REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Viki Gabor podbija świat

Już jutro cała Polska roztańczy się w trakcie sylwestrowych imprez. Czy wśród piosenek przy których będziemy witać Nowy Rok znajdą się utwory Viki Gabor? Tego nie wiemy, ale jedno jest pewne – w najnowszym numerze Tygodnika Solidarność znajdą państwo interesującą rozmowę ze zwyciężczynią Eurowizji Junior. 
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Viki Gabor podbija świat
/ fot. TS

Faktycznie teraz się dużo dzieje wokół mnie. Po zwycięstwie w Eurowizji Junior mam też więcej obowiązków. Jednak bardzo się z tego cieszę, bo lubię, jak coś się dzieje. A przede wszystkim cieszę się z niespodzianki, jaką szykuję dla moich sympatyków, którzy nie tylko głosowali na mnie podczas Eurowizji Junior, „Szansy na sukces” i „The Voice Kids”, ale też wspierają mnie na co dzień. Mogę zdradzić tylko, że to będzie duet. Wymarzony duet! Z kimś, kogo bardzo cenię jako Artystę i jako człowieka, a kto obdarzył mnie niezwykłą sympatią i zaufaniem. (…) Wszyscy ludzie, z którymi pracuję, są super. Tworzymy dobry team z rodzinną atmosferą, ale nie dają mi – jako najmłodszej – żadnych forów (śmiech). A tak serio, nawet nie chciałabym, żeby tak było, bo wiem, że to ja muszę się starać podwójnie, żeby dorównać ich profesjonalizmowi. Uczę się od nich najlepszych rzeczy i uczę się szybko. Efektem naszej współpracy jest drugie z rzędu zwycięstwo Polski na Eurowizji Junior. Jestem z tego bardzo dumna

– mówi Bartkowi Boruciakowi Viki Gabor. 


Z kolei  prof. Paweł Skibiński, historykiem, przewodniczącym zespołu redakcyjnego zapisków kard. Wyszyńskiego „Pro memoria” rozmawia Jakub Pacan. Nasz dziennikarz pyta m.in. o to, czy można nazwać prymasa Wyszyńskiego wytrawnym politykiem. 

Z pewnością tak, ale proszę jednak pamiętać, że był politykiem niejako z przymusu. Rzeczywiście reprezentował nasz naród, a nie tylko go pouczał i wychowywał. Mówił w jego imieniu, apelował do władz. Ta szczególna reprezentacja wynikała jednak ze szczególnych okoliczności, w jakich znalazła się Polska po wojnie. Rola niekorowanego króla Polski, jak to zostało sformułowane na szarfie wieńca pogrzebowego złożonego na trumnie Prymasa, wynikała z istnienia nienormalnego przecież państwa komunistycznego. To włodarze PRL wypychali Prymasa w stronę działalności stricte politycznej. Prymas z powołania był duszpasterzem, ale przeciwstawiając się komunistom chcącym zawłaszczyć i upolitycznić całe życie publiczne, siłą rzeczy stawał się politykiem, bo polityka państwa wchodziła na niwę Kościoła. Mówiąc o politycznej roli Prymasa, trzeba być ostrożnym, ponieważ wiąże się z tym pewna operacja intelektualna przeprowadzona na jego osobie w latach 90. XX w.Agnieszka Żurek w artykule „Fajnokatolik” przedstawia sylwetkę Szymona Hołowni. 

I choć wydawać by się mogło, że młody, bystry dziennikarz i showman, pomagający biednym i zainteresowany ekologią to idealny kandydat dla współczesnych – zwłaszcza młodych – wyborców, trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że – przynajmniej jak do tej pory – coś w „projekcie Hołownia” nie „pykło”. „Na razie sam populizm, niech da sensowne postulaty”, „Zełenski 2?”, „Strasznie mdłe... Ciekawe czemu wyłączyli lajki?”, „To jest kompromitacja Platformy Obywatelskiej, TVN-u i Onet-u. Ciągle tylko anty-PiS. Szkoda czasu, to nie jest poważne” – pod opublikowanym przez portal NaTemat przemówieniem Hołowni przeważają komentarze w tonie krytycznymZ kolei Teresa Wójcik zastanawia się nad tym – „Co z szaleństwem polityki klimatycznej?”

Faktem jest, że w doktrynalnym murze budowanym w Unii Europejskiej powstał poważny wyłom. Do neutralności klimatycznej Polska ma dojść własnym tempem i własną drogą. W konkluzjach stanowiących wiążący dokument szczytu jest zapis, że we wszelkich dalszych pracach legislacyjnych dotyczących neutralności klimatycznej to wyłączenie Polski musi być uwzględniane. W ciągu najbliższych miesięcy Komisja Europejska przedstawi projekty kilkudziesięciu aktów wykonawczych dotyczących najważniejszych sektorów gospodarki – od energetyki poprzez budownictwo, rolnictwo, przemysł spożywczy aż do motoryzacji i przemysłu chemicznego oraz hutnictwa, które wyznaczą ramy ich funkcjonowania bez paliw kopalnych.W numerze również m.in.:
  • Jakub Pacan – „Wielki atut prezydenta” o pierwszej damie
  • Paweł Pietkun „Zwycięzca bierze wszystko i wychodzi z Unii” o wyborach w Wielkiej Brytanii 
  • „Impeachment, czyli próba zemsty elit” Teresa Wójcik rozmawia z Arturem Wróblewskim o sytuacji w USA 
  • Anna Zielińska „Z głębi serca” o Small Big Hearts Foundation, polonijnej fundacji, która od trzech lat pomaga polskim dzieciom z wadami genetycznymi twarzoczaszki
  • Mateusz Kosiński „Stadionowy powrót do przeszłości” recenzja książki „Miasto noży” Wojciecha Muchy 
Najnowszy numer "TS" (01/2020) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura