Komunikat dla mieszkańców Katowic

Co musisz wiedzieć?
- TAURON Ciepło prowadzi kolejne inwestycje przyłączeniowe.
- Spółka wykonała przewiert 200-metrowego mikrotunelu w południowej części Katowic z wykorzystaniem rozwiązania GRP.
- Zakładany całkowity koszt inwestycji wynosi około 12,8 mln zł.
TAURON rozszerza możliwości przyłączeń na południu Katowic
Jak informuje w komunikacie TAURON, inwestycja obejmuje budowę preizolowanej sieci ciepłowniczej na odcinku łączącym ul. 73 Pułku Piechoty z ul. Rzepakową w Katowicach.
Dzięki nowej infrastrukturze możliwe będzie przyłączanie budynków w nowo powstałych osiedlach mieszkaniowych na południu Katowic, bez dużych utrudnień dla ruchu i mieszkańców.
Technologia GRP i bezwykopowe wykonanie
Kluczowym elementem było wykonanie mikrotunelu o długości 200 m i średnicy 1500 mm z zastosowaniem rury przewiertowej w technologii GRP (Glass Reinforced Plastic). System rur z tworzywa sztucznego wzmocnionych włóknem szklanym cechuje niska masa, duża wytrzymałość oraz odporność na korozję i oddziaływanie temperatury. Metoda bezwykopowa ogranicza ingerencję w teren i skraca czas odtworzenia nawierzchni. Oprócz głównego przewiertu wykonano także dwa mniejsze przewierty towarzyszące.
– Projekt i wykonanie inwestycji, oprócz robót inżynieryjnych, jest realizowany w większości przez naszych pracowników, z wykorzystaniem własnych zasobów spółki. Planujemy zakończyć wszystkie próby funkcjonalne w październiku, co będzie oznaczało gotowość do podania ciepła z nowo wybudowanych sieci od sezonu grzewczego 2025/2026 – mówi Marcin Staniszewski, Prezes Zarządu TAURON Ciepło.
Harmonogram prac
Zgodnie z planem, budowa wszystkich odcinków sieci zakończy się do końca października br. Kolejne etapy, w tym budowa komory oraz montaż dodatkowych elementów infrastruktury, potrwają do końca roku.
– Decyzja o wykonaniu tak długiego mikrotunelu z wykorzystaniem zaawansowanych rozwiązań technologicznych była podyktowana warunkami technicznymi, jakie otrzymaliśmy od Lasów Państwowych i PKP PLK – podkreśla Ireneusz Perkowski, Wiceprezes Zarządu TAURON Ciepło.
Koszty i skala przedsięwzięcia
Zakładany całkowity koszt inwestycji wynosi około 12,8 mln zł. TAURON Ciepło to największy dostawca ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej i jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce.
Firma eksploatuje m.in. Elektrociepłownię Katowice, Tychy, Bielsko-Biała (EC1, EC2) oraz Cieszyn, a także sieć ciepłowni lokalnych. Łączna moc cieplna zainstalowana w źródłach – w większości wysokosprawnych jednostkach kogeneracyjnych – przekracza 1200 MW.
System obejmuje ok. 1100 km sieci i ponad 5000 węzłów cieplnych, dzięki czemu ciepło trafia do 280 tys. gospodarstw domowych (ponad 840 tys. mieszkańców) i około 4000 klientów instytucjonalnych.
- ZUS wydał pilny komunikat
- Wyłączenia prądu w Łodzi. Ważny komunikat dla mieszkańców
- O sprawie piszą światowe media. Skandaliczny incydent z udziałem polskiego przedsiębiorcy
- Pilny komunikat dla mieszkańców Gdańska
- Komunikat dla mieszkańców Podkarpacia
- Komunikat dla mieszkańców Kielc
- "Tylko Razem!" Solidarność świętuje 45-lecie w Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Relacja na żywo
Co daje mieszkańcom mikrotunel i GRP?
- Mniej utrudnień – bezwykopowe prowadzenie robót ogranicza czasowe zamknięcia ulic i hałas.
- Trwałość – GRP jest odporny na korozję, co wydłuża żywotność sieci.
- Bezpieczeństwo dostaw – nowa infrastruktura zwiększa niezawodność i pozwala na przyłączanie nowych osiedli.
- Efektywność – preizolowane rurociągi ograniczają straty ciepła.