104 lata temu urodził się Jan Paweł II

Dzisiaj, 18 maja mija 104. rocznica urodzin Karola Wojtyły, od 16 października 1978 r. - papieża Jana Pawła II. Wkrótce po śmierci został on ogłoszony błogosławionym a następnie świętym Kościoła katolickiego.
Jan Paweł II 104 lata temu urodził się Jan Paweł II
Jan Paweł II / wikimedia.commons/CC BY-SA 3.0pl/Gov.pl

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 w małopolskim miasteczku Wadowice, niedaleko Krakowa, jako ostatnie z trojga dzieci Karola i Emilii Kaczorowskiej.

Matka przyszłego papieża, Emilia Wojtyła (z domu Kaczorowska) zajmowała się domem i dorabiała jako szwaczka. Ojciec, Karol Wojtyła, służył w armii cesarza Franciszka Józefa, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., został urzędnikiem Powiatowej Komendy Uzupełnień w Wadowicach, będąc oficerem tamtejszego 12. Pułku Piechoty.

Karol bardzo wcześnie stracił wszystkich swoich najbliższych. Miał niespełna 9 lat, kiedy umarła mu matka, która w chwili śmierci miała zaledwie 45 lat. Trzy lata później zmarł jego starszy o 14 lat brat Edmund, lekarz, który po studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim pracował w szpitalu w Bielsku-Białej, gdzie śmiertelnie zaraził się od pacjentki szkarlatyną. Karol miał również siostrę Olgę, która zmarła tuż po urodzeniu w 1916 r. Po śmierci matki i starszego brata rodzina Wojtyłów składała się jedynie z ojca i syna. Świadkowie tamtych lat wspominają ich ogromną więź i troskliwą opiekę Karola seniora. Jednak i ojciec przyszłego papieża nie żył długo, odszedł, gdy Karol miał 20 lat.

W 1938 r. młody Wojtyła rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, które zmuszony był przerwać wraz z wybuchem II wojny światowej. W tym czasie pracował zawodowo w zakładach Solvay, ale jeszcze podczas wojny zaczął się jednak kształcić w podziemnym seminarium duchownym, mieszczącym się w pokojach abp Adama Stefana Sapiehy w jego pałacu arcybiskupim. Święcenia kapłańskie przyjął 1 listopada 1946 roku w katedrze na Wawelu i wkrótce potem wyjechał na dalsze studia do Rzymu.

Po powrocie do kraju w 1948 r. przez pół roku był wikarym w wiejskiej parafii w Niegowici, a następnie w krakowskim kościele św. Floriana, by w końcu osiąść na ul. Kanoniczej, gdzie przygotowywał się do habilitacji.

Przez cały ten czas, łącznie z wojną, żywo interesował się literaturą piękną i teatrem, a gdy jako kapłan działał w Krakowie, wiele uwagi poświęcał studentom, których otaczał szczególną opieką duszpasterską.

Biskup

Od 1954 roku pracował jako profesor na KUL-u, a papieska nominacja na biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej dotarła do niego, gdy przebywał ze studentami na obozie kajakowym na Mazurach. Sakrę przyjął 28 września 1958 roku z rąk ówczesnego administratora apostolskiego w Krakowie abp Eugeniusza Baziaka. Gdy ten ostatni zmarł 15 czerwca 1962 roku w Warszawie, kapituła krakowska wybrała wikariuszem kapitulnym (tymczasowym rządcą) archidiecezji właśnie bp. Wojtyłę.

Decyzję tę potwierdził Paweł VI 13 stycznia 1964 roku, mianując 43-letniego hierarchę arcybiskupem metropolitą krakowskim. Ten sam papież 26 czerwca 1967 r. powołał go w skład Kolegium Kardynalskiego.

Kard. Wojtyła przyjął aktywny styl zarządzania diecezją od wizytacji parafialnych poczynając a na zwołaniu synodów kończąc. W tym czasie kontynuował także działalność naukowo-dydaktyczną na KUL-u. Hierarcha brał również czynny udział we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego II.

Po powrocie z Soboru znaczną część swojego dorobku publicystycznego poświęcił propagowaniu jego przesłania. Przede wszystkim jednak starał się zaszczepić Kościołowi w Polsce ducha soborowej odnowy. Zwołał dwa Synody: w 1972 roku Synod Archidiecezji Krakowskiej, a rok później Synod Metropolii Krakowskiej. Obydwa zamknął już jako papież, podczas wizyt w Ojczyźnie w 1979 i 1983 r.

We wrześniu 1978 roku, z ramienia episkopatu Polski - wraz z prymasem kard. Stefanem Wyszyńskim - złożył  historyczną rewizytę w RFN.

Papież

16 października 1978 na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie 111 zgromadzonych tam kardynałów wybrało 58-letniego arcybiskupa krakowskiego 264. Biskupem Rzymu. Był pierwszym od 1523 r. nie-Włochem na tym urzędzie a także pierwszym historii Polakiem i Słowianinem. Od tamtego czasu trwał pontyfikat najdłuższy w XX wieku i trzeci co do długości w dziejach Kościoła.

Jednocześnie pontyfikat Jana Pawła II był najbardziej rekordowym pod względem liczby podróży zagranicznych - 104 i odwiedzonych podczas nich krajów - 129, a także przemierzonych kilometrów - prawie 1,3 mln oraz przeprowadzonych beatyfikacji - 148 i kanonizacji - 51 a także ogłoszonych podczas nich błogosławionych - 1343 i świętych - 482. Jan Paweł II opublikował 14 encyklik, czyli najwyższej rangi urzędowych dokumentów, jakie papieże kierują do całego Kościoła. Pierwszą zatytułowaną "Redemptor hominis" papież Wojtyła podpisał 4 marca 1979 r.; ostatnią "Ecclesia de Eucharistia" – 17 kwietnia 2003 r.

Jednym z najgłośniejszych dokumentów pontyfikatu stała się jedenasta encyklika "Evangelium vitae" (Ewangelia życia) z 25 marca.1995 r. To ukoronowanie papieskiej wizji miłości, małżeństwa, rodziny a przede wszystkim "wartości i nienaruszalności życia ludzkiego" od poczęcia do naturalnej śmierci.

Jan Paweł II był także inicjatorem Światowych Dni Młodzieży, które miały stać się jednym z fenomenów całego pontyfikatu. Dokumentem niejako programowym, w którym papież zapowiedział tę inicjatywę, był "List apostolski do młodych całego świata" wydany 31 marca 1985 r.

Był pierwszym w dziejach papieżem, który tak otwarcie i przyjaźnie mówił o wyznawcach innych religii. Także jako pierwszy papież przekroczył próg synagogi – miało to miejsce w Rzymie, 13 kwietnia 1986 r.

Z kolei 27 października 1986 r. odbyło się przełomowe międzyreligijne spotkanie modlitewne w Asyżu. Na zaproszenie Jana Pawła II do miasta św. Franciszka przybyło 47 delegacji reprezentujących wyznania chrześcijańskie oraz przedstawiciele 13 innych religii, aby w jednym czasie modlić się w intencji pokoju.

Droga na ołtarze

Już 13 maja 2005 r. ogłoszono decyzję nowego papieża, Benedykta XVI, by w przypadku Jana Pawła II odstąpić od wymaganego przez przepisy kościelne okresu 5 lat przerwy od śmierci do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego. Zarówno tempo, w jakim wszczęto ów proces, jak i czas jego trwania – niespełna dwa lata od otwarcia – są absolutnym ewenementem w naszych czasach. 1 maja 2011 r. Jan Paweł II został beatyfikowany, a 27 kwietnia 2014 r. - ogłoszony świętym.

W liście z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II, papież-senior Benedykt XVI napisał o swoim poprzedniku: "W Janie Pawle II uwidoczniły się nam wszystkim moc i dobroć Boga. W czasie, kiedy Kościół na nowo cierpi z powodu naporu zła, jest on dla nas oznaką nadziei i otuchy".

CZYTAJ WIĘCEJ: Gender tak, chrześcijaństwo nie! Trzaskowski wprowadza nowe przepisy

CZYTAJ TAKŻE: Przetarg na terminal zbożowy w Gdańsku odwołany. Tymczasem w Niemczech... uroczyście otwierają nowy


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Grecja znowu mierzy się z pożarami z ostatniej chwili
Grecja znowu mierzy się z pożarami

Setki strażaków walczą z 70 pożarami lasów w różnych częściach Grecji, w tym na wyspach Andros i Salamina. Akcję gaśniczą utrudnia silny wiatr, który może doprowadzić do powstania kolejnych ognisk – podał Reuters w sobotę.

Tragedia w Niemczech. Ojciec imigrant utopił 15-letnią córkę? gorące
Tragedia w Niemczech. Ojciec imigrant utopił 15-letnią córkę?

Portal Bild.de ujawnił, że jasne staje się dlaczego, zginęła 15-letnia Roqia z Afganistanu, która utonęła w Renie. Okazuje się, że jej rodzice mocno sprzeciwiali się temu, że chciała ona prowadzić "wolne życie".

Minister Nowacka domaga się uregulowania przysposabiania dzieci przez pary homoseksualne polityka
Minister Nowacka domaga się uregulowania przysposabiania dzieci przez pary homoseksualne

Kwestia tzw. przysposobienia dzieci w związkach partnerskich to zabezpieczenie interesu i uregulowanie praw dzieci w takich związkach - powiedziała w sobotę minister edukacji Barbara Nowacka. Podkreśliła, że dbając o dobro dzieci, należy wprowadzić związki partnerskie.

Hubert Hurkacz w finale turnieju ATP w Halle! Nie dał Niemcowi żadnych szans z ostatniej chwili
Hubert Hurkacz w finale turnieju ATP w Halle! Nie dał Niemcowi żadnych szans

Hubert Hurkacz awansował do finału turnieju ATP 500 na kortach trawiastych w Halle, pokonując turniejową "dwójkę" Niemca Alexandera Zvereva 7:6 (7-2), 6:4.

Uwaga: nadciągają silne burze Wiadomości
Uwaga: nadciągają silne burze

W sobotę pogoda będzie zmieniać się bardzo dynamicznie, burze obejmą teren niemal całego kraju, zwłaszcza na wschodzie. Na południowym wschodzie przewidywane są ostrzeżenia o upałach - przekazał synoptyk IMGW.

Kto kandydatem PiS na prezydenta? Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego z ostatniej chwili
Kto kandydatem PiS na prezydenta? Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego

– Nasz kandydat na prezydenta ma odpowiadać oczekiwaniom społeczeństwa i być jednocześnie taką osobą, która nie ma w swojej przeszłości niczego, co można by zaatakować – powiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas wystąpienia na konwencji partii w Pułtusku.

Znany kabaret nagrał piosenkę o tym jak poleci rząd Tuska wideo
Znany kabaret nagrał piosenkę o tym jak "poleci rząd Tuska"

Budujemy CPK, przecież wszyscy są na tak, przecież wszyscy rwą się do roboty. Zbudujemy CPK, przecież wszyscy są na tak, będą dumnie latać samoloty. Polecimy wte i wewte, polecimy wreszcie stąd, Jako pierwszy to poleci pewnie rząd! - śpiewa Kabaret OT.TO.

Ogromny pożar w Kazachstanie: płonie 26-piętrowy wieżowiec z ostatniej chwili
Ogromny pożar w Kazachstanie: płonie 26-piętrowy wieżowiec

Płonie 26-piętrowy wieżowiec w Astanie, stolicy Kazachstanu.

Popularny teleturniej wraca na antenę Polsatu z ostatniej chwili
Popularny teleturniej wraca na antenę Polsatu

"Awantura o kasę" powraca na antenę Polsatu. Kultowy teleturniej, podobnie jak niemal 20 lat temu, poprowadzi Krzysztof Ibisz.

Zabawka niebezpieczna dla dzieci. Znana sieć handlowa wydała komunikat Wiadomości
Zabawka niebezpieczna dla dzieci. Znana sieć handlowa wydała komunikat

Pepco wycofało jedną z zabawek, ponieważ nie spełnia ona wymagań rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów. Wykryto w niej niebezpieczną substancję.

REKLAMA

104 lata temu urodził się Jan Paweł II

Dzisiaj, 18 maja mija 104. rocznica urodzin Karola Wojtyły, od 16 października 1978 r. - papieża Jana Pawła II. Wkrótce po śmierci został on ogłoszony błogosławionym a następnie świętym Kościoła katolickiego.
Jan Paweł II 104 lata temu urodził się Jan Paweł II
Jan Paweł II / wikimedia.commons/CC BY-SA 3.0pl/Gov.pl

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 w małopolskim miasteczku Wadowice, niedaleko Krakowa, jako ostatnie z trojga dzieci Karola i Emilii Kaczorowskiej.

Matka przyszłego papieża, Emilia Wojtyła (z domu Kaczorowska) zajmowała się domem i dorabiała jako szwaczka. Ojciec, Karol Wojtyła, służył w armii cesarza Franciszka Józefa, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., został urzędnikiem Powiatowej Komendy Uzupełnień w Wadowicach, będąc oficerem tamtejszego 12. Pułku Piechoty.

Karol bardzo wcześnie stracił wszystkich swoich najbliższych. Miał niespełna 9 lat, kiedy umarła mu matka, która w chwili śmierci miała zaledwie 45 lat. Trzy lata później zmarł jego starszy o 14 lat brat Edmund, lekarz, który po studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim pracował w szpitalu w Bielsku-Białej, gdzie śmiertelnie zaraził się od pacjentki szkarlatyną. Karol miał również siostrę Olgę, która zmarła tuż po urodzeniu w 1916 r. Po śmierci matki i starszego brata rodzina Wojtyłów składała się jedynie z ojca i syna. Świadkowie tamtych lat wspominają ich ogromną więź i troskliwą opiekę Karola seniora. Jednak i ojciec przyszłego papieża nie żył długo, odszedł, gdy Karol miał 20 lat.

W 1938 r. młody Wojtyła rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, które zmuszony był przerwać wraz z wybuchem II wojny światowej. W tym czasie pracował zawodowo w zakładach Solvay, ale jeszcze podczas wojny zaczął się jednak kształcić w podziemnym seminarium duchownym, mieszczącym się w pokojach abp Adama Stefana Sapiehy w jego pałacu arcybiskupim. Święcenia kapłańskie przyjął 1 listopada 1946 roku w katedrze na Wawelu i wkrótce potem wyjechał na dalsze studia do Rzymu.

Po powrocie do kraju w 1948 r. przez pół roku był wikarym w wiejskiej parafii w Niegowici, a następnie w krakowskim kościele św. Floriana, by w końcu osiąść na ul. Kanoniczej, gdzie przygotowywał się do habilitacji.

Przez cały ten czas, łącznie z wojną, żywo interesował się literaturą piękną i teatrem, a gdy jako kapłan działał w Krakowie, wiele uwagi poświęcał studentom, których otaczał szczególną opieką duszpasterską.

Biskup

Od 1954 roku pracował jako profesor na KUL-u, a papieska nominacja na biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej dotarła do niego, gdy przebywał ze studentami na obozie kajakowym na Mazurach. Sakrę przyjął 28 września 1958 roku z rąk ówczesnego administratora apostolskiego w Krakowie abp Eugeniusza Baziaka. Gdy ten ostatni zmarł 15 czerwca 1962 roku w Warszawie, kapituła krakowska wybrała wikariuszem kapitulnym (tymczasowym rządcą) archidiecezji właśnie bp. Wojtyłę.

Decyzję tę potwierdził Paweł VI 13 stycznia 1964 roku, mianując 43-letniego hierarchę arcybiskupem metropolitą krakowskim. Ten sam papież 26 czerwca 1967 r. powołał go w skład Kolegium Kardynalskiego.

Kard. Wojtyła przyjął aktywny styl zarządzania diecezją od wizytacji parafialnych poczynając a na zwołaniu synodów kończąc. W tym czasie kontynuował także działalność naukowo-dydaktyczną na KUL-u. Hierarcha brał również czynny udział we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego II.

Po powrocie z Soboru znaczną część swojego dorobku publicystycznego poświęcił propagowaniu jego przesłania. Przede wszystkim jednak starał się zaszczepić Kościołowi w Polsce ducha soborowej odnowy. Zwołał dwa Synody: w 1972 roku Synod Archidiecezji Krakowskiej, a rok później Synod Metropolii Krakowskiej. Obydwa zamknął już jako papież, podczas wizyt w Ojczyźnie w 1979 i 1983 r.

We wrześniu 1978 roku, z ramienia episkopatu Polski - wraz z prymasem kard. Stefanem Wyszyńskim - złożył  historyczną rewizytę w RFN.

Papież

16 października 1978 na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie 111 zgromadzonych tam kardynałów wybrało 58-letniego arcybiskupa krakowskiego 264. Biskupem Rzymu. Był pierwszym od 1523 r. nie-Włochem na tym urzędzie a także pierwszym historii Polakiem i Słowianinem. Od tamtego czasu trwał pontyfikat najdłuższy w XX wieku i trzeci co do długości w dziejach Kościoła.

Jednocześnie pontyfikat Jana Pawła II był najbardziej rekordowym pod względem liczby podróży zagranicznych - 104 i odwiedzonych podczas nich krajów - 129, a także przemierzonych kilometrów - prawie 1,3 mln oraz przeprowadzonych beatyfikacji - 148 i kanonizacji - 51 a także ogłoszonych podczas nich błogosławionych - 1343 i świętych - 482. Jan Paweł II opublikował 14 encyklik, czyli najwyższej rangi urzędowych dokumentów, jakie papieże kierują do całego Kościoła. Pierwszą zatytułowaną "Redemptor hominis" papież Wojtyła podpisał 4 marca 1979 r.; ostatnią "Ecclesia de Eucharistia" – 17 kwietnia 2003 r.

Jednym z najgłośniejszych dokumentów pontyfikatu stała się jedenasta encyklika "Evangelium vitae" (Ewangelia życia) z 25 marca.1995 r. To ukoronowanie papieskiej wizji miłości, małżeństwa, rodziny a przede wszystkim "wartości i nienaruszalności życia ludzkiego" od poczęcia do naturalnej śmierci.

Jan Paweł II był także inicjatorem Światowych Dni Młodzieży, które miały stać się jednym z fenomenów całego pontyfikatu. Dokumentem niejako programowym, w którym papież zapowiedział tę inicjatywę, był "List apostolski do młodych całego świata" wydany 31 marca 1985 r.

Był pierwszym w dziejach papieżem, który tak otwarcie i przyjaźnie mówił o wyznawcach innych religii. Także jako pierwszy papież przekroczył próg synagogi – miało to miejsce w Rzymie, 13 kwietnia 1986 r.

Z kolei 27 października 1986 r. odbyło się przełomowe międzyreligijne spotkanie modlitewne w Asyżu. Na zaproszenie Jana Pawła II do miasta św. Franciszka przybyło 47 delegacji reprezentujących wyznania chrześcijańskie oraz przedstawiciele 13 innych religii, aby w jednym czasie modlić się w intencji pokoju.

Droga na ołtarze

Już 13 maja 2005 r. ogłoszono decyzję nowego papieża, Benedykta XVI, by w przypadku Jana Pawła II odstąpić od wymaganego przez przepisy kościelne okresu 5 lat przerwy od śmierci do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego. Zarówno tempo, w jakim wszczęto ów proces, jak i czas jego trwania – niespełna dwa lata od otwarcia – są absolutnym ewenementem w naszych czasach. 1 maja 2011 r. Jan Paweł II został beatyfikowany, a 27 kwietnia 2014 r. - ogłoszony świętym.

W liście z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II, papież-senior Benedykt XVI napisał o swoim poprzedniku: "W Janie Pawle II uwidoczniły się nam wszystkim moc i dobroć Boga. W czasie, kiedy Kościół na nowo cierpi z powodu naporu zła, jest on dla nas oznaką nadziei i otuchy".

CZYTAJ WIĘCEJ: Gender tak, chrześcijaństwo nie! Trzaskowski wprowadza nowe przepisy

CZYTAJ TAKŻE: Przetarg na terminal zbożowy w Gdańsku odwołany. Tymczasem w Niemczech... uroczyście otwierają nowyOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe