Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Viki Gabor podbija świat

Już jutro cała Polska roztańczy się w trakcie sylwestrowych imprez. Czy wśród piosenek przy których będziemy witać Nowy Rok znajdą się utwory Viki Gabor? Tego nie wiemy, ale jedno jest pewne – w najnowszym numerze Tygodnika Solidarność znajdą państwo interesującą rozmowę ze zwyciężczynią Eurowizji Junior. 
fot. TS

Faktycznie teraz się dużo dzieje wokół mnie. Po zwycięstwie w Eurowizji Junior mam też więcej obowiązków. Jednak bardzo się z tego cieszę, bo lubię, jak coś się dzieje. A przede wszystkim cieszę się z niespodzianki, jaką szykuję dla moich sympatyków, którzy nie tylko głosowali na mnie podczas Eurowizji Junior, „Szansy na sukces” i „The Voice Kids”, ale też wspierają mnie na co dzień. Mogę zdradzić tylko, że to będzie duet. Wymarzony duet! Z kimś, kogo bardzo cenię jako Artystę i jako człowieka, a kto obdarzył mnie niezwykłą sympatią i zaufaniem. (…) Wszyscy ludzie, z którymi pracuję, są super. Tworzymy dobry team z rodzinną atmosferą, ale nie dają mi – jako najmłodszej – żadnych forów (śmiech). A tak serio, nawet nie chciałabym, żeby tak było, bo wiem, że to ja muszę się starać podwójnie, żeby dorównać ich profesjonalizmowi. Uczę się od nich najlepszych rzeczy i uczę się szybko. Efektem naszej współpracy jest drugie z rzędu zwycięstwo Polski na Eurowizji Junior. Jestem z tego bardzo dumna

– mówi Bartkowi Boruciakowi Viki Gabor. 


Z kolei  prof. Paweł Skibiński, historykiem, przewodniczącym zespołu redakcyjnego zapisków kard. Wyszyńskiego „Pro memoria” rozmawia Jakub Pacan. Nasz dziennikarz pyta m.in. o to, czy można nazwać prymasa Wyszyńskiego wytrawnym politykiem. 

Z pewnością tak, ale proszę jednak pamiętać, że był politykiem niejako z przymusu. Rzeczywiście reprezentował nasz naród, a nie tylko go pouczał i wychowywał. Mówił w jego imieniu, apelował do władz. Ta szczególna reprezentacja wynikała jednak ze szczególnych okoliczności, w jakich znalazła się Polska po wojnie. Rola niekorowanego króla Polski, jak to zostało sformułowane na szarfie wieńca pogrzebowego złożonego na trumnie Prymasa, wynikała z istnienia nienormalnego przecież państwa komunistycznego. To włodarze PRL wypychali Prymasa w stronę działalności stricte politycznej. Prymas z powołania był duszpasterzem, ale przeciwstawiając się komunistom chcącym zawłaszczyć i upolitycznić całe życie publiczne, siłą rzeczy stawał się politykiem, bo polityka państwa wchodziła na niwę Kościoła. Mówiąc o politycznej roli Prymasa, trzeba być ostrożnym, ponieważ wiąże się z tym pewna operacja intelektualna przeprowadzona na jego osobie w latach 90. XX w.Agnieszka Żurek w artykule „Fajnokatolik” przedstawia sylwetkę Szymona Hołowni. 

I choć wydawać by się mogło, że młody, bystry dziennikarz i showman, pomagający biednym i zainteresowany ekologią to idealny kandydat dla współczesnych – zwłaszcza młodych – wyborców, trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że – przynajmniej jak do tej pory – coś w „projekcie Hołownia” nie „pykło”. „Na razie sam populizm, niech da sensowne postulaty”, „Zełenski 2?”, „Strasznie mdłe... Ciekawe czemu wyłączyli lajki?”, „To jest kompromitacja Platformy Obywatelskiej, TVN-u i Onet-u. Ciągle tylko anty-PiS. Szkoda czasu, to nie jest poważne” – pod opublikowanym przez portal NaTemat przemówieniem Hołowni przeważają komentarze w tonie krytycznymZ kolei Teresa Wójcik zastanawia się nad tym – „Co z szaleństwem polityki klimatycznej?”

Faktem jest, że w doktrynalnym murze budowanym w Unii Europejskiej powstał poważny wyłom. Do neutralności klimatycznej Polska ma dojść własnym tempem i własną drogą. W konkluzjach stanowiących wiążący dokument szczytu jest zapis, że we wszelkich dalszych pracach legislacyjnych dotyczących neutralności klimatycznej to wyłączenie Polski musi być uwzględniane. W ciągu najbliższych miesięcy Komisja Europejska przedstawi projekty kilkudziesięciu aktów wykonawczych dotyczących najważniejszych sektorów gospodarki – od energetyki poprzez budownictwo, rolnictwo, przemysł spożywczy aż do motoryzacji i przemysłu chemicznego oraz hutnictwa, które wyznaczą ramy ich funkcjonowania bez paliw kopalnych.W numerze również m.in.:
  • Jakub Pacan – „Wielki atut prezydenta” o pierwszej damie
  • Paweł Pietkun „Zwycięzca bierze wszystko i wychodzi z Unii” o wyborach w Wielkiej Brytanii 
  • „Impeachment, czyli próba zemsty elit” Teresa Wójcik rozmawia z Arturem Wróblewskim o sytuacji w USA 
  • Anna Zielińska „Z głębi serca” o Small Big Hearts Foundation, polonijnej fundacji, która od trzech lat pomaga polskim dzieciom z wadami genetycznymi twarzoczaszki
  • Mateusz Kosiński „Stadionowy powrót do przeszłości” recenzja książki „Miasto noży” Wojciecha Muchy 
Najnowszy numer "TS" (01/2020) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 

Ankieta
Czym kieruje się PE w rezolucjach przeciwko Polsce?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czym kieruje się PE w rezolucjach przeciwko Polsce?
Tygodnik

Opinie

Popkultura
Nasi partnerzy: