Minister rządu Tuska nazwał Jarosława Kaczyńskiego "insektem"

W czwartek minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski odniósł się do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego na temat działań prokuratury, która bada podejrzenie przestępstwa zamachu stanu przez niektóre osoby sprawujące władzę. Szef resortu cyfryzacji nazwał prezesa PiS "insektem", odnosząc się w ten sposób do działań podczas rządów Zjednoczonej Prawicy.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński Minister rządu Tuska nazwał Jarosława Kaczyńskiego
Prezes PiS Jarosław Kaczyński / PAP/Marcin Obara

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski poinformował w środę, że złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zamachu stanu przez m.in. premiera Donalda Tuska, marszałka Sejmu Szymona Hołownię i marszałek Senatu Małgorzatę Kidawę-Błońską. 

To nie jest zamach stanu polegający na wyprowadzeniu wojska na ulice, jest to pełzający, ustrojowy zamach stanu

– podkreślił prezes TK Bogdan Święczkowski.

Mocne słowa Gawkowskiego o prezesie PiS

Podczas czwartkowej konferencji prasowej ministerstwa cyfryzacji, która dotyczyła działań polskiego państwa w sektorze półprzewodników, minister Krzysztof Gawkowski odniósł się do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego na temat działań prokuratury, która bada podejrzenie przestępstwa zamachu stanu przez niektóre osoby sprawujące władzę.

Już od dłuższego czasu obserwuję niemoc Jarosława Kaczyńskiego i jego środowiska, które próbuje wmówić Polakom, że ktoś chce im ukraść Polskę

– powiedział Krzysztof Gawkowski.

Minister cyfryzacji określił także Jarosława Kaczyńskiego mianem "największego insekta w takim myśleniu politycznym" o rozwoju polskiego państwa.

Ale Kaczyński przez osiem lat był największym szkodnikiem, insektem w takim myśleniu politycznym o dobrze Rzeczypospolitej. Wypuścił układ, który kradł bez umiaru, który prowadził upolitycznienie mediów publicznych, który doprowadził do upolitycznienia sądów i prokuratury, który na zlecenie polityczne podsłuchiwał, który rozbijał polską armię, który nie chciał pieniędzy z KPO

– stwierdził minister cyfryzacji.

Dzisiaj ten sam polityk śmie mówić o zamachu stanu, kiedy przyszła władza, która chce doprowadzić do finału tych wszystkich spraw i do rozliczenia tych, którzy byli winni

– dodał.

Jest oświadczenie Michała Ostrowskiego

W czwartek podczas konferencji prasowej zastępca prokuratora generalnego Michał Ostrowski potwierdził, że wszczął śledztwo ws. podejrzenia przestępstwa przez niektóre osoby sprawujące władzę w państwie.

W środę wydałem postanowienie o wszczęciu śledztwa w sprawie ustawowego zamachu stanu i wpływanie groźbą i bezprawną przemocą na konstytucyjne organy prawa, takie jak Trybunał Konstytucyjny, Krajowa Rada Sądownictwa, Sąd Najwyższy, sądy powszechne, a także Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji

– przekazał w czwartek prokurator Michał Ostrowski. 

Poinformował także, że podjął czynności dowodowe, przesłuchał w charakterze świadka I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatę Manowską oraz przewodniczącą Krajowej Rady Sądownictwa Dagmarę Pawełczyk-Woicką.

To jest mój obowiązek

– dodał.

Prokurator dodał, że sprawa dotyczy także jego bezpośredniego przełożonego ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

On nie może mi tego śledztwa odebrać

– wyjaśnił Michał Ostrowski.

Jarosław Kaczyński zabrał głos

Również prezes PiS Jarosław Kaczyński, który niedługo po konferencji Święczkowskiego wygłosił oświadczenie w tej sprawie, podkreślił, że "nie jest to pierwsza tego rodzaju diagnoza", a on sam wielokrotnie stawiał podobną. Zaznaczył, że "waga wystąpienia prezesa TK jest szczególna". Kolejną "szczególną sytuacją" zdaniem prezesa PiS jest fakt, że sprawa została już podjęta przez prokuratorów.

To jest sytuacja, która jest właściwą reakcją na stan rzeczy, który mamy w Polsce. (…) W tym, co robi władza, nie ma już niczego, co jest związane z treścią przepisów

– stwierdził prezes PiS.

Odniósł się też m.in. do kwestii sprawozdań finansowych PiS za 2023 r. PKW nie podjęła w poniedziałek uchwały ws. sprawozdania finansowego partii PiS za 2023 r. – w głosowaniu o przyjęcie i odrzucenie sprawozdania był remis. Komisja nie ustaliła też jednej odpowiedzi na pismo ministra finansów Andrzeja Domańskiego ws. sprawozdania komitetu wyborczego PiS za 2023 r.

Według Kaczyńskiego te decyzje "są bezpośrednią ingerencją w procesy wyborcze, to, co jest podstawą funkcjonowania demokracji".

To z jednej strony są działania zmierzające do tego, żeby jedni, którzy prowadzą kampanię wyborczą, mieli pieniądze, a inni ich nie mieli. I tutaj też nastąpiło wielokrotne łamanie prawa, takie bezczelne już zupełnie łamanie prawa. Te pieniądze, które się nam należą, nie zostały nam wypłacone i nic nie wskazuje na to, żeby miały być wypłacane, i są oświadczenia ze strony przedstawicieli władzy, ministra Berka, że nie będą wypłacane

– powiedział Kaczyński.

Jak ocenił, rząd prowadzi "kampanię represji wobec opozycji". – To są rzeczy, które się dotąd po 1989 roku w Polsce nie zdarzały, i to są rzeczy, które są po prostu zmianą realnie funkcjonującego ustroju naszego państwa – powiedział Kaczyński.

 


 

POLECANE
Karol Nawrocki o sytuacji na granicy z Niemcami: Zwołam Radę Gabinetową Wiadomości
Karol Nawrocki o sytuacji na granicy z Niemcami: Zwołam Radę Gabinetową

Prezydent elekt Karol Nawrocki zapowiedział w poniedziałek, że po zaprzysiężeniu na prezydenta, czyli po 6 sierpnia, zwoła Radę Gabinetową w sprawie sytuacji na zachodniej granicy z Niemcami. Podkreślił, że będzie chciał poznać wszelkie dane statystyczne dot. nielegalnych migrantów.

Starcie Donalda Tuska z Samuelem Pereirą Wiadomości
Starcie Donalda Tuska z Samuelem Pereirą

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej doszło do starcia między Donaldem Tuskiem z Samuelem Pereirą. Dziennikarz wPolsce24 zapytał się szefa rządu na temat nagrań udostępnionych przez jego stację. Chodzi o taśmy z udziałem Romana Giertycha.

Pokojowe cuda Trumpa tylko u nas
Pokojowe cuda Trumpa

Nie wiemy, ilu ludziom ocalił życie w ostatnich tygodniach Donald Trump. Nie da się tego policzyć. Jednak jest pewne, że wielu mieszkańcom Afryki i Azji.

Nie dam się zastraszyć. Robert Bąkiewicz odpowiada Tuskowi ws. Ruchu Obrony Granic Wiadomości
"Nie dam się zastraszyć". Robert Bąkiewicz odpowiada Tuskowi ws. Ruchu Obrony Granic

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz zamieścił oświadczenie ws. wypowiedzi premiera Donalda Tuska na temat sytuacji na granicy z Niemcami.

Kto będzie w Kancelarii Prezydenta odpowiadał za sprawy międzynarodowe? Karol Nawrocki ujawnił nazwisko polityka
Kto będzie w Kancelarii Prezydenta odpowiadał za sprawy międzynarodowe? Karol Nawrocki ujawnił nazwisko

Prezydent elekt Karol Nawrocki w rozmowie na antenie Polsat News poinformował, kto w jego kancelarii będzie odpowiadał za sprawy międzynarodowe.

Jacek Sasin o sytuacji w PiS: Nie zmienia się zwycięskiego lidera polityka
Jacek Sasin o sytuacji w PiS: Nie zmienia się zwycięskiego lidera

– Nie zmienia się zwycięskiego lidera w czasie wyścigu wyborczego, a my jesteśmy na początku drogi – podkreślił Jacek Sasin, komentując kongres PiS oraz wybór Jarosława Kaczyńskiego na prezesa ugrupowania.

Teheran nie zrezygnuje ze wzbogacania uranu? Jest komunikat ambasadora Iranu Wiadomości
Teheran nie zrezygnuje ze wzbogacania uranu? Jest komunikat ambasadora Iranu

Ambasador Iranu przy ONZ Amir Said Irawani zadeklarował, że jego kraj "nigdy nie przestanie wzbogacać uranu". Dyplomata argumentował w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS, że Teheran ma do tego "niezbywalne prawo" jako państwo-strona traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).

Andrzej Duda: Dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w ochronę granicy Wiadomości
Andrzej Duda: Dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w ochronę granicy

Prezydent Andrzej Duda podziękował wszystkim, którzy działają na granicy z Niemcami, m.in. tym osobom, które zaangażowały się w Ruch Obrony Granic.

Nowy komunikat Sądu Najwyższego. Tak wyglądała część protestów wyborczych Wiadomości
Nowy komunikat Sądu Najwyższego. Tak wyglądała część "protestów wyborczych"

Sąd Najwyższy opublikował dokumenty, którymi nie zajmie się w ramach protestów wyborczych. W komunikacie podkreśla, że otrzymał na przykład wydruki wiadomości mailowej od Romana Giertycha, w której znajdowała się instrukcja składania protestu wyborczego.

Kim był Tadeusz Duda? Sąsiedzi mordercy spod Limanowej przerywają milczenie z ostatniej chwili
Kim był Tadeusz Duda? Sąsiedzi mordercy spod Limanowej przerywają milczenie

Tadeusz Duda, 57-latek ze Starej Wsi pod Limanową, zabił swoją córkę i zięcia, a także ciężko ranił teściową. Choć dramatyczne wydarzenia rozegrały się w piątek 27 czerwca, z każdym dniem na jaw wychodzą kolejne szczegóły. Mieszkańcy Starej Wsi, Zalesia i Młyńczysk opowiadają o tym, kim był Duda i jak doszło do koszmaru, którym od kilku dni żyje cała Polska.

REKLAMA

Minister rządu Tuska nazwał Jarosława Kaczyńskiego "insektem"

W czwartek minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski odniósł się do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego na temat działań prokuratury, która bada podejrzenie przestępstwa zamachu stanu przez niektóre osoby sprawujące władzę. Szef resortu cyfryzacji nazwał prezesa PiS "insektem", odnosząc się w ten sposób do działań podczas rządów Zjednoczonej Prawicy.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński Minister rządu Tuska nazwał Jarosława Kaczyńskiego
Prezes PiS Jarosław Kaczyński / PAP/Marcin Obara

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski poinformował w środę, że złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zamachu stanu przez m.in. premiera Donalda Tuska, marszałka Sejmu Szymona Hołownię i marszałek Senatu Małgorzatę Kidawę-Błońską. 

To nie jest zamach stanu polegający na wyprowadzeniu wojska na ulice, jest to pełzający, ustrojowy zamach stanu

– podkreślił prezes TK Bogdan Święczkowski.

Mocne słowa Gawkowskiego o prezesie PiS

Podczas czwartkowej konferencji prasowej ministerstwa cyfryzacji, która dotyczyła działań polskiego państwa w sektorze półprzewodników, minister Krzysztof Gawkowski odniósł się do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego na temat działań prokuratury, która bada podejrzenie przestępstwa zamachu stanu przez niektóre osoby sprawujące władzę.

Już od dłuższego czasu obserwuję niemoc Jarosława Kaczyńskiego i jego środowiska, które próbuje wmówić Polakom, że ktoś chce im ukraść Polskę

– powiedział Krzysztof Gawkowski.

Minister cyfryzacji określił także Jarosława Kaczyńskiego mianem "największego insekta w takim myśleniu politycznym" o rozwoju polskiego państwa.

Ale Kaczyński przez osiem lat był największym szkodnikiem, insektem w takim myśleniu politycznym o dobrze Rzeczypospolitej. Wypuścił układ, który kradł bez umiaru, który prowadził upolitycznienie mediów publicznych, który doprowadził do upolitycznienia sądów i prokuratury, który na zlecenie polityczne podsłuchiwał, który rozbijał polską armię, który nie chciał pieniędzy z KPO

– stwierdził minister cyfryzacji.

Dzisiaj ten sam polityk śmie mówić o zamachu stanu, kiedy przyszła władza, która chce doprowadzić do finału tych wszystkich spraw i do rozliczenia tych, którzy byli winni

– dodał.

Jest oświadczenie Michała Ostrowskiego

W czwartek podczas konferencji prasowej zastępca prokuratora generalnego Michał Ostrowski potwierdził, że wszczął śledztwo ws. podejrzenia przestępstwa przez niektóre osoby sprawujące władzę w państwie.

W środę wydałem postanowienie o wszczęciu śledztwa w sprawie ustawowego zamachu stanu i wpływanie groźbą i bezprawną przemocą na konstytucyjne organy prawa, takie jak Trybunał Konstytucyjny, Krajowa Rada Sądownictwa, Sąd Najwyższy, sądy powszechne, a także Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji

– przekazał w czwartek prokurator Michał Ostrowski. 

Poinformował także, że podjął czynności dowodowe, przesłuchał w charakterze świadka I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatę Manowską oraz przewodniczącą Krajowej Rady Sądownictwa Dagmarę Pawełczyk-Woicką.

To jest mój obowiązek

– dodał.

Prokurator dodał, że sprawa dotyczy także jego bezpośredniego przełożonego ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

On nie może mi tego śledztwa odebrać

– wyjaśnił Michał Ostrowski.

Jarosław Kaczyński zabrał głos

Również prezes PiS Jarosław Kaczyński, który niedługo po konferencji Święczkowskiego wygłosił oświadczenie w tej sprawie, podkreślił, że "nie jest to pierwsza tego rodzaju diagnoza", a on sam wielokrotnie stawiał podobną. Zaznaczył, że "waga wystąpienia prezesa TK jest szczególna". Kolejną "szczególną sytuacją" zdaniem prezesa PiS jest fakt, że sprawa została już podjęta przez prokuratorów.

To jest sytuacja, która jest właściwą reakcją na stan rzeczy, który mamy w Polsce. (…) W tym, co robi władza, nie ma już niczego, co jest związane z treścią przepisów

– stwierdził prezes PiS.

Odniósł się też m.in. do kwestii sprawozdań finansowych PiS za 2023 r. PKW nie podjęła w poniedziałek uchwały ws. sprawozdania finansowego partii PiS za 2023 r. – w głosowaniu o przyjęcie i odrzucenie sprawozdania był remis. Komisja nie ustaliła też jednej odpowiedzi na pismo ministra finansów Andrzeja Domańskiego ws. sprawozdania komitetu wyborczego PiS za 2023 r.

Według Kaczyńskiego te decyzje "są bezpośrednią ingerencją w procesy wyborcze, to, co jest podstawą funkcjonowania demokracji".

To z jednej strony są działania zmierzające do tego, żeby jedni, którzy prowadzą kampanię wyborczą, mieli pieniądze, a inni ich nie mieli. I tutaj też nastąpiło wielokrotne łamanie prawa, takie bezczelne już zupełnie łamanie prawa. Te pieniądze, które się nam należą, nie zostały nam wypłacone i nic nie wskazuje na to, żeby miały być wypłacane, i są oświadczenia ze strony przedstawicieli władzy, ministra Berka, że nie będą wypłacane

– powiedział Kaczyński.

Jak ocenił, rząd prowadzi "kampanię represji wobec opozycji". – To są rzeczy, które się dotąd po 1989 roku w Polsce nie zdarzały, i to są rzeczy, które są po prostu zmianą realnie funkcjonującego ustroju naszego państwa – powiedział Kaczyński.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe