Abp Budzik: internet jest „kontynentem" potrzebującym ewangelizacji

O tym, że internet jest „kontynentem”, który trzeba ewangelizować, oraz nowych technologiach, mogących pomóc w wychowaniu i edukacji, mówił abp Stanisław Budzik w rozmowie z Radiem Watykańskim – Vatican News. Metropolita lubelski i Wielki Kanclerz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II wraz z bp. Marianem Florczykiem podsumowali audiencję u Papieża, która była zwieńczeniem zebrania plenarnego Dykasterii ds. Kultury i Edukacji.
Abp Stanisław Budzik, bp Marian Florczyk Abp Budzik: internet jest „kontynentem
Abp Stanisław Budzik, bp Marian Florczyk / fot. ks. Paweł Rytel-Andrianik / @VaticanNewsPL

Dialog kultury i wychowania

Abp Budzik przypomniał słowa Papieża, który wskazał, że powodem utworzenia Dykasterii ds. Kultury i Edukacji z dwóch odrębnych instytucji, które zajmowały się wcześniej tymi dziedzinami, jest konieczność spotkania dwóch rzeczywistości: wychowania i kultury. Tak, aby rozpoczęły one „dialog ze sobą”, który przyniesie zarówno owoce w kulturze i wychowaniu. 

Franciszek – wskazał metropolita lubelski – zachęcał, aby być ludźmi nadziei, którzy „poszerzając horyzonty” będą „przynosić owoce”. Jednocześnie, Ojciec Święty inspirował, aby się nie lękać; „bo Chrystusa Zmartwychwstały jest naszym przewodnikiem, bo mamy za sobą piękno kulturalne, dziedzictwo minionych wieków. […] Jesteśmy dziedzicami wielkich wartości, które powinniśmy przypominać i poszerzać”, powiedział abp Budzik.

Metropolita lubelski zaznaczył, że Ojciec Święty zachęcał, aby nie dać sobie odebrać nadziei, z której współczesny świat próbuje człowieka okraść.

Czytaj także: "Nie jesteśmy przypadkowi". Bp Solarczyk odprawił Mszę św. przy grobie Jana Pawła II

Wyzwania teraźniejszości

Papież – nawiązując do tematów, którym poświęcone było zebranie plenarne dykasterii – zaznaczył, że rewolucja technologiczna w obecnym kształcie wciąż pozostaje dość nowym wyzwaniem. Potrzeba zbadać zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty tej rzeczywistości i dążyć do rozwoju tego co wartościowe.

Innym tematem obrad była także kwestia studiów teologicznych, które – szczególnie w Europie – przeżywają kryzys, wynikający z małej liczby studentów na wydziałach teologicznych i związany m.in. z małą liczbą powołań kapłańskich i zakonnych. Także ta perspektywa poddana była refleksji, w której szukano nadziei na zmianę obecnej sytuacji; o czym przypomina Franciszek. Abp Budzik wskazał, że nie należy skupiać się tylko na statystykach, takich czy innych prognozach. Trzeba pamiętać, że „naszą radością, nadzieją jest Jezus Chrystus. Ten sam, który jest, który był i który przychodzi”, zaznaczył.

Przyszłość człowieka w dobie rozwoju technologicznego

Bp Marian Florczyk – biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, zwrócił natomiast uwagę inny na ważny temat, który był poruszany w czasie obrad, a mianowicie przyszłość człowieka wobec zachodzących zmian technologicznych.

Zaznaczył, że na zjawisko sztucznej inteligencji, nie powinniśmy patrzeć ze strachem, czy uciekać od tego zagadnienia. Naszym zadaniem jest przygotowanie się do tego, co i jak kreuje sztuczna inteligencja - Ta przyszła rzeczywistość będzie dotyczyła zarówno dzieci i młodzież, jak i nauczycieli oraz rodziców. To także wpływ na wychowanie i edukację - powiedział. Dodał, że to jest także szereg nowych wyzwań, które się pojawiają, a są związane m.in. z kwestami etycznymi, czy zjawiskiem samotności, izolacji.

Bp Florczyk zaakcentował, że kluczowe jest – zgodnie z zachętą Papieża – aby na problemy w zakresie kultury, edukacji nie patrzeć z lękiem, ale z nadzieją i umiejętnie rozwiązywać problemy.

Czytaj także: Ostatnie badania rzucają nowe światło na Chustę z Manoppello

Dykasteria ds. Kultury i Edukacji

Dykasteria ds. Kultury i Edukacji, decyzją Papieża Franciszka powstała w 2022 r. Nastąpiła z połączenia Papieskiej Rady ds. Kultury oraz Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, a jej utworzenie było jedną ze zmian struktury Kurii Rzymskiej, ogłoszonej przez Ojca Świętego w konstytucji apostolskiej Praedicate Evangelium. 

Abp Stanisław Budzik i bp Marian Florczyk są członkami dykasterii.

ks. Paweł Rytel-Andrianik, ks. Marek Weresa – Watykan 


 

POLECANE
Demagog.org.pl wykazał, że Donald Tusk kłamał ws. zwolnienia Polski z paktu migracyjnego Wiadomości
Demagog.org.pl wykazał, że Donald Tusk kłamał ws. zwolnienia Polski z paktu migracyjnego

Serwis Demagog.org.pl wykazał, że Donald Tusk podał nieprawdziwe informacje na temat paktu migracyjnego. Szef polskiego rządu niedawno twierdził, że Polska „nie będzie przyjmować migrantów” i że „to już decyzja”.

Krzysztof Stanowski zagroził Elizie Michalik procesem, usunęła wpis, ale w sieci nic nie ginie Wiadomości
Krzysztof Stanowski zagroził Elizie Michalik procesem, usunęła wpis, ale w sieci nic nie ginie

Eliza Michalik odniosła się na platformie X do publikacji użytkownika o pseudonimie Pan Tony. Jego wpis dotyczył rzekomych nieprawidłowości wokół sponsora Kanału Zero, firmy UncensorVPN. Autor posta sugerował, że osoby powiązane z tym projektem mogły mieć w przeszłości problemy z prawem. Dziennikarka po tym, jak Krzysztof Stanowski zagroził jej pozwem, szybko usunęła swój wpis, jednak w sieci nic nie ginie.

Komisja Europejska przedstawiła szczegóły Europejskiej Tarczy Demokracji. Nawet Orwell tego nie przewidział z ostatniej chwili
Komisja Europejska przedstawiła szczegóły Europejskiej Tarczy Demokracji. Nawet Orwell tego nie przewidział

Komisja Europejska przedstawiła szczegóły Europejskiej Tarczy Demokracji. Przewiduje ona cenzurę oraz finansowanie określonej grupy mediów ze środków unijnych.

Trybunał Konstytucyjny: Minister Sprawiedliwości nie może zmieniać zasad losowego przydziału spraw sędziom z ostatniej chwili
Trybunał Konstytucyjny: Minister Sprawiedliwości nie może zmieniać zasad losowego przydziału spraw sędziom

12 listopada 2025 r. Trybunał Konstytucyjny (sygn. akt U 4/25) uznał za niezgodne z Konstytucją rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 29 września 2025 r., które zmieniało Regulamin urzędowania sądów powszechnych i dopuszczało możliwość odstępstw od ustawowej zasady losowego przydziału spraw sędziom.

Polacy mogą zagrozić niemieckim planom? Oby tylko u nas
Polacy mogą zagrozić niemieckim planom? Oby

Ilekroć rozmawiałam ze znajomymi w Niemczech, przekonywali mnie, że Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest partią wyłącznie obliczoną na poradzenie sobie z ruchami muzułmańskimi. Znam też posłów z tego ugrupowania, którzy przychylnie wypowiadają się na temat Polski. Tymczasem jeden z polityków AfD sformułował wprost: Polska stanowi zagrożenie. I niejeden zachodzi w głowę, co się właściwie stało...

Paulina Matysiak usunięta z partii Razem z ostatniej chwili
Paulina Matysiak usunięta z partii Razem

Partia Razem oświadczyła w środę, że skreśliła z listy swoich członków posłankę Paulinę Matysiak, która - jak czytamy w komunikacie ugrupowania - „od dłuższego czasu nie współpracowała z partią”. W komunikacie partia dodała ponadto, że Matysiak nie uwzględniała w swoich działaniach wartości związanych z Razem.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

W piątek na Stadionie Narodowym odbędzie się mecz piłkarskiej reprezentacji Polski z Holandią. Spotkanie jest traktowane jako mecz podwyższonego ryzyka. „Przy meczu podwyższonego ryzyka organizator kieruje większą ilość służb porządkowych, a policja planując zabezpieczenie uwzględnia to, aby skutecznie przeciwdziałać potencjalnym zagrożeniom i zapewnić bezpieczeństwo wszystkim osobom biorącym udział w imprezie masowej” – przekazała stołeczna policja.

Pałac Buckingham: Rodzina królewska na wyjątkowym spotkaniu Wiadomości
Pałac Buckingham: Rodzina królewska na wyjątkowym spotkaniu

Książę William i król Karol uczestniczyli w nabożeństwie z okazji Niedzieli Pamięci, które odbyło się w Londynie. Kilka dni później, 11 listopada, spotkali się ponownie podczas przyjęcia w Zamku Windsor, upamiętniającego Dzień Pamięci - w 107. rocznicę zakończenia I wojny światowej.

Niemcy mają poważne kłopoty ze sformowaniem brygady pancernej na Litwie tylko u nas
Niemcy mają poważne kłopoty ze sformowaniem brygady pancernej na Litwie

Niemcy napotkały poważne problemy przy tworzeniu brygady pancernej, którą obiecały stacjonować na Litwie. Panzerbrigade 45 „Litauen” – kluczowy element wzmocnienia wschodniej flanki NATO i symbol niemieckiej „Zeitenwende” – wciąż nie osiągnęła pełnej gotowości. Braki kadrowe, opóźnienia w dostawach sprzętu i biurokracja podważają wiarygodność Berlina jako filaru obrony Europy.

„Podczas pracy nad tym tekstem zadzwonił Sławomir Nitras”. Nowe doniesienia ws. sprzedaży działki koniecznej do budowy CPK z ostatniej chwili
„Podczas pracy nad tym tekstem zadzwonił Sławomir Nitras”. Nowe doniesienia ws. sprzedaży działki koniecznej do budowy CPK

Wirtualna Polska opublikowała w środę nowy materiał Szymona Jadczaka o kulisach sprzedaży 160 ha ziemi w Zabłotni – terenu na którym miała powstać Kolej Dużych Prędkości, kluczowa do prawidłowego funkcjonowania CPK. Z tekstu wyłania się wątek spotkań polityków KO z przedstawicielami firmy Dawtona oraz pytania o to, czemu zawiadomienie do prokuratury złożono tak późno. Co ciekawe, podczas pracy nad tekstem do dziennikarza miał zadzwonić... Sławomir Nitras, próbując odwieść redakcję od publikacji.

REKLAMA

Abp Budzik: internet jest „kontynentem" potrzebującym ewangelizacji

O tym, że internet jest „kontynentem”, który trzeba ewangelizować, oraz nowych technologiach, mogących pomóc w wychowaniu i edukacji, mówił abp Stanisław Budzik w rozmowie z Radiem Watykańskim – Vatican News. Metropolita lubelski i Wielki Kanclerz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II wraz z bp. Marianem Florczykiem podsumowali audiencję u Papieża, która była zwieńczeniem zebrania plenarnego Dykasterii ds. Kultury i Edukacji.
Abp Stanisław Budzik, bp Marian Florczyk Abp Budzik: internet jest „kontynentem
Abp Stanisław Budzik, bp Marian Florczyk / fot. ks. Paweł Rytel-Andrianik / @VaticanNewsPL

Dialog kultury i wychowania

Abp Budzik przypomniał słowa Papieża, który wskazał, że powodem utworzenia Dykasterii ds. Kultury i Edukacji z dwóch odrębnych instytucji, które zajmowały się wcześniej tymi dziedzinami, jest konieczność spotkania dwóch rzeczywistości: wychowania i kultury. Tak, aby rozpoczęły one „dialog ze sobą”, który przyniesie zarówno owoce w kulturze i wychowaniu. 

Franciszek – wskazał metropolita lubelski – zachęcał, aby być ludźmi nadziei, którzy „poszerzając horyzonty” będą „przynosić owoce”. Jednocześnie, Ojciec Święty inspirował, aby się nie lękać; „bo Chrystusa Zmartwychwstały jest naszym przewodnikiem, bo mamy za sobą piękno kulturalne, dziedzictwo minionych wieków. […] Jesteśmy dziedzicami wielkich wartości, które powinniśmy przypominać i poszerzać”, powiedział abp Budzik.

Metropolita lubelski zaznaczył, że Ojciec Święty zachęcał, aby nie dać sobie odebrać nadziei, z której współczesny świat próbuje człowieka okraść.

Czytaj także: "Nie jesteśmy przypadkowi". Bp Solarczyk odprawił Mszę św. przy grobie Jana Pawła II

Wyzwania teraźniejszości

Papież – nawiązując do tematów, którym poświęcone było zebranie plenarne dykasterii – zaznaczył, że rewolucja technologiczna w obecnym kształcie wciąż pozostaje dość nowym wyzwaniem. Potrzeba zbadać zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty tej rzeczywistości i dążyć do rozwoju tego co wartościowe.

Innym tematem obrad była także kwestia studiów teologicznych, które – szczególnie w Europie – przeżywają kryzys, wynikający z małej liczby studentów na wydziałach teologicznych i związany m.in. z małą liczbą powołań kapłańskich i zakonnych. Także ta perspektywa poddana była refleksji, w której szukano nadziei na zmianę obecnej sytuacji; o czym przypomina Franciszek. Abp Budzik wskazał, że nie należy skupiać się tylko na statystykach, takich czy innych prognozach. Trzeba pamiętać, że „naszą radością, nadzieją jest Jezus Chrystus. Ten sam, który jest, który był i który przychodzi”, zaznaczył.

Przyszłość człowieka w dobie rozwoju technologicznego

Bp Marian Florczyk – biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, zwrócił natomiast uwagę inny na ważny temat, który był poruszany w czasie obrad, a mianowicie przyszłość człowieka wobec zachodzących zmian technologicznych.

Zaznaczył, że na zjawisko sztucznej inteligencji, nie powinniśmy patrzeć ze strachem, czy uciekać od tego zagadnienia. Naszym zadaniem jest przygotowanie się do tego, co i jak kreuje sztuczna inteligencja - Ta przyszła rzeczywistość będzie dotyczyła zarówno dzieci i młodzież, jak i nauczycieli oraz rodziców. To także wpływ na wychowanie i edukację - powiedział. Dodał, że to jest także szereg nowych wyzwań, które się pojawiają, a są związane m.in. z kwestami etycznymi, czy zjawiskiem samotności, izolacji.

Bp Florczyk zaakcentował, że kluczowe jest – zgodnie z zachętą Papieża – aby na problemy w zakresie kultury, edukacji nie patrzeć z lękiem, ale z nadzieją i umiejętnie rozwiązywać problemy.

Czytaj także: Ostatnie badania rzucają nowe światło na Chustę z Manoppello

Dykasteria ds. Kultury i Edukacji

Dykasteria ds. Kultury i Edukacji, decyzją Papieża Franciszka powstała w 2022 r. Nastąpiła z połączenia Papieskiej Rady ds. Kultury oraz Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, a jej utworzenie było jedną ze zmian struktury Kurii Rzymskiej, ogłoszonej przez Ojca Świętego w konstytucji apostolskiej Praedicate Evangelium. 

Abp Stanisław Budzik i bp Marian Florczyk są członkami dykasterii.

ks. Paweł Rytel-Andrianik, ks. Marek Weresa – Watykan 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe