Pół roku Leona XIV: sześć wielkich wydarzeń tego pontyfikatu

Dokładnie pół roku temu – 8 maja 2025 roku – kardynał Robert Francis Prevost został wybrany na Papieża, przyjmując imię Leona XIV. W tym krótkim czasie jego pontyfikat już przyniósł głębokie gesty, mocne przesłania i konkretne działania.
Leon XIV
Leon XIV / EPA/ANGELO CARCONI Dostawca: PAP/EPA

Co musisz wiedzieć: 

  • Dziś mija dokładnie pół roku od wyboru kard. Roberta Prevosta na papieża;
  • Pierwszymi słowami i zarazem swoistym programem nowego pontyfikatu stał się pokój;
  • W tym krótkim czasie miało miejsce już kilka istotnych wydarzeń, jak: Jubileusz Młodych, kanonizacja Carla Acutisa i Pier Giorgia Frassatiego, publikacja adhortacji "Dilexi te", mocne słowa Leona XIV o AI oraz zbliżająca się podróż apostolska do Turcji i Libanu.

 

Pierwsze słowa: pokój jako program

Zaraz po ogłoszeniu wyboru Leon XIV z loggii Bazyliki św. Piotra zwrócił się do wiernych słowami: „Niech pokój będzie z wami wszystkimi”.

- Takie było pierwsze pozdrowienie Chrystusa zmartwychwstałego, Dobrego Pasterza, który oddał życie za Bożą owczarnię. Ja także chciałbym, by to pozdrowienie pokoju dotarło do naszych serc, dotarło do waszych rodzin, do wszystkich ludzi, gdziekolwiek się znajdują, do wszystkich ludów, do całej ziemi – podkreślałLeon XIV. Motyw pokoju powracał w kolejnych wystąpieniach Papieża. 

Ojciec Święty wielokrotnie wyrażał gotowość przyjęcia w Watykanie przedstawicieli Rosji i Ukrainy. Ponadto, Ojciec Święty nieustannie apeluje o powstrzymanie okrucieństw wojny na Bliskim Wschodzie i konfliktów w krajach afrykańskich.

 

Milion młodych na Tor Vergata 

Latem Rzym stał się miejscem Jubileuszu Młodych, jednego z głównych wydarzeń Roku Jubileuszowego 2025. Leon XIV spotkał się z milionem uczestników tego wydarzenia na Tor Vergata, nawiązując do zorganizowanego tam 25 lat temu czuwania młodych z Janem Pawłem II.

- Dążcie do tego co wspaniałe, do świętości, gdziekolwiek jesteście. Nie zadowalajcie się czymś mniejszym. Wtedy każdego dnia będziecie widzieli, jak wzrasta w was i wokół was, światło Ewangelii – mówił do młodych Ojciec Święty.

 

Frassati i Acutis świętymi

Swoistym przedłużeniem Jubileuszu Młodych była wrześniowa kanonizacja Piotra Jerzego Frassatiego i Karola Acutisa, dwóch młodych włoskich świeckich. Papież określił ich jako „zakochanych w Jezusie i gotowych oddać Mu wszystko”.

- Są zaproszeniem skierowanym do nas wszystkich, zwłaszcza do młodych, by nie marnować swego życia, ale kierować je ku górze i uczynić z niego arcydzieło – mówił Leon XIV. 

 

Adhortacja "Dilexi te"

4 października, we wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, Leon XIV podpisał swoją pierwszą adhortację apostolską "Dilexi te" (Umiłowałem cię). W pięciu rozdziałach Papież skupia się na silnym związku między miłością Chrystusa a Jego wezwaniem, abyśmy stawali się bliźnimi ubogich.

„W ubogich Bóg ma nam wciąż coś do powiedzenia. (…) Należy stwierdzić bez ogródek, że istnieje nierozerwalna więź między naszą wiarą a ubogimi”, napisał w adhortacji Ojciec Święty. Cała treść dokumentu – także w formie audiobooka jest dostępna bezpłatnie na kanałach Vatican News.

 

Papież o AI

Choć algorytmy sztucznej inteligencji nie zawsze nadążają za rzeczywistością i nie wszystkie wiedzą, że Papieżem jest Leon XIV, to Ojciec Święty często zwraca uwagę na rolę AI we współczesnym świecie. Już w pierwszych dniach pontyfikatu Leon XIV zauważył, że AI to ogromny potencjał, ale „wymaga odpowiedzialności i rozeznania, aby mogła być wykorzystywana na rzecz dobra wszystkich”.

 

Plan pierwszej podróży apostolskiej 

W październiku Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej ogłosiło, że Papież uda się z pierwszą podróżą apostolską do Turcji i Libanu (27 listopada – 2 grudnia). Celem podróży do Turcji jest upamiętnienie 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego.

- Nie wolno stracić tej chwili, tego historycznego momentu, ale nie po to, by patrzeć wstecz, lecz by patrzeć w przyszłość – dodał Ojciec Święty. 

Z kolei do Libanu Papież chce udać się z przesłaniem pokoju dla Bliskiego Wschodu. - Także tam papież Franciszek chciał pojechać, chciał przytulić Libańczyków po eksplozji, po wszystkim, co przeżyli. Postaramy się nieść to przesłanie pokoju i nadziei – powiedział.

Karol Darmoros, Vatican News PL


 

POLECANE
Strażnicy Rewolucji na czele armii. Iran przygotowuje się do wojny z ostatniej chwili
Strażnicy Rewolucji na czele armii. Iran przygotowuje się do wojny

Iran prowadzi rozmowy z Amerykanami, ale jednocześnie przygotowuje się na scenariusz wojenny. Według agencji Reuters świadczy o tym reorganizacja dowództwa Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej oraz wzmocnienie pozycji kluczowych postaci reżimu.

Ogłoszono skład nowego zarządu Polski 2050. Kluczowe nazwiska Wiadomości
Ogłoszono skład nowego zarządu Polski 2050. Kluczowe nazwiska

W sobotę Rada Krajowa Polski 2050 wybrała członków nowego zarządu partii. Wśród nich znaleźli się m.in. ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska oraz założyciel ugrupowania, wicemarszałek Sejmu Szymon Hołownia – poinformowało PAP biuro prasowe Polski 2050.

Jak Polacy oceniają Martę Nawrocką? Jest sondaż z ostatniej chwili
Jak Polacy oceniają Martę Nawrocką? Jest sondaż

Większość Polaków pozytywnie postrzega dotychczasową aktywność Marty Nawrockiej jako pierwszej damy – wynika z najnowszego sondażu United Surveys przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski.

Tragiczny upadek na oblodzonym chodniku. Nie żyje 73-letni mieszkaniec Otwocka Wiadomości
Tragiczny upadek na oblodzonym chodniku. Nie żyje 73-letni mieszkaniec Otwocka

Zima wciąż zbiera śmiertelne żniwo. W Otwocku na Mazowszu doszło do kolejnej tragedii, tym razem spowodowanej gołoledzią. Na chodniku przed jedną z posesji znaleziono nieprzytomnego 73-letniego mężczyznę. Pomimo szybkiej interwencji służb ratunkowych, jego życia nie udało się uratować.

Rekord olimpijski w Mediolanie. Włoszka mistrzynią na 3000 m Wiadomości
Rekord olimpijski w Mediolanie. Włoszka mistrzynią na 3000 m

Francesca Lollobrigida została pierwszą złotą medalistką igrzysk w Mediolanie w łyżwiarstwie szybkim. Włoszka czasem 3.54,28 ustanowiła rekord olimpijski na 3000 m i wyprzedziła o 2,.26 s Norweżkę Ragne Wiklund i o 2,65 Kanadyjkę Valerie Maltais. Polki nie startowały.

Lubiana postać wraca do „M jak miłość”. Widzowie zobaczą ją w kolejnym odcinku Wiadomości
Lubiana postać wraca do „M jak miłość”. Widzowie zobaczą ją w kolejnym odcinku

Na fanów serialu "M jak miłość" czekają nowe emocjonujące przygody. W najnowszych odcinkach produkcji pojawiły się ciekawe wątki.

Utrudnienia na kolei we Włoszech. Trwa śledztwo w sprawie zerwanej trakcji Wiadomości
Utrudnienia na kolei we Włoszech. Trwa śledztwo w sprawie zerwanej trakcji

Włoska policja wszczęła w sobotę dochodzenie w sprawie zerwania przewodów elektrycznych na kolei w rejonie Bolonii, co spowodowało tego dnia poważne utrudnienia w tym ważnym węźle komunikacyjnym. Jak podała agencja Ansa, rozważana jest hipoteza sabotażu dokonanego przez anarchistów.

Iustitia pozwala swoim sędziom startować do KRS. Dagmara Pawełczyk-Woicka: Zero zaskoczenia z ostatniej chwili
Iustitia pozwala swoim sędziom startować do KRS. Dagmara Pawełczyk-Woicka: Zero zaskoczenia

Szefowa KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka poinformowała w sobotę po południu, że Stowarzyszenie Sędziów Iustitia zezwoliło swoim członkom na kandydowanie do Krajowej Rady Sądownictwa na podstawie obowiązującej ustawy.

Ekspert: Za obchodzenie Konstytucji przez Sąd Najwyższy obywatel zapłaci wysoką cenę tylko u nas
Ekspert: Za obchodzenie Konstytucji przez Sąd Najwyższy obywatel zapłaci wysoką cenę

Prawomocne wyroki są uchylane, skazani wychodzą na wolność, a ofiary i obywatele tracą poczucie bezpieczeństwa. Ekspert ostrzega, że sposób, w jaki Sąd Najwyższy sięga dziś po nadzwyczajne instrumenty procesowe, może prowadzić do obejścia Konstytucji – a realną cenę tego chaosu zapłaci całe społeczeństwo.

Nie żyje aktor znany z polskich seriali Wiadomości
Nie żyje aktor znany z polskich seriali

Świat polskiej telewizji pożegnał Kazimierza Szyszkę, aktora, którego widzowie doskonale pamiętają z ról drugoplanowych i epizodycznych. Informację o jego śmierci przekazał serwis filmpolski.pl, prowadzony przez Bibliotekę Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Jak potwierdziła rodzina artysty, Kazimierz Szyszka odszedł w czwartek, 5 lutego 2026 roku.

REKLAMA

Pół roku Leona XIV: sześć wielkich wydarzeń tego pontyfikatu

Dokładnie pół roku temu – 8 maja 2025 roku – kardynał Robert Francis Prevost został wybrany na Papieża, przyjmując imię Leona XIV. W tym krótkim czasie jego pontyfikat już przyniósł głębokie gesty, mocne przesłania i konkretne działania.
Leon XIV
Leon XIV / EPA/ANGELO CARCONI Dostawca: PAP/EPA

Co musisz wiedzieć: 

  • Dziś mija dokładnie pół roku od wyboru kard. Roberta Prevosta na papieża;
  • Pierwszymi słowami i zarazem swoistym programem nowego pontyfikatu stał się pokój;
  • W tym krótkim czasie miało miejsce już kilka istotnych wydarzeń, jak: Jubileusz Młodych, kanonizacja Carla Acutisa i Pier Giorgia Frassatiego, publikacja adhortacji "Dilexi te", mocne słowa Leona XIV o AI oraz zbliżająca się podróż apostolska do Turcji i Libanu.

 

Pierwsze słowa: pokój jako program

Zaraz po ogłoszeniu wyboru Leon XIV z loggii Bazyliki św. Piotra zwrócił się do wiernych słowami: „Niech pokój będzie z wami wszystkimi”.

- Takie było pierwsze pozdrowienie Chrystusa zmartwychwstałego, Dobrego Pasterza, który oddał życie za Bożą owczarnię. Ja także chciałbym, by to pozdrowienie pokoju dotarło do naszych serc, dotarło do waszych rodzin, do wszystkich ludzi, gdziekolwiek się znajdują, do wszystkich ludów, do całej ziemi – podkreślałLeon XIV. Motyw pokoju powracał w kolejnych wystąpieniach Papieża. 

Ojciec Święty wielokrotnie wyrażał gotowość przyjęcia w Watykanie przedstawicieli Rosji i Ukrainy. Ponadto, Ojciec Święty nieustannie apeluje o powstrzymanie okrucieństw wojny na Bliskim Wschodzie i konfliktów w krajach afrykańskich.

 

Milion młodych na Tor Vergata 

Latem Rzym stał się miejscem Jubileuszu Młodych, jednego z głównych wydarzeń Roku Jubileuszowego 2025. Leon XIV spotkał się z milionem uczestników tego wydarzenia na Tor Vergata, nawiązując do zorganizowanego tam 25 lat temu czuwania młodych z Janem Pawłem II.

- Dążcie do tego co wspaniałe, do świętości, gdziekolwiek jesteście. Nie zadowalajcie się czymś mniejszym. Wtedy każdego dnia będziecie widzieli, jak wzrasta w was i wokół was, światło Ewangelii – mówił do młodych Ojciec Święty.

 

Frassati i Acutis świętymi

Swoistym przedłużeniem Jubileuszu Młodych była wrześniowa kanonizacja Piotra Jerzego Frassatiego i Karola Acutisa, dwóch młodych włoskich świeckich. Papież określił ich jako „zakochanych w Jezusie i gotowych oddać Mu wszystko”.

- Są zaproszeniem skierowanym do nas wszystkich, zwłaszcza do młodych, by nie marnować swego życia, ale kierować je ku górze i uczynić z niego arcydzieło – mówił Leon XIV. 

 

Adhortacja "Dilexi te"

4 października, we wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, Leon XIV podpisał swoją pierwszą adhortację apostolską "Dilexi te" (Umiłowałem cię). W pięciu rozdziałach Papież skupia się na silnym związku między miłością Chrystusa a Jego wezwaniem, abyśmy stawali się bliźnimi ubogich.

„W ubogich Bóg ma nam wciąż coś do powiedzenia. (…) Należy stwierdzić bez ogródek, że istnieje nierozerwalna więź między naszą wiarą a ubogimi”, napisał w adhortacji Ojciec Święty. Cała treść dokumentu – także w formie audiobooka jest dostępna bezpłatnie na kanałach Vatican News.

 

Papież o AI

Choć algorytmy sztucznej inteligencji nie zawsze nadążają za rzeczywistością i nie wszystkie wiedzą, że Papieżem jest Leon XIV, to Ojciec Święty często zwraca uwagę na rolę AI we współczesnym świecie. Już w pierwszych dniach pontyfikatu Leon XIV zauważył, że AI to ogromny potencjał, ale „wymaga odpowiedzialności i rozeznania, aby mogła być wykorzystywana na rzecz dobra wszystkich”.

 

Plan pierwszej podróży apostolskiej 

W październiku Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej ogłosiło, że Papież uda się z pierwszą podróżą apostolską do Turcji i Libanu (27 listopada – 2 grudnia). Celem podróży do Turcji jest upamiętnienie 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego.

- Nie wolno stracić tej chwili, tego historycznego momentu, ale nie po to, by patrzeć wstecz, lecz by patrzeć w przyszłość – dodał Ojciec Święty. 

Z kolei do Libanu Papież chce udać się z przesłaniem pokoju dla Bliskiego Wschodu. - Także tam papież Franciszek chciał pojechać, chciał przytulić Libańczyków po eksplozji, po wszystkim, co przeżyli. Postaramy się nieść to przesłanie pokoju i nadziei – powiedział.

Karol Darmoros, Vatican News PL



 

Polecane