"Polska może być filarem surowcowej niezależności Europy". Fundacja SET zaprezentowała specjalny raport

Dziś w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce odbyła się konferencja prasowa połączona z prezentacją raportu Fundacji SET pt. „Strategiczna autonomia surowcowa Unii Europejskiej. Globalny wyścig o metale i minerały, pozycja i wyzwania dla Europy".
Konferencja prasowa Fundacji SET
Konferencja prasowa Fundacji SET / fot. M. Żegliński

Co musisz wiedzieć:

  • Dziś w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce odbyła się konferencja prasowa.
  • Podczas niej Fundacja SET zaprezentowała raport pt. „Strategiczna autonomia surowcowa Unii Europejskiej. Globalny wyścig o metale i minerały, pozycja i wyzwania dla Europy".

 

"Przedstawiamy konkretne rekomendacje"

Podczas konferencji przedstawiono najważniejsze wnioski i rekomendacje raportu, który odpowiada na pytanie, dlaczego Europa przegrywa globalny wyścig o surowce krytyczne i co należy zrobić, by odwrócić ten trend.

W konferencji udział wzięli: Anna Zalewska, Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, Wojciech Dąbrowski, Prezes Fundacji SET, Tomasz Zdzikot, Przewodniczący Rady Fundacji SET, prof. Ireneusz Dąbrowski, Przewodniczący Rady Programowej Fundacji SET, dr Piotr Dziadzio, członek Rady Programowej oraz Mateusz Wodejko, Wiceprezes Zarządu Fundacji SET. 

Celem raportu Fundacji SET jest kompleksowa diagnoza pozycji Unii Europejskiej w globalnym wyścigu o surowce krytyczne i strategiczne, wskazanie głównych barier rozwoju europejskich projektów surowcowych oraz prezentacja dobrych praktyk i instrumentów polityki surowcowej innych państw.

Przedstawiamy konkretne rekomendacje, które mają pomóc w budowie efektywnej i odpornej na wstrząsy polityki surowcowej UE. Raport adresujemy do decydentów, administracji, sektora surowcowego, instytucji finansowych i badawczych, by pobudzić debatę o roli surowców w transformacji gospodarczej Europy i wskazać konkretne działania niezbędne dla długofalowego bezpieczeństwa surowcowego UE

– mówił prof. Ireneusz Dąbrowski – przewodniczący Rady Programowej SET, otwierając konferencję.

W samym raporcie eksperci ostrzegają: jeśli Bruksela nie zmieni swojego sposobu postrzegania branży surowcowej i nie przyspieszy strategicznych działań, Europa na trwałe utraci podmiotowość w globalnej architekturze gospodarczej, a kontynent czeka kryzys na niespotykaną skalę. W raporcie znalazły się analizy globalnych trendów i rekomendacje działań.

 

"Tak silna zależność stanowi realne ryzyko"

Raport Fundacji SET pokazuje, że Chiny są dziś największym dostawcą aż 34 z 51 kluczowych surowców dla UE, zapewniając m.in. 97% magnezu i 100% ciężkich pierwiastków ziem rzadkich. Tak silna zależność stanowi realne ryzyko dla europejskiej gospodarki i bezpieczeństwa poszczególnych państw członkowskich. Tymczasem średni czas uzyskania pozwoleń na nowe inwestycje wydobywcze w UE to aż 10 lat, podczas gdy w Kanadzie czy Australii są to zaledwie 2–3 lata.

W raporcie opisano, jak kluczowe dla przyszłości Europy są surowce strategiczne i krytyczne, prezentując nie tylko politykę Unii Europejskiej, ale także przykłady USA, NATO czy innych państw oraz wskazując nowe obszary na surowcowej mapie świata – Ukrainę, Grenlandię i Arktykę.

Ukraina posiada zasoby, które mogą zmienić układ sił na rynku surowców: grafit, beryl, lit, tytan, uran, rudy żelaza oraz pierwiastki ziem rzadkich. To potencjał, który może wzmocnić bezpieczeństwo surowcowe Europy

- podkreślił dr Piotr Dziadzio, Członek Rady Programowej Fundacji SET.

Polska może być filarem surowcowej niezależności Europy. Raport szczegółowo omawia potencjał Polski – miedź, srebro, węgiel koksowy, geotermię. - Polska jest jednym z filarów europejskiej autonomii surowcowej – mamy znaczące zasoby miedzi, srebra, węgla koksowego i doświadczenie przemysłowe. KGHM i JSW to liderzy w europejskim łańcuchu dostaw, odpowiadając za 28% węgla koksowego i 19% miedzi w UE. Ponadto KGHM należy do największych producentów srebra na świecie. Nasze zasoby i kompetencje są kluczowe dla przemysłu stalowego i transformacji energetycznej w Europie

– wyliczył Piotr Dziadzio.

 

Apel do decydentów

Unia Europejska, mimo ambitnych planów transformacji energetycznej, pozostaje silnie uzależniona od importu surowców krytycznych i metali ziem rzadkich z Afryki i Azji.

Znaleźliśmy się w krytycznej sytuacji. Ona jest krytyczna, jeśli chodzi o konkurencyjność polskiej, czy europejskiej gospodarki

- podkreślił Wojciech Dąbrowski, Prezes Fundacji SET.

Dotychczasowe działania Brukseli w zakresie zapewnienia samowystarczalności surowcowej są powolne, niespójne i często ograniczane przez nadmierną biurokrację. Brak realnych inwestycji w wydobycie, przetwarzanie i recykling w Europie osłabia bezpieczeństwo gospodarcze i energetyczne państw członkowskich. W efekcie transformacja energetyczna może prowadzić nie do niezależności, lecz do nowej formy uzależnienia od zewnętrznych dostawców

- mówił Wojciech Dąbrowski.

Raport Fundacji SET to apel do decydentów: czas na zdecydowane działania. Proponujemy powołanie Europejskiego Funduszu Surowcowego, który – wzorem Japonii czy Korei – będzie realnym wsparciem dla strategicznych inwestycji w sektorze surowcowym. Europa nie może sobie pozwolić na dalszą zwłokę. Nasz raport to nie tylko diagnoza, ale przede wszystkim plan naprawczy. Jeśli nie zaczniemy działać natychmiast, grozi nam utrata konkurencyjności, a nawet bezpieczeństwa gospodarczego. Potrzebujemy wspólnotowej determinacji i odwagi politycznej

– podkreślił podczas konferencji prasowej Wojciech Dąbrowski.

Bezpieczeństwo surowcowe to fundament nowoczesnej gospodarki i transformacji energetycznej. Autorzy raportu podkreślają, że dostęp do litu, kobaltu, metali ziem rzadkich, miedzi czy niklu jest warunkiem rozwoju przemysłu obronnego, wysokich technologii, cyfryzacji i energetyki. 

Unia Europejska nie działa dziś sprawnie w obszarze bezpieczeństwa surowcowego. Brakuje odwagi, rzeczywistego wsparcia i skuteczności. Przedstawię ten raport Komisji Europejskiej jako ostatnie ostrzeżenie przed katastrofą gospodarczą. Jeśli nie zmienimy podejścia, Europa przegra wyścig o przyszłość

– powiedziała obecna na prezentacji Raportu Anna Zalewska, europoseł (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy).


 

POLECANE
Zimowa przerwa w Tatrach. „Elektryki” znikają z trasy do Morskiego Oka Wiadomości
Zimowa przerwa w Tatrach. „Elektryki” znikają z trasy do Morskiego Oka

Elektryczne busy na trasie do Morskiego Oka w połowie listopada przestaną kursować na okres zimowy. Przerwę Tatrzański Park Narodowy (TPN) wykorzysta na przegląd techniczny pojazdów. W tym czasie na popularnym szlaku nadal będą kursować tradycyjne zaprzęgi konne, ale wozy zastąpią sanie.

Gazeta Wyborcza pochowała żyjącego Powstańca. W sieci zawrzało gorące
Gazeta Wyborcza "pochowała" żyjącego Powstańca. W sieci zawrzało

W piątek Wojska Obrony Terytorialnej poinformowały o śmierci ppłk. Zbigniewa Rylskiego „Brzozy”, ostatniego z obrońców Pałacyku Michla. O wydarzeniu napisały również Gazeta.pl i Gazeta Wyborcza, jednak w publikacjach zamieszczono zdjęcie innego, wciąż żyjącego Powstańca – ppłk. Jakuba Nowakowskiego „Tomka”. Błąd szybko zauważyli internauci, którzy wezwali redakcję do sprostowania.

Julia W. skazana w UK: twierdziła, że jest zaginioną Madeleine McCann Wiadomości
Julia W. skazana w UK: twierdziła, że jest zaginioną Madeleine McCann

24-letnia Julia W. z Dolnego Śląska została skazana na sześć miesięcy więzienia przez brytyjski sąd za nękanie rodziców zaginionej Madeleine McCann. Kobieta przekonywała, że jest zaginioną dziewczynką, co wzbudziło duże zainteresowanie mediów społecznościowych już na początku 2023 roku.

Kompromitacja rzecznika rządu Donalda Tuska Adama Szłapki na platformie X gorące
Kompromitacja rzecznika rządu Donalda Tuska Adama Szłapki na platformie "X"

W relacjach między premierem Donaldem Tuskiem a prezydentem Karolem Nawrockim doszło do kolejnego sporu – tym razem o zasady współpracy ze służbami specjalnymi. Prezydent poinformował, że premier zakazał szefom służb kontaktów z głową państwa, co Biuro Bezpieczeństwa Narodowego uznało za „groźne dla bezpieczeństwa Polski”. W związku z brakiem kontaktu z szefami służb Karol Nawrocki wstrzymał nominacje oficerskie.

Rosja w gotowości nuklearnej. Putin reaguje na decyzje Trumpa Wiadomości
Rosja w gotowości nuklearnej. Putin reaguje na decyzje Trumpa

Prezydent Rosji Władimir Putin polecił rozpoczęcie przygotowań do potencjalnych prób broni jądrowej. Decyzja Kremla jest odpowiedzią na wcześniejsze zapowiedzi Stanów Zjednoczonych dotyczące wznowienia testów nuklearnych. Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow potwierdził, że polecenia zostały już przyjęte do realizacji.

Nie żyje legenda polskiej fotografii z ostatniej chwili
Nie żyje legenda polskiej fotografii

Nie żyje Andrzej Świetlik, polski fotografik, który przez dekady utrwalał w obiektywie najważniejsze postaci kultury, muzyki i polityki. Artysta odszedł 8 listopada.

Gigantyczne korki w Krakowie. Zmiany w organizacji ruchu i objazdy z ostatniej chwili
Gigantyczne korki w Krakowie. Zmiany w organizacji ruchu i objazdy

Sobota, 8 listopada, przyniosła gigantyczne korki w północno-wschodniej części Krakowa. Szczególnie trudna była sytuacja na ulicy Bora-Komorowskiego, gdzie ruch niemal całkowicie się zatrzymał. Kierowcy utknęli w wielokilometrowych zatorach, a dostęp do Galerii Serenada i pobliskich sklepów był mocno utrudniony.

Tragiczna pomyłka w USA. Nie żyje kobieta z ostatniej chwili
Tragiczna pomyłka w USA. Nie żyje kobieta

Władze amerykańskiego stanu Indiana rozważają, czy postawić zarzuty właścicielowi domu, który śmiertelnie postrzelił próbującą wejść do środka 32-letnią kobietę, biorąc ją za włamywaczkę. Okazało się, że kobieta, będąca imigrantką z Gwatemali, pomyliła adres domu, w którym miała sprzątać.

Polska królikiem doświadczalnym nowego systemu - „rewolucyjnej dyktatury” tworzącej „nową demokrację” tylko u nas
Polska królikiem doświadczalnym nowego systemu - „rewolucyjnej dyktatury” tworzącej „nową demokrację”

Sprawa zarzutów wobec byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry to przejaw głębszego problemu, który trawi Polskę w zasadzie od przejęcia władzy przez „uśmiechniętą koalicję”, a mianowicie nienazwanej zmiany systemu politycznego. Odtąd już nie prawo reguluje życie polityczno-społeczne, ale wola tych, którzy znajdują się u władzy. Nic dziwnego, że zachodnie media konserwatywne mówią wprost o autorytaryzmie, który zapukał do polskich drzwi. Ja bym jednak nazwała to totalitaryzmem i wykażę, że taka ocena jest uzasadniona.

Niemcy w kłopocie. Alarm w służbie zdrowia i budownictwie Wiadomości
Niemcy w kłopocie. Alarm w służbie zdrowia i budownictwie

W Niemczech rośnie problem z brakiem wykwalifikowanych pracowników. Jak wynika z najnowszego raportu Instytutu Gospodarki Niemieckiej (IW), tylko w 2024 roku nieobsadzonych pozostało ponad 260 tysięcy stanowisk w dziesięciu kluczowych branżach.

REKLAMA

"Polska może być filarem surowcowej niezależności Europy". Fundacja SET zaprezentowała specjalny raport

Dziś w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce odbyła się konferencja prasowa połączona z prezentacją raportu Fundacji SET pt. „Strategiczna autonomia surowcowa Unii Europejskiej. Globalny wyścig o metale i minerały, pozycja i wyzwania dla Europy".
Konferencja prasowa Fundacji SET
Konferencja prasowa Fundacji SET / fot. M. Żegliński

Co musisz wiedzieć:

  • Dziś w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce odbyła się konferencja prasowa.
  • Podczas niej Fundacja SET zaprezentowała raport pt. „Strategiczna autonomia surowcowa Unii Europejskiej. Globalny wyścig o metale i minerały, pozycja i wyzwania dla Europy".

 

"Przedstawiamy konkretne rekomendacje"

Podczas konferencji przedstawiono najważniejsze wnioski i rekomendacje raportu, który odpowiada na pytanie, dlaczego Europa przegrywa globalny wyścig o surowce krytyczne i co należy zrobić, by odwrócić ten trend.

W konferencji udział wzięli: Anna Zalewska, Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, Wojciech Dąbrowski, Prezes Fundacji SET, Tomasz Zdzikot, Przewodniczący Rady Fundacji SET, prof. Ireneusz Dąbrowski, Przewodniczący Rady Programowej Fundacji SET, dr Piotr Dziadzio, członek Rady Programowej oraz Mateusz Wodejko, Wiceprezes Zarządu Fundacji SET. 

Celem raportu Fundacji SET jest kompleksowa diagnoza pozycji Unii Europejskiej w globalnym wyścigu o surowce krytyczne i strategiczne, wskazanie głównych barier rozwoju europejskich projektów surowcowych oraz prezentacja dobrych praktyk i instrumentów polityki surowcowej innych państw.

Przedstawiamy konkretne rekomendacje, które mają pomóc w budowie efektywnej i odpornej na wstrząsy polityki surowcowej UE. Raport adresujemy do decydentów, administracji, sektora surowcowego, instytucji finansowych i badawczych, by pobudzić debatę o roli surowców w transformacji gospodarczej Europy i wskazać konkretne działania niezbędne dla długofalowego bezpieczeństwa surowcowego UE

– mówił prof. Ireneusz Dąbrowski – przewodniczący Rady Programowej SET, otwierając konferencję.

W samym raporcie eksperci ostrzegają: jeśli Bruksela nie zmieni swojego sposobu postrzegania branży surowcowej i nie przyspieszy strategicznych działań, Europa na trwałe utraci podmiotowość w globalnej architekturze gospodarczej, a kontynent czeka kryzys na niespotykaną skalę. W raporcie znalazły się analizy globalnych trendów i rekomendacje działań.

 

"Tak silna zależność stanowi realne ryzyko"

Raport Fundacji SET pokazuje, że Chiny są dziś największym dostawcą aż 34 z 51 kluczowych surowców dla UE, zapewniając m.in. 97% magnezu i 100% ciężkich pierwiastków ziem rzadkich. Tak silna zależność stanowi realne ryzyko dla europejskiej gospodarki i bezpieczeństwa poszczególnych państw członkowskich. Tymczasem średni czas uzyskania pozwoleń na nowe inwestycje wydobywcze w UE to aż 10 lat, podczas gdy w Kanadzie czy Australii są to zaledwie 2–3 lata.

W raporcie opisano, jak kluczowe dla przyszłości Europy są surowce strategiczne i krytyczne, prezentując nie tylko politykę Unii Europejskiej, ale także przykłady USA, NATO czy innych państw oraz wskazując nowe obszary na surowcowej mapie świata – Ukrainę, Grenlandię i Arktykę.

Ukraina posiada zasoby, które mogą zmienić układ sił na rynku surowców: grafit, beryl, lit, tytan, uran, rudy żelaza oraz pierwiastki ziem rzadkich. To potencjał, który może wzmocnić bezpieczeństwo surowcowe Europy

- podkreślił dr Piotr Dziadzio, Członek Rady Programowej Fundacji SET.

Polska może być filarem surowcowej niezależności Europy. Raport szczegółowo omawia potencjał Polski – miedź, srebro, węgiel koksowy, geotermię. - Polska jest jednym z filarów europejskiej autonomii surowcowej – mamy znaczące zasoby miedzi, srebra, węgla koksowego i doświadczenie przemysłowe. KGHM i JSW to liderzy w europejskim łańcuchu dostaw, odpowiadając za 28% węgla koksowego i 19% miedzi w UE. Ponadto KGHM należy do największych producentów srebra na świecie. Nasze zasoby i kompetencje są kluczowe dla przemysłu stalowego i transformacji energetycznej w Europie

– wyliczył Piotr Dziadzio.

 

Apel do decydentów

Unia Europejska, mimo ambitnych planów transformacji energetycznej, pozostaje silnie uzależniona od importu surowców krytycznych i metali ziem rzadkich z Afryki i Azji.

Znaleźliśmy się w krytycznej sytuacji. Ona jest krytyczna, jeśli chodzi o konkurencyjność polskiej, czy europejskiej gospodarki

- podkreślił Wojciech Dąbrowski, Prezes Fundacji SET.

Dotychczasowe działania Brukseli w zakresie zapewnienia samowystarczalności surowcowej są powolne, niespójne i często ograniczane przez nadmierną biurokrację. Brak realnych inwestycji w wydobycie, przetwarzanie i recykling w Europie osłabia bezpieczeństwo gospodarcze i energetyczne państw członkowskich. W efekcie transformacja energetyczna może prowadzić nie do niezależności, lecz do nowej formy uzależnienia od zewnętrznych dostawców

- mówił Wojciech Dąbrowski.

Raport Fundacji SET to apel do decydentów: czas na zdecydowane działania. Proponujemy powołanie Europejskiego Funduszu Surowcowego, który – wzorem Japonii czy Korei – będzie realnym wsparciem dla strategicznych inwestycji w sektorze surowcowym. Europa nie może sobie pozwolić na dalszą zwłokę. Nasz raport to nie tylko diagnoza, ale przede wszystkim plan naprawczy. Jeśli nie zaczniemy działać natychmiast, grozi nam utrata konkurencyjności, a nawet bezpieczeństwa gospodarczego. Potrzebujemy wspólnotowej determinacji i odwagi politycznej

– podkreślił podczas konferencji prasowej Wojciech Dąbrowski.

Bezpieczeństwo surowcowe to fundament nowoczesnej gospodarki i transformacji energetycznej. Autorzy raportu podkreślają, że dostęp do litu, kobaltu, metali ziem rzadkich, miedzi czy niklu jest warunkiem rozwoju przemysłu obronnego, wysokich technologii, cyfryzacji i energetyki. 

Unia Europejska nie działa dziś sprawnie w obszarze bezpieczeństwa surowcowego. Brakuje odwagi, rzeczywistego wsparcia i skuteczności. Przedstawię ten raport Komisji Europejskiej jako ostatnie ostrzeżenie przed katastrofą gospodarczą. Jeśli nie zmienimy podejścia, Europa przegra wyścig o przyszłość

– powiedziała obecna na prezentacji Raportu Anna Zalewska, europoseł (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy).



 

Polecane
Emerytury
Stażowe