Szukaj
Konto

Ważny komunikat dla mieszkańców Łodzi

15.11.2025 17:49
Ważny komunikat dla mieszkańców Łodzi
Źródło: Tysol
Komentarzy: 0
Od 7 listopada 2025 roku w Łodzi działa pierwszy odcinkowy pomiar prędkości. System pojawił się na ul. Chocianowickiej i ma zwiększyć bezpieczeństwo kierowców oraz pieszych. Gdzie dokładnie stanęły kamery, jakie obowiązuje tu ograniczenie oraz dlaczego wybrano właśnie to miejsce?
Co musisz wiedzieć
  • Od 7 listopada 2025 r. na ul. Chocianowickiej w Łodzi działa pierwszy w mieście odcinkowy pomiar prędkości.
  • System mierzy średnią prędkość pojazdów i automatycznie rejestruje wykroczenia, jeśli kierowca przekroczy obowiązujące na tym fragmencie ograniczenie do 50 km/h.
  • Lokalizację wybrano ze względu na dużą liczbę zdarzeń drogowych na tym obszarze.
  • Montaż kamer w Łodzi to część krajowego programu; do czerwca 2026 r. ma powstać 43 nowych odcinkowych pomiarów prędkości, obejmujących ok. 400 km tras.

 

Pierwszy OPP w Łodzi już działa

Nowe urządzenia zamontowano na odcinku ul. Chocianowickiej - od ul. Pabianickiej do ul. Nad Dobrzynką. To pierwszy w mieście odcinkowy pomiar prędkości, który kontroluje, czy kierowcy stosują się do obowiązujących limitów.

System działa w prosty sposób: mierzy czas przejazdu pomiędzy dwoma punktami, a następnie wylicza średnią prędkość pojazdu. Jeśli ta przekracza dopuszczalne wartości, kamera automatycznie rejestruje wykroczenie.

Na tym odcinku obowiązuje ograniczenie do 50 km/h.

Dlaczego kamery stanęły akurat na ul. Chocianowickiej?

Choć odcinkowe pomiary wielu osobom kojarzą się głównie z autostradami i trasami szybkiego ruchu, w tym przypadku urządzenia pojawiły się na drodze miejskiej. Decyzja nie jest przypadkowa.

Ul. Chocianowicka od lat należy do miejsc o wysokiej liczbie zdarzeń drogowych. Właśnie dlatego wybrano ją jako lokalizację pierwszego OPP w Łodzi. Celem montażu jest:

  • uspokojenie ruchu,
  • zmniejszenie liczby wypadków,
  • wymuszenie przestrzegania limitu 50 km/h,
  • ochrona pieszych i kierowców poruszających się tym odcinkiem.

Żółte kamery mają działać przede wszystkim prewencyjnie.

To dopiero początek. Kamery pojawią się w całej Polsce

Instalacja OPP w Łodzi jest elementem szerszego projektu bezpieczeństwa drogowego. Zgodnie z planem, do czerwca 2026 roku na polskich drogach przybędzie 43 nowych zestawów kamer. Oznacza to objęcie monitoringiem kolejnych 400 kilometrów tras.

Komentarzy: 0
Data publikacji: 15.11.2025 17:49
Źródło: lodz.pl