REKLAMA

Irak wyprasza wojska USA ze swojego terytorium. Parlament przyjął rezolucję

Iracki parlament przyjął ustawę, choć niektóre frakcje zbojkotowały posiedzenie. Oprócz tego do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Iraku wezwano ambasadora USA.
 Irak wyprasza wojska USA ze swojego terytorium. Parlament przyjął rezolucję
/ materiały własne
Iracki parlament większością przyjął ustawę przygotowaną przez sojusz al Fateh, a popartą przez Sairoon Sadra, na mocy której wojska USA będą musiały de facto zniknąć z terytorium Iraku.

Posiedzenie parlamentu zbojkotowali kurdyjscy i sunniccy posłowie co spowodowało opóźnienie w obradach do czasu pojawienia się wymaganego quorum. Podczas posiedzenia premier Iraku Mahdi poparł wniosek o zakończenie obecności obcych wojsk w kraju.

Rezolucja obejmuje obowiązek irackiego rządu anulowania wniosku o pomoc złożonego do międzynarodowej koalicji w walce z ISIS, w celu zakończenia operacji wojskowych i osiągnięcia zwycięstwa.
 

Rząd iracki musi działać na rzecz zakończenia obecności jakichkolwiek obcych wojsk na irackiej ziemi i zakazać im korzystania z ziemi, przestrzeni powietrznej lub wody z jakiegokolwiek powodu


– głosi dokument.

USA wysłały swoje wojska do Iraku ponad cztery lata temu, aby pomóc w walce z ISIS. 

Nalot i reakcja Trumpa

W piątek, w zorganizowanym przez Amerykanów nalocie w Bagdadzie zginął Kasem Sulejmani dowódca irańskich jednostek Al-Kuds w Korpusie Strażników Rewolucji Islamskiej. Niezwykle prominentna postać w Iranie. Do zamachu miało dojść na międzynarodowym lotnisku w Bagdadzie. Samochód, którym podróżował Suleimani miał zostać ostrzelany. W reakcji na ujawnienie informacji w mediach Donald Trump wkleił zdjęcie amerykańskiej flagi. Zdarzenie potwierdził też Pentagon.

Zapowiedź zemsty

Hassan Rowhani - prezydent Iranu - zdecydowanie potępił atak i zapowiedział, że takie działania ze strony USA tylko uczynią Iran „i inne wolne narody” bardziej zdeterminowanymi, by przeciwstawić się Waszyngtonowi. Podkreślił też, że ci, którzy zginęli, są męczennikami. Jego zdaniem, taki „tchórzliwy i zły ruch jest kolejnym znakiem desperacji ze strony USA, bezradności i klęski w regionie”.


Źródło: eurokurier24.pl / onet.pl
kpaAnkieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura