby te skutki Zielonego Ładu nas nie dotykały. Żeby nie było drogiej energii, nie było drogiego ciepła, żeby w rolnictwie środki ochrony roślin były tańsze. Niech kraje UE dorównają do Polski w redukcji tych środków, do tego poziomu, który u nas jest. To całe wariactwo europejskie niech się skupi najpierw na sobie – powiedział nam przewodniczący NSZZ RI "S" Tomasz Obszański.

● 13:55 Wielka demonstracja Solidarności "Precz z Zielonym Ładem". Mamy nagrania z drona [WIDEO]

● 13:40 Czoło demonstracji zbliża się do ronda Dmowskiego.

● 13:35 Solidarność w petycji do szefowej KE: Zielony Ład to eksperyment na obywatelach UE

● 13:24Obywatele naszego kraju są zbulwersowani tym, że Zielony Ład wprowadza się bez dialogu – dodał.

● 13:19Zielony Ład to problem, który dotyczy wszystkich pracowników w Polsce. Nie tylko rolników. Chcemy wreszcie, by szefowa KE, podeszła do tego w sposób odpowiedzialny, bo było wiele pism, które wysyłaliśmy, chociażby w sprawie ETS, stąd taka petycja – powiedział urzędnikowi szef Solidarności.

● 13:10 Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda wraz z przewodniczącym NSZZ RI "Solidarność" Tomaszem Obszańskim weszli do siedziby Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie, by złożyć tam petycję skierowaną do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

● 13:08 Pierwsze prowokacje podczas demonstracji "Solidarności" [WIDEO]

● 13:04 "Przyszedłem tutaj, bo wczoraj dostałem rachunek za energię. Podwyżka o 73%. Aż cały się trząsłem…" – cytuje słowa jednego z uczestników demonstracji mecenas Bartosz Lewandowski.

● 13:00 Nasz ład jest biało-czerwony! FOTORELACJA z wielkiego marszu Solidarności

● 12:53 Czoło marszu skręca w ul. Świętokrzyską.

● 12:49 – Jesteśmy najjaskrawszym przykładem tego dotknięcia przez Zielony Ład, ponieważ cały czas są próby zamknięcia branży węglowej, a szczególnie naszej kopalni Turów – powiedział nam Wojciech Ilnicki, szef Solidarności w KWB Turów.

● 12:47 "Dziś cała Polska słyszy - Precz z Zielonym Ładem" – pisze Michał Ossowski, redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność".

● 12:44Przyjechaliśmy zaprotestować, bo Zielony Ład uderzy w nas wszystkich – powiedział nam Andrzej Paruzel, przewodniczący Rady Oddziału Brzeg NSZZ "S" w Regionu Opolskiego.

● 12:40 Redaktor naczelny portalu Tysol.pl Cezary Krysztopa nagrał prowokatorkę. "Nikt jej tu nie chce" – podkreśla.

● 12:37 Czoło marszu zbliża się do Pałacu Prezydenckiego.

● 12:36 Demonstranci utworzyli korytarz życia, by umożliwić kartece pogotowia dojazd do potrzebujących osób.

● 12:30 Trwa demonstracja "Precz z Zielonym Ładem":

● 12:20Mamy dwie petycje do złożenia. Jedna będzie składana w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej, a drugą złożymy Marszałkowi Sejmu RP. Bardzo serdecznie prosimy, tak jak deklarowaliśmy od samego początku, nasza manifestacja jest absolutnie pokojowa. Mam nadzieję, że żadnych ekscesów nie będzie. Prosimy o nieużywanie materiałów pirotechnicznych, słuchanie służb porządkowych ze związku zawodowego Solidarności, słuchanie komunikatów policji i o sprawne przemieszczanie się. Wszystkie oficjalne wystąpienia będą pod Sejmem RP, w tej chwili na czoło marszu przemieszczą się liderzy, a sygnałem do wymarszu będzie odegrany hymn NSZZ "Solidarność" – przekazał na otwarciu demonstracji Bartłomiej Mickiewicz, wiceszef "S".

● 12:15 Manifestacja "Precz z Zielonym Ładem" za chwilę się rozpocznie.

● 12:13 Na placu Zamkowym ciągle zbierają się demonstranci, którzy protestują przeciw Zielonemu Ładowi.

● 12:08 Czujemy się zlekceważeni przez premiera Donalda Tuska - wskazują rolnicy.

● 12:04 Zielony Ład to utrata miejsc pracy i większe koszty życia. Jeżeli te rozwiązania wejdą w życie, to będziemy więcej płacić na energię elektryczną, za gaz, będziemy musieli zmodernizować nasze systemy grzewcze. To wszystko wiąże się z kosztami – mówi nam Kazimierz Kimso, przewodniczący dolnośląskiej "S".

● 12:02 – Mam nadzieję, że rolnicy osiągną swoje cele, a polskie rolnictwo będzie niezależne. Polska musi być samowystarczalna pod względem żywności. Liczę, że osiągniemy cel – mówi na antenie Telewizji Republika jeden z uczestników protestu.

● 12:00 Nasza manifestacja jest manifestacją absolutnie pokojową – podkreśla Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

● 11:53 Piotr Duda: Ogłaszamy pospolite ruszenie. Zbieramy podpisy pod referendum ws. Zielonego Ładu

● 11:44 Na placu Zamkowym zbiera się coraz więcej osób, które chcą zademonstrować przeciw Zielonemu Ładowi.

● 11:41 – Z badań, które przeprowadziliśmy na zlecenie Solidarności, wynika, że 57 proc. Polaków chce referendum w tej sprawie, a tylko 3 procent popiera Zielony Ład. To jest dla nas sygnał, w jakim kierunku mamy iść. Chcemy zebrać miliony podpisów – dodaje.

● 11:40 – Dzisiaj krzyczymy "Precz z Zielonym Ładem" i demonstrujemy przeciwko tej zarazie unijnej, którą chce nam wprowadzić Komisja Europejska, ale my już jesteśmy o parę kroków do przodu. Dzisiaj ogłosimy pospolite ruszenie, jeśli chodzi o zbieranie podpisów pod referendum obywatelskim, aby Polacy mogli się faktycznie wypowiedzieć i wyrzucić Zielony Ład do kosza – mówi nam przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

● 11:32 Waldemar Krenc: Zielony Ład to ideologia, która nie ma nic wspólnego z ekologią

11:25 Piotr Duda podkreślił, że marsz jest apolityczny, a "na scenie nie będzie polityków". – Cała klasa polityczna nas zawiodła, stąd my - obywatele - musimy wychodzić na ulicę – podkreślił szef Solidarności.

● 11:23 – My jesteśmy przygotowani. Chcemy zebrać miliony podpisów pod referendum obywatelskim [w sprawie Zielonego Ładu - przyp. red.] i rzucić je pod nogi marszałkowi Hołowni. Mamy nadzieję, że rząd pod tym się ugnie i to referendum się odbędzie – dodaje.

● 11:21Dzisiaj ten protest wchodzi na inny etap. Do tej pory wspieraliśmy rolników na ich protestach. Dzisiaj jesteśmy wspólnie, nie tylko rolnicy, ale cała "Solidarność" – mówi stacji Polsat News szef Solidarności Piotr Duda.

● 11:14 – Protestujemy przeciw Zielonemu Ładowi. Nie podoba nam się podwyżka cen energii i żywności (...) Mój brat jest rolnikiem – mówi jedna z protestujących kobiet, która na demonstrację przyjechała z Mławy.

● 11:07Zielony Ład jest gorszy niż komunizm. Po tych dyrektywach eurobolszewizmu unijnego za 10-15 lat będziemy mieli tylko fufajkę, walonki i będziemy zdrowo żyć w szałasie – mówi nam przewodniczący łódzkiej "Solidarności" Waldemar Krenc.

● 10:50 Nasza dziennikarka Monika Rutke nie została wpuszczona do Sejmu. Powód? Koszulka z napisem "Precz z Zielonym Ładem".

● 10:46 – Widzimy, że Zielony Ład do niczego nie prowadzi, utrudnia i komplikuje nam produkcję. To przekłada się na koszty produkcji. My chcemy chronić planetę, ale warunki, które nam nakłada UE, są nie do spełnienia – mówi jeden z rolników z Mazowsza.

● 10:40 Nasza dziennikarka Monika Rutke nie została wpuszczona do Sejmu! Powód? Koszulka z napisem "Precz z Zielonym Ładem", którą miała na sobie.

● 10:36 Szef Solidarności Piotr Duda podczas czwartkowej rozmowy na antenie telewizji wPolsce.pl został zapytany o ewentualne prowokacje podczas demonstracji. – Jako organizatorzy jutrzejszej demonstracji wspólnie z Solidarnością Rolników Indywidualnych zrobimy wszystko wspólnie z policją, aby do takich sytuacji nie dochodziło. Mamy doświadczenie, mamy swoje profesjonalne służby porządkowe, które nie są gorsze od Policjipodkreślił.

● 10:33 – Jesteśmy przeciwko Zielonemu Ładowi. Unia Europejska nie stoi po stronie polskiego rolnika – mówią nam dwie panie, które przyjechały na protest z okolic Brodnicy w województwie kujawsko-pomorskim.

● 10:31 – Jutro przechodzimy do innego etapu protestów, bo przede wszystkim będziemy razem. Pokażemy jedność i solidarność. Nie tylko rolnicy, ale też górnicy, hutnicy, ślusarze, tokarze, pielęgniarki, lekarze… wszyscy, którzy czują, że już dziś są pokrzywdzeni polityką klimatyczną Unii Europejskiej, będą w Warszawiemówił w czwartek Żaklinie Skowrońskiej na antenie wPolsce.pl Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

● 10:27 Podczas marszu przewiduje się przystanek przy ulicy Jasnej 14/16 przy siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie i złożenie tam petycji. Następnie uczestnicy demonstracji udadzą się przed Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Około godziny 15 w Sejmie RP złożą petycję do marszałka Szymona Hołowni. Tam też planowane jest zakończenie demonstracji.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kibice Legii przeciw decyzji Trzaskowskiego: Łapy precz od krzyża [FOTO] z ostatniej chwili
Kibice Legii przeciw decyzji Trzaskowskiego: "Łapy precz od krzyża" [FOTO]

Kibice Legii Warszawa podczas ostatniego ekstraklasowego meczu w tym sezonie wywiesili transparent skierowany do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego.

Była gwiazda TVN ostro o Wojewódzkim. Nie przebierała w słowach z ostatniej chwili
Była gwiazda TVN ostro o Wojewódzkim. Nie przebierała w słowach

- Kij mu w oko. Ja właśnie nie za bardzo wiem, o co Kubie chodzi, czy to jest jakaś frustracja wynikająca z wieku, czy z zazdrości, nie mam pojęcia - nie przebierał w słowach o Kubie Wojewódzkim były prowadzący "Dzień Dobry TVN" Filip Chajzer.

Prezes PiS: Złożymy wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu z ostatniej chwili
Prezes PiS: Złożymy wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu

W związku z wypowiedzią premiera Francji Gabriela Attala, w poniedziałek złożymy wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu celem przedstawienia informacji w tej sprawie przez premiera Donalda Tuska i okolicznościach w jakich jego rząd zgodził się na pakt migracyjny - przekazał PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Poderwano polskie samoloty. Wojsko wydało komunikat z ostatniej chwili
Poderwano polskie samoloty. Wojsko wydało komunikat

Polskie i sojusznicze statki powietrzne operują w południowo-wschodnim obszarze kraju, co może wiązać się z występowaniem podwyższonego poziomu hałasu - poinformowało na platformie X Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Trump szansą nie tylko Ameryki… z ostatniej chwili
Trump szansą nie tylko Ameryki…

Będzie problem, bo nawet gdyby zmuszono by Bidena do ustąpienia na rzecz Kamali Harris, (która jest jeszcze mniej popularna niż Biden), to jednak ona jest, uchodzi za czarnoskórą, co nie jest tu bez znaczenia. Więc nie mogą jej zdmuchnąć i wystawić białego gubernatora Kalifornii Gavin Newsom, który może być zainstalowany jako wiceprezydent przy boku Michelle Obama, natomiast Kamala Harris zostałaby na nasze (Kalifornijczyków) gubernatorem Kalifornii…

Deutsche Quelle: Berlińscy geje wybierają AfD Wiadomości
Deutsche Quelle: Berlińscy geje wybierają AfD

Pokój czy raczej bezpieczeństwo? A może więcej Europy i bezpieczeństwa? Albo mniej Europy i zielonej rewolucji a za to rządzący precz? Sądząc po hasłach i plakatach wyborczych polityczne role u naszych zachodnich sąsiadów są rozdane a kampania wyborcza wydaje się raczej nudna. No bo bądźmy szczerzy, kogo na serio może porwać plakat z charyzmatycznym jak kierownik poczty Olafem Scholzem w towarzystwie symbolizującej wszelkie przywary euroestablischmentu Pani Barley, którzy obiecują rodakom pokój. Na tym tle kolejne, chętnie podkreślane przez media głupie wypowiedzi i niejasne powiązania polityków Alternatywy stanowią przynajmniej pewne ubarwienie tej politycznej rutyny.

Jagiellonia Białystok po raz pierwszy piłkarskim mistrzem Polski z ostatniej chwili
Jagiellonia Białystok po raz pierwszy piłkarskim mistrzem Polski

Piłkarze Jagiellonii Białystok pokonali w ostatniej kolejce ekstraklasy Wartę Poznań 3:0 i po raz pierwszy zostali mistrzem Polski. Drużyna gości spadła do 1. ligi, gdyż została wyprzedzona przez Koronę Kielce, która w sobotę wygrała w Poznaniu z Lechem 2:1.

Kaczyński: Miałem do czynienia z agresją i ogromną dawką głupoty z ostatniej chwili
Kaczyński: Miałem do czynienia z agresją i ogromną dawką głupoty

Miałem do czynienia z agresją, a jednocześnie z ogromną dawką po prostu zwykłej głupoty – mówił w sobotę we Wrześni prezes PiS Jarosław Kaczyński. Przesłuchuje się tych, którzy po prostu chcieli wykonać obowiązek wynikający z konstytucji i grozi się im prokuratorem, sądem – podkreślał.

Niemowlę walczy o życie w szpitalu. Zatrzymano rodziców z ostatniej chwili
Niemowlę walczy o życie w szpitalu. Zatrzymano rodziców

Policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności dramatu, jaki rozegrał się w Warszawie. Niespełna dwumiesięczne niemowlę walczy o życie. Wszystko przez rodziców, którzy byli pod wpływem alkoholu. 

To nie ja. Krzysztof Stanowski zaapelował do internautów z ostatniej chwili
"To nie ja". Krzysztof Stanowski zaapelował do internautów

Dziennikarz Krzysztof Stanowski jest osobą aktywną w mediach społecznościowych. W ostatnich godzinach zwrócił się do fanów z apelem, by byli ostrożni.

REKLAMA

Piotr Duda: Na demonstracji zebraliśmy już 150 tys. podpisów pod referendum [RELACJA NA ŻYWO]

Tylko dziś, w czasie demonstracji, zebrano 150 tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum ws. Zielonego Ładu – poinformował w czasie przemówienia pod Sejmem szef Solidarności Piotr Duda. Trwa demonstracja Solidarności "Precz z Zielonym Ładem".
Trwa demonstracja
Trwa demonstracja "Precz z Zielonym Ładem" / fot. Marcin Żegliński

Relacja jest aktualizowana na bieżąco. Odśwież stronę, by zobaczyć nowe wpisy

16:40 Podczas demonstracji Solidarność zorganizował punkty, w których można było podpisać się pod wnioskiem o referendum w sprawie Zielonego Ładu. Zebrano 150 tysięcy podpisów. Sam Region Mazowsze zebrał już około 16 tys. podpisów.

16:30 – Zbieranie podpisów idzie bardzo dobrze, mamy duży apetyt na podpisy. Chcemy wykazać, że jest to ważna sprawa. Nie zadowoli nas tysiąc, dwa czy 100 tysięcy, chcemy zebrać milion. Liczymy na to, że społeczeństwo wypowie się i zadeklaruje chęć odrzucenia, bądź kontynuowania tej polityki. Naszym zdaniem odpowiedź powinna być jednoznacznie negatywna. Nie chcemy szkodliwej dla Polski i wszystkich obywatelii tzw. polityki Zielonego Ładu - przewodniczący mazowieckiej "S" Dariusz Paczuski.

16:28 Mamy nagranie z Sejmu, gdzie redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” nie został wpuszczony z powodu koszulki.

 

 

16:10 Tłumy na wielkiej demonstracji Solidarności.

 

 

● 15:56 Delegacja NSZZ "Solidarność" przekazała marszałkowi Szymonowi Hołowni petycję.

● 15:48 Skandal w Sejmie! Redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność" Michał Ossowski nie został wpuszczony do Sejmu z powodu koszulki "Precz z Zielonym Ładem".

● 15:35 Delegacja "S" spotkała się z rolnikami, którzy od wczoraj prowadzą strajk okupacyjny w Sejmie.

● 15:33 Szef największego związku zawodowego w Polsce przekazał, że tylko dziś, w czasie demonstracji, zebrano 150 tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum ws. Zielonego Ładu.

● 15:29 – Wiemy, że Unia Europejska emisje ma na poziomie 7 proc., a Chiny na poziomie 30 proc. Jak są tacy chojracy i tak dobrze kierują KE, to niech rozmawiają z Chinami, żeby oni zmniejszyli emisję CO2, a nie my będziemy się ograniczać i niszczyć nasze gospodarki – mówił szef "S".

● 15:25 – Dzisiaj po 20 latach w UE, gdy widzimy, jak polska gospodarka się rozwija, gdy indywidualnie mamy coraz więcej pieniędzy w portfelu, no to muszą nam dowalić Zielony Ład tylko dlatego, żebyśmy spadli do poziomu polskiego pracownika z początku lat 90. – mówił podczas swojego wystąpienia przewodniczący Solidarności Piotr Duda.

● 15:20 Delegacja "S" na czele z Piotrem Dudą oraz Tomaszem Obszańskim kieruje się do Sejmu, aby wręczyć marszałkowi Szymonowi Hołowni petycję.

● 15:13 Piotr Duda: Solidarność 1:0 Tusk.

● 15:09 – Chcą nakładać na nas kolejne zielone podatki i zielone daniny, a my na to pozwolić nie możemy – dodaje.

● 15:03 – Nie jest to dobry dzień dla polskiej demokracji i dialogu społecznego. Zielony Ład nie spadł nam nagle w styczniu tego roku, nie! Solidarność mówiła o tym od 2007 roku – mówi szef "S" Piotr Duda.

● 14:59 "Precz z Zielonym Wałem" – krzyczą protestujący pod Sejmem.

● 14:57 Na scenie przemawia przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

● 14:50 Pod Sejmem RP odśpiewano "Mazurka Dąbrowskiego".

● 14:46 Wojciech Ilnicki, przewodniczący "S" w KWB Turów, i Maciej Kłosiński, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej "S", są obecnie na scenie pod Sejmem.

● 14:42 "Gdy Zielony Ład zapanuje, to wszystkich w Polsce zrujnuje" / "Niech Bruksela żre robaki, my wolimy schabowego i ziemniaki" – czytamy na transparentach trzymanych przez sadowników.

● 14:29 Czoło demonstracji dotarło przed Sejm.

● 14:20 Telewizja Republika podaje, że w demonstracji przeciw Zielonemu Ładowi bierze udział około 250-300 tys. ludzi.

● 14:15 "Gdy początek marszu Solidarności dotarł do Ronda Dmowskiego, jego koniec sięgał aż Pałacu Prezydenckiego! Nasz marsz ma kilka kilometrów" – pisze Konrad Wernicki, dziennikarz "Tygodnika Solidarność".

● 14:03 – Protestujemy przeciwko temu, żeby te skutki Zielonego Ładu nas nie dotykały. Żeby nie było drogiej energii, nie było drogiego ciepła, żeby w rolnictwie środki ochrony roślin były tańsze. Niech kraje UE dorównają do Polski w redukcji tych środków, do tego poziomu, który u nas jest. To całe wariactwo europejskie niech się skupi najpierw na sobie – powiedział nam przewodniczący NSZZ RI "S" Tomasz Obszański.

● 13:55 Wielka demonstracja Solidarności "Precz z Zielonym Ładem". Mamy nagrania z drona [WIDEO]

● 13:40 Czoło demonstracji zbliża się do ronda Dmowskiego.

● 13:35 Solidarność w petycji do szefowej KE: Zielony Ład to eksperyment na obywatelach UE

● 13:24Obywatele naszego kraju są zbulwersowani tym, że Zielony Ład wprowadza się bez dialogu – dodał.

● 13:19Zielony Ład to problem, który dotyczy wszystkich pracowników w Polsce. Nie tylko rolników. Chcemy wreszcie, by szefowa KE, podeszła do tego w sposób odpowiedzialny, bo było wiele pism, które wysyłaliśmy, chociażby w sprawie ETS, stąd taka petycja – powiedział urzędnikowi szef Solidarności.

● 13:10 Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda wraz z przewodniczącym NSZZ RI "Solidarność" Tomaszem Obszańskim weszli do siedziby Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie, by złożyć tam petycję skierowaną do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

● 13:08 Pierwsze prowokacje podczas demonstracji "Solidarności" [WIDEO]

● 13:04 "Przyszedłem tutaj, bo wczoraj dostałem rachunek za energię. Podwyżka o 73%. Aż cały się trząsłem…" – cytuje słowa jednego z uczestników demonstracji mecenas Bartosz Lewandowski.

● 13:00 Nasz ład jest biało-czerwony! FOTORELACJA z wielkiego marszu Solidarności

● 12:53 Czoło marszu skręca w ul. Świętokrzyską.

● 12:49 – Jesteśmy najjaskrawszym przykładem tego dotknięcia przez Zielony Ład, ponieważ cały czas są próby zamknięcia branży węglowej, a szczególnie naszej kopalni Turów – powiedział nam Wojciech Ilnicki, szef Solidarności w KWB Turów.

● 12:47 "Dziś cała Polska słyszy - Precz z Zielonym Ładem" – pisze Michał Ossowski, redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność".

● 12:44Przyjechaliśmy zaprotestować, bo Zielony Ład uderzy w nas wszystkich – powiedział nam Andrzej Paruzel, przewodniczący Rady Oddziału Brzeg NSZZ "S" w Regionu Opolskiego.

● 12:40 Redaktor naczelny portalu Tysol.pl Cezary Krysztopa nagrał prowokatorkę. "Nikt jej tu nie chce" – podkreśla.

● 12:37 Czoło marszu zbliża się do Pałacu Prezydenckiego.

● 12:36 Demonstranci utworzyli korytarz życia, by umożliwić kartece pogotowia dojazd do potrzebujących osób.

● 12:30 Trwa demonstracja "Precz z Zielonym Ładem":

● 12:20Mamy dwie petycje do złożenia. Jedna będzie składana w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej, a drugą złożymy Marszałkowi Sejmu RP. Bardzo serdecznie prosimy, tak jak deklarowaliśmy od samego początku, nasza manifestacja jest absolutnie pokojowa. Mam nadzieję, że żadnych ekscesów nie będzie. Prosimy o nieużywanie materiałów pirotechnicznych, słuchanie służb porządkowych ze związku zawodowego Solidarności, słuchanie komunikatów policji i o sprawne przemieszczanie się. Wszystkie oficjalne wystąpienia będą pod Sejmem RP, w tej chwili na czoło marszu przemieszczą się liderzy, a sygnałem do wymarszu będzie odegrany hymn NSZZ "Solidarność" – przekazał na otwarciu demonstracji Bartłomiej Mickiewicz, wiceszef "S".

● 12:15 Manifestacja "Precz z Zielonym Ładem" za chwilę się rozpocznie.

● 12:13 Na placu Zamkowym ciągle zbierają się demonstranci, którzy protestują przeciw Zielonemu Ładowi.

● 12:08 Czujemy się zlekceważeni przez premiera Donalda Tuska - wskazują rolnicy.

● 12:04 Zielony Ład to utrata miejsc pracy i większe koszty życia. Jeżeli te rozwiązania wejdą w życie, to będziemy więcej płacić na energię elektryczną, za gaz, będziemy musieli zmodernizować nasze systemy grzewcze. To wszystko wiąże się z kosztami – mówi nam Kazimierz Kimso, przewodniczący dolnośląskiej "S".

● 12:02 – Mam nadzieję, że rolnicy osiągną swoje cele, a polskie rolnictwo będzie niezależne. Polska musi być samowystarczalna pod względem żywności. Liczę, że osiągniemy cel – mówi na antenie Telewizji Republika jeden z uczestników protestu.

● 12:00 Nasza manifestacja jest manifestacją absolutnie pokojową – podkreśla Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

● 11:53 Piotr Duda: Ogłaszamy pospolite ruszenie. Zbieramy podpisy pod referendum ws. Zielonego Ładu

● 11:44 Na placu Zamkowym zbiera się coraz więcej osób, które chcą zademonstrować przeciw Zielonemu Ładowi.

● 11:41 – Z badań, które przeprowadziliśmy na zlecenie Solidarności, wynika, że 57 proc. Polaków chce referendum w tej sprawie, a tylko 3 procent popiera Zielony Ład. To jest dla nas sygnał, w jakim kierunku mamy iść. Chcemy zebrać miliony podpisów – dodaje.

● 11:40 – Dzisiaj krzyczymy "Precz z Zielonym Ładem" i demonstrujemy przeciwko tej zarazie unijnej, którą chce nam wprowadzić Komisja Europejska, ale my już jesteśmy o parę kroków do przodu. Dzisiaj ogłosimy pospolite ruszenie, jeśli chodzi o zbieranie podpisów pod referendum obywatelskim, aby Polacy mogli się faktycznie wypowiedzieć i wyrzucić Zielony Ład do kosza – mówi nam przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

● 11:32 Waldemar Krenc: Zielony Ład to ideologia, która nie ma nic wspólnego z ekologią

11:25 Piotr Duda podkreślił, że marsz jest apolityczny, a "na scenie nie będzie polityków". – Cała klasa polityczna nas zawiodła, stąd my - obywatele - musimy wychodzić na ulicę – podkreślił szef Solidarności.

● 11:23 – My jesteśmy przygotowani. Chcemy zebrać miliony podpisów pod referendum obywatelskim [w sprawie Zielonego Ładu - przyp. red.] i rzucić je pod nogi marszałkowi Hołowni. Mamy nadzieję, że rząd pod tym się ugnie i to referendum się odbędzie – dodaje.

● 11:21Dzisiaj ten protest wchodzi na inny etap. Do tej pory wspieraliśmy rolników na ich protestach. Dzisiaj jesteśmy wspólnie, nie tylko rolnicy, ale cała "Solidarność" – mówi stacji Polsat News szef Solidarności Piotr Duda.

● 11:14 – Protestujemy przeciw Zielonemu Ładowi. Nie podoba nam się podwyżka cen energii i żywności (...) Mój brat jest rolnikiem – mówi jedna z protestujących kobiet, która na demonstrację przyjechała z Mławy.

● 11:07Zielony Ład jest gorszy niż komunizm. Po tych dyrektywach eurobolszewizmu unijnego za 10-15 lat będziemy mieli tylko fufajkę, walonki i będziemy zdrowo żyć w szałasie – mówi nam przewodniczący łódzkiej "Solidarności" Waldemar Krenc.

● 10:50 Nasza dziennikarka Monika Rutke nie została wpuszczona do Sejmu. Powód? Koszulka z napisem "Precz z Zielonym Ładem".

● 10:46 – Widzimy, że Zielony Ład do niczego nie prowadzi, utrudnia i komplikuje nam produkcję. To przekłada się na koszty produkcji. My chcemy chronić planetę, ale warunki, które nam nakłada UE, są nie do spełnienia – mówi jeden z rolników z Mazowsza.

● 10:40 Nasza dziennikarka Monika Rutke nie została wpuszczona do Sejmu! Powód? Koszulka z napisem "Precz z Zielonym Ładem", którą miała na sobie.

● 10:36 Szef Solidarności Piotr Duda podczas czwartkowej rozmowy na antenie telewizji wPolsce.pl został zapytany o ewentualne prowokacje podczas demonstracji. – Jako organizatorzy jutrzejszej demonstracji wspólnie z Solidarnością Rolników Indywidualnych zrobimy wszystko wspólnie z policją, aby do takich sytuacji nie dochodziło. Mamy doświadczenie, mamy swoje profesjonalne służby porządkowe, które nie są gorsze od Policjipodkreślił.

● 10:33 – Jesteśmy przeciwko Zielonemu Ładowi. Unia Europejska nie stoi po stronie polskiego rolnika – mówią nam dwie panie, które przyjechały na protest z okolic Brodnicy w województwie kujawsko-pomorskim.

● 10:31 – Jutro przechodzimy do innego etapu protestów, bo przede wszystkim będziemy razem. Pokażemy jedność i solidarność. Nie tylko rolnicy, ale też górnicy, hutnicy, ślusarze, tokarze, pielęgniarki, lekarze… wszyscy, którzy czują, że już dziś są pokrzywdzeni polityką klimatyczną Unii Europejskiej, będą w Warszawiemówił w czwartek Żaklinie Skowrońskiej na antenie wPolsce.pl Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

● 10:27 Podczas marszu przewiduje się przystanek przy ulicy Jasnej 14/16 przy siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie i złożenie tam petycji. Następnie uczestnicy demonstracji udadzą się przed Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Około godziny 15 w Sejmie RP złożą petycję do marszałka Szymona Hołowni. Tam też planowane jest zakończenie demonstracji.

 Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe