"Rumakowanie się skończyło". UE gotowa do negocjacji z Trumpem nt. ceł

Marosz Szefczovicz potwierdził po poniedziałkowym spotkaniu z ministrami ds. handlu z krajów członkowskich Unii Europejskiej w Luksemburgu wcześniejsze słowa przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen na temat oferty wobec USA, dotyczącej wprowadzenia zerowych stawek na import i eksport samochodów. Jak powiedział, badali taką opcję z amerykańskim sekretarzem handlu Howardem Lutnickiem w trakcie ich pierwszego spotkania w lutym br. Podkreślił, że ma nadzieję, iż powrócą do rozmowy na ten temat w przyszłości.
Samochody mają duże znaczenie symboliczne dla naszych amerykańskich partnerów, więc porównywaliśmy liczby dotyczące importu, eksportu i całego segmentu przemysłu samochodowego
- powiedział Marosz Szefczovicz. Jak zaznaczył, to prawda, że w przypadku pojazdów osobowych cła po stronie amerykańskiej były niższe, ale w kategoriach vanów i pickupów już tak nie było. W jego ocenie istniała więc równowaga.
Ponieważ przeprowadziliśmy sporo dyskusji, spędziliśmy sporo czasu, wiele, wiele godzin razem, to mogę powiedzieć, że - jeśli chodzi o ten segment - powiedziałem, że jesteśmy gotowi omówić zerowe stawki dla samochodów. Ale jesteśmy również gotowi omówić zerowe stawki dla wszystkich towarów przemysłowych
- oznajmił.
Poza samochodami Szefczovicz mówił m.in. o chemikaliach, produktach farmaceutycznych, plastiku, maszynach i "reszcie produktów przemysłowych".
Takie "zero za zero" w wymianie pomiędzy UE a USA funkcjonowało np. w handlu napojami alkoholowymi.
- Komunikat dla mieszkańców Krakowa
- "Antypolski ubecki pomiot". Mocny głos po emisji popularnego programu TVN
- "Bliska płaczu". Cztery pytania Samuela Pereiry do mec. Gregorczyk-Abram
- "To trudne chwile". Komunikat wrocławskiego zoo
- Komunikat dla mieszkańców Poznania
- To zdjęcie wywołało wściekły atak na Karola Nawrockiego. Internauci odpowiadają
- Sprzedaż TVN przez Warner Bros. Discovery. Jest lider wyścigu o stację
- Poseł Siarka miał udar. Śmiechy w programie Sekielskiego: "PiS-owcy padają jak muchy"
- Niezwykły skarb w Lubuskiem. Fascynujące znalezisko
UE gotowa do rozmów z USA
Komisarz zapowiedział, że UE nie zamierza podejmować w rozmowach z USA kwestii podatku VAT, który jest postrzegany przez Waszyngton jako bariera pozacelna. Jak podkreślił, VAT jest elementem systemu podatkowego w Europie i ważnym źródłem dochodu dla krajowych budżetów, dlatego nie podlega negocjacjom handlowym.
Obecnie jesteśmy na wczesnym etapie dyskusji, ponieważ USA postrzegają taryfy nie jako krok taktyczny, ale jako środek naprawczy. Jesteśmy w pełni przygotowani, aby usiąść przy stole negocjacyjnym, kiedy tylko nasi amerykańscy partnerzy będą gotowi
- dodał.
Podkreślił przy tym, że choć UE pozostaje otwarta na negocjacje i zdecydowanie je preferuje, nie będzie czekać w nieskończoność i zamierza bronić swoich interesów.
Komentarz Pawła Rybickiego
Głos w sprawie reakcji Komisji Europejskiej na amerykańskie cła zabrał znany bloger Paweł Rybicki.
Komisja Europejska zapowiedziała, że chce negocjacji z USA i proponuje zerowe stawki celne na samochody i inne produkty przemysłowe. Rumakowanie się skończyło
- napisał Paweł Rybicki.
Ursula wygrażała i wygrażała, jak to Komisja Europejska dowali USA, po czym dziś się spłakała, że oczywiście chętnie wycofa się ceł na produkty z USA. Ten brukselsko-berliński cyrk już długo nie pociągnie
- dodał.
Donald Trump ogłosił nowe cła
W środę wieczorem prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające "cła wzajemne" w wysokości co najmniej 10 proc. na towary importowane z zagranicy, w przypadku towarów z UE wyniosą one 20 proc.
Zapowiedziane stawki mają stanowić połowę zsumowanych ceł i pozacelnych barier handlowych stosowanych przez inne kraje. W przypadku Chin taryfy wyniosą 34 proc. (stawka ta zostanie dodana do ogłoszonych wcześniej 20 proc. ceł; będzie wynosić 54 proc.), Japonii - 24 proc., Indii - 26 proc., Korei Płd. - 25 proc.
Wcześniej 5 kwietnia do życia weszła uniwersalna 10 proc. stawka celna, zaś na poszczególne państwa ma wejść 9 kwietnia.
Komisja Europejska zapowiedziała, że chce negocjacji z USA i proponuje zerowe stawki celne na samochody i inne produkty przemysłowe. Rumakowanie się skończyło.
— Paweł Rybicki (@Rybitzky) April 7, 2025
Ursula wygrażała i wygrażała, jak to Komisja Europejska dowali USA, po czym dziś się spłakała, że oczywiście chętnie wycofa się ceł na produkty z USA. Ten brukselsko-berliński cyrk już długo nie pociągnie. pic.twitter.com/YWn0u3NfZ6
— Paweł Rybicki (@Rybitzky) April 7, 2025
Trump vs. Iran. W tym szaleństwie jest metoda

Gorący wiec na Węgrzech. Trump zwrócił się do Węgrów przez telefon

USA użyją broni jądrowej przeciw Iranowi? Jest stanowisko Białego Domu

Trump grozi Iranowi. Jest reakcja Teheranu

Trump do Iranu: Cała cywilizacja zginie dziś w nocy
