"To podważenie przywództwa Ameryki". Mocne oświadczenie NVIDIA ws. objęcia restrykcjami przez USA m.in. Polski

"Uważamy, że nowa zasada rozpowszechniania sztucznej inteligencji wykolei postęp sztucznej inteligencji dla gałęzi przemysłu w kraju i sojuszników za granicą" – pisze w oświadczeniu NVIDIA, otwarcie krytykując rząd Stanów Zjednoczonych za nowe restrykcje ograniczające dostęp do zaawansowanych technologii AI.
/ Tysol

Decyzja administracji Bidena

Już kilka dni temu amerykańskie media informowały o ograniczeniach w eksporcie amerykańskiej technologii związanej ze sztuczną inteligencją. Niestety we wtorek potwierdziły się informacje na temat objęcia częściowymi restrykcjami również Polski.

Na podstawie decyzji administracji prezydenta Joe Bidena Polska została objęta restrykcjami w imporcie najnowszych chipów NVIDIA. Ograniczeniom nie poddano 18 krajów, określonych w dokumentach Departamentu Stanu jako kluczowi sojusznicy USA. Polska nie załapała się na tę listę.

Wydźwięk tego dokumentu jest jednoznaczny – żółte kraje [gdzie wskazano m.in. Polskę – red.] powinny zapomnieć o rozwoju własnej superinteligencji. A limity mają im wystarczyć tylko do zwykłych zastosowań AI. (…) Żałuje, że ten wpis jest tak negatywny, ale ja osobiście nie rozumiem jak w tej całej konfiguracji geopolitycznej znaleźliśmy się w drugiej kategorii państw

– pisze na platformie X ekspert zajmujący się sztuczną inteligencją prof. Piotr Sankowski

AI jest dla zarządu, dla Pana Panie Areczku tylko rynek zbytu dla naszych rozwiązań. Niemcy, Francja, Włochy czy Hiszpania mogą nakupić sprzętu do trenowania AI, Polska może kupić tyle, ile pozwoli US Wielki brat. Tak oto wepchnięto nas do drugiej ligi nowoczesnych technologii. To tak jakby kiedyś wprowadzono nam embargo na stal. Przerażające, ze te informacje się potwierdziły

– komentuje dziennikarka "Dziennika Gazety Prawnej" Anna Wittenberg.

W środowej publikacji brukselski serwis Politico stwierdza, że "Polska może być najbardziej znaczącą ofiarą" decyzji USA.

Jest oświadczenie NVIDIA

W związku z powyższym firma NVIDIA opublikowała oświadczenie. W komunikacie podkreślono, że "przez dziesięciolecia przywództwo w ekosystemach komputerowych i oprogramowania było kamieniem węgielnym amerykańskiej siły i wpływów na całym świecie". 

Rząd federalny mądrze powstrzymał się od dyktowania projektowania, marketingu i sprzedaży popularnych komputerów i oprogramowania – kluczowych czynników innowacji i wzrostu gospodarczego. Pierwsza administracja Trumpa położyła podwaliny pod obecną siłę i sukces Ameryki w dziedzinie AI, wspierając środowisko, w którym przemysł amerykański mógł konkurować i wygrywać dzięki zasługom bez narażania bezpieczeństwa narodowego. W rezultacie główny nurt AI stał się integralną częścią każdej nowej aplikacji, napędzając wzrost gospodarczy, promując interesy USA i zapewniając amerykańskie przywództwo w najnowocześniejszej technologii. Obecnie firmy, startupy i uniwersytety na całym świecie wykorzystują główny nurt AI, aby rozwijać opiekę zdrowotną, rolnictwo, produkcję, edukację i niezliczone inne dziedziny, napędzając wzrost gospodarczy i uwalniając potencjał narodów. Zbudowana na amerykańskiej technologii, adopcja AI na całym świecie napędza wzrost i możliwości dla branż w kraju i za granicą

– wskazuje NVIDIA. 

"Podważenie przywództwa Ameryki"

W dalszej części oświadczenia podkreślono, że "ten globalny postęp jest teraz zagrożony", gdyż "administracja Bidena stara się teraz ograniczyć dostęp do popularnych aplikacji komputerowych za pomocą bezprecedensowej i błędnej zasady «AI Diffusion», która grozi wykolejeniem innowacji i wzrostu gospodarczego na całym świecie".

Pod koniec urzędowania administracja Bidena stara się podważyć przywództwo Ameryki za pomocą ponad 200-stronicowego bagna regulacyjnego, opracowanego w tajemnicy i bez odpowiedniej kontroli ustawodawczej. To daleko idące przekroczenie uprawnień narzuciłoby biurokratyczną kontrolę nad tym, w jaki sposób wiodące amerykańskie półprzewodniki, komputery, systemy, a nawet oprogramowanie są projektowane i sprzedawane na całym świecie. A próbując manipulować wynikami rynkowymi i tłumić konkurencję – siłę napędową innowacji – nowa zasada administracji Bidena grozi zmarnowaniem ciężko wywalczonej przewagi technologicznej Ameryki

– komentuje NVIDIA.

"Podważanie interesów USA"

W dalszej części oświadczenia podkreślono, że "choć te zasady są ukryte pod płaszczykiem «antychińskich» działań, nie przyczynią się w żaden sposób do poprawy bezpieczeństwa USA". 

Nowe zasady kontrolowałyby technologię na całym świecie, w tym technologię, która jest już szeroko dostępna w popularnych komputerach do gier i sprzęcie konsumenckim. Zamiast złagodzić jakiekolwiek zagrożenie, nowe zasady Bidena jedynie osłabią globalną konkurencyjność Ameryki, podważając innowacyjność, która zapewniła USA przewagę

– wskazuje korporacja i dodaje, że "chociaż zasady nie będą egzekwowane przez 120 dni, już teraz podważają interesy USA". 

Jak pokazała pierwsza administracja Trumpa, Ameryka wygrywa dzięki innowacyjności, konkurencji i dzieleniu się naszymi technologiami ze światem – a nie wycofując się za mur rządowej przewagi. Z niecierpliwością czekamy na powrót do polityk, które wzmocnią amerykańskie przywództwo, wzmocnią naszą gospodarkę i zachowają naszą przewagę konkurencyjną w dziedzinie sztucznej inteligencji i nie tylko

– podsumowała NVIDIA.

 

 


 

POLECANE
„Wojsko przygotowało listę potrzebnego sprzętu, ale została ona wyrzucona do kosza, bo nie pasowała do SAFE” wideo
„Wojsko przygotowało listę potrzebnego sprzętu, ale została ona wyrzucona do kosza, bo nie pasowała do SAFE”

„Wojsko przygotowało listę potrzebnego sprzętu, ale została ona wyrzucona do kosza! Dlaczego? Bo nie pasowała do unijnego katalogu SAFE” - powiedział wiceprzewodniczący KP PiS Marcin Ociepa komentując słowa szefa zarządu Planowania Rzeczowego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Jarosława Rybaka.

Incydent na kolei w Puławach. Zatrzymano mężczyznę z rosyjskimi dokumentami z ostatniej chwili
Incydent na kolei w Puławach. Zatrzymano mężczyznę z rosyjskimi dokumentami

Lubelskie służby zatrzymały 25-letniego obywatela Mołdawii, który uruchomił hamulec ręczny w pociągu towarowym relacji Szczecin–Dorohusk. Mężczyzna miał przy sobie rosyjskie dokumenty.

Epidemia świerzbu w ośrodków dla cudzoziemców w Kętrzynie z ostatniej chwili
Epidemia świerzbu w ośrodków dla cudzoziemców w Kętrzynie

34 cudzoziemców w ośrodku strzeżonym w Kętrzynie w woj. warmińsko-mazurskim choruje na świerzb. Zostali odizolowani i wdrożono leczenie – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej ppłk Mirosława Aleksandrowicz. "Kto za to zapłaci?" – pyta poseł PiS Dariusz Matecki.

Atak nożownika w Zakopanem. Trwa policyjna obława z ostatniej chwili
Atak nożownika w Zakopanem. Trwa policyjna obława

W poniedziałek około godz. 18 na zakopiańskiej Olczy nieznany mężczyzna zaatakował nożem kobietę. Trwa obława za napastnikiem.

W USA Demokraci walczą o prawo do wyborczych oszustw tylko u nas
W USA Demokraci walczą o prawo do wyborczych oszustw

W prawie wyborczym w USA panuje bałagan. Wybory podlegają stanom, a każdy stan ma inne przepisy dotyczące wyborów.

Mamy kolejny medal! Paweł Wąsek i Kacper Tomasiak wicemistrzami olimpijskimi z ostatniej chwili
Mamy kolejny medal! Paweł Wąsek i Kacper Tomasiak wicemistrzami olimpijskimi

Kacper Tomasiak i Paweł Wąsek zdobyli srebrny medal w olimpijskim konkursie duetów na dużej skoczni w Predazzo. Wygrali Jan Hoerl i Stephan Embacher z Austrii. Brąz wywalczyli Johann Andre Forfang i Kristoffer Eriksen Sundal z Norwegii.

Francja uderza w OZE i stawia na energię jądrową z ostatniej chwili
Francja uderza w OZE i stawia na energię jądrową

Francja obniża cele dla energii wiatrowej i słonecznej, a jednocześnie wzmacnia energetykę jądrową. Plan francuskiego rządu ocenia krytycznie Greenpeace.

Nie żyje Robert Duvall. Legenda kina miała 95 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Robert Duvall. Legenda kina miała 95 lat

W wieku 95 lat zmarł amerykański aktor i reżyser Robert Duvall - poinformowała w poniedziałek żona artysty, Luciana Duvall. Aktor był znany z ról w filmach takich jak „Ojciec chrzestny”, „Czas apokalipsy” i „Pod czułą kontrolą”, za którą w 1983 r. otrzymał Oscara.

Awaria platformy X. Tysiące zgłoszeń z ostatniej chwili
Awaria platformy X. Tysiące zgłoszeń

Coraz więcej użytkowników platformy X (dawniej Twitter) zgłasza problemy z działaniem aplikacji. Na stronie Downdetector od godz. 19 pojawiło się już ponad 1,9 tys. zgłoszeń.

Kolejny polityk odchodzi z Polski 2050 z ostatniej chwili
Kolejny polityk odchodzi z Polski 2050

Była wiceminister spraw zagranicznych Anna Radwan-Röhrenschef poinformowała w poniedziałek, że rezygnuje z członkostwa w Polsce 2050. Wcześniej taką samą decyzję podjął Michał Kobosko.

REKLAMA

"To podważenie przywództwa Ameryki". Mocne oświadczenie NVIDIA ws. objęcia restrykcjami przez USA m.in. Polski

"Uważamy, że nowa zasada rozpowszechniania sztucznej inteligencji wykolei postęp sztucznej inteligencji dla gałęzi przemysłu w kraju i sojuszników za granicą" – pisze w oświadczeniu NVIDIA, otwarcie krytykując rząd Stanów Zjednoczonych za nowe restrykcje ograniczające dostęp do zaawansowanych technologii AI.
/ Tysol

Decyzja administracji Bidena

Już kilka dni temu amerykańskie media informowały o ograniczeniach w eksporcie amerykańskiej technologii związanej ze sztuczną inteligencją. Niestety we wtorek potwierdziły się informacje na temat objęcia częściowymi restrykcjami również Polski.

Na podstawie decyzji administracji prezydenta Joe Bidena Polska została objęta restrykcjami w imporcie najnowszych chipów NVIDIA. Ograniczeniom nie poddano 18 krajów, określonych w dokumentach Departamentu Stanu jako kluczowi sojusznicy USA. Polska nie załapała się na tę listę.

Wydźwięk tego dokumentu jest jednoznaczny – żółte kraje [gdzie wskazano m.in. Polskę – red.] powinny zapomnieć o rozwoju własnej superinteligencji. A limity mają im wystarczyć tylko do zwykłych zastosowań AI. (…) Żałuje, że ten wpis jest tak negatywny, ale ja osobiście nie rozumiem jak w tej całej konfiguracji geopolitycznej znaleźliśmy się w drugiej kategorii państw

– pisze na platformie X ekspert zajmujący się sztuczną inteligencją prof. Piotr Sankowski

AI jest dla zarządu, dla Pana Panie Areczku tylko rynek zbytu dla naszych rozwiązań. Niemcy, Francja, Włochy czy Hiszpania mogą nakupić sprzętu do trenowania AI, Polska może kupić tyle, ile pozwoli US Wielki brat. Tak oto wepchnięto nas do drugiej ligi nowoczesnych technologii. To tak jakby kiedyś wprowadzono nam embargo na stal. Przerażające, ze te informacje się potwierdziły

– komentuje dziennikarka "Dziennika Gazety Prawnej" Anna Wittenberg.

W środowej publikacji brukselski serwis Politico stwierdza, że "Polska może być najbardziej znaczącą ofiarą" decyzji USA.

Jest oświadczenie NVIDIA

W związku z powyższym firma NVIDIA opublikowała oświadczenie. W komunikacie podkreślono, że "przez dziesięciolecia przywództwo w ekosystemach komputerowych i oprogramowania było kamieniem węgielnym amerykańskiej siły i wpływów na całym świecie". 

Rząd federalny mądrze powstrzymał się od dyktowania projektowania, marketingu i sprzedaży popularnych komputerów i oprogramowania – kluczowych czynników innowacji i wzrostu gospodarczego. Pierwsza administracja Trumpa położyła podwaliny pod obecną siłę i sukces Ameryki w dziedzinie AI, wspierając środowisko, w którym przemysł amerykański mógł konkurować i wygrywać dzięki zasługom bez narażania bezpieczeństwa narodowego. W rezultacie główny nurt AI stał się integralną częścią każdej nowej aplikacji, napędzając wzrost gospodarczy, promując interesy USA i zapewniając amerykańskie przywództwo w najnowocześniejszej technologii. Obecnie firmy, startupy i uniwersytety na całym świecie wykorzystują główny nurt AI, aby rozwijać opiekę zdrowotną, rolnictwo, produkcję, edukację i niezliczone inne dziedziny, napędzając wzrost gospodarczy i uwalniając potencjał narodów. Zbudowana na amerykańskiej technologii, adopcja AI na całym świecie napędza wzrost i możliwości dla branż w kraju i za granicą

– wskazuje NVIDIA. 

"Podważenie przywództwa Ameryki"

W dalszej części oświadczenia podkreślono, że "ten globalny postęp jest teraz zagrożony", gdyż "administracja Bidena stara się teraz ograniczyć dostęp do popularnych aplikacji komputerowych za pomocą bezprecedensowej i błędnej zasady «AI Diffusion», która grozi wykolejeniem innowacji i wzrostu gospodarczego na całym świecie".

Pod koniec urzędowania administracja Bidena stara się podważyć przywództwo Ameryki za pomocą ponad 200-stronicowego bagna regulacyjnego, opracowanego w tajemnicy i bez odpowiedniej kontroli ustawodawczej. To daleko idące przekroczenie uprawnień narzuciłoby biurokratyczną kontrolę nad tym, w jaki sposób wiodące amerykańskie półprzewodniki, komputery, systemy, a nawet oprogramowanie są projektowane i sprzedawane na całym świecie. A próbując manipulować wynikami rynkowymi i tłumić konkurencję – siłę napędową innowacji – nowa zasada administracji Bidena grozi zmarnowaniem ciężko wywalczonej przewagi technologicznej Ameryki

– komentuje NVIDIA.

"Podważanie interesów USA"

W dalszej części oświadczenia podkreślono, że "choć te zasady są ukryte pod płaszczykiem «antychińskich» działań, nie przyczynią się w żaden sposób do poprawy bezpieczeństwa USA". 

Nowe zasady kontrolowałyby technologię na całym świecie, w tym technologię, która jest już szeroko dostępna w popularnych komputerach do gier i sprzęcie konsumenckim. Zamiast złagodzić jakiekolwiek zagrożenie, nowe zasady Bidena jedynie osłabią globalną konkurencyjność Ameryki, podważając innowacyjność, która zapewniła USA przewagę

– wskazuje korporacja i dodaje, że "chociaż zasady nie będą egzekwowane przez 120 dni, już teraz podważają interesy USA". 

Jak pokazała pierwsza administracja Trumpa, Ameryka wygrywa dzięki innowacyjności, konkurencji i dzieleniu się naszymi technologiami ze światem – a nie wycofując się za mur rządowej przewagi. Z niecierpliwością czekamy na powrót do polityk, które wzmocnią amerykańskie przywództwo, wzmocnią naszą gospodarkę i zachowają naszą przewagę konkurencyjną w dziedzinie sztucznej inteligencji i nie tylko

– podsumowała NVIDIA.

 

 



 

Polecane