Szukaj
Konto

Biskupi przed nowym rokiem szkolnym: Zachęcamy do udziału w lekcjach religii

28.08.2024 16:00
Biskupi przed nowym rokiem szkolnym: Zachęcamy do udziału w lekcjach religii
Źródło: wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/Aleks.hernandez01 - Own work
Komentarzy: 0
"Drodzy Uczniowie, zachęcamy do udziału w zajęciach lekcji religii w szkole. Skorzystajcie z tej szansy głębszego poznania Boga. Jeśli trzeba, podejmijcie wysiłek, aby pokonać pojawiające się trudności. Wybierając zajęcia z religii dajecie piękne świadectwo własnej wiary", napisali biskupi w Słowie Konferencji Episkopatu Polski z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2024/2025.

Troska o wychowanie w wierze

Biskupi zwrócili się w liście do rodziców, prosząc ich, by podejmowali troskę o wychowanie w wierze swoich dzieci. "Dziękujemy Wam za posyłanie ich na lekcje religii. To jest realizacja Waszego zobowiązania wyrażonego podczas zawierania sakramentu małżeństwa i potwierdzonego przy chrzcie Waszych dzieci", napisali.

Czytaj także: Przewodniczący KEP: Czekamy na konkretne kroki, jakie podejmie Trybunał Konstytucyjny

Udział w katechezie szkolnej

Z kolei zwracając się do uczniów, biskupi zachęcili do udziału w zajęciach lekcji religii w szkole. "Skorzystajcie z tej szansy głębszego poznania Boga. Jeśli trzeba, podejmijcie wysiłek, aby pokonać pojawiające się trudności. Wybierając zajęcia z religii dajecie piękne świadectwo własnej wiary", czytamy w słowie.

Wdzięczność

Hierarchowie wyrazili także wdzięczność wszystkim osobom zaangażowanym w lekcje religii w szkole: dyrektorom szkół, katechetom, nauczycielom i wychowawcom. "Dziękujemy za nieustanną gotowość podejmowania posługi nauczania i wychowywania", podkreślili.

Czytaj także: Franciszek: Bóg towarzyszy ludziom w drodze do wolności

Niezgoda na decyzję MEN

Biskupi raz jeszcze potwierdzili, że nie zgadzają się z decyzjami Ministerstwa Edukacji Narodowej odnośnie organizacji lekcji religii w szkole. "Wyłączenie oceny z lekcji religii ze średniej ocen i łączenie klas uważamy za krzywdzące i niesprawiedliwe. Podobnie odczytujemy zapowiedzi redukcji godzin i umieszczanie zajęć lekcji religii na pierwszej i ostatniej godzinie", zaznaczyli.

Przypomnieli, że zmiany w rozporządzeniu o organizacji lekcji religii z 1992 roku powinny być zawsze podejmowane w porozumieniu z Kościołami i związkami wyznaniowymi. "Powinny dokonywać się na drodze dialogu i zgodnie z obowiązującym prawem. Wyrażamy nieustanną gotowość do takiego dialogu", przyznali biskupi.

BP KEP

Komentarzy: 0
Data publikacji: 28.08.2024 16:00
Źródło: KAI/BP KEP